Wewnętrzne procesy geologiczne

Podobne dokumenty
Bałtyk morzem szelfowym i śródlądowym

Teoria tektoniki płyt litosfery

Regulamin VII Międzypowiatowego Konkursu Geograficznego dla uczniów gimnazjów w roku szkolnym 2012/13

Krajobraz w Kordylierach

Konspekt lekcji biologii w kl. III gimnazjum

STRUKTURA ZADAŃ EGZAMINACYJNYCH. Badana umiejętność. Nr zadania. programowa

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Portale edukacyjne wspierające nauczanie geografii

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

INDYWIDUALNA KARTA PRACY NA LEKCJI ODWRÓCONEJ OGNISTY ODDECH ZIEMI. Na podstawie wiadomości przedstawionych przez grupy projektowe rozwiąż zadania:

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Kryteria ocen z geografii w gimnazjum specjalnym dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim

Rozkład tematów z geografii w Gimnazjum nr 53

Lekcja 3 Temat: Ziemia w Układzie Słonecznym. Ruch obrotowy Ziemi i jego następstwa. Zasoby

PRZESZŁOŚĆ GEOLOGICZNA ZAKLĘTA W SKAŁACH (DZIEJE GEOLOGICZNE OBSZARU POLSKI)

1.Podać przykłady zastosowania wiedzy geograficznej w życiu. 2.Podać powiązania pomiędzy elementami środowiska przyrodniczego i geograficznego.

Grupa I Nazwisko i imię: (0 2) Przyporządkuj rodzajom skał odpowiadające im warunki powstawania. A. magmowe głębinowe -... B. metamorficzne -...

Temat Ocena dopuszczająca Ocena dostateczna Ocena dobra Ocena bardzo dobra Ocena celująca

Konspekt do lekcji geografii w gimnazjum w klasie II. Rozmieszczenie ludności na Ziemi.

Konspekt lekcji geografii w klasie trzeciej gimnazjum. Temat: Położenie geograficzne i środowisko przyrodnicze Australii.

Czy wycinanie lasów Amazonii może wpłynąć na zmiany klimatu na kuli ziemskiej? z wykorzystaniem treści filmu Amazonia. Przygody małpki Sai

KONKURS GEOGRAFICZNY ZAWODY SZKOLNE Listopad 2010

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

SPIS TREŚCI GEOGRAFIA JAKO NAUKA 9

Temat lekcji: Klimat Polski przejściowość.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z GEOGRAFII

Mgr Sławomir Adamczyk Konspekt lekcji fizyki w klasie I gimnazjum

Wymagania edukacyjne z geografii dla uczniów klasy I I semestr podręcznik Planeta Nowa 1

Wymagania edukacyjne na poszczególne stopnie szkolne z geografii w klasie I gimnazjum Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który: - opanował wiadomości i

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon.

Treści podstawy programowej. Liczba godzin. Temat (rozumiany jako lekcja) Propozycje metod nauczania. Propozycje środków dydaktycznych.

Scenariusz lekcji fizyki

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

Karta pracy nr 15 Obliczanie stopy bezrobocia

Uczeń: Uczeń: poznaniu kształtu Ziemi geograficznych

Zadanie 3 Który rysunek przedstawia przekrój jeziora górskiego wykonany wzdłuż odcinka EF?

KONSPEKT spotkanie z bajką polską

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII W KLASIE PIERWSZEJ GIMNAZJUM TEMAT: POWTÓRZENIE WIADOMOŚCI PODZIAŁ, ROZMIESZCZENIE, UKSZTAŁTOWANIE PIONOWE LĄDÓW I OCEANÓW

Scenariusze wybranych lekcji z geografii dla szkół ponadgimnazjalnych

Wymagania edukacyjne z geografii dla uczniów klasy I I semestr podręcznik Planeta Nowa 1

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI Z WYKORZYSTANIEM FILMU OSWOIĆ PROMIENIOTWÓRCZOŚĆ.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Uczeń potrafi określić, w jakich dziedzinach surowce mineralne są wykorzystywane przez człowieka.

Wymagania na poszczególne oceny Oblicza geografii Część 1 Zakres podstawowy

8 W przemysłowym mieście

GEOGRAFIA klasa 1 LO (4 letnie) Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny. ZAKRES PODSTAWOWY

Temat: Atlas ptaków, roślin, owadów. Sekcje w dokumencie MS Word

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z GEOGRAFII KLASA I GIMNAZJUM

Wymagania na poszczególne oceny. ocena dopuszczająca ocena dostateczna ocena dobra ocena bardzo dobra ocena celująca

Regulamin XI Międzypowiatowego Konkursu Geograficznego dla uczniów gimnazjów Azja - kontynent kontrastów przyrodniczych w roku szkolnym 2016/17

Temat: WIĄZANIE KOWALENCYJNE /ATOMOWE / JAKO JEDEN ZE SPOSOBÓW ŁĄCZENIA SIĘ ATOMÓW.

Scenariusz zajęć nr 4

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Lekcja z przysposobienia czytelniczego i informacyjnego w klasie VI. Temat: Wydawnictwa informacji bezpośredniej, metody posługiwania się nimi.

Tektonika Płyt. Prowadzący: dr hab. Leszek Czechowski

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Regulamin Przedmiotowy XIV Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego dla uczniów gimnazjów województwa świętokrzyskiego w roku szkolnym 2016/2017

Temat: Reakcje zobojętniania sposobem na otrzymywanie soli

podbiegunowe oraz półkule: południową,

3. W tabeli zamieszczono przykładowe izotopy promieniotwórcze używane do badań radiometrycznych.

w klasie pierwszej gimnazjum Nr lekcji Sugerowany temat lekcji Jednostki tematyczne w podręczniku Planeta Nowa 1 Dział: Podstawy geografii

Zapisywanie w wybranej notacji algorytmów z warunkami i iteracyjnych

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA W PRZEŹMIEROWIE

Geografia - klasa 1. Dział I

MATEMATYKA ROZPOZNAWANIE FIGUR PRZESTRZENNYCH

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z GEOGRAFII KLASA I PULS ZIEMI

Wymagania edukacyjne z geografii dla uczniów klasy I I semestr podręcznik Planeta Nowa 1

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

I. Podstawy geografii

Geologia poziom rozszerzony, ćwiczenia Zadanie 1. (2 pkt) Na mapie przedstawiono granice i kierunki ruchu płyt litosfery.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z GEOGRAFII (gimnazjum)

1. Gorące wulkany. a. 1. Cele lekcji. b. 2. Metoda i forma pracy. c. 3. Środki dydaktyczne. d. 4. Przebieg lekcji. i.

Konspekt do lekcji matematyki w klasie I

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: W głębi ziemi. Scenariusz nr 6

6 W średniowiecznym mieście

2) oblicza odległości w terenie oraz powierzchnię na podstawie map wykonanych w różnych skalach;

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III opracowany przez mgr Agnieszkę Solińską

Strony WWW Biuletyn maturalny Arkusze maturalne Omega, Internet. Wykaz pojęć. Podręczniki, Vademecum, dowolne materiały

Rozwój osadnictwa na świecie

Rozkład materiału nauczania z geografii dla klasy drugiej

Scenariusz zajęć w klasie III

PROGRAM SZKOLNEGO KOŁA GEOGRAFICZNEGO DLA UCZNIÓW KLAS TRZECICH GIMNAZJUM

Kryteria oceniania z geografii (PSO) wg Podstawy Programowej i programu nauczania do podręczników Nowa Nasza Planeta.

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

Scenariusz lekcji. Temat lekcji: Szereg homologiczny węglowodorów nienasyconych.

3.10 Rynek ubezpieczeń

I. Obraz Ziemi. 1. sfery Ziemi 2. generalizacja kartograficzna. 3. siatka geograficzna a siatka kartograficzna. 4. podział odwzorowań kartograficznych

Konspekt lekcji otwartej w bloku matematyczno-przyrodniczym

Liliana Komorowska Gimnazjum Publiczne w Taczanowie Drugim. Porównywanie liczb wymiernych Scenariusz lekcji dla klasy I gimnazjum

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA.

Kod ucznia. Małopolski Konkurs Geograficzny dla gimnazjalistów Rok szkolny 2016/2017 Etap szkolny 4 listopada 2016 r.

geografia Pierwszy próbny egzamin w trzeciej klasie gimnazjum część matematyczno-przyrodnicza Przedmioty przyrodnicze Karty pracy

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI Z WYKORZYSTANIEM FILMU. Fizyka w chmurach

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Wymagania na poszczególne oceny. Rozszerzające (ocena dobra)

Transkrypt:

Konspekt lekcji z geografii dla klasy I gimnazjum Wewnętrzne procesy geologiczne Cel ogólny: opis na przykładach działania procesów geologicznych wewnętrznych i omówienie ich rzeźbiotwórczej działalności. Sfera poznawcza cele operacyjne Uczeń umie: - wie / zna: jak podzielić procesy geologiczne na wewnętrzne i zewnętrzne nazwy procesów wewnętrznych termin: proces geologiczny przykłady współczesnych procesów geologicznych przykłady form powstałych w wyniku lądotwórczych, górotwórczych zjawisk wulkanicznych proces rozmieszczenia kontynentów w różnych okresach - umie: wskazać związki między strefami sejsmicznymi, a występowaniem czynnych wulkanów wskazać na mapie główne obszary sejsmiczne wskazać na przykładzie różnice między starymi a młodymi górami 1

Sfera motywacyjna - uczeń samodzielnie sięga po książki w celu wyjaśnienia niezrozumiałych pojęć i terminów - uczeń chętnie korzysta z map, atlasu w celu poznania interesującego go problemu - uczeń odczuwa potrzebę pomocy innym ludziom w razie nieszczęścia. POMOCE: Film: Wewnętrzne procesy modelujące powierzchnię ziemi, podręcznik i ćwiczenia Geografia I, E. Dudek, J. Wójcik, wyd. WIKING atlas geograficzny, plansze i ilustracje, mapa fizyczna świata, książka Rzeźba Ziemi. METODY: podająca: (objaśnienie), problemowa (metoda aktywnego opisu, praca w grupach), eksponująca (film), praktyczna (przewodniego tekstu), programowana (z użyciem podręcznika). I. Wstęp Przypomnienie budowy wnętrza Ziemi - Podaj nazwy warstw Ziemi. (K) - Podpisz na rysunku warstwy ziemi (P). - Podaj pierwiastki z jakich zbudowana jest ziemia (R). 2

II. Wprowadzenie do tematu a) Mimo, że Ziemia zastygała wiele mln lat temu ciągle jest pod wpływem działania różnych czynników procesów b) Przedstawienie definicji procesu geologicznego W zależności od źródła energii, która wywołuje procesy geologiczne, dzielimy je na dwie grupy c) Na kartkach macie wymienione procesy zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne. Spróbujcie je uszeregować. Znając Was na pewno sobie poradzicie. Słońce P R O C E S Y Z E W N Ę T R Z N E WIETRZENIE EROZJA RUCHY MASOWE AKUMULACJA Ruchy lądotwórcze Ruchy górotwórcze Zjawiska wulkaniczne Trzęsienia ziemi P R O C E S Y W E W N Ę T R Z N E Energia wnętrza Ziemi d) Wpisanie tematu: Wewnętrzne procesy geologiczne e) Uzupełnienie ćwiczeń. 3

III. Realizacja tematu a) Za chwilę nasze role odwrócą się. To wy staniecie się nauczycielami, albo dyrektorami. To Wy będziecie musieli ich nauczyć. Dlatego z uwagą oglądnijcie film o procesach wewnętrznych i starajcie się zapamiętać. Pamiętajcie, że każdy z Was będzie mógł być nauczycielem. b) Obejrzenie filmu: Wewnętrzne procesy modelujące Ziemię. c) Podział na grupy wybraną metodą I GRUPA RUCHY LĄDOTWÓRCZE 1. Za pomocą planszy lub ryc. 5 podr. str. 75 albo atlasu, omów proces powstania (rozmieszczenia) kontynentów w różnych okresach 2. Jak prawdopodobnie będzie wyglądał układ kontynentów na ziemi za 50 mln lat ryc. 6, podr. s. 75 3. Do czego prowadzą ruchy lądotwórcze. 4. Podaj przykład w Europie, gdzie wybrzeża się obniżają lub podnoszą (mapka). II GRUPA RUCHY GÓROTWÓRCZE 1. Do czego prowadzą ruchy górotwórcze. 2. Z jakich trzech faz składa się proces górotwórczy Uporządkuj: Gromadzenie się osadów w zagłębieniach(geosynklinach) Fałdowanie na skutek ściskania Wypiętrzenie 3. Co świadczy o tym, że góry są młode albo stare. ilustracje Tatr, Sudetów, przykład na mapie Kordyliery (młode), Apallachy (stare) (porównać kolory różnice wysokości) 4

III GRUPA ZJAWISKA WULKANICZNE 1. Na czym polegają zjawiska wulkaniczne. Rzeźba Ziemi. 2. Omów podstawowe elementy stożka wulkanicznego. 3. Jakie materiały wydobywa się podczas wybuchu? 4. Podział wulkanów, atlas. 5. Przykłady wulkanów. IV GRUPA TRZĘSIENIA ZIEMI 1. Co to są trzęsienia ziemi. 2. Gdzie występują trzęsienia ziemi (atlas). 3. Porównaj przebieg granic płyt Ziemi oraz rozmieszczenie wulkanów i natężeń trzęsień ziemi (atlas). 4. W jakich państwach było trzęsienie ziemi. d) Omówienie przez poszczególne grupy IV. Podsumowanie a) Uzupełnienie ćwiczeń b) Przyporządkowanie ćwiczeń Ruchy lądotwórcze powiększanie lub przesuwanie się obszaru lodowego Ruchy górotwórcze fałdowanie i wypiętrzanie osadów Zjawiska wulkaniczne pokrycie obszarów lawą Trzęsienia ziemi pęknięcia skorupy skalnej przemieszczanie się mas skalnych c) Ocena pracy uczniów 5

IV. Zadanie domowe. ćw. 3, str. 38, schemat do uzupełnienia (dla chętnych), Poszukaj informacje o trzęsieniach ziemi, np. z Internetu. 6