Prezentacja: nasze dziedzictwo kulturowe pamięć przeszłości Materiały edukacyjne z zakresu dziedzictwa kulturowego

Podobne dokumenty
Dziedzictwo kulturowe w terenie pamięć przeszłości Materiały edukacyjne z zakresu dziedzictwa kulturowego

Dziedzictwo kulturowe pamięć przeszłości Materiały edukacyjne z zakresu dziedzictwa kulturowego

Dziedzictwo kulturowe podróż w czasie fotografia Materiały edukacyjne z zakresu dziedzictwa kulturowego

Scenariusz zajęć Otwarte zabytki

Moja mała Ojczyzna Program ścieżki - edukacja regionalna - dziedzictwo kulturowe w regionie rawskim.

Program zajęć artystycznych w gimnazjum

PROGRAM WYCHOWANIA PATRIOTYCZNEGO DLA ZESPOŁU SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W STRZELINIE

Informacje wstępne dotyczące podstawy programowej kształcenia ogólnego. Informacje wstępne dotyczące podstawy programowej kształcenia ogólnego

Arkadiusz Walczak Dyrektor Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno - Społecznych i Szkoleń

REFORMA PROGRAMOWA KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Rozmowa z zaczarowanym lusterkiem odnajduję się w grupie.

Opinia dotycząca senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o języku polskim oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 968)

Wymagania edukacyjne z plastyki w klasie 1 gimnazjum

PRZYKŁADY ROZWIĄZAŃ DYDAKTYCZNYCH, GEOGRAFIA III i IV ETAP EDUKACYJNY. Materiały na warsztaty dla nauczycieli,

PODSTAWA PROGRAMOWA KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO

Projekt edukacyjny nr 2. Tytuł projektu: Moja ojczyzna Polska. Czas realizacji projektu: 1 tydzień. Projekt trwa przez cały tydzień, kończy się

Innowacja pedagogiczna KRAKÓW moje miasto, moja historia z zakresu edukacji regionalnej dla II etapu edukacyjnego. Autor Michał Lubera

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA HISTORIA

Dziennikarze przyszłości

Język mniejszości narodowej lub etnicznej Szkoła podstawowa

Nasz region w obiektywie uczniów klasy IV

SCENARIUSZ LEKCJI. Czas realizacji. Podstawa programowa

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI KLASA I

Program międzyprzedmiotowy Moja mała Ojczyzna Ziemia Choszczeńska opracowany w ramach ścieżki regionalnej.

4) praktyczne opanowanie umiejętności ogólnych i specjalistycznych, których wpojenie należy do celów nauczania przewidzianych programem nauczania,

Wymagania na poszczególne oceny w klasie IV

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Kusocińskiego w Zambrowie. Zambrów, 2005 r.

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

*12 Polska między wojnami

Program nauczania przedmiotu uzupełniającego Praktyczne zastosowania informatyki

Jestem częścią kultury PROGRAM NAUCZANIA WIEDZY O KULTURZE. Autor: Małgorzata Marzec

Widzenie Świata. między obrazem a informacją

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Program Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej Gimnazjalistów na lata 2016/2017

Wychowanie i profilaktyka w szkole i placówce

PROGRAM KOŁA FOTOGRAFICZNEGO. prowadząca: mgr Aleksandra Sieja

Mini projekt Otwarte zabytki

Zarządzaj czasem konkretne planowanie.

Wychowanie patriotyczne. Plan pracy

Dorota Dąbrowska WOM Gorzów Wlkp.

Bo warto być empatycznym i pomagać innym.

Mapa niewyczerpane źródło informacji

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1c-wyszukuje w tekście potrzebne informacje;

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE II GIMNAZJUM

Alberta Einsteina: Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza. Nasza wiedza jest zawsze ograniczona, podczas gdy wyobraźnią ogarniamy cały świat.

NUMER SZKOLENIA: 1 TYTUŁ: ADRESAT: Nauczyciele języka polskiego szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych CELE:

MĄDRA ADOPCJA. Autorzy. Instrukcja dla osoby prowadzącej zajęcia. Paweł Fortuna. Katarzyna Ługowska. Jan Borowiec

Cele wychowawcze na lekcjach języka polskiego. Opracowanie: Teresa Kozioł LSCDN

Program nauczania zajęcia artystyczne (muzyka) klasy II gimnazjum w Końskowoli

AUTORSKI PROGRAM ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS I-II GIMNAZJUM W STRONĘ NOWOCZESNEJ PRACY DYDAKTYCZNEJ

Czym jest nauczanie dwujęzyczne?

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody projektu

4. Temat: e-zus czyli firma pod ręką

Kodeks dobrej magii kreowanie systemu wartości.

ZASADY I WARUNKI REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO W GIMNAZJUM W STARYCH PROBOSZCZEWICACH

PROGRAM AUTORSKI KOŁA INFORMATYCZNEGO DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM

PROGRAM WYCHOWAWCZY GIMNAZJUM

Budowanie poczucia własnej wartości

USTAWA z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe [Wybrane fragmenty]

Narodowe Święto Niepodległości. Projekt edukacyjny w Szkole Podstawowej w Chwaszczynie

Program rozwoju Gimnazjum w Powroźniku. na rok szkolny 2009/2010. realizowany w ramach projektu. Dobry start lepsza przyszłość

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PTRZEDMIOTU: HISTORIA I KULTURA NIEMIEC

Projekt Programu rozwoju edukacji w Warszawie w latach (streszczenie)

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

MISJA I WIZJA. Gimnazjum im. Rady Europy w Kostrzynie

PROGRAM WYCHOWAWCZY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 ROK SZKOLNY 2016/2017

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

Program wychowawczy Szkoły Podstawowej nr 2 w Gliwicach.

WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO W GIMNAZJUM IM. POLSKICH OLIMPIJCZYKÓW W BACZYNIE

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

Konferencje dla dyrektorów szkół i przedstawicieli rad rodziców

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego Publicznego Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Strykowicach Górnych rok szkolny 2015/2016

SCENARIUSZ LEKCJI. Po zajęciach uczeń wie umie zna/rozumie

Okolica, w której mieszkam

Scenariusz zajęć nr 1

KONCEPCJA PRACY PUBLICZNEGO GIMNAZJUM NR 6 im. JANA PAWŁA II w Białej Podlaskiej

Plan pracy Szkolnego Ośrodka Kariery Gimnazjum im. Jana Pawła II w Dobczycach

Przedmiotowy System Oceniania z historii dla klas IV-V

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Drezdenku Przedmiotowy system oceniania HISTORIA

PODSTAWA PROGRAMOWA PRZEDMIOTU ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Plan wychowawczy klas III

Jak zrealizować projekt edukacyjny w szkole podstawowej?

6 W średniowiecznym mieście

Pieczęć Uczelni: DZIENNIK PRAKTYK. Imię i nazwisko studenta / studentki:... Wydział i kierunek studiów:... Nr I N D E K S U :...

Egzaminy zewnętrzne

UCZYMY METODĄ NAUKOWĄ

PROGRAM WYCHOWAWCZY SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO W LEŚNIOWIE WIELKIM NA LATA

Temat: Świat dzikich zwierząt. Utrwalenie nazw zwierząt. Wprowadzenie słownictwa dotyczącego zwyczajów zwierząt

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

Przedmiotowy system oceniania z plastyki w gimnazjum

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

W zakresie dziejów sztuki oraz zadań o charakterze humanistycznych ocenie z plastyki podlega:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA W SZKOLE PODSTAWOWEJ HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO

Transkrypt:

pamięć przeszłości Prezentacja: nasze dziedzictwo kulturowe pamięć przeszłości Materiały edukacyjne z zakresu dziedzictwa kulturowego 1

2 pamięć przeszłości Autorka Alina Ślimak Praca wyróżniona w organizowanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa konkursie na opracowanie materiałów edukacyjnych dla szkół w zakresie dziedzictwa kulturowego. Konkurs miał na celu zwiększyć efektywność systemu upowszechniania wiedzy o dziedzictwie oraz kreować w młodym pokoleniu przekonanie o konieczności zachowania zabytków poprzez tworzenie użytecznych i nowoczesnych materiałów dydaktycznych. Przedmiotem konkursu było opracowanie projektu materiałów edukacyjnych mających na celu upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie, przeznaczonych do wykorzystania przez nauczycieli podczas zajęć dydaktycznych w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Fot. na stronie tytułowej: Alina Ślimak Zdjęcia do lekcji o fotografii pochodzą z zasobów: http://borussia.pl/index.php/od-bet-tahary-do-domu-mendelsohna

pamięć przeszłości 3 W P R O W A D Z E N I E Edukacja w zakresie dziedzictwa kulturowego polega na takim ukierunkowaniu procesu edukacyjnego, by wśród uczniów upowszechnić wiedzę o dziedzictwie i jego wartości, a także wykształcić przekonanie o konieczności zachowania zabytków i innych elementów dziedzictwa kulturowego. Wśród zadań formułowanych w rozporządzeniu w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. z 2012 r., poz. 977) zawarte zostały również odniesienia do edukacji w zakresie dziedzictwa kulturowego. W procesie kształcenia ogólnego szkoła ma stać się miejscem przekazu dziedzictwa kulturowego. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczeń kontynuuje kształcenie ogólne na III i IV etapie edukacyjnym. III etap edukacyjny realizowany jest w gimnazjum, natomiast IV etap edukacyjny w szkole ponadgimnazjalnej. Oba etapy łącznie zapewniają wspólny zasób wiedzy w zakresie podstawowym, dodatkowo na IV etapie edukacyjnym możliwe jest kształcenie ucznia w zakresie rozszerzonym. W podstawie programowej kształcenia ogólnego dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wśród obowiązków szkoły dotyczących rozwoju społecznego uczniów wymienia się kształtowanie postawy obywatelskiej, postawy poszanowania tradycji i kultury własnego narodu, a także postawy poszanowania dla innych kultur i tradycji. Wymagania dotyczące różnych aspektów edukacji w zakresie dziedzictwa kulturowego znajdują się w wielu przedmiotach III etapu edukacyjnego (gimnazjum) i IV etapu edukacyjnego (szkoła ponadgimnazjalna): 1) Język polski (gimnazjum) punkt 4. Wartość i wartościowanie uwzględnia dostrzeganie przez ucznia zróżnicowania postaw społecznych, obyczajowych, narodowych, religijnych, etycznych, kulturowych i w ich kontekście kształtowania swojej tożsamości, 2) Język polski (szkoła ponadgimnazjalna) punkt 4. Wartość i wartościowanie - uczeń dostrzega obecne w utworach literackich oraz innych tekstach kultury wartości narodowe i uniwersalne, 3) Język obcy nowożytny (gimnazjum): uczeń poznaje elementy wiedzy o krajach obszaru nauczanego języka oraz o kraju ojczystym, z uwzględnieniem kontekstu międzykulturowego, 4) Historia (gimnazjum): uczniowie sytuują wydarzenia, zjawiska i procesy historyczne w czasie ( ), dostrzegają zmiany w życiu społecznym oraz ciągłość w rozwoju kulturowym i cywilizacyjnym, 5) Wiedza o społeczeństwie (gimnazjum): celem edukacyjnym jest wspomaganie ucznia w rozumieniu, co oznacza być Polakiem oraz wyjaśnienie wielonarodowej tradycji Polski, ponadto uczeń wie, jaki wpływ na kształtowanie narodu mają wspólne dzieje, kultura, język i tradycja, 6) Wiedza o społeczeństwie (szkoła ponadgimnazjalna): w zakresie podstawowym dostarcza uczniowi wiedzy na temat wspólnoty lokalnej, narodowej,

4 pamięć przeszłości 7) Geografia (gimnazjum): uczeń rozwija w sobie ciekawość świata poprzez zainteresowanie własnym regionem, Polską, Europą i światem; ma świadomość wartości i poczucie odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze i kulturowe własnego regionu i Polski, 8) Plastyka (gimnazjum): uczeń uczestniczy w kulturze poprzez kontakt z zabytkami ( ), w poczuciu związku z tradycją narodową i europejskim dziedzictwem kultury oraz docenia dorobek innych kręgów kulturowych, 9) Wiedza o kulturze (szkoła ponadgimnazjalna): uczeń zna i wskazuje relacje między kulturami: lokalną, regionalną, narodową i europejską, ujawniające się w konkretnych dziełach sztuki i praktykach kultury, 10) Historia i społeczeństwo przedmiot uzupełniający (szkoła ponadgimnazjalna): celem zajęć z tego przedmiotu jest wzbudzenie wśród uczniów zainteresowania przeszłością, poszerzenie wiedzy z zakresu historii z elementami wiedzy o społeczeństwie i wiedzy o kulturze. Celem niniejszej propozycji jest przedstawienie scenariuszy lekcji z zakresu dziedzictwa kulturowego dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Realizacja treści z zakresu wiedzy o dziedzictwie w praktyce szkolnej występuje najczęściej w formie: wycieczek do muzeów i skansenów, zwiedzania najważniejszych zabytków w okolicy, organizowania w szkole festynów, konkursów z elementami dziedzictwa regionalnego. Treści z zakresu wiedzy o dziedzictwie kulturowym realizowane są na wielu przedmiotach, zarówno w odwołaniu do kontekstu lokalnego, jak też ogólnopolskiego. Przedstawione poniżej propozycje scenariuszy lekcji z zakresu dziedzictwa kulturowego mogą być realizowane jako pojedyncze lekcje do wykorzystania na wielu przedmiotach, jak również w postaci tzw. projektu edukacyjnego. Celem autorki niniejszej propozycji było stworzenie narzędzi mających charakter uniwersalny, dający możliwość realizacji treści zarówno w gimnazjum, jak i w szkole ponadgimnazjalnej, a także w środowisku wiejskim, miejskim i wielkomiejskim w każdym regionie Polski.

pamięć przeszłości 5 Prezentacja: nasze dziedzictwo kulturowe pamięć przeszłości Czas trwania: 90 minut Odbiorcy: uczniowie gimnazjum/uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej I CELE OPERACYJNE LEKCJI Po lekcji uczeń: rozumie znaczenie dziedzictwa kulturowego, zna i wskazuje przykłady dziedzictwa kulturowego w swojej miejscowości/swoim regionie, lokalizuje je na mapie, samodzielnie dociera do informacji, wykorzystując źródła tradycyjne i cyfrowe, wzbogaca wiedzę o swojej miejscowości i jej zabytkach, współpracuje z innymi uczniami planuje, dzieli się zadaniami i wywiązuje się z nich, kształci umiejętność pracy w grupie, ma poczucie związku z tradycją narodową i dziedzictwem kultury, staje się świadomym odbiorcą kultury, umie korzystać z mapy turystycznej miejscowości (odczytuje oznaczenia na mapie, wyznacza szlaki poruszania się). II WYKAZ NABYWANYCH UMIEJĘTNOŚCI Uczeń: posiada wiedzę na temat dziedzictwa kulturowego swojej miejscowości/regionu, docenia znaczenie wartości dziedzictwa kulturowego i potrzebę ochrony zabytków, podejmuje działania na rzecz poznania regionalnego dziedzictwa kulturowego, potrafi pracować zespołowo, tworzy prezentację, stosuje w swojej pracy nowe technologie, tj. fotografię cyfrową, Internet, programy do tworzenia komiksów. III TREŚCI KSZTAŁCENIA Uczeń: uczestniczy w kulturze poprzez kontakt z zabytkami, rozpoznaje wybrane dzieła architektury należące do polskiego dziedzictwa kultury, lokalizuje zabytki w terenie, stosuje zasady komunikowania się w grupie i współpracy w grupie, rozróżnia wybrane style i kierunki w architekturze oraz osadza je w odpowiednim porządku chronologicznym, tworzy spójne wypowiedzi ustne. IV METODY NAUCZANIA Pokaz, mapa myśli, słowa klucze, burza mózgów, metoda heurezy, metoda gry dydaktycznej, dyskusja dydaktyczna, zajęcia praktyczne (zajęcia w pracowni komputerowej). V FORMY PRACY Praca w grupach, praca w parach.

6 pamięć przeszłości VI ŚRODKI DYDAKTYCZNE Zajęcia realizowane w pracowni komputerowej, zdjęcia i filmy wykonane podczas wycieczki, komputer/laptop, projektor w celu wyświetlenia zdjęć i filmów, Internet, mapy, klocki lego, duże i małe arkusze papieru, mazaki, farby, kredki, pinezki oraz przygotowane karty pracy: 1. Karta zabytku/obiektu załącznik nr 1. 2. Znaczniki obiektów/zabytków załącznik nr 2. 3. Propozycja wykonania folderu reklamowego pn. Zwiedzaj z nami okolicę * załącznik nr 3. 4. Propozycja wykonania plakatu* załącznik nr 4. 5. Propozycja stworzenia komiksu* załącznik nr 5. 6. Propozycja zbudowania z klocków lego wybranego obiektu zabytkowego, 7. Domki - zabytki do składania* dla uczniów gimnazjum o specjalnych potrzebach edukacyjnych załącznik nr 6. * gwiazdką oznaczono zadania, które mogą wykonać uczniowie uzdolnieni: plastycznie, polonistycznie, dziennikarsko lub uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. VII PRZEBIEG LEKCJI 1. Wprowadzenie. Nauczyciel poleca uczniom podzielenie się refleksjami na temat lekcji w terenie i oglądanych/zwiedzanych zabytków. Nauczyciel rozdanie każdemu z uczniów Kartę zabytku (Karta zabytku/obiektu załącznik nr 1.), którą należy wypełnić. Uczniowie sami decydują, który z zabytków/obiektów opiszą. Przy uzupełnianiu danych mogą korzystać ze zrobionych zdjęć/filmów, z Internetu, z notatek na temat zabytku i jego lokalizacji zrobionych w domu oraz z informacji, które znajdują się w folderach reklamowych miejscowości/miasta*. 2. Nauczyciel wraz z uczniami przypinana na tablicy mapę miejscowości/miasta. Uczniowie prezentują wybrane przez siebie zabytki, przedstawiając podstawowe informacje o obiekcie/zabytku na podstawie Karty zabytku oraz pokazując wykonane zdjęcie tego obiektu (jeśli uczniowie wybrali te same obiekty, to prezentują je grupowo/w parach). 3. Uczniowie lokalizują zabytek/obiekt na mapie, przypinając właściwy znacznik spośród przygotowanych (załącznik nr 2 znaczniki: zabytek chroniony prawem oraz znaczniki przedstawiające inne zabytki jeśli wśród znaczników brak symbolu charakterystycznego zabytku dla danej miejscowości, mogą go stworzyć sami uczniowie). Przy prezentacji uczniowie zwracają uwagę, czy obiekt jest chroniony prawem i informują o tym pozostałych uczniów *Uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi pomagają w tym zadaniu inni uczniowie. 4. Przedstawienie uczniom możliwości zrealizowania prezentacji według przygotowanych załączników na temat:

pamięć przeszłości 7 PREZENTACJA: NASZE DZIEDZICTWO KULTUROWE PAMIĘĆ PRZESZŁOŚCI Prezentacja może mieć formę: 1) Folderu reklamowego pn. Zwiedzaj z nami okolicę, 2) Plakatu, 3) Komiksu, 4) Budowli z klocków lego wybranego obiektu zabytkowego, 5) Domków zabytków do składania. Przy wyborze sposobu prezentacji tematu uczniowie: dobierają się w pary/grupy, kierują się swoimi umiejętnościami oraz predyspozycjami (uzdolnienia, specjalne potrzeby), planują wykonanie swojej prezentacji, gromadzą materiał potrzebny do wykonania prezentacji. 5. Uczniowie realizują wybrane formy prezentacji. Pokaz/prezentacja. Uczniowie prezentują wykonane prace w formie krótkich wystapień. Wspólnie z nauczycielem rozważają możliwość publicznego zaprezentowania wykonanych prac, w taki sposób, aby przedstawić dziedzictwo kulturowe lokalnej społeczności. Nauczyciel informuje uczniów o stronie: www.otwartezabytki.pl.chętni uczniowie mogą po skończonych zajęciach wprowadzić informacje o zabytkach do portalu Otwarte zabytki 7. Podsumowanie. Nauczyciel zadaje pytania: Jak oceniacie dzisiejsze zajęcia? Co wam się podobało? Co wam się nie podobało? Do refleksji na procesem pracy grupowej najlepiej wykorzystać powiększony do rozmiarów dużego plakatu schemat drzewa oraz siedzących na nim w różnych pozach postaci, które symbolizują członków grupy i ich samopoczucie podczas zajęć przy prezentacji. Uczniowie siadają dookoła plakatu i kolejno wskazują na wybrana postać. Jeśli chcą, mogą opisać swoje odczucia.

8 pamięć przeszłości ZAŁĄCZNIK NR 1. KARTA ZABYTKU/OBIEKTU 1. OBIEKT... 2. NAZWA... 3. KRÓTKI OPIS......... 4. LOKALIZACJA OBIEKTU, ADRES... 5. DATOWANIE (DOKŁADNE LUB PRZYBLIŻONE)... 6. TWÓRCA/WYKONAWCA... 7. TWORZYWO... 8. SPOSÓB UŻYTKOWANIA... 9. STAN ZABYTKU: ZNISZCZONY, DOBRZE ZACHOWANY, WYMAGA RENOWACJI

pamięć przeszłości 9 ZAŁĄCZNIK NR 2. Przed zajęciami należy znaczniki przygotować w odpowiedniej ilości.

10 pamięć przeszłości ZAŁĄCZNIK NR 3. Przed zajęciami należy znaczniki przygotować w odpowiedniej ilości. Grafika pobrana ze strony: http://otwartezabytki.pl/pl/strony/grafiki-do-pobrania. Autorzy projektu OTWARTE ZABYTKI zachęcają do ściągania i wykorzystywania otwartozabytkowych grafik. Wystarczy kliknąć w wybraną grafikę i pobrać plik z wyżej podanej strony. ZAŁĄCZNIK NR 4. Opracowana propozycja folderu Zwiedzaj z nami okolicę w osobnym załączniku. ZAŁĄCZNIK NR 5. Metoda plakatu polega na wizualnym opracowaniu problemu PREZENTACJA: NASZE DZIEDZIC- TWO KULTUROWE PAMIĘĆ PRZESZŁOŚCI z wykorzystaniem: haseł, rysunków, symboli, schematów, zdjęć, fragmentów tekstu. Plakat może być wykonywany różnymi technikami plastycznymi. ZAŁĄCZNIK NR 6. Poniżej znajduje się wskazana strona do tworzenia komiksów: 1) Wybiera się tło, postaci komiksu i wpisuje tekst za pomocą polskich znaków. 2) Na końcu generowany jest link do komiksu, który można umieścić np. na blogu. http://writecomics.com/

pamięć przeszłości 11 ZAŁĄCZNIK NR 7. Ze strony http://otwartezabytki.pl/pl/strony/domki-zabytki-do-skladania można ściągnąć zabytki do składania. Autorzy projektu zachęcają do ściągania, drukowania i składania gadżetów, czyli domków-zabytków! Wystarczy kliknąć w wybrany domek i pobrać plik PDF.