W oda niezw ykła ciecz eksperym enty z w odą



Podobne dokumenty
Zajęcia prowadzone metodą projektu w grupie dzieci 6 letnich Motylki

Scenariusz zajęć nr 2

Autor: Klasa I Temat lekcji: Edukacja: Cel/cele zajęć: Cele zajęć w języku ucznia/ dla ucznia: Kryteria sukcesu dla ucznia

Scenariusz zajęć nr 5

Pakiet doświadczeń i obserwacji

Dbam o wodę scenariusz zajęć proekologicznych dla przedszkolnej grupy mieszanej wiekowo

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Scenariusz zajęć nr 1

Scenariusz zajęć dla klubowiczów Klubu Młodych Odkrywców z przedszkoli nr 5, 12 i 15 Chełmie

Obieg wody w przyrodzie

Scenariusze zajęć dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

WATER IS THE SOURCE OF LIFE

Projekt WODA. Grupa II 4-latki mgr Magdalena Grzywnowicz

Scenariusz zajęć nr 2

w w w. d z i u b d z i a k. p l

Synergia początkowej nauki języka obcego z edukacją wczesnoszkolną i technologiami informacyjno-komunikacyjnymi.

Przyroda (NPP: SP kl. 4) Czas realizacji tematu 45 min

MICHAŁA RADY NA ODPADY

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.

Scenariusze zajęć dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych

Temat: Elementy pogody i przyrządy do ich pomiaru. Konspekt lekcji przyrody dla klasy IV. Dział programowy. Przyroda i jej elementy.

Scenariusz zajęć nr 6

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: W głębi ziemi. Scenariusz nr 5

Chemia od Kuchni. Przygotowały : Emilka Patynowska Maja Antosiewicz Zosia Krupińska

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

, 02:03 Badam, doświadczam, eksperymentuję

Scenariusz zajęć dla 5- latków

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 1

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć nr 8

Odczyn roztworu Skala ph. Piotr Zawadzki i Aleksandra Jarocka

DRZEWO projekt edukacyjny

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V

NATURALNE ZMIANY CYKLU OBIEGU WODY

3 STANY SKUPIENIA. Opracowanie: Joanna Rim Katarzyna Mrowiec

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI PRZYRODNICZEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ, KLASY I III

Scenariusz zajęć nr 3

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

Co robiły Muchomorki w miesiącu październiku?

MAMO, TATO, WOLĘ WODĘ!!! PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 183

Scenariusz zajęd nr 69 Temat: Jak woda krąży w przyrodzie?

Scenariusz zajęć nr 1

SCENARIUSZ PIJMY WODĘ NA ZDROWIE!

Pakiet doświadczeń i obserwacji

Klaudia Kochan, Karolina Kos, Patrycja Kotaba Magiczny atrament : scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy drugiej

Scenariusze zajęć dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych

Przyroda Ziemi Radłowskiej - zjawiska zachodzące w przyrodzie

Scenariusz zajęć nr 2

Temat dnia: Uczę się w bezpiecznej szkole"

1. Cieplny przepływ energii oraz promieniowanie

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć nr 2

Trzy stany skupienia wody i jej krążenie w przyrodzie

Doświadczenie 5. Czyszczenie srebra metodą redukcji elektrochemicznej

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu

Młodzi eksperymentatorzy zajęcia dodatkowe rozwijające uzdolnienia matematyczno-przyrodnicze- grupa VIII (klasy III-V) Scenariusz zajęć.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Warszawskie legendy. Scenariusz nr 7

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, pogadanka, działanie praktyczne, pokaz, doświadczenie. Przebieg zajęć.

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

Scenariusz nr 4. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie

Temat lekcji: Przygotowujemy przyjęcie urodzinowe.

Karta pracy nr 1 1.Rozwiąż rebusy a dowiesz się, w jakich postaciach występuje woda w przyrodzie:

DZIEŃ ZIEMI SCENARIUSZ ZAJĘĆ SKIEROWANY DO UCZNIÓW KLAS GIMNAZJALNYCH U I KLAS SPDP

Scenariusz zajęć nr 6

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia W lesie. W jesiennym lesie. Zagadnienia z podstawy programowej

Temat: Woda skarbem przyrody.

Przykładowy materiał do pracy z uczniami na wczesnych etapach edukacji

Lekcja diagnozująca badająca umiejętność. wykorzystania wiedzy w praktyce

Scenariusz zajęć nr 6

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 5

czerwiec Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Katarzyna Małek, Edukator Froebel.pl) PONIEDZIAŁEK: co ze sobą zabrać niezbędnik małego podróżnika

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI

Scenariusz zajęć nr 1

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W CENTRUM NAUKI KOPERNIK W WARSZAWIE

Scenariusz zajęć nr 3

RZECZOWNIK (maxi) Gra edukacyjna w 2 wariantach dla 2 3 osób rekomendowany wiek: od 7 lat

Opady i osady atmosferyczne. prezentacja autorstwa Małgorzaty Klimiuk

Scenariusz zajęć nr 5

TEMAT OŚRODKA TYGODNIOWEGO: Dary jesieni na talerzu. TEMAT OŚRODKA DZIENNEGO: Rozpoznajemy owoce. Autor: Marcela Rożnawska 1. CELE OŚRODKA PRACY:

- Czy możemy schwytać wodę?

Scenariusz zajęć z kodowania. Lekcja otwarta Data r. Klasa I b Prowadząca- Mariola Matuszewska

KONSPEKT ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ OŚRODKÓW PRACY

CZTERY ŻYWIOŁY. Q=mg ZIEMIA. prawo powszechnej grawitacji. mgr Andrzej Gołębiewski

Scenariusz zajęć nr 8

II TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Wrzesień tydzień drugi. Temat tygodnia: Jestem przedszkolakiem.

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

SCENARIUSZ UCZNIOWSKIEGO EKSPERYMENTU PRZYRODNICZEGO

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele:

Dobra współpraca Nauczyciel - Rodzic. Woda życia zabawa z dziećmi i rodzicami. (Pedagogika zabawy zabawa wątkowa)

Temat: Czy to źle, jeśli będzie cieplej?

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć nr 7

Plan wynikowy. Klasa:4 Czas realizacji:1 miesiąc

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO BIOLOGICZNO - CHEMICZNEGO

Transkrypt:

W oda niezw ykła ciecz eksperym enty z w odą Prowadząca: Joanna Michalak Data: 23.11.2010r. Grupa: 5-6 latki CELE OGÓLNE: - wzbogacenie wiedzy na temat właściwości i znaczenia wody dla życia na Ziemi - poznanie schematu krążenie wody w przyrodzie - budzenie zainteresowań badawczych dzieci, rozwijanie umiejętności wyciągania wniosków - rozwijanie orientacji przestrzennej - odkrywanie własnych możliwości, rozwijanie myślenia, wyobraźni i mowy - czerpanie radości z udziału w zabawach CELE OPERACYJNE: Dziecko: - zna wybrane właściwości wody - wie, na czym polega obieg wody w przyrodzie - wie, skąd się bierze woda w kranie - wykonuje czynności badawcze zgodnie z instrukcją nauczyciela - rozumie znaczenie wody dla ludzi, zwierząt i roślin - utrwala zasadę picia wody wyłącznie przegotowanej - wie, że bez wody nie mogłoby istnieć życie na Ziemi - wzbogaca słownictwo o nowe pojęcia: rozpuszczalność - wyciąga samodzielnie wnioski 1

- rozróżnia prawą i lewą stronę ciała - przelicza w zakresie sześciu METODY: rozmowa pokaz obserwacja zadań stawianych do wykonania samodzielnych doświadczeń FORMY : z całą grupą zespołowa indywidualna ŚRODKI DYDAKTYCZNE: ilustracje, napis WODA TO WIELKI DAR, naczynia szklane i plastikowe, mąka, cukier, sól, olej, papierowe kropelki, lusterko, gorąca i zimna woda, schemat obiegu wody, spinasz, korek, szpilka, kamień, papierowa łódka, piórko, gąbka, folia aluminiowa, wata, tkanina, wełna, plastelina. PRZEBIEG: 1.Powitanie dzieci witają się poszczególnymi częściami ciała, np. plecy do pleców, brzuszek do brzuszka, ręka do ręki itp. 2

2. Zagadka słowna: Służy do mycia, służy do picia, bez niej na ziemi nie byłoby życia. Dzieci podają rozwiązanie : WODA. 3. Układanie hasła. Dzieci nazywają cyfry od 1 do 4 i odkrywają kolejne tabliczki z wyrazami. Odczytanie hasła: WODA TO WIELKI DAR. Dla kogo woda jest darem? 4. Poznanie właściwości wody{ szklanka napełniona wodą z kranu} Co jest w szklance? Jakiego koloru jest woda? Jaki smak ma woda? Czy woda ma zapach? Jaki woda ma kształt? Jaką wodę można pić? 5.Obieg wody w przyrodzie omówienie schematu obiegu wody w przyrodzie. Czy wiecie, że woda zajmuje ponad połowę powierzchni Ziemi. Czy wiecie, gdzie można spotkać wodę? Woda tworzy rzeki, jeziora, oceany można ją także spotkać w postaci śniegu i lodu. Do czego służy woda? Woda jest nam potrzebna do życia. Rośliny piją wodę korzeniami. Ludzie i zwierzęta muszą codziennie pić dużo wody. Co oznacza termin woda pitna? Woda, którą pijemy to woda pitna, a to znaczy, że jest czysta i w żaden sposób nie zagraża zdrowiu. W jaki sposób możemy oszczędzać wodę? A czy wiecie, że woda wędruje? Krążenie wody. 3

Z oceanów, mórz, jezior, rzek, strumyków paruje woda. Para wodna, podobnie jak z gotującej się w czajniku wody, unosi się w górę tworząc chmury. Z chmur spada w postaci deszczu lub śniegu na powierzchnię lądów lub wód. Na lądzie woda spływa strumykami do rzek, rzekami do morza. W trakcie tej wędrówki część wody wsiąka w ziemię lub płynie podziemnymi korytarzami, część paruje. Najwięcej wody dociera w końcu do morza i zaczyna swoją wędrówkę. 6. Rozmowa na temat różnych postaci wody. Czy wiecie pod jakimi postaciami może jeszcze występować woda? para wodna (gaz) woda (płyn) lód (ciało stałe) Płatki śniegu to woda, która zamarzła w chmurach. Mgła to chmura, która zeszła bardzo nisko. Deszcz to deszcz. Grad to deszcz, który zamarzł w powietrzu. Skąd się bierze woda w kranie?- wyjaśnienie. Woda płynąca w kranie pochodzi, albo z wód podziemnych, albo z rzeki. Wodę taką przed doprowadzeniem jej do domów oczyszcza się w sztucznych filtrach i dezynfekuje środkami chemicznymi, które zabijają zarazki. Oczyszczoną, zdatną do picia wodę dostarcza się rurami tam, gdzie jest potrzebna. Rozmowa na temat pracy hydraulika. 7. Zabawa ruchowa Kropelki i sopelki. 8. Zabawy z kropelkami - ćwiczenia na określenie położenia przedmiotów względem osoby. 4

Każde dziecko odnajduje kopertę ze swoim imieniem, wyjmuje z niej kropelki. Liczenie kropel. Dzieci liczą kolejno krople. Rozdzielanie kropel na dwie grupy. Dzieci, siedzą na dywanie, rozkładają krople po swojej lewej i prawej stronie. O tym, ile kropel po której stronie - decydują dziecko. Liczenie kropel po prawej, a potem po lewej stronie. Dzieci kolejno przeliczają krople po obu stronach. Porównują ich liczbę. Zmniejszenie liczby kropelek o jedną. Dzieci kładą przed sobą kropelki (o liczbie kropelek decyduje dziecko), przeliczają je. Nauczyciel prosi, aby każdy oddał mu jedna kroplę. Przed oddaniem każde dziecko musi powiedzieć, ile kropel mu zostanie. 9. Zabawy badawcze przeprowadzone przez nauczycielkę. Skraplanie i parowanie wody Do szklanki wlewamy wrzącą wodę, nakrywamy szklankę lusterkiem lub talerzykiem. Co powstało na lustrze? Co się dzieje z kroplami? Woda i ciepło Należy zakręcony słoiczek z gorącą wodą z kilkoma kroplami atramentu umieścić w pojemniku z zimną wodą. Zdejmujemy zakrętkę zabarwiona woda wypływa ku górze, po pewnym czasie zaczyna opadać i mieszać się z resztą wody.(ciepła woda jest lżejsza, dlatego unosi się nad zimną dopiero gdy oddala ciepło). 10. Samodzielne eksperymentowanie dzieci. Dzieci wykonują zabawy badawcze w kilkuosobowych zespołach. Co rozpuszcza się w wodzie? 5

Dzieci oglądają masy sypkie. Rozpoznają je, wymieniają nazwy, łączą je z wodą. Po wymieszaniu stwierdzaj: sól, cukier i proszek do prania rozpuszczają się w wodzie. mąka, piasek czynią ją mętną. Woda z proszkiem pieni się. Proszek czyni wodę mętną, białawą. Czytanie globalne napisów na słoiczkach: cukier, sól, mąka, piasek, proszek do prania. Co najszybciej nasiąka wodą? Dzieci wlewają wodę na: folię, wełną, kamień, papier, gąbkę, tkaninę, watę. Wyciągnięcie wniosków: Najszybciej nasiąka wodą wata, wełna, tkanina, później gąbka oraz papier. Folia oraz kamień nie nasiąkają wodą. Co pływa, co tonie? Doświadczenie nr 1 Na stole stoi miska z wodą, obok niej różne przedmioty: korek, moneta, klucz, piórko, papierowa łódka, drewniany klocek, kamień, gąbka, plastikowa kostka do gry, balon, spinacz, igła. Dzieci "ważą" przedmioty w ręce, stwierdzają, czy dany przedmiot jest lekki, czy ciężki wrzucają przedmioty do wody, sprawdzają, które toną, a które pływają. Dziecko potrafi wysnuć wniosek, że jedne przedmioty - lekkie-pływają, a drugie - ciężkie-nie. Doświadczenie nr 2 Dziecko otrzymuje plastelinę, lepi z niej łódeczkę, umieszcza na wodzie (łódka pływa), następnie z łódeczki robi kulkę i ponownie umieszcza ją na wodzie (kulka opada na dno). Dziecko zauważa, że łódeczka unosi się na wodzie, a kulka tonie. Wersja druga: metalowy kapsel przed i po zgnieceniu. Wniosek, że to, czy dany przedmiot pływa, zależy od jego kształtu. 11. Podsumowanie. Do czego potrzebna jest woda? 6

Co by się stało gdyby zabrakło wody? Woda ma wiele właściwości zwykłych i niezwykłych, jest wszędzie. Ponieważ jest potrzebna do życie jest skarbem i dlatego należy właściwie z niej korzystać. 12. Kolorowe czary tworzenie odcieni barwnych i mieszanie kolorów zabawa z udziałem rodziców. Zabawa Dokończ Nauczyciel zaczyna mówić, dzieci kończą, podając odpowiednie porównanie: czerwony jak (burak, pomidor), Zielony jak (liść, trawa), Żółty jak (słońce, cytryna), Niebieski jak (niebo, woda) Czarny jak (noc, węgiel), Biały jak (śnieg, mleko), Pomarańczowy jak (marchew, pomarańcza) Mieszanie kolorów. Na stolikach stoją słoiki, a w nich rozcieńczone w wodzie trzy farby: żółta, czerwona, niebieska. Obok zapełnionych słoików stoją trzy puste słoiki. Nauczyciel objaśnia, iż za chwilkę rodzice będą mieszali kolory. Aby doświadczenie się udało, każdorazowo będziemy czarować. Pierwsze doświadczenie: mieszanie barwy żółtej i niebieskiej. Abrakadabra! Tu żółta, a tu niebieska farba. Gdy je wymieszamy, jaki kolor otrzymamy? (zielony) Dzieci próbują po usłyszeniu zaklęcia określić otrzymaną barwę, a dopiero wtedy rodzice mieszają te dwa kolory. Drugie doświadczenie: mieszanie barwy żółtej i czerwonej. Abrakadabra! 7

Tu żółta a tu czerwona farba. Gdy je wymieszamy, jaki kolor otrzymamy? (pomarańczowy) analogicznie, mieszanie barw następuje dopiero po wypowiedzeniu zaklęcia i określeniu barwy przez dzieci. Trzecie doświadczenie : mieszanie barw czerwonej i niebieskiej. Abrakadabra! Tu czerwona, a tu niebieska farba. Gdy je wymieszamy, jaki kolor Otrzymamy?(fioletowy). 8

Dzieci siedzą w rozsypce na dywanie przed scenką. 2.Zagadka: Co tak wygląd zmieniać może: gdy jej dużo - zwie się morzem; a gdy ilość jej niewielka to jest kropla lub kropelka. Gdy jest ciepło para płynie, a na lód twardnieje w zimie...( woda ) 9

DOŚWIADCZENIE 7 Granie na butelkach z wodą- butelki należy napełnić różną ilością wody i ustawić od najmniejszej do największej. Gramy uderzając drewnianym patyczkiem lub metalowym prętem. Słychać, że zwiększająca się ilość wody powoduje podwyższenie dźwięku. DOŚWIADCZENIE 6 Mydlane bańki- zabawa "Kto zrobi największą bańkę?" 10