Konspekt zajęć z przedmiotu wiedza o kulturze: Osobowości w sztuce na tle zmian. Od impresjonizmu do fowizmu. Jan Liniany V ASK



Podobne dokumenty
KONSPEKT ZAJĘĆ Z WIEDZY O KULTURZE

Impresjonizm to jeden z najpopularniejszych nurtów w malarstwie. Za początek impresjonizmu uznaje się I wystawę grupy artystów zorganizowaną w

Impresjonizm to jeden z najpopularniejszych nurtów w malarstwie. Za początek impresjonizmu uznaje się I wystawę grupy artystów zorganizowaną w

1. Socrealizm Cele lekcji Metoda i forma pracy Środki dydaktyczne. 1. a) Wiadomości. 2. b) Umiejętności.

Mianem postimpresjonizmu określa się kierunek w sztuce na przełomie wieku XIX i XX wieku objawiający się głównie we Francji. Dokładne ramy czasowe

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

Ocenie podlegają chęci i wysiłek ucznia wkładany w wykonywanie zadań wynikających ze specyfiki przedmiotu.

KRYTERIA OCENIANIA W KLASIE V

Perspektywa linearna. Perspektywa powietrzna. Perspektywa malarska.

W J O E J WÓ W D Ó ZK Z I I K ON O KURS

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI DLA KLASY II GIMNAZJUM

Przedmiotowy System Oceniania z plastyki

Przedmiotowy System Oceniania z plastyki w klasach V-VI Szkoły Podstawowej w Rycerce Górnej

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.3 Temat zajęć: Dobry pomysł i projekt pierwszym krokiem do sukcesu

Zaznajomienie z podstawowym środkiem wyrazu artystycznego, jakim jest barwa.

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PLASTYKI W KL. 4-6

PLASTYKA. Plan dydaktyczny

KRYTERIA OCENIANIA Z PLASTYKI W KLASACH IV- VI

Przedmiotowe Zasady Oceniania z plastyki w klasach IV-VI Szkoły Podstawowej w Buku

ćwiczenia plastyczne rysunkowe, malarskie, budowania kompozycji, formułowanie kształtu, przestrzeni

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

Szkoła podstawowa - klasa 6

1. Sztuka abstrakcyjna

Dobór metod nauczania zależy od:

Program obchodów roku Oscara Kolberga pod hasłem: Tradycja bliżej nas

GODZINA WYCHOWAWCZA W GIMNAZJUM- KONSPEKT. Temat zajęć: W poszukiwaniu wartościowych dróg życia.

PLASTYKA KRYTERIA OCEN DLA KLAS IV

dopuszczający dostateczny dobry bardzo dobry celujący rozpoznaje budowle greckie

Słynny malarz polski Jan Matejko

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Dwa style w sztuce średniowiecza: romaoski i gotycki.

WOJEWÓDZKI KONKURS STOPIEŃ WOJEWÓDZKI GIMNAZJUM

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 16 października 2012r.

WYMAGANIA EDUKACYJNE (klasy II)

Wymagania edukacyjne z plastyki w klasie 1 gimnazjum

Kraina sztuki. Scenariusz 9. Wolna i ekspresyjna sztuka abstrakcjonizmu. Elżbieta Jezierska

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM

Pieczątka szkoły Kod ucznia Liczba punktów WOJEWÓDZKI KONKURS Z PLASTYKI DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 STOPIEŃ WOJEWÓDZKI

Bank pytań na egzamin ustny

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU CO TO JEST ŻYCIE. SPIS TREŚCI: I. Wprowadzenie. Części lekcji. 1. Część wstępna.

KONSPEKT ZAJĘĆ KOŁA INFORMATYCZNEGO LUB MATEMATYCZNEGO W KLASIE III GIMNAZJUM LUB I LICEUM ( 2 GODZ.)

Ocenianie przedmiotowe. Historia sztuki

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z plastyki w Szkole Podstawowej w Miękini

1. Impresjonizm. Założenia, dzieła, twórcy

Metody pracy: burza mózgów, piramida priorytetów, drzewko umiejętności, heureza, pogadanka.

1. Klasycyzm w architekturze

Przedmiotowy system oceniania z plastyki w gimnazjum

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Temat: Odejmowanie w pamięci

SZTUKA XIX w. OPRACOWAŁA HELENA TOMASZEWSKA

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI DLA KLASY I GIMNAZJUM

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Przyjaciół Ziemi w Człuchowie PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PLASTYKI W KLASACH IV - VIII

1.02 Rodzaje zachowań człowieka

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

Wymagania z plastyki na poszczególne stopnie

nauczania, np. poziomie wykonania i rodzajach zadań realizowanych na -motywujące ucznia do podejmowania wysiłków, podkreślające mocne strony i

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Jak to jest poukładane? Kompozycja rytmiczna w naturze i sztuce.

1. Pejzaż w malarstwie polskim XIX wieku

KONSPEKT spotkanie z bajką polską

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

KONSPEKT ZAJĘĆ ŚCIEŻKA 2

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Szkic do portretu przy pomocy camery obscury

Kraina sztuki. Scenariusz 8. Dynamiczna i dekoracyjna sztuka secesji. Elżbieta Jezierska

KONSPEKT TRZECH LEKCJI

Moje działanie, mój sukces!

WOJEWÓDZKI KONKURS Z PLASTYKI ELIMINACJE SZKOLNE DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM w roku szkolnym 2013/2014

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Metodą (techniką) twórczą impresjonistów był..., który polegał na... Pędzle ze stalową oprawą... Aparat fotograficzny... Sztuka Japonii......

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

Przedmiotowe zasady oceniania z plastyki Kl. IV

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz zajęć ze sztuki w klasie V (integracja muzyki z plastyką) TEMAT: Forma ronda w kompozycji plastycznej:

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

poszukująca z elementami problemowej.

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Scenariusz lekcji. zdefiniować elementy wykresu (zakres danych, serie danych, legenda, zakres wartości, etykiety osi);

Kryteria ocen z plastyki wymagania edukacyjne Klasa IV

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.6 Temat zajęć: Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy

2. Tabele w bazach danych

ZINTEGROWANYCH W KLASIE III

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z przedmiotu PRACOWNIA RYSUNKU I TECHNIK REKLAMY:

Plan metodyczny lekcji

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

edukacja oferta dla grup zorganizowanych

8 W przemysłowym mieście

Transkrypt:

Konspekt zajęć z przedmiotu wiedza o kulturze: Osobowości w sztuce na tle zmian. Od impresjonizmu do fowizmu. Jan Liniany V ASK 1

I. LEKCJA PROJEKTUJĄCA Temat zajęć: Impresjonizm, postimpresjonizm, fowizm. Cóż to takiego? Grupa wiekowa: młodzież średnio szkolna Technikum, Liceum (wiek: 16-18 lat) Czas trwania: 45 minut Cel ogólny: Wprowadzenie ucznia w zagadnienia związane z impresjonizmem, postimpresjonizmem i fowizmem. Cele szczegółowe: Uczeń potrafi umiejscowić w czasie nurt postimpresjonistyczny Uczeń potrafi wymienić najważniejsze wydarzenia, rozpoczynające i kończące nurt postimpresjonizmu Uczeń potrafi zdefiniować pojęcia: impresjonizm, postimpresjonizm, neoimpresjonizm, fowizm, Uczeń potrafi wymienić charakterystyczne cechy nurtu. Metody pracy: podająca (elementy wykładu i pogadanki), waloryzacyjna (eksponująca), poszukujące (problemowe), Formy pracy: zbiorowa, grupowa zróżnicowana Środki dydaktyczne: rzutnik multimedialny, przykładowe obrazy impresjonistów i fowistów tabela do uzupełniania dla uczniów 2

PRZEBIEG LEKCJI 1. Wprowadzenie: Nauczyciel rozdaje tabelki i prosi o ich wypełnianie w ciągu najbliższych trzech lekcji. Uczniowie na zasadzie burzy mózgów starają się rozwinąć następujące pojęcia: Impresjonizm Postimpresjonizm Fowizm Nauczyciel prezentuje kilka obrazów (pokaz slajdów) prezentujących nurty. Zadaniem uczniów jest przyporządkowanie obrazu do nurtu.. Nauczyciel prowokuje dyskusje związaną z cechami nurtów, prosi o wskazanie podobieństw i różnic. Prosi uczniów o zapisanie ich na tablicy w trzech oddzielnych kolumnach. 2. Wyjaśnienie podstawowych pojęć związanych z tematem lekcji: Impresjonizm, nurt w sztuce europejskiej, a później także amerykańskiej, który został zapoczątkowany przez grupę paryskich artystów studiujących w Atelier Gleyère oraz w Académie Suisse w ostatniej ćwierci XIX wieku. Osiem paryskich wystaw w latach 1874-1886 zaowocowało zerwaniem nowej sztuki z akademizmem obowiązującym w II połowie tego stulecia. Za początek impresjonizmu uznaje się I wystawę grupy artystów zorganizowaną w atelier fotograficznym Nadara w 1874 roku. Najbardziej charakterystyczną cechą malarstwa i rzeźby impresjonistycznej było dążenie do oddania zmysłowych, ulotnych momentów - "złapania uciekających chwil". Nazwa kierunku została ironicznie nadana przez krytyka sztuki oraz dziennikarza Louisa Leroya i pochodzi od tytułu obrazu Claude'a Moneta Impresja, wschód słońca. Postimpresjonizm, neoimpresjonizm zespół różnorodnych zjawisk artystycznych występujących gł. we Francji między 1886 (ostatnia wystawa impresjonistów z udziałem neoimpresjonistów) a 1905 (wystąpienie fowistów); Ogólną cechą sztuki tego okresu był 3

odwrót od impresjonizmu, jednakże dla wielu przedstawicieli postimpresjonizmu impresjonizm stał się punktem wyjścia do dalszych poszukiwań twórczych, zwłaszcza dla inicjatorów neoimpresjonizmu. W 1886 r. wykształciła się nowa sztuka korzeniami tkwiąca w impresjonizmie. Artyści grupujący się pod nowych sztandarem neoimpresjonistów chcieli być kontynuatorami twórczości Moneta i jego przyjaciół, nie zgadzali się jednak z ich czysto instynktowną koncepcją artystyczną i przypadkowymi odkryciami. Ich własna koncepcja wyraziła się w metodzie rozumowej, drobiazgowo opracowanej i skodyfikowanej zgodnie ze ściśle określonymi prawami. Było nowatorami, jednak nie zaniedbywali wszelkiej tradycji. Fowizm (fr. Les Fauves - dzikie zwierzęta, drapieżniki) - kierunek w malarstwie francuskim początku XX wieku o bardzo żywej i oderwanej od rzeczywistości kolorystyce dzieł. Ponieważ świat widzialny jawi się jako barwny, malarstwo od wieków posługuje się kolorem właściwym naturze rzeczy. Fowizm jako kierunek istniał bardzo krótko, rozwijał się w latach 1905-1908, a więc w czasie, gdy secesja osiągnęła pełnię. Nie należy jednak do typowych zjawisk tego stylu, lecz jest początkiem rewolucji, która dokonała się w sztuce w XX wieku. Jak każda zasada i ta musiała zostać złamana w burzliwym okresie modernizmu. Fowizm to właściwie odłam ekspresjonizmu, który jednak nie posiada płaszczyzny dramaturgicznej i intelektualnej. Ta beztroska wyraża się już w samej nazwie ruchu, pochodzącej od francuskiego rzeczownika les fauves, oznaczającego "dzikie zwierzęta". Słowem tym francuski dziennikarz Louis Vauxcelles określił grupę artystów, którzy wystawiali swoje prace na Salonie Jesiennym w 1905 roku. Pointylizm, mieszanie wyłączenie czystych barw, wydzielenie poszczególnych elementów i zachowanie równowagi i proporcji między nimi oraz dobór plam proporcjonalnych do rozmiaru płótna. Plamy dodatkowo kładzie się obok siebie za pomocą małych punkcików 3. Podsumowanie: Podsumowanie zajęć stanowi konfrontacja wyników pracy uczniów z wyjaśnieniami. Następnym elementem podsumowania będzie podział uczniów na 3 grupy, rozdanie im materiałów oraz prośba o stworzenie jakiejkolwiek formy plastycznej według kryteriów wyznaczających dany nurt. 4. Zadanie pracy domowej: Nauczyciel prosi uczniów o przygotowanie informacji na temat życia i twórczości Vincenta van Gogha, Paula Gauguina, Henri Toulouse-Lautreca 4

II.LEKCJA PROBLEMOWO-BADAWCZA Temat zajęć: Wielkie osobowości w sztuce Grupa wiekowa: młodzież średnio szkolna Technikum, Liceum (wiek: 16-18 lat) Czas trwania: 45 minut Cel ogólny: Przekazanie informacji dotyczących głównych twórców postimpresjonizmu Cele szczegółowe: Uczeń potrafi wskazać szczególne momenty w życiu poszczególnych twórców. Uczeń potrafi wskazać przedstawicieli postimpresjonizmu. Uczeń zna podstawowe cechy malarstwa poszczególnych twórców postimpresjonistczynych; Metody pracy: podająca (informacyjna), waloryzacyjna (eksponująca), poszukujące (problemowe) Formy pracy: zbiorowa, grupowa zróżnicowana Środki dydaktyczne: rzutnik multimedialny, reprodukcje obrazów poszczególnych twórców film Van Gogh 5

PRZEBIEG LEKCJI 1. Wprowadzenie: 1. Nauczyciel rozpoczyna lekcję od krótkiej dyskusji na temat osobowości. Pyta się uczniów czym dla nich jest osobowość, co oznacza, że ktoś jest osobowością, jakie są tego wyznaczniki? Uczniowie zapisują odpowiedzi na tablicy. 2. Nauczyciel dzieli uczniów na 3 grupy. Każdej z grup przydziela zadanie w taki sposób, aby inne nie słyszały. Zadaniem uczniów jest przedstawienie podanej przez nauczyciela postaci (Vincenta van Gogha, Paula Gauguina, Henri Toulouse-Lautreca), wskazanie cech jej malarstwa, oraz podanie krótkiej biografii. Uczniowie jednak nie mogą zdradzać imienia i nazwiska danej osobowości. Gdy wszystkie grupy skończą, zadaniem uczniów jest odgadnięcie, która grupa mówiła o danym twórcy. 3. Nauczyciel podczas pokazu slajdów, zawierającego reprodukcje obrazów, uzupełnia ewentualne braki informacji. 4. Kolejnym etapem lekcji są kalambury. Uczniowie ciągle siedząc w przydzielonych grupach otrzymują kartkę z obrazem, który znalazł się na pokazie slajdów. Ich zadaniem jest pokazanie tytułu obrazu za pomocą gestów. Pozostali uczniowie próbują odgadnąć tytuł. 2. Podsumowanie: Lekcję podsumowuje projekcja filmu Van Gogh. Film mówi o trudnych momentach życia malarza, ale także o jego wielkich sukcesach, niestety pośmiertnych. Po projekcji fragmentów filmu nauczyciel rozpoczyna pogadankę, prosi uczniów, aby na przykładzie tych trzech postaci podali kryteria, jakie trzeba spełnić, aby stać się osobowością. Uczniowie mogą od razu skonfrontować swoje poglądy z tymi, jakie mieli na początku lekcji. 6

III. LEKCJA PODSUMOWUJĄCA Temat zajęć: Od impresjonizmu do fowizmu. W kręgu przemian. Grupa wiekowa: młodzież średnio szkolna Technikum, Liceum (wiek: 16-18 lat) Czas trwania: 45 minut Cel ogólny: Utrwalenie wcześniej zdobytych informacji dotyczących postimpresjonizmu Cele szczegółowe: Uczeń płynnie operuje terminami: impresjonizm, postimpresjonizm, fowizm Uczeń zna najważniejsze momenty życia twórców - Vincenta van Gogha, Paula Gauguina, Henri Toulouse-Lautreca Uczeń potrafi uargumentować wyjątkowość jednego z nurtów na tle innych. Metody pracy: podające (informacyjne), waloryzujące (eksponujące), poszukująca (problemowa) Formy pracy: zbiorowa, grupowa zróżnicowana, Środki dydaktyczne: rzutnik multimedialny, komputer włóczka reprodukcje obrazów 7

PRZEBIEG LEKCJI 1.Nauczyciel przypomina podstawowe informacje na temat impresjonizmu w malarstwie. Następnie puszcza fragmenty utworów impresjonistycznych Ravela Habanera i Debussy Obrazki. Po wysłuchaniu uczniowie proszeni są o wymienienie cech wspólnych lub różnych dla malarstwa i muzyki. 2. Nauczyciel dzieli uczniów na IV grupy- 3 z nich liczne,mniej więcej liczące tyle samo uczniów oraz jedną mniejszą liczącą 5 uczniów. Każda z trzech grup ma osobne imię. Są to kolejno Vincent van Gogh, Paul Gauguin, Henri Toulouse-Lautrec. Grupa pięciu uczniów to arbitrzy. Zostaje przeprowadzona debata na temat: moje malarstwo jest najlepsze. Zadaniem uczniów jest uargumentowanie tej tezy. Arbitrzy podejmują decyzję, która z grup poradził sobie najlepiej z zadaniem. 3. Nauczyciel prezentuje pokaz reprodukcji malarstwa fowistycznego, prosi, aby uczniowie przypomnieli cechy tego nurtu. Podsumowanie: 1.Nauczyciel rozpoczyna dyskusję, na temat:, który nurt według uczniów wniósł najwięcej do świata sztuki i który z nich był najbardziej wyjątkowy. 2. Nauczyciel zbiera uzupełnione tabelki w celu ich sprawdzenia i oceny. 3.Nauczyciel prosi uczniów o to, aby siedli w kole, rzuca włóczkę do jednego z uczniów i prosi o jedną opinię na temat zajęć (co Ci się podobało, co się nie podobało, co byś zmienił). Uczeń rzuca włóczkę do ucznia siedzącego naprzeciw i prosi o 1 opinię na temat zajęć. Gdy powstanie spora pajęczyna uczniowie wstają a nauczyciel zwija włóczkę i próbuje odtworzyć opinie uczniów, którzy puszczają włóczkę. 8

BIBLIOGRAFIA: A Brief History of Art, London 2006 B. Bernard: Van Gogh, przeł. A. Bihl, Wrocław 1992 J. Freeman: Historia sztuki, Warszawa 1999 Historia Sztuki, red. A. Merota, Warszawa 1998 W. Jaworska: W kręgu Gauguina. Malarze szkoły Pont- Aven, Warszawa B. Osińska: Sztuka i czas. Od klasycyzmu do współczesności, T.2, Warszawa 2005 I. Stone: Pasja życia, przeł. W. Kragen, Warszawa 2006 C. Wiggins: Postimpresjonizm, przeł. M. Gołaczyńska, Wrocław 1993 WYKAZ REPRODUKCJI: Henri Matisse Portret pani Matisse Henri Matisse Taniec Henri Matisse Niebieska nagość IV Georges Rouault Chrystus przed Piłatem Georges Rouault Auguste Georges Rouault Łódź z różowym żaglem Henri de Toulouse-Lautrec Yvette Guilbert Henri de Toulouse-Lautrec Afisz Henri de Toulouse-Lautrec W moulin rouge Paul Gauguin Skąd przybywamy, kim jesteśmy dokąd idziemy Paul Gauguin Żółty Chrystus Paul Gauguin Autoportret Paul Gauguin Kobiety thaitańskie Vincent van Gogh Autoportret Vincent van Gogh Autoportret z zabandażowanym uchem Vincent van Gogh Słoneczniki Vincent van Gogh Żółty domek Vincent van Gogh Zjadacze kartofli August Renoir Śniadanie wioślarzy Claud Monet Impresja wschód słońca TABELKA DO ZAJĘĆ: Nurt: Impresjonizm Postimpresjonizm Fowizm Przedstawiciele: Cechy malarstwa: 9