Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

Podobne dokumenty
PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Uczniowie zapisują temat do zeszytów.

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

Kodeks dobrej magii kreowanie systemu wartości.

Scenariusz zajęd Temat: Który z mazurków jest najważniejszy dla Polaków?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Gimnazju m. konto bankowe?

Temat: Odejmowanie w pamięci

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Scenariusz zajęć nr 38 Temat: Pierwsze oznaki zimy

Scenariusz lekcji patriotycznej. Zakres treści tematu : Kształtowanie postawy patriotycznej u młodzieży. Wyjaśnienie Kim jest patriota?

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Szkoła Podstawowa w Medyni Głogowskiej; rok szk. 2018/2019 AKTYWNA TABLICA

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH KOMPETENCJE SPOŁECZNE

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

Bezdomność- przeciwko stereotypom

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny...o przemijaniu słów kilka... Temat: Pamiętamy o poległych za naszą wolność

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Słynny malarz polski Jan Matejko

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Szkoła podstawowa - klasa 6

Zespół Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II Działdowie przystąpił do Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczna Szkoła -Bezpieczny Uczeń

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Temat: Polskie symbole narodowe.

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Masz to jak w banku! Zadania i funkcje banków.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

DEBATA. Jestem za, czy przeciw integracji Polski z Unią Europejską.

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

języka obcego i sprawności językowych. Korelacja języka angielskiego z innymi przedmiotami to

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

Scenariusz nr 9 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

temat: Poznajemy nasze emocje WYCHOWAWCZEJ II SCENARIUSZ LEKCJI Autor scenariusza mgr inż. Wojciech Szczepaniak

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz lekcji otwartej z matematyki w II klasie szkoły ponadgimnazjalnej

KONSPEKT LEKCJI- I. Temat: Zdrowie i jego wymiary

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 2. Temat: Rozważny jak Tygrys.

Scenariusz lekcji matematyki z wykorzystaniem techniki komputerowej. Temat lekcji : Przekształcanie wykresów funkcji trygonometrycznych.

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Scenariusz lekcji diagnozującej z matematyki przygotowującej do sprawdzianu z funkcji kwadratowej

Projekt edukacyjny nr 2. Tytuł projektu: Moja ojczyzna Polska. Czas realizacji projektu: 1 tydzień. Projekt trwa przez cały tydzień, kończy się

1. W świecie obyczajów i tradycji

Scenariusz 2. Temat: Nie chcę wpaść w nałóg potrafię powiedzieć NIE

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

1. Każdy ma swojego dusiołka

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.11 Temat zajęć: Dzielimy się z państwem rozliczenie roczne PIT

GODZINA WYCHOWAWCZA W GIMNAZJUM- KONSPEKT. Temat zajęć: W poszukiwaniu wartościowych dróg życia.

Debata uczniowska Na temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

Projekt Jasne, że razem

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Bo warto być empatycznym i pomagać innym.

SCENARIUSZ LEKCJI. międzyprzedmiotowa lekcja nawiązuje do treści przyrodniczych.

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

SCENARIUSZ LEKCJI Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

Scenariusz nr 8. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Konspekt lekcji języka polskiego do klasy l gimnazjum

Scenariusz zajęć z kodowania. Lekcja otwarta Data r. Klasa I b Prowadząca- Mariola Matuszewska

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA NAUCZYCIELI KLAS 7 8 ORAZ GIMNAZJUM

ARKUSZ OBSERWACJI ZAJĘĆ cz. I

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

Transkrypt:

Chełm Źródło: http://chelm.lscdn.pl/oc/publikacje-nauczycieli/konspekty-lekcji/777,co-znaczy-byc-patriota-scenariusz-godziny-wychowawczej-w-kla sie-vi.html Wygenerowano: Niedziela, 19 lutego 2017, 07:38 CO ZNACZY BYĆ PATRIOTĄ? - scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI Materiał przygotowany w trakcie warsztatów "Rozwój zawodowy nauczyciela kontraktowego". Opracował zespół nauczycieli w składzie: Karolina Fajks Szkoła Podstawowa w Wólce Petrykowskiej Anna Sobarańska-Kowalska Zespół Szkół w Sawinie Justyna Starko-Gadzała Zespól Szkół w Uhrze Jerzy Suchonos Zespół Szkół w Sawinie Paweł Czekaj I LO Chełm Agata Mazurek Zespół Szkół w Pawłowie Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI 1. Temat: Co znaczy być patriotą? 2. Cele a) Ogólny: uświadomienie uczniom, czym charakteryzują się postawy określone mianem patriotycznych b) Szczegółowe: - uczeń rozumie znaczenie terminu patriota, - uczeń potrafi wymienić symbole narodowe, - uczeń zna postacie zasłużone dla ojczyzny, - uczeń zna słowa i melodię najpopularniejszych pieśni patriotycznych. 3. Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna 4. Rodzaj lekcji: problemowa 5. Typ lekcji: - lekcja służąca ukształtowaniu pojęć,

- lekcja dyskusyjna. 6. Metody: problemowa (burza mózgów, dyskusja ) 7. Środki dydaktyczne: krzyżówki przygotowane przez nauczyciela, karton, flamastry, kolorowe karteczki, odtwarzacz CD, płyty CD zawierające pieśni patriotyczne; Przebieg zajęć: Część lekcji Czynności uczniów Czynności Ogniwa docelowe zadania nauczyciela Wstępna Główna Uczniowie utrwalają wiadomości dotyczące historii Polski(daty, miejsca istotnych wydarzeń), znają postacie zasłużone dla ojczyzny, wiedzą kiedy i z jakiej okazji obchodzi się święto narodowe, wymieniają symbole narodowe. Uczniowie znają cele zajęć (mają motywację do pracy). Uczniowie potrafią wymienić zachowania patriotyczne, podają charakterystyczne cechy postawy, które można określić mianem patriotycznej. Uczniowie znają tytuły najpopularniejszych pieśni patriotycznych; wymieniają nazwiska znanych postaci ze świata kultury, polityki i sportu, które można określić mianem patrioty, znają słowa hymnu narodowego Uczniowie rozwiązują krzyżówkę podając hasło, które jest jej rozwiązaniem. Uczniowie uważnie słuchają nauczyciela Uczniowie podają skojarzenia związane ze słowem patriota i zapisują je na kartonie zawieszonym na tablicy, następnie biorą udział w burzy mózgów. Uczniowie podzieleni na grupy wybierają spośród siebie lidera i sekretarza. Poszczególne grupy rywalizują za sobą, by w jak najkrótszym czasie wykonać zadania. Zad.1 uczniowie słuchając fragmentu pieśni patriotycznych odgadują ich tytuły, Zad.2 uczniowie podają nazwiska znanych Polaków żyjących współcześnie, których można określić mianem patrioty. Uzasadniają wybór podając odpowiednie argumenty; Zad3. Uczniowie zapisują z pamięci jak największą ilość zwrotek hymnu narodowego: Na wstępie lekcji n-l rozdaje wszystkim uczniom przygotowane przez siebie krzyżówki. Pytania krzyżówki nawiązują do ważnych wydarzeń dotyczących historii Polski, znanych postaci historycznych, świąt narodowych itp. Rozwiązaniem krzyżówki jest hasło Patriota. Nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji i uświadamia uczniom cele lekcji. Nauczyciel zawiesza na tablicy karton z hasłem będącym rozwiązaniem krzyżówki, prosi uczniów o podanie skojarzeń związanych z tym wyrazem. Nauczyciel prosi o podanie zachowań, które można uznać za patriotyczne burza mózgów. Nauczyciel dzieli klasę na grupy i zapoznaje z formą pracy oraz podaje kolejno treść zadania. Zad1. rozpoznawanie pieśni patriotycznych; Zad2. podanie z uzasadnieniem nazwisk Polaków żyjących współcześnie, których można określić mianem patrioty; Zad.3 zapisać z pamięci jak największą ilość zwrotek hymnu narodowego. Nauczyciel po każdym zadaniu weryfikuje odpowiedzi uczniów. Grupa, która najlepiej wykonała polecenie otrzymuje punkty. Po zrealizowaniu wszystkich zadań nauczyciel sumuje punkty. Grupa, która wygrywa otrzymuje nagrodę - odśpiewuje wybraną przez siebie pieśń patriotyczną; Środki dydaktyczne krzyżówka Karton flamastry Odtwarzacz CD, Płyty CD zawierające pieśni patriotyczne Kartki do zapisywania odpowiedzi Końcowa Uczniowie wiedzą,co to znaczy być patriotą i znają charakterystyczne zachowania, które można określić mianem patriotycznych; Uczniowie udzielają odpowiedzi na pytania zawarte w temacie lekcji. Nauczyciel zadaje pytania zawarte w temacie lekcji, zamierza w ten sposób uporządkować wiedzę i umiejętności zdobyte na lekcji. Ewaluacja Uczniowie oceniają atrakcyjność lekcji i stopień wiedzy oraz umiejętności,które zdobyli w trakcie realizacji zajęć. Nauczyciel rozdaje uczniom karteczki, na których narysowana jest tarcza strzelecka i prosi uczniów o ocenę elementów lekcji w skali od 1 do 5. Formularze ewaluacyjne