PROGRAM SZKOLENIA DLA NAUCZYCIELI

Podobne dokumenty
Opis implementacji: Poznanie zasad tworzenia programów komputerowych za pomocą instrukcji języka programowania.

Wykorzystanie programu Paint na lekcjach matematyki w nauczaniu zintegrowanym

LISTA ZLECEŃ, WNIOSKÓW I WIADOMOŚCI DO AUTORYZACJI / DO WYSŁANIA MODUŁ EKRANU GŁÓWNEGO

Przewodnik dla użytkownika do systemu STUDIO

Scenariusz 4. Realizacja

Projekt Kurs na karierę. Warsztaty Zakotwicz się pierwszy krok do kariery zawodowej (łącznie 4 godz.) maj czerwiec 2010r.

Essity Engagement Survey 2018

Scenariusz zajęć nr 4

Badanie w wersji komputerowej wskazówki dla uczniów Badanie próbne [PL]

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat: W krainie figur geometrycznych. Cele ogólne:

Profesjonalny urząd kompetentny urzędnik WYTYCZNE DLA AUTORÓW MATERIAŁÓW SZKOLENIOWYCH

Kolory - plan treningowy. Maluj, połącz i ucz się poprzez zabawę.

Jak korzystać z E-wykroju?

INSTRUKCJA CIĘCIA PO KONTURZE Z WYKORZYSTANIEM EASYSIGN ORAZ PLOTERA TNĄCEGO ULTIMA

3.9 Tworzenie rysunku kurczaka

Czy nauka ogranicza się do szkolnej ławy?

Znak wersja podstawowa

Instrukcja obsługi platformy

Moje muzeum. Spotkanie 16. fundacja. Realizator projektu:

Materiał pomocniczy "Prezentacja" skopiowany dla każdego z dzieci arkusze papieru markery kredki flamastry klej nożyczki taśma klejąca lub magnesy

Adobe InDesign lab.1 Jacek Wiślicki, Paweł Kośla. Spis treści: 1 Podstawy pracy z aplikacją Układ strony... 2.

Brief. Czas trwania 45 minut Poziom Starter. Plan zajęć

Czy nauka ogranicza się tylko do szkolnej ławy?

Jak zrobić klasyczny button na stronę www? (tutorial) w programie GIMP

ERGODESIGN - Podręcznik użytkownika. Wersja 1.0 Warszawa 2010

AUTOR : HANNA MARCINKOWSKA. TEMAT : Symetria osiowa i środkowa UWAGA:

INSTRUKCJA ZNAKOWANIA SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH W GORCZAŃSKIM PARKU NARODOWYM

Przebieg i organizacja kursu

Ćwiczenie 1 Automatyczna animacja ruchu

Podstawy tworzenia prezentacji w programie Microsoft PowerPoint 2007

AKADEMIA DLA MŁODYCH. Osiąganie celów. moduł 3 PODRĘCZNIK PROWADZĄCEGO. praca, życie, umiejętności. Akademia dla Młodych

Jak trenować z dzieckiem koncentracje uwagi?

Zbudowanie latawca jest bardzo proste, wystarczy, że krok po kroku będziesz postępował według tego co napisaliśmy poniżej.

Języki formalne i automaty Ćwiczenia 5

Jak zrobić dobrą mapę myśli

INSTRUKCJA OBSŁUGI BAZY USŁUG ROZWOJOWYCH

Dokonajcie rozdziału modułów i jednostek modułowych na poszczególne lata (semestry) nauczania.

EGZAMIN MATURALNY Z INFORMATYKI

Wzór na rozwój. Nauki ścisłe odpowiadają na wyzwania współczesności

CO DWIE GŁOWY TO NIE JEDNA

Zabawy matematyczne 2

Scenariusz zajęć nr 8

Temat: W świecie książek, w świecie marzeń. - scenariusz zajęć z elementami kodowania

REALIZACJA DZIAŁAŃ SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE W LUTYM I MARCU 2017 r. ZREALIZOWANE ZADANIA: LUTY

AKADEMIA DLA MŁODYCH PRZEWODNIK TRENERA. PRACA ŻYCIE UMIEJĘTNOŚCI

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej

PODSTAWY > Figury płaskie (1) KĄTY. Kąt składa się z ramion i wierzchołka. Jego wielkość jest mierzona w stopniach:

KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA INSTRUKCJA OBSŁUGI

#UczymyDzieciProgramować

malarstwo pejzażem Przygotuj: kredki ołówkowe lub pastele olejne, blok rysunkowy.

Ćwiczenie nr 1. Kliknij myszką w trójkąt, aby otrzymać dostęp do uchwytów obrotów:

My się zmian nie boimy. I. KOMPLET M ATERIAŁÓW SZKOLENIOWYCH 1) program szkolenia 2) scenariusz szkolenia 3) prezentacja 4) ćwiczenia 5) test

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

III POWIATOWY KONKURS MATEMATYCZNY DLA KLAS CZWARTYCH CO DWIE GŁOWY TO NIE JEDNA 2013 R.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę-działam-idę w świat

Program Coachingu dla młodych osób

INSTRUKCJA OBSŁUGI PROGRAMU SENTO DESIGNER

Grant Edukacyjny Engram English

Macmillan Practice Online przewodnik dla uczniów

Beata Katarzyna Jędryka. Lubię szkołę

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

W momencie wczytania przez program folderu ze zdjęciami, w centralnym punkcie

Potyczki z komputerem Kategoria B

4. po Wielkanocy CANTATE

Praktyczne przykłady wykorzystania GeoGebry podczas lekcji na II etapie edukacyjnym.

etrader Pekao Podręcznik użytkownika Portfel inwestycyjny

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY z MATEMATYKI dla uczniów szkół podstawowych 2018/2019

Użycie przestrzeni papieru i odnośników - ćwiczenie

Zajęcia nr 3_cz2 Praca z tekstem: WORD Wzory matematyczne. Tabele

(12) OPIS OCHRONNY WZORU PRZEMYSŁOWEGO

Etui na telefon komórkowy

Przedmiotowy Konkurs Informatyczny LOGIA powołany przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty

Warszawa, dnia 14 grudnia 2016 r. Poz ZARZĄDZENIE NR 30/2016 PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO. z dnia 1 grudnia 2016 r.

PLAN DZIAŁAŃ SIECI WSPÓŁPRACY I SAMOKSZTAŁCENIA

Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy

Temat: Zadania Sowy Mądrej Głowy. Cele ogólne:

Magiczny ogródek INSTRUKCJA GRA DLA 2 OSÓB WIEK DZIECKA 4+

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Cykl lekcji informatyki w klasie IV szkoły podstawowej. Wstęp

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA

ZGŁOSZENIE DOBREJ PRAKTYKI

24 proste kroki. aby pokonac. Obrazki. logiczne. Rozwiazania. i wskazowki dla nauczyciela. Copyright Logi Urszula Marciniak 2015

PRÓBNY EGZAMIN GIMNAZJALNY

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2

Wiem, co trzeba. Październik. Materiały dla klasy I. Imię i nazwisko:... Klasa:...

INSTRUKCJA

WAŻNE! colour.me Google Fonts tutaj

Platforma e-learning Beyond45. Przewodnik użytkownika


Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

KONSPEKT LEKCJI OTWARTEJ KORELACJA MATEMATYKI I TECHNIKI W KLASIE II GIMNAZJUM

Wielokąty z papieru i ciągi

Ćwiczenie 2 Warstwy i kształty podstawowe

Doskonalenie uczniowskich OK-zeszytów

Szybki start SAMOOCENA W NOR-STA

JAK USZYĆ TIPI DLA DZIECKA?

Zabawy matematyczne dla trzylatka

klasa III moduł 03: MAPS AND PLANS

Podstawy Photoshopa - warstwy, zaznaczanie, zmiana kolorystyki obrazka, szybkie operacje, szparowanie

Transkrypt:

PROGRAM SZKOLENIA DLA NAUCZYCIELI SAN Wrzesień 2015

Wstęp Ideą szkolenia jest propozycja trzech modułów, w zależności od zapotrzebowania I planowanego czasu szkolenia: Moduł A (90 minut bez przerw) jest najkrótszą wersją zawierającą również ćwiczenia, które mogą być używane przez nauczycieli w klasie. Dotyczy jedynie ogólnych informacji o projekcie, jego celach, zawartości, narzędziach i metodologii. Moduł B (90 minut bez przerw) następuje po module A i zawiera więcej wiadomości o narzędziach (zestaw ćwiczeń i podręcznik). Zawiera również istotne informacje na temat związku celów projektu z ministerialną podstawą programową. Moduł C może być używany dwojako można go wykonać w całości, z ćwiczeniami z zestawu, lub jedynie w wersji teoretycznej. W pierwszej wersji zajmie to około 205 minut, w drugiej 115 minut (bez przerw) Proszę pamiętać o dokonaniu ewaluacji! Uwaga!: Proszę zwrócić uwagę, iż podane w niniejszym programie ćwiczenia są jedynie propozycją. Jak w przypadku każdego szkolenia, należy dostosować ćwiczenia do grupy słuchaczy. Dlatego też nie należy się wahać dokonywać zmian w niniejszym programie. Program Moduł A (wersja krótka c.a.90 min) Czas Cel Do wykonania Materiały Uwagi 15-20 min. (zależy od liczebności grupy) Poznać się, stworzyć pozytywną atmosferę do współpracy. Kolorowe cukierki (np. Skittles) Do wyboru: (A) Cukierki. Każdy uczestnik dostaje dwa, lub trzy cukierki innego koloru. Każdy kolor oznacza jakąś informację o sobie, np.: Czerwony co lubię robić. Niebieski czego nie lubię robić. Pomarańczowy - moje hobby. Zielony moje wymarzone miejsce na ziemi. Żółty joker można mówić o sobie co się chce. (B) nasz wspólny przyjaciel ćwiczenie 23 z Zestawu. (C) Przygotujcie swoje osobiste wizytówki, przy czym obok imienia umieśćcie symbol odpowiadający jakiejś Waszej cesze, np. jeśli lubicie muzykę, niech to będzie nutka, albo instrument, etc. Przedstawcie się wyjaśniając znaczenie obrazka. Pluszowa zabawka Papier, kredki lub mazaki. Wszystkie te ćwiczenia mogą być wykonane z dziećmi na lekcjach.

15 min. Pokazać jak ważne są zasady. Przygotować właściwe środowisko do pracy. 45 min. Zapoznać się z projektem Aby ustalić zasady szkolenia propozycje powinny być przedyskutowane i zapisane na tablicy. Wszyscy następnie powinni zaakceptować zasady panujące na szkoleniu. (ćwiczenie 41) Informacja o projekcie: cele, metodologia, narzędzia. Struktura pakietów edukacyjnych Zestaw ćwiczeń A+ 30 min. Wymiana doświadczeń Dyskusja o doświadczeniach z profilaktyką poprzedzona przykładami z prezentacji A02. Module B ca. 90 min 30-60 min Lepiej poznać narzędzia Bardziej szczegółowa prezentacja zestawu ćwiczeń. Następnie wykonanie wybranego przez trenera ćwiczenia. Zaprezentowanie podręcznika dla nauczycieli. 15-20 min Pokazać związki między projektem a ministerialną podstawą programową A+ +15 min. Rozszerzyć dyskusję o doświadczeniach. Przedyskutować wyzwania. Zaprezentowanie związków między celami projektu a podstawą programową wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej. Dłuższa dyskusja o doświadczeniach a następnie dyskusja o wyzwaniach, przed którymi stają nauczyciele w swojej pracy. Tablica lub flipchart PPT A01 PPT A02 PPT B01, PPT B02 Ważne jest, aby zaakcentować, że są to narzędzia pomocne, ale nie rozwiązujące wszystkie problemy w klasie Ta część może zostać rozszerzona i może być częścią każdego modułu, ale dobrze jest ją przeprowadzić na końcu całego szkolenia. Nie pozwolić nauczycielom narzekać, gdyż jeśli zaczną, nie przestaną! Modu le C (theor 15 + 15 min Zapoznać się z zespołowym uczeniem się Krótki wykład na temat zespołowego uczenia się. (1 rozdział z części teoretycznej trzeciej podręcznika dla nauczycieli) PPT C01

15 + 15 min Zapoznać się z dynamiką i zasadami grup. 20 + 15 min Zapoznać się z teorią inteligencji wielorakich i stylów uczenia się. Ćwiczenie związane z tematem: 8 Wspólny rysunek 53 Żyjąc razem 14 Żonglerzy 17 Budowa zaufania - rysunek Krótki wykład o grupach. (2 rozdział z podręcznika, części teoretycznej) 57 Dziecko w studni 4 Zagubiony clown 7 Zabawa w dzielenie się Krótki wykład na temat inteligencji wielorakich i stylów uczenia się. (3 rozdział podręcznika, części teoretycznej) Ćwiczenie związane z tematem: ORIGAMI. Najpierw czytamy tekst instrukcji: 1. KROK 1 1. Najpierw umieść kartkę naprzeciw siebie. W pozycji horyzontalnej (dłuższy bok prostokąta powinien być poziomo). 2. Weź dolny prawy róg i zagnij kartkę tak, aby zetknął się on z górną krawędzią kartki. 3. W ten sposób powstanie trójkąt po prawej stronie z marginesem w postaci wąskiego prostokąta po lewej. 2. KROK 2 1. Odetnij nożyczkami margines w postaci wąskiego prostokąta po lewej stronie. 3. KROK 3 1. Przewróć trójkąt tak, aby jego zagięty bok był w pozycji horyzontalnej, a wierzchołek złożony z dwóch rogów był skierowany ku tobie. 4. KROK 4 i 5 1. Zegnij zewnętrzne rogi (po prawej i lewej) do środka ku dołowi. 2. Teraz powinien powstać kwadrat w pozycji takiej jak dzwonek w PPT C02 PPT C03

kartach lub diament. 5. KROK 6 i 7 1. Zegnij dwa skrzydła zewnętrzne do góry tak, aby czubki znalazły się u góry diamentu. 6. KROK 8 i 9 1. Zegnij następnie te same skrzydła, które dopiero co zostały zagięte, tym razem na zewnątrz tak, aby zgięcia utworzyły kąt ostry. 7. KROK 10 1. Na dole masz teraz dwa duże trójkąty złożone razem 2. Zagnij teraz większą część wierzchniego trójkąta do góry. 8. KROK 11 1. Zagnij teraz różnicę między krawędzią wierzchniego trójkąta a twoim ostatnim zagięciem do góry, tak, aby powstał wąski pasek podtrzymujący górę zagiętego trójkąta. 9. KROK 12 1. Wreszcie zagnij spodni, pozostały trójkąt do góry wsadzając go jednocześnie do środka hełmu. Tylko dobrze zegnij! 10. KROK 13 1. Załóż swój hełm! B. W międzyczasie obserwujemy postępy. Niektórym udaje się wykonać hełm samodzielnie. Niektórzy ukradkiem podpatrują jak to robią inni, niektórzy zaś nie są w stanie wykonać zadania słysząc instrukcje. C. Następnie pokazujemy na obrazkach w jaki sposób wykonać hełm i jednocześnie jeszcze raz czytamy instrukcję. Zachęcamy też do pomagania sobie i podglądania. Teraz wszystkim udaje się wykonać zadanie. Lub inne ćwiczenia: 18 pobawisz się z nami? 56 Nowa postać 15+15 Zapoznać się z Krótki wykład o wzmacnianiu. PPT C04

koncepcją wzmacniania 20+15 Zapoznać się z metodą narracyjną 30+15 Zapoznać się z edukacją włączającą i metodami oceniania w edukacji włączającej A+ - Dyskusja z modułu A+ (5-ty rozdział teoretyczny z podręcznika) 38 Portret robota Krótki wykład o metodach narracyjnych. (6-ty i siódmy rozdział) 39 Co się stało? Krótki wykład o edukacji włączającej i ocenianiu w edukacji włączającej. (9-ty rozdział) 25 Słoneczko przyjaźni PPT C05 PPT C06 Moduł A (z A+) 90 min (100 z przerwą) Moduły A+B 180 min (210-220 z przerwami) Moduły A+B+C 385 min/295* min (420 min./325* min z przerwami) * bez ćwiczeń z Zestawu