KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH PRZEPROWADZONYCH W KL. IIa PRZEZ WANDĘ SMYL DN r.

Podobne dokumenty
Bajka o śnieżynce i przebiśniegu"

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV. Temat lekcji: Wiosna muzyką, słowami i barwami malowana.

Powroty ptaków. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. a) Wiadomości. b) Umiejętności. b) Postawy

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY I Z WYKORZYSTANIEM METODY AKTYWIZUJĄCEJ

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE IIa INTEGRACYJNEJ

O wiośnie. (można przedłużyć nie więcej niż o 30 minut)

Scenariusz zajęć. Edukacja wczesnoszkolna polonistyczna, przyrodnicza.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 2

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH KLASA II Opracowany przez Zofię Twardowską i Elżbietę Kołodziejczuk OŚRODEK TEMATYCZNY: RODZINNE SPOTKANIA

Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli w klasie I B

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

KONKURS EKOLOGICZNY Scenariusz konkursu ekologicznego

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie. Scenariusz nr 3

SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRALNYCH. Dzień aktywności klasa II

Wyruszamy w fantastyczną podróż

Hospitacja diagnozująca w nauczaniu zintegrowanym klasa II

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II z wykorzystaniem metod aktywizujących

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, obserwacja, pogadanka, działanie praktyczne. Formy pracy: indywidualna zróżnicowana, zbiorowa.

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja mała ojczyzna

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH W KLASIE IB

TEMAT DNIA: PODRÓŻUJEMY PO KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ.

Scenariusz zajęć. Metody: burza mózgów, rozmowa, patyczki, technika świateł drogowych, informacja błyskawiczna.

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA. TEMAT: Pisanie opowiadania na temat Podróżować, ale jak?, utrwalenie wiadomości o środkach transportu.

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Cel g ówny: Diagnoza umiej tno ci cichego czytania ze zrozumieniem. Cel po redni: Sprawdzenie umiej tno ci uwa nego s uchania oraz pracy w grupie.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Wiosna budzi zapachami i kolorami

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II. j. polski matematyka środowisko technika muzyka A,P.E,O

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

OŚRODEK TEMATYCZNY: WIOSNA PACHNĄCA MAJEM

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Scenariusz zajęć nr 1

Dwugodzinna lekcja języka polskiego w klasie czwartej

SCENARIUSZ EKOLOGICZNYCH ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH. Temat: BOGACTWO NADNARWIAŃSKICH PTAKÓW. Poziom: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna

Scenariusz zajęć nr 4

Praca z tekstem, dyskusja, metody aktywne przy układaniu notatki skojarzeniowej, praca w grupach. Środki

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

PROGRAM KÓŁKA ORTOGRAFICZNEGO Z ORTOGRAFIĄ ZA PAN BRAT DLA KLAS I-III

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I ETAP EDUKACYJNY KLASY I-III

Lucyna Ciuła Agata Szyndler SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY ŁĄCZONEJ: II III Opracowała: Elżbieta Mateusiak OSRODEK TEMATYCZNY: ZIMA W PEŁNI TEMAT DNIA: W KRAINIE LODU

Scenariusz zajęć nr 6

PLAN DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZY DLA GRUPY ODKRYWCY NA MIESIĄC MARZEC Autor: p. Monika Adamowicz, p. Katarzyna Boińska

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

Scenariusz zajęć nr 7

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 1

Hospitacja Diagnozująca

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Nasz kraj i jego historia. Scenariusz nr 8

Scenariusz zajęd dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej klasa III. (działania na cały dzieo)

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I, Dookoła biało

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

KLASOWY SYSTEM OCENIANIA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE TRZECIEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ORLĄT LWOWSKICH W ZABRATÓWCE

SPOSOBY SPRAWDZANIA OSIĄGNIĘĆ EDUKACYJNYCH Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS I-III

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie figur.

Scenariusz zajęć nr 2

Temat tygodniowy: Jesienna muzyka. Temat dnia: Zabawy słowno-muzyczne, doskonalenie zdolności fonematycznych i małej motoryki.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS I-III

Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej w klasie I przeprowadzonych przez Alicję Staszewską Rudnicką

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z PRZYRODY

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

GRUPA 2,5 3 latków. 1. Czy to siostra, czy to brat, kolorowy z nimi świat. 2. Wiosna zaraz tu przybędzie, kolorowo będzie wszędzie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Scenariusz nr 4. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Wędrówki po świecie

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY III

Z życzeniami sukcesów na sprawdzianach Autorki

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

Temat: Czujny jak Tygrys. Metody pracy: podająca działań praktycznych

Tematyka kompleksowa Przewidywane osiągnięcia Teksty wierszy i piosenek

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II szkoły podstawowej

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz zajęcia integralnego dla klasy II z wykorzystaniem komputera.

Plan metodyczny lekcji

Scenariusz zajęć. Metody: pogadanka, praca z książką, burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia twórcze

Scenariusz zajęć. -dodaje i odejmuje w zakresie 100 bez przekroczenia progu dziesiątkowego;

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY w Szkole Podstawowej nr 17 im. Małgorzaty Kozery-Gliszczyńskiej w Pabianicach

Scenariusz zajęć kształcenia zintegrowanego dla klasy II. Temat ośrodka: W jesiennym nastroju Temat dnia: Kodeks postępowania na koncercie

KONSPEKT Z EDUKACJI WCZESNOSZKONEJ KLASA III

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Ukwiecony sad. Scenariusz nr 6

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Plan pracy wychowawczo-dydaktycznej w świetlicy 29 luty- 4 marzec Nasi pupile. Gry i zabawy. Temat tygodnia

Scenariusz zajęć dla klasy III. Temat ośrodka pracy: Morskie opowieści. Temat dnia: Spotkanie z deszczem.

Temat: Cechy baśni na podstawie utworu Janiny Porazińskiej pt. O dwunastu miesiącach

7. K O T E K 8. M U R A R Z 9. W A G O N 10. F I G I E L E K 11. S A M O S I A

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III Z ZASTOSOWANIEM TIK

Transkrypt:

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH PRZEPROWADZONYCH W KL. IIa PRZEZ WANDĘ SMYL DN. 09-03-2007r. HASŁO BLOKU ZBLIŻA SIĘ WIOSNA HASŁO DNIA ZWIASTUNY WIOSNY EDUKACJA POLONISTYCZNO PRZYRODNICZA: Wypowiedzi uczniów na temat obserwowanych zwiastunów wiosny. Ciche czytanie ze zrozumieniem. Opisywanie bociana. Zabawy z kolorową ortografią. CELE: rozpoznaje i analizuje zjawiska przyrodnicze towarzyszące uczeń wczesnej wiośnie potrafi odtworzyć i wykorzystać zdobyte wiadomości rozbudza zainteresowania przyrodnicze i troskę o ochronę przyrody czyta tekst ze zrozumieniem dba o czujność ortograficzną rozwija umiejętności opisywania przedstawia w dramie zdarzenia za pomocą środków werbalnych i pozawerbalnych potrafi współdziałać w grupie METODY: obserwacja, praca z tekstem, drama, praktycznego działania FORMY PRACY: zbiorowa, grupowa zróżnicowana, indywidualna POMOCE: karty pracy, mapa przyrodnicza, rysunki zwiastunów wiosny, płyta CD z nagraniem śpiewu skowronka, lizaki ortograficzne PRZEBIEG ZAJĘĆ Część wstępna 1. Powitanie 2. Zapowiedź tematu: Na dzisiejszych zajęciach porozmawiamy o zwiastunach wiosny. Jednego z nich opiszemy. Będziemy bawić się kolorową ortografią. Część główna 1. Rozmowa na temat wczesnej wiosny Jaki miesiąc mamy obecnie? Który to z kolei miesiąc roku? Ile dni ma marzec? Czy pamiętacie przysłowie związane z marcem? Co wiąże się z tym przysłowiem?

Przedwiośnie i wiosna to radosne pory roku, jakich miesięcy dotyczą? Kto wskaże na mapie przyrodniczej te miesiące? Jakie zmiany w przyrodzie zaobserwowaliście dotychczas? 2. Podział na grupy uzupełnianie kart z krzyżówkami (zał. nr 1) Hasło: Zwiastuny wiosny. (Rozwiązując krzyżówki słuchają śpiewu skowronka.) 3. Wśród wyrazów, które wpisywaliście ukrył się pewien gość. Zgadnijcie, jaki? Aby dowiedzieć się o kogo chodzi należy przeczytać po cichu wierszyk ortograficzny. Wiersz zawiera trudności ortograficzne. Miejsca kropeczek uzupełnijcie w trakcie cichego czytania. Pamiętajcie o kolorowej ortografii. Wie ba szumi dziś radosna: - Mój o echu, blisko WIOSNA! Dziś o świcie gości miałam. Szybko gniazdo up ątałam. O ech - Ma sąsiadko, kto to taki, Że p ynosi wiosną znaki? Wie ba - Z ciepłych krajów gość p ybywa. P ysmak jego aba, ryba. Dziób czerwony, pióra białe I czerwone nogi całe. O ech - Nie wiem nadal, kto to taki. Podaj jeszcze jakieś znaki. Wie ba - Na dzień dobry kle, kle, klekoce I stać na dwóch nogach nie chce. 4. Po cichym czytaniu analiza wiersza. Kto z kim rozmawia? O kim opowiada wierzba? Jak wygląda ten gość? 5. Czytanie wiersza z podziałem na role lub drama: rozmowa wierzby z orzechem. Przerwa śródlekcyjna

6. Sprawdzenie poprawności uzupełnionego tekstu, korzystanie z kolorowej ortografii. 7. Czy to ten gość, który przybył z ciepłych krajów? Obserwacja. (przypięcie ilustracji bociana na tablicy) 8. Zapoznanie z planem opisu. Plan Przedstawienie. Skąd przybywa. Pokrycie ciała. Głowa. Skrzydła. Nogi. Sposób zdobywania pokarmu i poruszania się. Występowanie. 9. Ustny opis z wykorzystaniem wyrazów pomocniczych Wyrazy pomocnicze Wiosna duży jest ptak białe przylatuje ciało długa przybywa pióra mała pokrywają głowa czarne osadzona szyja duże tkwi oczy czerwone posiada dziób piękny ma skrzydła stoi nogi poluje ochrona fruwa zwiastun zakłada dach występuje komin słup 10. Opis bociana.(uczniowie uzupełniają tekst z lukami korzystając z wyrazów pomocniczych). Bocian to duży. Przylatuje do nas na. Jego ciało pokrywają.pióra. Ma.głowę osadzoną na szyi. Ozdobą niewielkiej głowy jest długi,.. dziób. Ma.skrzydła, lecz końce ich piór mają..kolor. Nogi bociana są długie i. Stojąc na jednej.., poluje na Gniazda zakłada na..,. i.. W Polsce występują bociany. i Są pod.

11.Odczytanie tekstu. Zakończenie 12.Przygotowanie do podsumowania zajęć. Czego nauczyliście się dzisiejszych zajęciach? Co zwiastuje wiosnę? O czym należy pamiętać? 13. Ocena pracy uczniów. 14. Zadanie pracy domowej.

Zał. nr 1 Ułóż i wpisz wyrazy według alfabetu: rzeżucha, listki, wiosna, marzec, przylaszczki, kwiecień, burza, ptaki, żaby. Ułóż i wpisz wyrazy według alfabetu: bocian, tulipany, bazie, skowronek, bałwan, pierwiosnek.

Rozwiąż krzyżówkę: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 1. Ulewny deszcz z piorunami 2. Następny miesiąc po marcu 3. Wypuszczają je drzewa 4. Obecny miesiąc 5. Kwiat chroniony (kolor ciemnoniebieski) 6. Wracają z ciepłych krajów 7. Może rosnąć na wilgotnej wacie 8. Rozpoczyna się 21 marca 9. Zjada je bocian

Rozwiąż krzyżówkę: 1 2 3 4 5 6 1. Ulepisz go ze śniegu 2. Inaczej wierzbowe kotki 3. Ma długie czerwone nogi 4. Inaczej krokus 5. Wiosną przylatuje najwcześniej 6. Kolor dziobu bociana