Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:



Podobne dokumenty
Temat: Atlas ptaków, roślin, owadów. Sekcje w dokumencie MS Word

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

Temat: Wykorzystywanie zasobów przez ucznia

2. Metody prezentacji informacji

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

Temat: Zwykły dzień. Fotoreportaż. Edycja zdjęć w programie Picasa

Scenariusz zajęć. Temat: Gesty dotykowe. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Tytuł pakietu: Obsługa tabletów.

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Program nauczania przedmiotu uzupełniającego Praktyczne zastosowania informatyki

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe pojęcia związane z internetem; scharakteryzować pojęcia: portal, wortal, witryna, WWW, HTTP;

Temat: Świat dzikich zwierząt. Utrwalenie nazw zwierząt. Wprowadzenie słownictwa dotyczącego zwyczajów zwierząt

INFORMATYKA. Portale społecznościowe

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat może zostać zrealizowany jako wprowadzający do zagadnień opracowywania i prezentowania informacji.

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zasady redakcji tekstu; wymienić elementy budowy dokumentu na podstawie listu oficjalnego;

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

Przedmiot: język angielski zawodowy w klasie o profilu technik informatyk. Szkoła: Powiatowy Zespół Nr 10SME im. M. Kopernika ( IV etap kształcenia)

SCENARIUSZ LEKCJI. Czas realizacji. Podstawa programowa

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

SCENARIUSZ LEKCJI. Tajemniczy ciąg Fibonacciego sztuka przygotowania dobrej prezentacji

Scenariusz zajęć. Temat: Przygotowujemy audycję radiową. III etap edukacyjny, informatyka. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH / EDUKACJI INFORMATYCZNEJ KLAS I III

SCENARIUSZ LEKCJI: TEMAT LEKCJI: Postać kanoniczna funkcji kwadratowej. Interpretacja danych w arkuszu kalkulacyjnym

Przedmiotowy system oceniania ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

Numer obszaru: 7 Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w nauczaniu różnych przedmiotów. w nauczaniu wczesnoszkolnym

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

PROGRAM AUTORSKI KOŁA INFORMATYCZNEGO DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM

Przedmiotowy system oceniania ZAJĘCIA KOMPUTEROWE Klasy IV-VI

SCENARIUSZ TEMATYCZNY. Prawa Keplera (fizyka, informatyka poziom rozszerzony)

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Temat 2. Program komputerowy

Laboratorium Wiedzy REALIZOWANEGO W RAMACH PROJEKTU AKTYWIZACJA JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO I ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH TERAZ SZKOŁA

WYSZUKIWANIE INFORMACJI W INTERNECIE

Scenariusz lekcji. wymienić i podać adresy internetowe instytucji zajmujących się organizacją rynku pracy (biura pracy, agencje pośrednictwa);

Scenariusz zajęć. Temat: Jak wykorzystać Internet do nauki. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia:

KOŁO JĘZYKA ANGIELSKIEGO w Zespole Szkół w Michałówce. Anna Osiak Edyta Witak

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLASY V

Ogólne kryteria oceniania z przedmiotu zajęcia komputerowe w klasie czwartej.

WYMAGANIA EDUKACYJNE zajęcia komputerowe

Wstęp do poradnika metodycznego Przykładowy rozkład materiału 13 I rok nauczania...13 II rok nauczania...13 Rozkład materiału:...

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA.

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz

Zespół Szkół nr 1, im. Jana Brzechwy, ul. Brzozowa 4, Piła, Układ Słoneczny Projekt edukacyjny dla uczniów gimnazjum

Monika Góral, Krzysztof Grynienko, Monika Jasińska, Piotr Kryszkiewicz

Scenariusz lekcji. Komputer a prawo niebezpieczeństwo popełnienia przestępstw

PROGRAM AUTORSKI KOŁA INFORMATYCZNEGO UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Program modułu multimedialnego mgr Urszula Galant. PROGRAM MODUŁU MULTIMEDIALNEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV VI SP im. Szarych Szeregów w Płochocinie

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.11 Temat zajęć: Dzielimy się z państwem rozliczenie roczne PIT

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLAS IV-VI

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe zastosowania komputerów w szkole i najbliższym otoczeniu;

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH KLASY I III

Przedmiotowy system oceniania z zajęć komputerowych 2016/2017

ZAJĘCIA INNOWACYJNE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO 2018/2019

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z INFORMATYKI w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Długosza w Radomiu

Scenariusz nr 79 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Numer i nazwa obszaru: 5 Wdrażanie nowych, innowacyjnych sposobów nauczania i oceniania, w celu podnoszenia efektywności kształcenia w cyfrowej szkole

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

Koło matematyczne 2abc

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH

poznawanie nowego słownictwa kształtowanie postaw proedukacyjnych i zainteresowania językiem obcym

Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów. Przeznaczenie. Wymagania wstępne. Cele kształcenia. Cele operacyjne

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

i działanie urządzeń związanych równieŝ budowę i funkcje urządzeń

POZIOMY WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH DLA KLASY TRZECIEJ ZAJĘCIA Z KOMPUTEREM OCENA ŚRÓDROCZNA

Odwrócona lekcja odwrócona klasa lub odwrócone nauczanie

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

SCENARIUSZ LEKCJI. Opracowywanie wielostronicowego dokumentu o rozbudowanej strukturze, stosowanie stylów i szablonów, tworzenie spisu treści.

Program rozwoju Gimnazjum w Powroźniku. na rok szkolny 2009/2010. realizowany w ramach projektu. Dobry start lepsza przyszłość

Projekt działań edukacyjnych: Jak zdobywać wiedzę. i poszerzać swoje

Podstawy tworzenie prezentacji multimedialnej w programie. MS Power Point

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI. dla uczniów klas VI SP1 w Szczecinku

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

Na zajęciach dodatkowych realizowane będą następujące metody:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KL. IV-VI DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 10 IM.

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Programowanie i techniki algorytmiczne

Scenariusz projektu edukacyjnego Komputer bez tajemnic 5/I Tytuł: Komputer bez tajemnic

Scenariusz lekcji. Ochrona przed wirusami komputerowymi. Praca z programem antywirusowym. podać definicję wirusa i programu antywirusowego;

mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Temat: Milionerzy Sztuki tworzenie gry dydaktycznej.

TWORZYMY FILM Z WYKORZYSTANIEM PROGRAMU WINDOWS MOVIE MAKER ŚWIĘTA

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE II ETAP EDUKACYJNY - KLASY IV - VI

Ogólne cele kształcenia na zajęciach komputerowych:

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych w klasie 5

Kryteria ocen zajęcia komputerowe klasa 4

Konspekt lekcji matematyki z wykorzystaniem multimedialnych podręczników EDU ROM przeprowadzonej w klasie VI SP

Przedmiotowy System Oceniania z zajęć komputerowych w klasach IV - VI

Numer i nazwa obszaru: Temat szkolenia:

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

2. Tabele w bazach danych

Monika Góral, Krzysztof Grynienko, Monika Jasińska, Piotr Kryszkiewicz

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

ZSB im. Powstańców Śląskich realizuje program.

Transkrypt:

Scenariusz zajęć II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu Treści kształcenia: Zajęcia komputerowe: 6. Wykorzystywanie komputera oraz programów i gier edukacyjnych do poszerzania wiedzy z różnych dziedzin. Uczeń: 2) korzysta z zasobów (słowników, encyklopedii, sieci Internet) i programów multimedialnych (w tym programów edukacyjnych) z różnych przedmiotów i dziedzin wiedzy. Cele zoperacjonalizowane: Uczeń: Potrafi korzystać z zasobów sieci Internet do poszerzania swojej wiedzy Potrafi ocenić zalety oficjalnych witryn instytucji Potrafi korzystać z tłumacza internetowego Potrafi zastosować swoje umiejętności językowe do zdobywania informacji z witryn obcojęzycznych Potrafi tworzyć prezentację multimedialną Nabywane umiejętności: Uczeń: Korzysta z zasobów Internetu do wzbogacania swojej wiedzy Obsługuje witrynę Muzeum Historii Naturalnej w Londynie Wykorzystuje swoje umiejętności językowe do wyszukiwania potrzebnych informacji w języku angielskim Korzysta z Tłumacza Google do przetłumaczenia niezrozumiałych słów obcojęzycznych Tworzy prezentację multimedialną na podstawie szablonu Umieszcza tekst i grafikę na slajdach Docenia zalety korzystania z oficjalnych witryn instytucji Kompetencje kluczowe: Kompetencje informatyczne Porozumiewanie się w językach obcych Porozumiewanie się w języku ojczystym Umiejętność uczenia się 1

Środki dydaktyczne: Komputery z dostępem do Internetu i słuchawkami oraz zainstalowanym programem PowerPoint Projektor Film (samouczek): Korzystanie z obcojęzycznych zasobów sieci Internet Szablon prezentacji multimedialnej przeznaczony do edycji (plik dołączony do scenariusza) Prezentacja w wersji online przeznaczona do podglądu i wyświetlenia przy pomocy projektora (w formacie html) Metody nauczania: Pogadanka Pokaz Ćwiczenie praktyczne Dyskusja Formy pracy: Indywidualna jednolita Zbiorowa jednolita Przebieg zajęć: Etap wstępny Nauczyciel nawiązuje rozmowę z uczniami, pytając, w jaki sposób można się uczyć i gdzie zdobywać wiedzę. Inicjuje dyskusję na temat tego, które formy zdobywania wiedzy, uczenia się są skuteczniejsze. Trzeba podkreślić, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Nauczyciel zwraca uwagę, że każdy ma swój własny najefektywniejszy sposób uczenia się. Jednym wystarczy, gdy coś przeczytają, innym gdy usłyszą, jeszcze inni najlepiej uczą się przez działanie. Różne są też źródła wiadomości i oddziałują one na różne zmysły: książki, wykłady, programy komputerowe, filmy, multimedia i inne. Etap realizacji Nauczyciel pyta uczniów, czy często korzystają z zasobów Internetu do uczenia się i poszukiwania potrzebnych informacji. Czym się kierują w wyborze stron, z których korzystają? Zwraca uwagę zarówno na bogactwo informacji oferowanych przez sieć, ale też na zagrożenia, z którymi uczniowie mogą się zetknąć, korzystając z niesprawdzonych źródeł. Nauczyciel pyta uczniów, czy znają historię dinozaurów? Proponuje wirtualną wycieczkę w świat dinozaurów do Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Prezentuje film (samouczek) pt. Korzystanie z obcojęzycznych zasobów sieci Internet. Nauczyciel pyta uczniów, czy korzystali z zasobów stron obcojęzycznych? Odwołując się do obejrzanego samouczka pyta, czy tłumaczenie całych fragmentów tekstu w Tłumaczu Google daje zadowalające efekty. Czy trzeba dodatkowo redagować przetłumaczony tekst? Podkreśla, że tłumacz może nam pomóc, ale nie zastąpi umiejętności językowych człowieka. Uczniowie uruchamiają witrynę Muzeum Historii Naturalnej i starają się odszukać część przeznaczoną dla dzieci, a w niej informacje dotyczące dinozaurów. Wykonują to zadanie 2

bez korzystania ze słownika. Nauczyciel kieruje wycieczką, prosząc o znalezienie następujących elementów witryny: galerii dinozaurów, w której znajdują się zdjęcia ekspozycji muzealnych, trójwymiarowych modeli 5 najpopularniejszych dinozaurów, osi czasu ery, w której żyły dinozaury. Uczniowie sprawdzają, jakie dinozaury żyły w poszczególnych okresach ery mezozoicznej oraz w którym okresie było ich najwięcej. Nauczyciel wyjaśnia uczniom zadanie, które polega na stworzeniu krótkiej prezentacji o dinozaurach z wykorzystaniem przygotowanego szablonu oraz zasobów witryny Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Prosi uczniów, aby korzystali z Tłumacza Google tylko wtedy, gdy mają kłopot ze zrozumieniem tekstu angielskiego. Zachęca też do odtwarzania wymowy tych wyrazów, których wcześniej nie znali. Dla ułatwienia nauczyciel podaje pytania, na które uczniowie mają znaleźć odpowiedzi i poprawnie je sformułować. Slajd wstępny: Do jakiej gromady zwierząt należały dinozaury? W jakiej erze żyły dinozaury? Na jakie okresy dzieli się ta era? W którym okresie żyło najwięcej gatunków dinozaurów? Jak długo dinozaury dominowały na Ziemi? Jaka jest przyczyna ich wyginięcia? Slajdy kolejne: Każdy slajd powinien dotyczyć jednego dinozaura. Powinny się na nim znaleźć podane niżej informacje oraz podobizna dinozaura. Stegozaur Tyranozaur Diplodok 3

Celofyz Triceratops Centozaur Etap końcowy Podsumowanie i wyciągnięcie wniosków: Są różne sposoby uczenia się i zdobywania informacji Warto korzystać z oficjalnych serwisów, aby znalezione informacje były rzetelne Translatory automatyczne są przydatne, ale nie zastąpią nabytej na zajęciach językowych znajomości języka obcego Dodatkowo: Uczeń zdolny: Wyszukanie na stronie muzeum informacji, w jakich krajach znaleziono najwięcej, konkretnie ile, gatunków dinozaurów, i umieszczenie jej na kolejnym slajdzie Dodanie po slajdzie wstępnym kolejnego slajdu i narysowanie osi czasu ery mezozoicznej na podstawie rysunku znajdującego się na stronie muzeum 4

Słowa kluczowe: dinozaury, Internet, Muzeum Historii Naturalnej, tłumacz, wyszukiwanie informacji, język angielski, era mezozoiczna, prezentacja 5