Literka.pl Zajęcia z dzieckiem słabo słyszącym Data dodania: 2009-08-11 22:32:04 Autor: Agnieszka Chmielowska-Litwa Przedstawiam propozycję konspektu zajęć rewalidacyjnych dla dziecka słabo słyszącego w wieku 9 lat uczęszczającego do szkoły podstawowej. Zajęcia powinny być prowadzone indywidualnie w gabinecie logopedycznym z dzieckiem słabo słyszącym. Czas trwania zajęć 45 min. TEMAT ZAJĘĆ: Przypominam sobie zwierzęta żyjące w zagrodzie domowej. CEL GŁÓWNY: usprawnienie narządów artykulacyjnych i aparatu mowy dziecka do wysłuchiwania głoski k CELE SZCZEGÓŁOWE: po zajęciach dziecko potrafi: zlokalizować miejsce, z którego nadawany jest dźwięk, rozpoznać i wskazać długo i krótko trwający sygnał akustyczny, zróżnicować dźwięki głośne i ciche, wskazać spośród różnych przedmiotów te, które w swej nazwie zawierają głoskę k, napisać przy pomocy nauczyciela wyrazy z głoską k METODY: podająca, słowna, waloryzacyjna, impresyjna, ćwiczebna FORMY PRACY: indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: lusterko, 4 tablice symbolizujące głoski i sposób oddychania, budzik, kaseta z nagraniem jadącej na sygnale karetki pogotowia, kaseta z nagraniem piejącego koguta, 2 paski papieru o różnej długości, szpatułka, materac, ilustracja przedstawiająca zagrodę gospodarstwa domowego SYMBOLIKA ZAPISU ZAŁĄCZNIKÓW a symbol głoski, którą będziemy artykułować V oddech linie oznaczają sposób wydychanego powietrza PRZEBIEG ZAJĘĆ 1. Ćwiczenia usprawniające 10 min. ćwiczenia oddechowe ich celem jest zwiększenie pojemności płuc i wydłużenie fazy wydechu dla mowy, ćwiczenia usprawniające narządy mowy ich celem jest przygotowanie narządu do poprawnej artykulacji głosek, ćwiczenia fonacyjne ich celem jest przygotowanie krtani do wydobycia głosu (ustawienia głosu dla wymowy) 2. Ćwiczenia słuchowe 10 min. lokalizacja źródła dźwięku celem ćwiczenia jest rozpoznawanie przez dziecko miejsca, z którego nadawany jest dźwięk, czas trwania sygnału akustycznego jego celem jest rozpoznawanie i wskazywanie długo i krótko trwającego sygnału akustycznego, natężenie dźwięków celem ćwiczenia jest różnicowanie dźwięków głośnych i cichych 3. Ćwiczenia artykulacyjne 10 min. wywoływanie głoski, artykulacja głoski k, z samogłoskami w nagłosie, śródgłosie i w wygłosie, artykulacja głoski k w prostych wyrazach w nagłosie śródgłosie i w wygłosie 4. Ćwiczenia słownikowe 10 min.
5. Ćwiczenia ruchowe 5 min UWAGI: Przed każdym z przeprowadzanych ćwiczeń prowadzący pokazuje i objaśnia dziecku w jaki sposób należy poprawnie wykonać ćwiczenie, upewnia się też czy uczeń prawidłowo zrozumiał wszystkie polecenia. Ćwiczenia usprawniające odbywać się będą przed lustrem. Ćwiczenia związane z wywołaniem głoski k wykonywane będą przy szeroko otwartych ustach. Ćwiczenia od 3 do 6 oraz 7 i 8 wykonywane są przez dziecko na siedząco. 1. Powitanie 2. Zabawa z oddechem Pomoce 4 tablice symbolizujące głoski i sposób oddychania Nauczyciel daje dziecku kolejno 4 tablice (zał. nr 1, 2, 3, 4). Uczeń zgodnie z instrukcją ćwiczeń wykonuje je stojąc. 3. Budzik Pomoce budzik Prowadzący w różnych miejscach pomieszczenia włącza dźwięk budzika. Zadaniem dziecka jest jego lokalizacja. 4. Jadąca karetka Pomoce kaseta z nagraniem jadącej na sygnale karetki pogotowia Nauczyciel puszcza kilkakrotnie nagranie jadącej na sygnale karetki pogotowia. Czas trwania nagrania zmienia się za każdym razem, np.: dłuższy krótszy; krótszy dłuższy; dłuższy dłuższy; krótszy krótszy, dwa dłuższe, jeden krótszy itp. Zadaniem dziecka jest wskazanie długości słyszanego sygnału na odpowiednim pasku papieru dłuższym bądź krótszym. 5. Piejący kogut Pomoce kaseta z nagraniem piejącego koguta Nauczyciel puszcza nagranie piejącego koguta. Kogut pieje raz ciszej, raz głośniej, innym razem tylko głośno lub tylko cicho. Dziecko ma wskazać gestem długość dźwięku, który słyszało. 6. Zabawy językiem
Pomoce materac Prowadzący w dalszej części zajęć prowadzi ćwiczenia na wywołanie głoski k (dziecko znajduje się najpierw w pozycji stojącej potem leżącej): cofanie języka do tyłu, unoszenie grzbietu języka do góry przy przytrzymaniu go szpatułką, ułożenie dziecka na materacu na wznak i odchylenie głowy ku tyłowi 7. Pomoce zbędne Nauczyciel przeprowadza następnie z dzieckiem ćwiczenia artykulacyjne. Ćwiczy z uczniem wymawianie głoski k w: izolacji k k k; wymawianie głoski k z samogłoskami w nagłosie (ka, ko, ku, ke, ki), w śródgłosie (aka, ako, aku, ake, aki, eka, eki), w wygłosie( uka, ak, ok, uk, ek, ik); wymawianie głoski k w prostych wyrazach: w nagłosie, sródgłosie i w wygłosie (kot, koń, kawa, koc, koza, klej, klasa, klucz, oko, okulary, mleko, mak, rak, sok, hak) 8. W zagrodzie domowej Pomoce ilustracja przedstawiająca zagrodę gospodarstwa domowego Prowadzący daje uczniowi ilustrację przedstawiającą zagrodę gospodarstwa domowego a na niej liczne zwierzęta (kot, krowa, kogut, kaczka, koń, kura, pisklę, indyk); maszyny do pracy w polu (traktor- ciągnik, kombajn, motyka) i inne z głoską k (drzewa z gruszkami,śliwkami, koryto, miska dla psa, kwiatki, kosa) itp. oraz zwierzęta i maszyny nie zawierające w swej nazwie głoski k Zadaniem dziecka jest wskazanie tych elementów ilustracji, które zawierają w swojej nazwie głoskę k a następnie wymówienie ich nazw i wypisanie kilku z nich do zeszytu. 9. Na zakończenie nauczyciel przeprowadza ćwiczenia ruchowe i jedno odprężające a) Znajdź przedmiot Pomoce przedmioty z głoską k znajdujące się w sali znajdywanie w sali przedmiotów zawierających głoskę k b) Praca w zagrodzie domowej Pomoce zbędne
naśladowanie różnych czynności związanych z pracami w gospodarstwie domowym: naśladowanie koszenia trawy, rąbanie drzewa, sianie zboża, głaskanie kota c) Powietrze Pomoce zbędne podnoszenie rąk wdech, opuszczenie rąk wydech 10. Pożegnanie ZAŁĄCZNIK NR 1 a V o V u V --------------------------------------- ZAŁĄCZNIK NR 2 a V a V a V ZAŁĄCZNIK NR 3 V a o u e y i ZAŁĄCZNIK NR 4 a V Opracowała: Agnieszka Chmielowska Litwa Literka.pl Literka.pl