Temat: Zabawy propagujące sport na podstawie wiersza H. Świąder "Sport to zdrowie".



Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH edukacja zdrowotna

ZADANIA DYDAKTYCZNE NA STYCZEŃ

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH

Scenariusz zmagań sportowych dla przedszkolaków-starszaków pod hasłem:

Cele operacyjne: dziecko rozumie znaczenie aktywności ruchowej w życiu człowieka,

ROCZNY PLAN ROZWOJU PRZEDSZKOLA GMINY SIEPRAW W ZAKLICZYNIE W ROKU SZKOLNYM 2016/2017. Sprawność ruchowa warunkiem wszechstronnego rozwoju dziecka

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego - edukacji zdrowotnej

Opracowała: mgr Jolanta Parczewska - nauczyciel kształcenia zintegrowanego w Szkole Podstawowej w Chotyłowie

SCENARIUSZ KAŻDY PIERWSZAK CHCE ZOSTAĆ SIŁACZKIEM

Będę silny i zdrowy Scenariusz zajęć gimnastycznych w grupie 4 latków.

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu. Scenariusz nr 8

Scenariusz zajęć dla 4-latków

Ankieta Na temat wpływu aktywności ruchowej na jakość życia.

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych metodą obwodu stacyjnego

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Szczegółowe plany pracy dydaktyczno-wychowawczej z wychowania fizycznego.

Jestem sprawny, wesoły i zdrowy

Scenariusz lekcji z wychowania fizycznego. Temat: Gry i zabawy rozwijające ruchowo. Cele operacyjne lekcji w zakresie:

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Sport w życiu człowieka. Wykonała Anna Wojtas kl. VI a

PROJEKT EDUKACYJNY KSIĘGA, KSIĄŻKA, KSIĄŻECZKA

KWESTIONARIUSZ. Informacje podane w kwestionariuszu mają charakter poufny.

Cele szczegółowe: Uczeń: - śpiewa piosenki pt. Familijny blues, Piosenka dla babci, Piosenka o dziadku,

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Cele operacyjne: Uczeń: wymienia zimowe zabawy, układa zadania z treścią na odejmowanie i dodawanie w zakresie 50, wyodrębnia część wspólną zbiorów.

Akademia Zdrowego Przedszkolaka Publiczne Przedszkole w Szerzynach sprawozdanie.

Scenariusz zajęć. Prowadząca: Ilona Olewniczak. Grupa wiekowa: 3,4,5 latki. Czas trwania zajęć: 20 minut. Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające

"Sport to zdrowia podstawa a dla nas dobra zabawa"

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III Opracowała: Aurelia Joachimiak Temat bloku: Zimowe marzenia

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 2. Temat: Rozważny jak Tygrys.

Obszar wsparcia: Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

PROGRAM pt. Zdrowe i bezpieczne dziecko. Autorka: Wioletta Pietrucha. Przewidywany termin wprowadzenia i czas trwania programu:

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 8

RUCH TO ZDROWIE, KAŻDY PRZEDSZKOLAK CI TO POWIE ROK SZKOLNY 2015/2016

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć dydaktyczno - wychowawczych

Scenariusz sytuacji edukacyjnej z zakresu edukacji przyrodniczej

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

SCENARIUSZ JESTEŚMY AKTYWNI JAK MIESZKAOCY TURKUSOWEJ PLANETY

PG im. Tadeusza Kościuszki w Kościerzycach Przedmiot

Włodzimierz Witczak Skierniewice

PLAN PRACY PRZEDSZKOLA NR 29 W POZNANIU W ZAKRESIE REALIZACJI PROGRAMU PRZEDSZKOLE / SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE NA ROK SZKOLNY 2011/2012

Scenariusz nr 10. Temat: Bezpieczna zabawa Czas trwania: 45 minut Uczestnicy: uczniowie klasy I

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Konspekt zajęcia dla dzieci 5-4 letnich przeprowadzony przez Monikę Hampel dnia r.

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania problemów. Scenariusz zajęć

Obszar wsparcia: Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

AKCJA ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE W RAMACH PROGRAMU MEN SZKOŁA W RUCHU

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ STYCZEŃ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ZABRATÓWCE. CELE ZAJĘĆ

Przedmiotowy system oceniania z edukacji muzycznej dla klasy II szkoły podstawowej

Scenariusz nr 5. I. Tytuł scenariusza: Sporty zimowe. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie

Scenariusz zajęć dla 5- latków

a) bardzo nie lubię wf-u b) raczej nie lubię wf-u d) ani lubię, ani nie lubię e) raczej lubię wf f) bardzo lubię wf

Harmonogram Pracy Przedszkola nr 14 im J. Korczaka w Rybniku na rok szkolny 2018/2019 w ramach realizacji programu promującego zdrowie Na zdrowie

ROCZNY PLAN PRACY OPIEKUŃCZO - WYCHOWAWCZO - DYDAKTYCZNEJ PRZEDSZKOLA NIEPUBLICZNEGO SIÓDEMKA W WAŁBRZYCHU

BANK DOBRYCH PRAKTYK. Ilona Szewczyk Gabriela Księżyk Aneta Gocyła PRZEDSZKOLE NR 2 W MYSZKOWIE

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 10

KONSPEKT ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

Zajęcia ruchowo - taneczne Roztańczone stópki

PLAN WYNIKOWY EDUKACJA MUZYCZNA. Umiejętności finalne Umiejętności składowe Umiejętności operacyjne Ewaluacja

Metody: - słowne: rozmowa, praca z książką, - oglądowe: pokaz, obserwacja,

BANK DOBRYCH PRAKTYK

STMiG - SPRAWOZDANIE

NIE ZAPADAJ W ZIMOWY SEN

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Grupa Pszczółki r. Temat: Mikołajkowe Tradycje

BANK DOBRYCH PRAKTYK

Ruch w przedszkolu (obszar nr 1)

Ćwiczenia orientacji przestrzennej

Sprawozdanie z działań podjętych w ramach akcji jesiennej pod hasłem: Podróż do krainy zdrowia

Konspekt zajęć ruchowych w klasie I w dniu

Innowacja pedagogiczna

W przedszkolu Nikt w przedszkolu się nie nudzi Oj nie, nie! Oj nie, nie! Nie grymasi, nie marudzi, Bo tu nam fajnie jest.

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne rozwijające sprawność ręki, przygotowujące do pisania. Scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH Z ELEMENTAMI WIEDZY O ZDROWIU DLA KLAS I - III z okazji powitania wiosny- 21 marca.

SCENARIUSZ LEKCJI KAŻDY UCZEŃ CHCE ZOSTAĆ SIŁACZKIEM CELE POMOCE PLAN ZAJĘĆ PRZEBIEG ZAJĘĆ. Czynności orientacyjno-porządkowe: Pogadanka

Tematyka kompleksowa Przewidywane osiągnięcia Teksty wierszy i piosenek

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

ZIMOWE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE

Temat: Zimowe zabawy

TRENING. Nazwa i opis ćwiczeń, zabaw i gier. Część wstępna 25 min

Roczny plan szkolenia z siatkówki dla rocznika 2003 klasa 4

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

1. Rozwój fizyczny i sprawność fizyczna. W zakresie wiedzy uczeń: W zakresie umiejętności uczeń: 2. Aktywność fizyczna

CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS

Dyrektor / Sekretariat: Telefon / Fax: (62)

ROCZNY PLAN PRACY NIEPUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA NR.1 HAPPY KIDS W KAMIEŃCU WROCŁAWSKIM NA ROK 2013/2014

RECEPTA NA ZDROWIE DLACZEGO WARTO ŻYĆ AKTYWNIE

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl II. Gdy czujemy smutek

Konspekt lekcji wychowania fizycznego

Scenariusz zajęć dla 5-latków

Cele i harmonogram warsztatów

Transkrypt:

AKCJA MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE Zadanie 1 z obszaru nr 3 edukacja zdrowotna Temat: Zabawy propagujące sport na podstawie wiersza H. Świąder "Sport to zdrowie". Prowadząca: mgr Beata Majczak, mgr Anna Lasota Grupa wiekowa: 3-4 latki Cel ogólny: Zachęcenie do aktywności ruchowej i uprawiania sportu. Cele operacyjne: Dziecko: zna różne rodzaje sportów wie, jakie korzyści przynosi sport chętnie uczestniczy w różnych formach ruchu i z radością podejmuje działania proponowane przez nauczyciela -rozwija świadomość własnego ciała, dzieli się przestrzenią z innymi szybko reaguje na sygnały słowne i dźwiękowe Metody: aktywizująca, słowna, oglądowa, czynna Metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne Formy: praca zbiorowa i zespołowa Pomoce i materiały: wiersz H. Świąder pt.: "Sport to zdrowie" ilustracje do wiersza oraz przedstawiające różne rodzaje sportów nagranie piosenki pt.: "Skacz do góry" tekst zabawy pt.: "Idziemy na spacerek" tamburyno piłka Przebieg zajęcia 1. Przywitanie wierszem. Ilustrowanie treści wiersza ruchem ciała. Na paluszki się wspinamy W górę rączki wyciągamy

Do podłogi dotykamy I ze sobą się witamy. Dzień dobry. 2. Przywitanie wg. Metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne: - witamy się stopami - witamy swoje kolana poklepując je, później kolana sąsiadów - witamy dłonie - witamy łokcie - witamy plecy - rękoma głaszczemy, poklepujemy - witamy swoje uszy, później uszy sąsiadów itp. - witamy oczami wszystkich. 3. Wprowadzenie do tematyki zajęć. Wyjaśnienie pojęcia "sport". Wspólne dojście do wniosku, że sport to zdrowie i że warto się ruszać. 4. Improwizacja ruchowa do piosenki pt.: "Skacz do góry" I. Jeśli dobry humor chcesz dziś mieć, to koniecznie z nami pobaw się. My lubimy ciągle w ruchu żyć, jak wiewiórka zawsze w formie być. W miejscu nie stój i karate ćwicz, biegnij śmiało by najszybszym być. Zrób fikołka jeśli tylko chcesz, każde dziecko w tym najlepsze jest, w tym najlepsze jest. Ref. Wysoko skacz do góry W piłkę z nami graj I nie oszczędzaj się. Bo każdy chce w drużynie być. II. Chcesz poślizgać się na łyżwach dziś, To w hokeju próbuj swoich sił Lub na torze możesz ścigać się, Tam najlepszy wynik będziesz mieć Jeśli wolisz dziś w siatkówkę grać, Z przyjaciółmi niech się zacznie gra Spełniaj z nami swe najskrytsze sny, Olimpiadę zaczynamy dziś, Zaczynamy dziś Ref. x2 5. Recytacja przez nauczyciela wiersza H. Świder pt. "Sport to zdrowie". Pokaz ilustracji. Tato mówi: "Sport to zdrowie". A więc Tomek na boisku, Piłkę kopie. Darek piłkę rzuca w górę, Leci piłka ponad siatkę A odrzuca ją Beatka. W zimie sanki, łyżwy, narty, Wszyscy bawią się wspaniale I ty kolego pamiętaj, nie leż, Nie śpij, biegaj stale. Baw się z nami na podwórzu, Tam jest mniej pyłu i kurzu, Nabierzesz siły i zdrowia, Możesz się zahartować,

Nie będziesz nigdy chorować 6. Rozmowa na temat treści wiersza. - Co mówił tato Tomkowi? (sport to zdrowie..). - Kto na boisku kopał piłkę? (Tomek). - W co grali Darek z Beatką? (w siatkówkę). - Na czym dzieci jeździły zimą? (na łyżwach, sankach, nartach). - O czym należy pamiętać jeżdżąc zimą na sankach, nartach, łyżwach? (o bezpiecznej zabawie). - Dlaczego tak ważne jest aby bawić się na dworze? 7. "Sporty"- ćwiczenia inhibicyjno - incytacyjne. Kiedy nauczyciel gra na instrumencie muzycznym, dzieci naśladują różne rodzaje sportów: jazdę na łyżwach, bieganie, zjeżdżanie na nartach itp. Na przerwę w graniu dzieci szybko ustawiają się w sposób podany przez nauczyciela: - "siad korekcyjny" - siadają prosto na dywanie, po turecku. - "para" - ustawiają się parami przed nauczycielką. - "figurka" - stają nieruchomo w wymyślonej przez siebie pozie. - "koło" - tworzą koło na dywanie. 8. Podsumowanie zajęć - jakie poznaliście sporty? - jakie korzyści płyną z uprawiania sportu? Nauczyciel zachęca dzieci do aktywności fizycznej. Stare polskie przysłowie mówi, że sport to zdrowie, dlatego warto od młodych lat być aktywnym fizycznie. Ruch zapobiega otyłości, wzmacnia odporność organizmu, uczy gry w zespole i zdrowej rywalizacji. Dzieci regularnie uprawiające sport, są nie tylko zdrowsze, ale także bardziej pewne siebie i lepiej radzą sobie z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami.

Prowadząca: mgr Beata Majczak, mgr Anna Lasota