SCENARIUSZ LEKCJI. Miejsca zerowe funkcji kwadratowej i ich graficzna prezentacja

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ LEKCJI. Wielomiany komputerowe wykresy funkcji wielomianowych

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

SCENARIUSZ LEKCJI. Dzielenie wielomianów z wykorzystaniem schematu Hornera

SCENARIUSZ LEKCJI: TEMAT LEKCJI: Postać kanoniczna funkcji kwadratowej. Interpretacja danych w arkuszu kalkulacyjnym

SCENARIUSZ LEKCJI. Jedno z doświadczeń obowiązkowych ujętych w podstawie programowej fizyki - Badanie ruchu prostoliniowego jednostajnie zmiennego.

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: O czym mówią współczynniki funkcji liniowej? - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

SCENARIUSZ LEKCJI. Czas realizacji. Podstawa programowa

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA.

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

SCENARIUSZ TEMATYCZNY. Prawa Keplera (fizyka, informatyka poziom rozszerzony)

Wybrane wymagania dla informatyki w gimnazjum i liceum z podstawy programowej

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

Temat (rozumiany jako lekcja) Propozycje środków dydaktycznych. Liczba godzin. Uwagi

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Projektowanie rozwiązania prostych problemów w języku C++ obliczanie pola trójkąta

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Zastosowanie średnich w statystyce i matematyce. Podstawowe pojęcia statystyczne. Streszczenie.

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

Autorski program nauczania

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI

ZAŁOŻENIA OGÓLNE. Cele konkursu

Ciąg Fibonacciego jako szczególny przykład ciągu określonego rekurencyjnie. Przykłady rekurencji w informatyce

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa. Cele kształcenia wymagania ogólne:

SCENARIUSZ LEKCJI. Tajemniczy ciąg Fibonacciego sztuka przygotowania dobrej prezentacji

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI Z ELEMENTAMI PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZYCH

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLAS IV-VI

uczniowie powinni mieć przekonanie o odpowiedzialności indywidualnej i zbiorowej za stan środowiska.

Wymagania edukacyjne i sposoby sprawdzania edukacyjnych osiągnięć uczniów z informatyki

Projekt interdyscyplinarny chemia-informatyka KIERUNEK PRZEBIEGU REAKCJI I JEJ KINETYKA A ZNAK EFEKTU ENERGETYCZNEGO

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

Przedmiotowy System Oceniania z informatyki Oddziały gimnazjalne SP 3 w Gryfinie, klasy II.

Rozkład materiału do realizacji informatyki w szkole ponadgimnazjalnej w zakresie rozszerzonym

Scenariusz lekcji 1. Informacje wst pne: 2. Program nauczania: 3. Temat zaj 4. Integracja: 5. Cele lekcji: Ucze potrafi:

ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA KLASA 1, ZAKRES PODSTAWOWY

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

SCENARIUSZ LEKCJI. Fale akustyczne oraz obróbka dźwięku (Fizyka poziom rozszerzony, Informatyka poziom rozszerzony)

INFORMATYKA POZIOM ROZSZERZONY

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

W planie dydaktycznym założono 172 godziny w ciągu roku. Treści podstawy programowej. Propozycje środków dydaktycznych. Temat (rozumiany jako lekcja)

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

Zakres materiału obowiązujący do egzaminu poprawkowego z matematyki klasa 1 d LO

WYMAGANIA EDUKACYJNE. Informatyka Szkoła Podstawowa Klasa 4 NA ŚRÓDROCZNĄ I ROCZNĄ OCENĘ KLASYFIKACYJNĄ

Kup książkę Poleć książkę Oceń książkę. Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

Szkoły ponadgimnazjalne, PODSTAWA PROGRAMOWA. Cele kształcenia wymagania ogólne

Proporcje podziału godzin na poszczególne bloki. Tematyka lekcji. Rok I. Liczba godzin. Blok

PROGRAM NAUCZANIA DLA I I II KLASY GIMNAZJUM

Wymagania edukacyjne, sposoby i formy sprawdzania osiągnięć i postępów edukacyjnych z matematyki.

WYMAGANIA EDUKACYJNE zajęcia komputerowe

- 1 - Liczba godzin. Nr lekcji. Nr punktu w podręczniku. Zagadnienia do realizacji według podstawy programowej (treści nauczania)

KARTA MONITOROWANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO

Scenariusz lekcji diagnozującej z matematyki przygotowującej do sprawdzianu z funkcji kwadratowej

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat może zostać zrealizowany jako wprowadzający do zagadnień opracowywania i prezentowania informacji.

2. Graficzna prezentacja algorytmów

METODA Wykorzystanie programu LICEALISTA 2.0 (a w nim podprogramu VIRTUAL MATH) zakupionego przez nauczyciela Karty Pracy dla każdego ucznia

FUNKCJE I RÓWNANIA KWADRATOWE. Lekcja 78. Pojęcie i wykres funkcji kwadratowej str

PRÓBNA NOWA MATURA z WSiP. Matematyka dla klasy 2 Poziom podstawowy. Zasady oceniania zadań

Część II Uwaga: wszystkie wyniki muszą być odzwierciedleniem dołączonej komputerowej realizacji obliczeń.

Programowanie i techniki algorytmiczne

Wymagania edukacyjne z matematyki

Roman Mocek Zabrze Opracowanie zbiorcze ze źródeł Scholaris i CKE

Rozkład materiału nauczania z przedmiotu INFORMATYKA. dla gimnazjum

ROZKŁAD MATERIAŁU DO 1 KLASY LICEUM (ZAKRES ROZSZERZONY) A WYMAGANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ.

INFORMATYKA treści nauczania i system oceniania. Cele edukacyjne. Treści nauczania wymagania szczegółowe

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH

Zapisywanie algorytmów w języku programowania

RAPORT. Komputerowe wspomaganie nauczania matematyki-innowacja z matematyki z elementami informatyki. Z realizacji innowacji pedagogicznej

INFORMATYKA rok szkolny 2017/18 Wymagania i przedmiotowe zasady oceniania w kl. VII

WYKRESY FUNKCJI LINIOWEJ

PRZYKŁADY ZADAŃ MATURALNYCH Z MATEMATYKI NA POSZCZEGÓLNE STANDARDY DLA WYBRANYCH TREŚCI PROGRAMOWYCH Z POZIOMU PODSTAWOWEGO I ROZSZERZONEGO

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz

Komputer i urządzenia cyfrowe

Monika Góral, Krzysztof Grynienko, Monika Jasińska, Piotr Kryszkiewicz

Zapisywanie w wybranej notacji algorytmów z warunkami i iteracyjnych

Nowa podstawa programowa IV etap edukacyjny szkoła ponadgimnazjalna

Przedmiotowy System Oceniania Zajęcia komputerowe klasa 6

FUNKCJA KWADRATOWA. 1. Definicje i przydatne wzory. lub trójmianem kwadratowym nazywamy funkcję postaci: f(x) = ax 2 + bx + c

ROZKŁAD MATERIAŁU DO 1 KLASY LICEUM (ZAKRES PODSTAWOWY) A WYMAGANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ.

Rozkład materiału do nauczania informatyki w liceum ogólnokształcącym Wersja I

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Lekcja 2. Pojęcie równania kwadratowego. Str Teoria 1. Równaniem wielomianowym nazywamy równanie postaci: n

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI W GIMNAZJUM. Nauczyciel: Magdalena Nakielska

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY MATEMATYKA STOSOWANA - KLASA II I. POWTÓRZENIE I UTRWALENIE WIADOMOŚCI Z ZAKRESU KLASY PIERWSZEJ

Wymagania edukacyjne z informatyki dla uczniów klas VI SP nr 53 w Krakowie w roku szkolnym 2019/2020

Rozkład materiału do nauczania informatyki w liceum ogólnokształcącym Wersja II

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

EGZAMIN MATURALNY W ROKU SZKOLNYM 2017/2018 INFORMATYKA

Teraz bajty. Informatyka dla szkół ponadpodstawowych. Zakres rozszerzony. Część 1.

Kształcenie w zakresie podstawowym. Klasa 2

Wymagania edukacyjne i sposoby sprawdzania edukacyjnych osiągnięć uczniów z informatyki - klasy II zakres rozszerzony

Wymagania - informatyka

Rozkład materiału do zajęć z informatyki. realizowanych według podręcznika

Transkrypt:

SCENARIUSZ LEKCJI OPRACOWANY W RAMACH PROJEKTU: INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA. PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI Z ELEMENTAMI PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZYCH Autorzy scenariusza: Magdalena Ozga, Anna Kowalska TEMAT LEKCJI Miejsca zerowe funkcji kwadratowej i ich graficzna prezentacja Streszczenie Podstawa programowa przedmiotu matematyka w liceum wymaga od ucznia umiejętności rozwiązywania równań kwadratowych z jedną niewiadomą, dodatkowo na poziomie rozszerzonym powinien określać znaki rozwiązań równania kwadratowego korzystając ze wzorów Viete a. Stąd też wykorzystując możliwości programów komputerowych w zakresie rozszerzonym na lekcji informatyki możemy wprowadzić stosowanie funkcji JEŻELI zgodnie z podstawą poprzez wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego do obrazowania zależności funkcyjnych i do zapisywania algorytmów. Czas realizacji 3 x 45 minut Tematy lekcji 1. Miejsca zerowe funkcji kwadratowej. Graficzna prezentacja wykresu funkcji kwadratowej 2. Algorytmiczne rozwiązanie równania kwadratowego

Podstawa programowa Etap edukacyjny: IV, przedmiot: matematyka (poziom podstawowy i rozszerzony) Etap edukacyjny: IV, przedmiot: informatyka (poziom rozszerzony) Cele kształcenia wymagania ogólne: Informatyka III. Wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego do obrazowania zależności funkcyjnych i zapisywania algorytmów. Matematyka III. Równania i nierówności. Treści nauczania wymagania szczegółowe: Matematyka: Równania i nierówności. Uczeń: PP 1)rozwiązuje równania kwadratowe z jedną niewiadomą; PP 2) korzysta z definicji pierwiastka do rozwiązywania równań typu ; PP 3) korzysta z własności iloczynu przy rozwiązywaniu równań typu ( )( ) ; PR 4) stosuje wzory Viete a. Informatyka: Rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji z wykorzystaniem komputera, stosowanie podejścia algorytmicznego. Uczeń: opisuje podstawowe algorytmy i stosuje: algorytmy numeryczne, np.: obliczanie wartości pierwiastka kwadratowego. Opracowywanie informacji za pomocą komputera, w tym: rysunków, tekstów, danych liczbowych, animacji, prezentacji multimedialnych i filmów. Uczeń gromadzi w tabeli arkusza kalkulacyjnego dane pochodzące np. z Internetu, stosuje zaawansowane formatowanie tabeli arkusza, dobiera odpowiednie wykresy do zaprezentowania danych; pisze program komputerowy wyznaczający pierwiastki równania kwadratowego dla współczynników całkowitych. Cel Uczeń utrwala wiadomości o funkcji kwadratowej (miejsca zerowe). W ujęciu praktycznym uczeń ćwiczy obliczanie pierwiastków funkcji kwadratowej oraz określanie ich znaków. Słowa kluczowe pierwiastki równania kwadratowego, wyróżnik trójmianu kwadratowego, współczynniki równań kwadratowych, wzory Viete a, algorytm z warunkami w arkuszu kalkulacyjnym i w języku programowania C++.

Co przygotować? Prezentacja Rozwiązywanie równań kwadratowych Wykres funkcji kwadratowej w Excelu (materiały pomocnicze 1) Program Równania kwadratowe C++ (materiały pomocnicze 2) Przebieg zajęć: 1. Wprowadzenie (15 minut) Nauczyciel podaje temat zajęć, a następnie zapoznaje uczniów z definicją równania kwadratowego. 2. Zasadnicza część lekcji (120 minut) Po wprowadzeniu uczniowie dostają zadanie: Rozwiąż równanie kwadratowe:, i rozwiązują w sposób matematyczny: ( ) Rozwiązanie równania kwadratowego : Kolejnym przykładem jaki dostają uczniowie jest Ten przykład możemy rozwiązać korzystając ze wzorów skróconego mnożenia: 1 sposób 2 sposób Obustronnie pierwiastkujemy, czyli: ( )( ) Jest jeszcze jeden przykład równania kwadratowego, w którym nauczyciel podaje wzory na obliczanie trójmianu kwadratowego oraz na pierwiastki równania kwadratowego. Pierwiastki równania kwadratowego obliczamy w zależności od wyróżnika trójmianu kwadratowego oraz współczynników (a, b, c).

Dwa pierwiastki równania kwadratowego ; Jeden pierwiastek równania kwadratowego Brak rozwiązań (brak pierwiastków równania kwadratowego) Przykład: Rozwiąż równanie kwadratowe Rozwiązanie Wypisujemy współczynniki równania kwadratowego Obliczamy ( ) czyli równanie ma dwa rozwiązania Rozwiązaniem równania jest { } Dla utrwalenia nauczyciel podaje przykłady do rozwiązania samodzielnie przez uczniów. Uczniowie liczą zadanie na kartce i sprawdzają rozwiązanie w programie komputerowym. Nauczyciel prezentuje w programie Excel graficzną prezentację miejsc zerowych. Uczniowie podają dowolne współczynniki całkowite i na podstawie zadanego wykresu omawiamy liczbę miejsc zerowych aplikacja Wykres_funkcji_kwadratowej.xcls (materiały pomocnicze 1). Na trzeciej godzinie lekcyjnej uczeń na podstawie zdobytej wiedzy pisze program obliczający pierwiastki równania kwadratowego. Uczniowie przy pomocy nauczyciela rysują na tablicy schemat blokowy:

Na podstawie schematu piszą program w C++ (materiały pomocnicze 2). Sprawdzenie wiedzy Test sprawdzający wiedzę. Ocenianie Nauczyciel może ocenić osiągnięcia uczniów na podstawie obserwacji ich pracy i zaangażowania na lekcji. Dostępne pliki 1. Prezentacja Równania kwadratowe 2. Plik z arkusza kalkulacyjnego Wykres funkcji kwadratowej (materiały pomocnicze 1) 3. Program Równanie kwadratowe w C++ (materiały pomocnicze 2) 4. Test wiedzy

Materiały źródłowe Podczas rysowania wykresu uczniowie korzystali z podręcznika INFORMATYKA dla szkół ponadgimnazjalnych, Zakres rozszerzony, Grażyna Koba, Wydawnictwo MIGRA, Temat 2. Zapisywanie w wybranej notacji algorytmów z warunkami i iteracyjnych. Schemat blokowy pochodzi z pliku Algorytmy.pdf ze strony:artre.fm.interia.pl/lekcje/algorytmy.pdf.