Grupa IV 6-latki 2013/2014



Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć integracyjnych.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Przedmiotowe zasady oceniania. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania. obowiązującymi w XLIV Liceum Ogólnokształcącym.

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Karnawał. Temat ośrodka dziennego: Zabawa karnawałowa.

KRYTERIA OCENIANIA W KLASIE II

Scenariusz nr 12 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Krajobraz polskich gór

Temat dnia. Wielokierunkowa aktywność dzieci. Integralny ośrodek tematyczny: KTO NAM SZYJE UBRANIA. Cele ogólne:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY KLASA CZWARTA, PIĄTA I SZÓSTA

Kolorowe przytulanki

Edu-Sense Sp. z o.o. Lubelski Park Naukowo-Technologiczny ul. Dobrzańskiego Lublin Strona 1

Scenariusz nr 68 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

PRZYRODA RODZAJE MAP

SZCZOTKA Metoda projektów badawczych

SCENARIUSZ 2 - GODZINNYCH ZAJĘĆ TEMATY ZAJĘĆ: 1.PRZYCZYNY ZŁEGO STANU ŚRODOWISKA PRZYRODNICZEGO. 2.ZASOBY PRZYRODY ODNAWIALNE I NIEODNAWIALNE.

PRACOWNIA ZARZĄDZANIA, DIAGNOZY EDUKACYJNEJ I SZKOLNICTWA ZAWODOWEGO ODN W ZIELONEJ GÓRZE

Edukacja ekologiczna

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Wynalazki z Polski Temat: Wynalazcy z Polski SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I ETAP EDUKACYJNY- KLASY I-III

Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo: 3, 4, 5 latki

Temat: Czy jedzenie, węgiel i wiatr mają ze sobą coś wspólnego?

PROJEKT EDUKACYJNY BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK

TEMAT : Sprawdź sam siebie powtórzenie materiału (ewaluacja całoroczna)

Scenariusz hospitacji diagnozującej 17 XI 2006 r.

Konspekt lekcji otwartej

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII DLA KLAS IV VI

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ

rozpoznaje rośliny zwierzęta Ŝyjące takich środowiskach przyrod-niczych, jak park, las, pole upraw ne, sad i ogród (dzia i ł a ka) a,

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA Wraz z scenariuszem zajęć, diagnozą osiągnięć dzieci oraz arkuszem diagnostycznym PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE NR 11 W CHRZANOWIE

Edukacja leśna społeczeństwa w Lasach Państwowych. Barbara Czołnik

,,Aktywny w szkole- aktywny w życiu

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA. z Matematyki. Krysztof Jerzy

MIĘDZYSZKOLNY PROGRAM SZKOŁA WOLNA OD AGRESJI I PRZEMOCY

SZKOLNY PROGRAMPOFILAKTYCZNY dla GIMNAZJUM NR 24 im. JERZEGO SULIMY-KAMIŃSKIEGO w BYDGOSZCZY

TEMAT: Kolorowe rytmy

Ocena opisowa osiągnięć ucznia w klasie I. Imię i nazwisko ucznia Skala osiągnięć: A znakomicie, B zadawalająco, C musi popracować I

WYCHOWANIE KOMUNIKACYJNE Klasa IV

Koncepcja pracy Publicznego Przedszkola w Czarnowąsach w latach r.

Charakterystyka programu

Zajęcia taneczne BIEDRONKI (obszar nr 7)

Scenariusz zajęć. Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl III. Mocne strony

KRAJOBRAZY PRZEKSZTAŁCONE PRZEZ CZŁOWIEKA

Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej w klasie II przeprowadzonych przez Alicję Staszewską Rudnicką

UCHWAŁA NR... RADY MIASTA KIELCE. z dnia r.

REGULAMIN PRZYJMOWANIA UCZNIÓW DO LICEUM PLASTYCZNEGO W KOLE

WYMAGANIA PROGRAMOWE KLASA III EDUKACJA POLONISTYCZNA

Program ekologicznego w Gimnazjum w Zamieniu opracowała Beata Walas nauczyciel biologii i chemii


Ekologia i ochrona środowiska. WZ-ST1-TR-Hg-14/15Z-EKOL Hotelarstwo i gastronomia. Liczba godzin stacjonarne: Wykłady: 30 Ćwiczenia: 15

Przedmiotowy System Oceniania - zajęcia techniczne kl. IV, V, VI

UCHWAŁA NR X/143/2015 RADY MIEJSKIEJ WAŁBRZYCHA. z dnia 27 sierpnia 2015 r. w sprawie utworzenia Zakładu Aktywności Zawodowej Victoria w Wałbrzychu

Scenariusz zajęć prowadzonych metodą ośrodków pracy. Klasa III dla dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym.

Problematyka zrównowa onego rozwoju, ze szczególnym uwzgl dnieniem zmian klimatu w projekcie nowej podstawie programowej kszta cenia ogólnego.

Zestaw zabaw ruchowych nr XXXIV (metodą W. Sherborne). Zabawa orientacyjnoporządkowa

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV (2 godziny lekcyjne) Temat: Las najwspanialszy dar natury lekcja powtórzeniowa

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny W kadrze zatrzymane Temat: Na planie filmowym SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Temat: Odpowiedzialny i zdrowy styl życia.

Zadanie z obszaru 1 zajęcia zorganizowane w ramach podstawy programowej wychowania przedszkolnego.

Przedmiotowy System Oceniania z edukacji dla bezpieczeństwa w Publicznym Gimnazjum nr 9 w Opolu

ZGADNIJ i SKOJARZ. Gra edukacyjna. Gra dla 2 4 osób od 8 lat

Tematy realizowane w Niepublicznym Przedszkolu Przy Lesie w Jabłonnie podczas wakacji LIPIEC 2014

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZY NA ROK 2014/2015 DLA PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA W JEDLNI - LETNISKO

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH

POMOC PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA Z OPERONEM. Vademecum doradztwa edukacyjno-zawodowego. Akademia

Szkolenie instruktorów nauki jazdy Postanowienia wstępne

SCENARIUSZ LEKCJI DLA KLASY V (z elementami minikoszykówki)

Scenariusz integralnego zajęcia dla klasy I z wykorzystaniem komputera.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI. Przedmiotowy system oceniania z matematyki jest zgodny z Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W GIMNAZJUM

RAPORT Z KONKURSU,,PORTRET WODNEGO SUPERBOHATERA, KTÓRYM CHCĘ BYĆ

SYSTEM OCENIANIA PRZEDMIOTÓW PRZYRODNICZYCH (FIZYKA, CHEMIA, BIOLOGIA, GEOGRAFIA) W GIMNAZJUM NR 18 W GDYNI.

PLAN WYCHOWAWCZY PRZEDSZKOLA. W Zespole Przedszkolno - Szkolno - Gimnazjalnym w Ruchocicach

Scenariusz nr 18 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Kwiecień 2009 Wielkanocne tradycje

Wymagania edukacyjne z przedmiotu zajęcia techniczne dla klasy 5 szkoły podstawowej

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

SMERFY MAJ. W maju omawialiśmy dwa bloki tematyczne: Znam różne zwierzęta, Mama i tata są ważni.

EFEKTY KSZTAŁCENIA H1P_W03 H1P_W01 S1P_W01 H1P_W02 S1P_W06 H1P_W05

Innowacja pedagogiczna Z Babcią i Dziadkiem przez świat w placówkach przedszkolnych z terenu Gminy Wodzisław

Świat za sto lat. scenariusz zajęć otwartych z elementami oceniania kształtującego w I klasie szkoły podstawowej

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ MARZEC

Konspekt lekcji - zabawy i gry ruchowe z nauki gry drużynowej.

Pracownia budowy pojazdów samochodowych.

Dlaczego kompetencje?

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ. Młodzieżowego Domu Kultury w Puławach W ROKU SZKOLNYM 2014/2015. Zarządzanie placówką służy jej rozwojowi.

Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego w Publicznym Gimnazjum Nr1 w Połańcu w roku szkolnym 2012/2013

Innowacja pedagogiczna Czytam, liczę, poznaję świat edukacja matematyczna z przyrodniczą

JĘZYK ROSYJSKI POZIOM ROZSZERZONY

UCHWAŁA NR... RADY POWIATU STAROGARDZKIEGO. z dnia r.

Międzyszkolny Konkurs Matematyczny. dla klasy trzeciej

UCHWAŁA NR... RADY MIASTA GDYNI z dnia r.

Matematyka to więcej niż liczby!

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO WYCHOWAWCZEJ NA GRUDZIEŃ 2015 w grupie 5 latków Smerfy

3 4 5 Zasady udzielania urlopów 6 7 8

JAK OCENIAĆ, BY WSPIERAĆ ROZWÓJ UCZNIA

JĘZYK ANGIELSKI. Przedmiotowy system oceniania w klasach 1-3

Plan pracy wychowawczej w klasie I w roku szkolnym 2015/2016

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zwierzęta egzotyczne. Temat: Gdzie żyją zwierzęta egzotyczne?

Temat lekcji: Z wizytą u Smoka Wawelskiego

Transkrypt:

Grupa IV 6-latki 2013/2014 Scenariusz zajęć otwartych w grupie 6 latków Data 25.04.2014r. Małgorzata Kiełczykowska nauczyciel dyplomowany Zajęcia z zakresu edukacji przyrodniczej, z dominacją działalności umysłowej Zagadnienia programowe: - zachęcanie do czynnego udziału w zabawach ruchowych, s.20 - stwarzanie sytuacji zachęcających do wypowiadania się, wzbogacanie słownika dziecka w miarę nabywania doświadczeń i zdobywania wiedzy, poznawanie słów z określoną tematyką, podawanie charakterystycznych cech rzeczy i zjawisk, s.22 - rozwijanie słuchu, dokonywanie syntezy i analizy słów, doskonalenie umiejętności wyrazistego mówienia, s.23 - kształtowanie umiejętności dodawania i odejmowania (liczenie na palcach), s.25 - omawianie zagadnień z zakresu edukacji ekologicznej, kształtowanie nawyków proekologicznych, s.30 - zapoznanie z literaturą dziecięcą wiersz, opowiadanie, s.31 - oglądanie teatrzyków dla dzieci, śpiewanie piosenek grupowo, s. 35 Temat kompleksowy: Na ratunek Ziemi Temat zajęć: Teatrzyk sylwetowy na podstawie utworu Kłopoty leśnego Krasnala Cele: - zapoznanie ze znaczeniem słowa ekologia, ekolog - wzbogacenie wiedzy i słownictwa związanego z poszanowaniem środowiska - doskonalenie analizy i syntezy wyrazów - rozwijanie logicznego myślenia i poprawności wypowiedzi - wyrabianie postaw proekologicznych, zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa wynikające z niewłaściwych zachowań w stosunku do środowiska przyrodniczego Formy pracy: indywidualna, zespołowa, grupowa Metody: słowne, oglądowe, praktyczne, metody aktywizujące, metoda pedagogiki zabawy Środki dydaktyczne: Gałązka forsycji. Wiosna wita nas Szarfy w czterech kolorach Graficzny układ pachołków w formie planu Trasa ułożona na dywanie z pachołków Napisy; rośliny, zwierzęta, ludzie, środowisko, Ziemia Plansze z krzyżówkami, na których są nazwy: ptaków, kwiatów, zwierząt i owadów Utwór Kłopoty leśnego krasnala Sylwety do teatrzyku: krasnal, pszczoła, żabka, kwiatki, dzieci, drzewa Plansze graficzne do treści utworu scenografia teatrzyku Pomóżmy naszej planecie Plansza graficzna obrazująca właściwe i niewłaściwe zachowania dzieci i dorosłych w stosunku do przyrody Plakat Ekologia z hasłami ekologicznymi, zilustrowanymi przez dzieci Wiersz Co to jest ekologia? D. Klimkiewicza, W. Drabika Napisy hasła ekologiczne Matematyczna karta pracy dla każdego dziecka Płynie strumyk przez zielony las.

Przebieg zajęcia: Lp. Procedury osiągnięcia celów (aktywność i działalność dziecka) 1. Zabawa powitalna Pani Wiosna wita nas wg pedagogiki zabawy Kwiatki rosną, śpiewa ptak Słonko jasno do nas świeci Pani Wiosna mówi tak: Witam gości, witam dzieci (witam dzisiaj wszystkie dzieci) Dz. stoją w kręgu, w środku stoi Pani Wiosna (dziecko, które jako pierwsze wymienia pierwszy miesiąc wiosny - marzec) z gałązką forsycji. Dz. śpiewają piosenkę i wyklaskują jej rytm. Pani Wiosna spaceruje w środku koła kiwając do uczestników gałązką, na koniec wykonuje gest powitania i przekazuje gałązkę forsycji kolejnemu dziecku, które wymienia drugi miesiąc wiosny kwiecień; drugie dziecko przekazuje gałązkę forsycji trzeciemu dziecku, które wymienia trzeci miesiąc wiosny maj. 2. Zabawa Poszukiwacze skarbu metodą mapy skojarzeń - dzieci podzielone na 4 zespoły za pomocą szarf w 4 kolorach: niebieska (zespół I), czerwona (zespół II), zielona (zespół III), żółta ( zespół IV) Dz.w zespołach podzielone na trzy grupy: jedna jest przewodnikiem, druga poszukiwaczem, a trzecia odbiorcą skarbu. Pierwsza grupa Dz.- poszukiwacz skarbu, staje przed wyznaczoną trasą (pachołki ustawione według planu) i słucha drugiej grupy dzieci - przewodnika, który patrząc na plan daje poszukiwaczowi skarbu wskazówki, jak dojść do skarbu, mówiąc: do przodu, do tyłu, w lewo, w prawo, zgodnie z kołami na planie. Poszukujący skarbu po dojściu do określonego pachołka sprawdza, czy dotarł do swojego skarbu, który jest oznaczony numerem zgodnym z numerem zespołu 1, 2, 3, 4. Poszukiwacz oddaje skarb odbiorcy, który odczytuje nazwę skarbu i umieszcza go na tablicy przy odpowiednim numerze 1, 2, 3, 4. wokół zielonego koła symbolizującego Ziemię. Skarby to napisy: rośliny, zwierzęta, ludzie, środowisko Dz. zgromadzone przy tablicy z nazwami skarbów. Na środku zielonego koła znajduje się kartka z zasłoniętym napisem Ziemia. Dz. odgadują, jaki napis kryje się i wyciągają wniosek, że na ziemi żyją ludzie, zwierzęta, rośliny w określonych środowiskach. Dz. z poszczególnych zespołów podają wyrazy skojarzenia do określenia środowisko : budynki, góry, morza, ulice, woda, powietrze itp. 3. Rozwiązanie krzyżówki dopasowanie haseł i rozwiązania krzyżówki do odpowiedniego rodzaju przyrody ; rośliny, zwierzęta, ludzie, Cele operacyjne Śpiewa piosenkę powitalną i rytmicznie klaszcze Wymienia kolejne miesiące wiosny: marzec, kwiecień, maj Doskonali orientacje w schemacie ciała i kierunków w przestrzeni Wzbogaca słownictwo o pojęcia: przyroda żywa, nieożywiona, środowisko Dokonuje analizy i syntezy wyrazów Środki dydaktyczne Gałązka forsycji Wiosna wita nas Szarfy w czterech kolorach Graficzny układ pachołków w formie planu Trasa ułożona na dywanie z pachołków Napisy; rośliny, zwierzęta, ludzie, środowisko, Ziemia Plansze z krzyżówkami, na których są nazwy: ptaków, kwiatów,

środowisko - dzieci podzielone na 4 zespoły za pomocą szarf w 4 kolorach: niebieska (zespół I), czerwona (zespół II), zielona (zespół III), żółta ( zespół IV), każdy zespół rozwiązuje krzyżówkę, której hasłami i rozwiązaniem są nazwy: ptaków, kwiatów, owadów i zwierząt - rozwiązanie krzyżówki w poszczególnych zespołach polega na wstawieniu brakującej litery w hasłach, a rozwiązaniem jest wyraz powstały z tych liter czytany w pionie 4. Teatrzyk sylwetowy na podstawie utworu Kłopoty leśnego krasnala Udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące treści utworu: 1. Kto jest sprawcą kłopotów Krasnala? (dzieci i dorośli) 2. Jakie pretensje ma do nich Krasnal? (płoszą ptaki, niszczą kwiaty, drzewa, zaśmiecają środowisko rzekę, las, powietrze) 5. Przerwa śródlekcyjna Dz. stoją i śpiewają piosenkę Pomóżmy naszej planecie 6. Zabawa dydaktyczna Tak - nie na podstawie planszy graficznej przedstawiającej właściwe i niewłaściwe zachowania w stosunku do przyrody Dz. wskazują na planszy i uzasadniają właściwe i niewłaściwe zachowanie się ludzi w stosunku do świata przyrody 7. Zbiorowa recytacja wiersza Co to jest ekologia? D. Klimkiewicza, W. Drabika z podziałem na role i złożenie przesięgi Młodego Ekologa Ekologia mądre słowo, A co znaczy powiedz sowo! Sowa chwilę pomyślała I odpowiedź taką dała: To nauka o zwierzakach Lasach, rzekach, ludziach, ptakach Mówiąc krótko w paru zdaniach O wzajemnych powiązaniach Między nami, bo to wszystko To jest nasze środowisko Masz je chronić i szanować powiedziała mądra sowa Złożenie przysięgi" Młodego Ekologa" Umieszczenie na plakacie "Ekologia" rekwizytu - wesołego uśmiechu. Dziś ekologia mądre słowo Posługuje się pojęciami ogólnymi; ptaki, kwiaty, rośliny, owady, zwierzęta Wypowiada się na temat treści wysłuchanego opowiadania Zna konsekwencje niszczycielskiej działalności człowieka w stosunku do środowiska przyrodniczego Dziecko : Interpretuje piosenkę za pomocą właściwej intonacji, mimiki, ruchów podczas śpiewu w celu oddania charakteru i nastroju utworu Zna sposoby dbania o Ziemię zachowanie czystości wody, powietrza, środowiska Rozpoznaje pozytywne i negatywne zachowania wobec przyrody i niebezpieczeństwa wynikające z tych zachowań Rozumie znaczenie słowa ekologia, ekolog Zna postawy proekologiczne Czyta proste zdania zwierząt i owadów Utwór Kłopoty leśnego krasnala Sylwety : krasnal, pszczoła, żabka, kwiatki, dzieci, drzewa Plansze graficzne do treści utworu scenografia teatrzyku Pomóżmy naszej planecie Plansza graficzna obrazująca właściwe i niewłaściwe zachowania dzieci i dorosłych w stosunku do przyrody Plakat Ekologia z hasłami ekologicznymi, zilustrowanymi przez dzieci Wiersz Co to jest ekologia? D. Klimkiewicza, W. Drabika Napisy hasła ekologiczne

Przyrodę wszyscy chcemy mieć zdrową. Jej strażnikami się ogłaszamy. Od dziś przyrodzie my pomagamy. PRZYRZEKAMY: - CHRONIĆ PRZYRODĘ - OSZCZĘDZAĆ WODĘ - DOKARMIAĆ PTAKI - DBAĆ O ZWIERZAKI - KWIATY HODOWAĆ - DRZEWA SZANOWAĆ - ZIEMIĘ RATOWAĆ - NIGDY NIE ŚMIECIĆ - UCZYĆ TEGO WSZYSTKIE DZIECI. 8. Praca indywidualna z zastosowaniem kart pracy Dz. otrzymują karty pracy z dwoma ćwiczeniami: Ćw. 1. pokoloruj 9 kwiatek od lewej strony; pokoloruj 9 kwiatek od prawej strony Ćw. 2. połącz z cyfrą 9 te działania, których wynik daje liczbę 9 9. Zabawa muzyczno - ruchowa Leśny strumyk - dzieci podzielone na dwie grupy; jedna grupa oznaczona zielonymi szarfami to drzewa stoją nieruchomo, druga grupa dzieci, oznaczona niebieskimi szarfami, podaje sobie ręce tworząc strumyk, który płynie miedzy drzewami przy dźwiękach piosenki; potem następuje zmiana ról Posługuje się liczebnikami porządkowymi w zakresie 9 Odejmuje i dodaje na palcach i ustala wynik odejmowania i dodawania Rytmicznie porusza się przy muzyce wesoło bawi się Karta pracy dla każdego dziecka Płynie strumyk przez zielony las.