SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa



Podobne dokumenty
SCENARIUSZ LEKCJI. Jedno z doświadczeń obowiązkowych ujętych w podstawie programowej fizyki - Badanie ruchu prostoliniowego jednostajnie zmiennego.

SCENARIUSZ LEKCJI. Miejsca zerowe funkcji kwadratowej i ich graficzna prezentacja

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: O czym mówią współczynniki funkcji liniowej? - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS

SCENARIUSZ LEKCJI: TEMAT LEKCJI: Postać kanoniczna funkcji kwadratowej. Interpretacja danych w arkuszu kalkulacyjnym

SCENARIUSZ LEKCJI. Wielomiany komputerowe wykresy funkcji wielomianowych

SCENARIUSZ TEMATYCZNY. Prawa Keplera (fizyka, informatyka poziom rozszerzony)

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa VI

Wymagania edukacyjne z informatyki dla uczniów klas VI SP nr 53 w Krakowie w roku szkolnym 2019/2020

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA.

PRZYGOTOWANIE I REALIZACJA HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

Scenariusz lekcji. zdefiniować elementy wykresu (zakres danych, serie danych, legenda, zakres wartości, etykiety osi);

Prezentujemy dane na wykresie w arkuszu kalkulacyjnym

SCENARIUSZ LEKCJI. Dzielenie wielomianów z wykorzystaniem schematu Hornera

Wymagania na poszczególne oceny szkolne dla klasy VI. (na podstawie Grażyny Koba, Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej.

Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej.

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa VI

WYMAGANIA EDUKACYJNE. Informatyka Szkoła Podstawowa Klasa 4 NA ŚRÓDROCZNĄ I ROCZNĄ OCENĘ KLASYFIKACYJNĄ

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Praktyczny Excel. Wykresy i grafika. w Excelu krok po kroku

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Zastosowanie średnich w statystyce i matematyce. Podstawowe pojęcia statystyczne. Streszczenie.

Graficzna prezentacja danych. Wykresy w programie Microsoft Excel

Temat: Graficzna ilustracja danych - wykresy

SCENARIUSZ LEKCJI. Czas realizacji. Podstawa programowa

SCENARIUSZ LEKCJI. Opracowywanie wielostronicowego dokumentu o rozbudowanej strukturze, stosowanie stylów i szablonów, tworzenie spisu treści.

Wykresy. Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel dla WINDOWS. Excel. cz.4. Wykresy. Wykresy. Wykresy. Wykresy

Praktyczny Excel. Wykresy i grafika. w Excelu krok po kroku

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z INFORMATYKI dla klasy III gimnazjalnej, Szkoły Podstawowej w Rychtalu

Informatyka klasa III Gimnazjum wymagania na poszczególne oceny

WYMAGANIA EDUKACYJNE

TEMAT : Przykłady innych funkcji i ich wykresy.

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny. z przedmiotu Informatyki. w klasie VI

Z nowym bitem. Informatyka dla gimnazjum. Część II

Uruchom polecenie z menu Wstaw Wykres lub ikonę Kreator wykresów na Standardowym pasku narzędzi.

INFORMATYKA

3.7. Wykresy czyli popatrzmy na statystyki

biegle i poprawnie posługuje się terminologią informatyczną,

Instrukcja właściwego wykonania wykresów na zajęcia dydaktyczne.

Grażyna Koba, Poradnik metodyczny. Informatyka dla gimnazjum Program nauczania wymagania na oceny PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA KLASA II

Tematy lekcji informatyki klasa 4a listopad 2012

Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA.

EXCEL. Diagramy i wykresy w arkuszu lekcja numer 6. Instrukcja. dla Gimnazjum 36 - Ryszard Rogacz Strona 20

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

ROZKŁADY MATERIAŁU PRZEDMIOT ELEMENTY INFORMATYKI KLASA IV, V I VI.

Wymagania na poszczególne oceny w klasach 3 gimnazjum

Spis treści 3. Spis treści

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z informatyki w gimnazjum klasa III Rok szkolny 2015/16

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Funkcje

Wymagania edukacyjne na ocenę z informatyki klasa 3

SCENARIUSZ LEKCJI. Tajemniczy ciąg Fibonacciego sztuka przygotowania dobrej prezentacji

Plan pracy do realizacji zajęć komputerowych w szkole podstawowej

i działanie urządzeń związanych równieŝ budowę i funkcje urządzeń

ZAŁOŻENIA OGÓLNE. Cele konkursu

Rozkład materiału z informatyki w klasie III gimnazjum

TEMAT: Ilustracja graficzna układu równań.

Wymagania edukacyjne z informatyki dla cyklu dwugodzinnego 1h tygodniowo w pierwszym roku nauczania

Plan nauczania informatyki Opracował: mgr Daniel Starego

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Projektowanie rozwiązania prostych problemów w języku C++ obliczanie pola trójkąta

Konferencja regionalna projektu Wdrożenie podstawy programowej kształcenia ogólnego w przedszkolach i szkołach

Tworzenie i modyfikowanie wykresów

Wymagania na poszczególne oceny w klasach I gimnazjum

5. Arkusz kalkulacyjny Excel 205

Edytor tekstu Word 2007

Przedmiotowy System Oceniania z informatyki Oddziały gimnazjalne SP 3 w Gryfinie, klasy II.

OpenOffice.ux.pl Calc 2.0. Æwiczenia

Rozkład materiału nauczania. Lekcje z komputerem. Klasa 4

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat może zostać zrealizowany jako wprowadzający do zagadnień opracowywania i prezentowania informacji.

Katalog wymagań programowych na poszczególne stopnie szkolne kl. 6

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa. Cele kształcenia wymagania ogólne:

Wymagania dla cyklu dwugodzinnego w ujęciu tabelarycznym. Gimnazjum nr 1 w Miechowie

Plan wynikowy realizacji informatyki w szkole podstawowej w dwuletnim cyklu nauczania w wymiarze 1 godz. tygodniowo

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Scenariusz szkolenia

Ćwiczenia - MS Power Point

TEMAT : TWORZENIE BAZY DANYCH PRZY POMOCY PROGRAMU EXCEL

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRODROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASIE IV

KARTA MONITOROWANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO

PLAN REALIZACJI MATERIAŁU NAUCZANIA Z INFORMATYKI II. Uczeń umie: Świadomie stosować się do zasad regulaminów (P).

3.1. Na dobry początek

Liczba godzin. Poziom wymagań ponadpodstawowy

Propozycje wymagań dla cyklu dwugodzinnego w ujęciu tabelarycznym

Wstęp do poradnika metodycznego Przykładowy rozkład materiału 13 I rok nauczania...13 II rok nauczania...13 Rozkład materiału:...

Technologia Informacyjna

Przewodnik dla każdego po: Dla każdego coś miłego Microsoft Excel 2010

Program szkoleniowy. 16 h dydaktycznych (12 h zegarowych) NAZWA SZCZEGÓŁY CZAS. Skróty dostępu do narzędzi

Proporcje podziału godzin na poszczególne bloki. Tematyka lekcji. Rok I. Liczba godzin. Blok

Wybrane wymagania dla informatyki w gimnazjum i liceum z podstawy programowej

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

Rozkład materiału klasa 6 zajęcia komputerowe

Wprowadzenie do MS Excel

PROGRAM NAUCZANIA DLA I I II KLASY GIMNAZJUM

Drugi rok nauczania semestr I. Ocena Tematyka Dopuszczająca Dostateczna Dobra Bardzo dobra Multimedia

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH dla uczniów klas IV Szkoły Podstawowej nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku

Spis treści. Lekcja 1: PowerPoint informacje podstawowe 1. Lekcja 2: Podstawy pracy z prezentacjami 36. Umiejętności do zdobycia w tej lekcji 36

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE Z INFORMATYKI W KLASIE IV

Transkrypt:

SCENARIUSZ LEKCJI OPRACOWANY W RAMACH PROJEKTU: INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA. PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI Z ELEMENTAMI PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZYCH Autorzy scenariusza: Grzegorz Nogas Andrzej Mazurkiewicz TEMAT LEKCJI: Prezentacja graficzna zależności liczbowych i funkcyjnych w arkuszu kalkulacyjnym z zastosowaniem fizycznych danych pomiarowych Streszczenie Dzięki wykresom można szybko przekazać ważne informacje. Dane zawarte w arkuszu można przekształcić w obraz, na którym od razu będą widoczne porównania czy trendy. Wybranie najodpowiedniejszego typu wykresu sprawi, że dane będą przemawiać wyraźniej, silniej i będą niosły więcej informacji. Program Microsoft Office Excel zapewnia szeroki wybór typów wykresów i proste metody ich dobierania oraz uzyskiwania podglądu. Najlepszym typem wykresu jest ten umożliwiający najbardziej efektywne przekazywanie informacji. Wykres może być prosty lub skomplikowany, składać się z punktów, linii albo wycinków koła. Może być nawet kombinacją różnych typów. Na przykład wykres słupkowy najlepiej sprawdza się, gdy pragniemy pokazać zmiany danych w czasie lub porównać pewne elementy. Z kolei wykresy liniowe obrazują zmiany danych ciągłych w czasie. Dla danych rozmieszczonych w jednej kolumnie lub wierszu warto zastosować wykres kołowy, który pokazuje różne wielkości elementów w danej kolumnie lub wierszu. Możliwe jest również tworzenie wykresów złożonych, używając kilku typów wykresów w jednym miejscu. Do prezentacji wyników doświadczeń fizycznych najbardziej odpowiednim typem wykresu jest wykres X,Y. Czas realizacji 2 x 45 min. Podstawa programowa Informatyka 4. Opracowywanie informacji za pomocą komputera, w tym: rysunków, tekstów, danych liczbowych, animacji, prezentacji multimedialnych i filmów. 4) wykorzystuje arkusz kalkulacyjny do obrazowania zależności funkcyjnych i do zapisywania algorytmów. 5. Rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji z wykorzystaniem komputera, stosowanie podejścia algorytmicznego.

25) dobiera właściwy program użytkowy lub samodzielnie napisany program do rozwiązywanego zadania; Fizyka III Wykorzystuje i przetwarza informacje zapisane w postaci tekstu tabel, wykresów, schematów i rysunków V Planowanie i wykonywanie prostych doświadczeń i analiza ich wyników Cele kształcenia wymagania ogólne: Poznanie wybranych możliwości arkusza kalkulacyjnego i stosowanie ich do rozwiązywania zadań z różnych dziedzin. Poznanie sposobu prezentacji danych w postaci wykresu. Dobieranie typu wykresu odpowiedniego do danych. Utrwalenie umiejętności wyznaczania przyspieszenia ziemskiego przy pomocy wybranych metod. Treści nauczania wymagania szczegółowe: Informatyka: Algorytm liniowy w arkuszu kalkulacyjnym. Prezentacja zależności funkcyjnych w arkuszu kalkulacyjnym. Rysowanie wykresu funkcji liniowej, wielomianu, wybranej funkcji trygonometrycznej i funkcji logarytmicznej. Dobór typu wykresu odpowiedniego do prezentowanych danych. Fizyka: Rozróżnia wielkości wektorowe od skalarnych i wykonuje działania na wektorach. Wykorzystuje związki między położeniem i czasem do obliczania parametrów ruchu. Rysuje i interpretuje wykresy zależności. Oblicza parametry ruchu w czasie swobodnego spadku i rzutów w polu grawitacyjnym. Cel Rysuje wykres funkcji liniowej i kwadratowej. Rysuje wykres wybranej funkcji trygonometrycznej. Dobiera odpowiedni typ wykresu do prezentowanych danych Potrafi samodzielnie zobrazować wybraną zależność funkcyjną w arkuszu kalkulacyjnym. Na podstawie wykresu wyznacza wartość przyspieszenia ziemskiego Słowa kluczowe dane, serie danych, kreator wykresu, oś kategorii, oś wartości, linie siatki, etykiety osi kategorii, etykiety danych, legenda, typ wykresu, obszary na wykresie, linia trendu, spadek swobodny, składowe wektora prędkości, okres drgań Co przygotować? Każdy uczeń posiada komputer PC z zainstalowanym arkuszem kalkulacyjnym, prezentacja multimedialna przygotowana przez nauczyciela informatyki o tworzeniu i rodzajach wykresów, podręcznik informatyka zakres rozszerzony dla kl. 2 wyd. Migra, pliki ćwiczeniowe, źródła

internetowe http://office.microsoft.com/pl-pl/excel-help/omowienie- RZ001109795.aspx?section=1,dane z pomiarów fizycznych przeprowadzonych przez uczniów z nauczycielem fizyki, test pojęć związanych z wykresami tworzonymi w arkuszu Excel. Przebieg zajęć: 1. Czynności organizacyjne (ok. 5 min.) sprawdzenie obecności, podanie tematu zajęć. 2. Wprowadzenie (ok. 15 min.) Na wstępie nauczyciel przypomina podstawowe informacje dotyczące arkusza kalkulacyjnego i przedstawia ideę graficznego prezentowania danych i zależności liczbowych. Najbardziej popularnym narzędziem do realizacji tego zadania jest arkusz kalkulacyjny. Idea sporządzania wykresu jest bardzo podobna w różnych wersjach arkusza kalkulacyjnego. Analizy danych można wykonywać na danych liczbowych z wielu różnych dziedzin, jedynym warunkiem jest przygotowanie danych w postaci tabel i dobór właściwego typu wykresu. Następnie nauczyciel przedstawia posiłkując się prezentacją na ekranie sposoby tworzenia wykresu kolumnowego, słupkowego, kołowego, liniowego, x,y, giełdowego i innych, zwracając jednocześnie uwagę na dobór typu wykresu do posiadanych danych. W programie Excel tworzenie podstawowego wykresu, który można później zmodyfikować i sformatować, można rozpocząć od wprowadzenia w arkuszu danych, które mają zostać użyte na wykresie. Następnie wystarczy zaznaczyć dane i na Wstążce interfejsu użytkownika na karcie Wstaw w grupie Wykresy wybrać typ wykresu, który ma zostać użyty. Program Excel obsługuje wiele typów wykresów, co ułatwia przedstawianie danych w sposób czytelny dla odbiorców. Przy tworzeniu nowego lub modyfikowaniu istniejącego wykresu można wybrać szereg typów wykresów (takich jak wykres kolumnowy lub wykres kołowy) oraz ich podtypy (takie jak wykres skumulowany kolumnowy lub wykres kołowy z efektem 3-W). Istnieje również możliwość utworzenia wykresu złożonego, składającego się z kilku typów wykresów. Aby stworzyć wykres, po podaniu danych w tabeli oraz wyborze odpowiedniego rodzaju wykresu, należy kliknąć na zakładkę Wstawianie w menu narzędziowym programu. W zakładce w sekcji Wykresy znajduje się kilka rodzajów wykresów. Po kliknięciu w Inne wykresy pojawi się jeszcze więcej możliwości wyboru. Zaznaczenie danych. Po wybraniu odpowiedniego rodzaju wykresu w menu pojawia się ekran wyboru rodzaju wykresu np. kolumnowego - można wybrać zarówno wykres dwuwymiarowy, jak i przestrzenną grafikę. Dodatkowo wykres kolumnowy może mieć kształt walca, stożka lub ostrosłupa.

Dowolne formatowanie stworzonego wykresu Po kliknięciu na wykres w menu głównym pojawią się dodatkowe zakładki: Zakładka Projektowanie, gdzie możliwe będzie dokładne określenie formatu wykresu, jego stylu czy układu. Zakładka układ umożliwia wprowadzenie takich elementów jak tytuł wykresu, nazwy osi czy napisanie legendy. Zakładka formatowanie umożliwia zmianę wielkości wykresu, użytych czcionek lub obramowań. Część zmian można wprowadzać bezpośrednio na wykresie. Na przykład po kliknięciu na tytuł pojawia się okno edycji umożliwiającą zmianę nazwy wykresu. 3. Tworzenie przez uczniów wykresów wieloseryjnych (ok. 20 min.) Uczniowie otrzymują pliki ćwiczeniowe z danymi z zadaniem wykonania 2 wykresów kolumnowych z 3 seriami oraz wykresu typu x y funkcji liniowej i parabolicznej. 4. Sprawdzenie wiedzy (ok. 5 min.) Przeprowadzenie krótkiego testu sprawdzającego znajomość i rozumienie edycji wykresów. 5. Wykonanie przez uczniów 4 zadań na bazie danych z przeprowadzonych pomiarów fizycznych, wykonanie odpowiednich typów wykresów wraz z krótką analizą wyników doświadczeń z fizyki (ok. 40 min.) 6. Sprawdzenie i ocena przez nauczyciela wykonania zadanych wykresów (ok. 5 min.) Ocenianie wykonania prawidłowości wykresów fizycznych Kryteria oceny wykresów: prawidłowość przygotowania tabel z danymi i formuł obliczeniowych, korzystanie z automatyzacji wypełniania zakresów danymi, dobór typu wykresu dodanych, prawidłowość wyboru danych do serii i etykiet kategorii, styl grafiki elementów wykresu i ich opis, rozumienie zagadnień treści nauczania z fizyki. Dostępne pliki Prezentacja, 2 pliki z danymi ćwiczeniowymi, test wiedzy,

dane pomiarowe z doświadczeń fizycznych, 4 zadania do wykonania wraz z rozwiązaniami w plikach.