Oferta. edukacyjna. Muzeum Stutthof. Stutthof. Muzeum Stutthof. w Sztutowie

Podobne dokumenty
CZEGO NIE MOGLIŚMY WYKRZYCZEĆ ŚWIATU

Sztutowo Muzeum Stutthof

NAJWAŻNIEJSZY JEST ŚWIADEK - rozmowa z Piotrem Tarnowskim, dyrektorem Muzeum Stutthof w Sztutowie

RÓŻNE ASPEKTY HISTORII KL AUSCHWITZ ARCHITEKTURA ZBRODNI SEMINARIUM AKADEMICKIE MIĘDZYNARODOWE CENTRUM EDUKACJI O AUSCHWITZ I HOLOKAUŚCIE PROGRAM

Narodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych - 14 czerwca

Wizyta w Miejscach Pamięci II wojny światowej jako wyzwanie i szansa dla projektów wymiany polsko-niemieckiej

AUSCHWITZ MOJA ZIEMIA HISTORIA I PAMIĘĆ PO SZEŚĆDZIESIĘCIU LATACH PROGRAM EDUKACYJNY DLA NAUCZYCIELI I UCZNIÓW

STATUT MUZEUM GROSS-ROSEN W ROGOŹNICY

MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO. Warszawa, dnia 16 grudnia 2015 r. Poz. 59 ZARZĄDZENIE MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO 1)

Sprawozdanie z projektu edukacyjnego

Stutthof, Obrazy Historii

ŚWIADOMOŚĆ ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA EDUKACYJNA PAŃSTWOWE MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU 4-5 LIPCA 2017.

Auschwitz historia, pamięć i edukacja Nauczanie o Holokauście w autentycznym miejscu pamięci

Regulamin IV edycji konkursu historycznego Rodzinne historie

MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO. Warszawa, dnia 23 kwietnia 2018 r. Poz. 22. z dnia 23 kwietnia 2018 r.

Scenariusz zajęć edukacyjnych. Przygotowanie do świadomego udziału w Biegu Dziewięciu Górników

I. Czynności organizacyjne. Podanie częściowego tematu: Z wizytą w. II. Zagadka-odczytuję

Projekt edukacyjny: O j cz y z n a t o b r z m i d u m n i e.

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze SKOROWIDZ EDUKACYJNY

W zakresie dziejów sztuki oraz zadań o charakterze humanistycznych ocenie z plastyki podlega:

Pañstwowe Muzeum na Majdanku. Oferta Edukacyjna

Nowa podstawa programowa i efektywne planowanie pracy na języku polskim w roku szkolnym 2018/19.

Narodowe Święto Niepodległości. Projekt edukacyjny w Szkole Podstawowej w Chwaszczynie

Program obchodów roku Oscara Kolberga pod hasłem: Tradycja bliżej nas

Propozycje lekcji muzealnych

Wpisany przez Pawelec Elżbieta środa, 17 października :27 - Poprawiony poniedziałek, 29 października :30

Uczniowie klas IV - VI. Uczniowie klas IV - VI

CELE KONKURSU poświęconego twórczości Zbigniewa Herberta

Regulamin II edycji konkursu historycznego Rodzinne historie

Warsztaty Programu Edukacji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. dla grup gimnazjalnych na rok szkolny 2013/2014

Statut samorządowej instytucji kultury pn.: Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy ( )

Nasz region w obiektywie uczniów klasy IV

Wychowanie patriotyczne. Plan pracy

światowej na terenach Galicji. Wszyscy uczestnicy zapalili na cześć poległych bohaterów symboliczne znicze przy kaplicy cmentarnej.

VII POLONIJNE SPOTKANIA Z HISTORIĄ NAJNOWSZĄ SZCZEGÓŁOWY ROZKŁAD KURSU

MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY POD AKACJĄ W LUBLINIE

Szkolenia CEO 2012r. Edukacja filmowa Szkolenia dla nauczycieli

ERASMUS+ KORZYŚCI Dla instytucji: Indywidualne:

Polskie drogi ku niepodległości. 100 lat niepodległości Polski

Badanie nauczania filozofii w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych

Cele wychowawcze na lekcjach języka polskiego. Opracowanie: Teresa Kozioł LSCDN

Projekty z PNWM - Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży 2013 rok

REGULAMIN KONKURSU DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW I SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH Armia Radziecka

Czas Cele Temat Metody Materiały

Projekt działań edukacyjnych: Jak zdobywać wiedzę. i poszerzać swoje

OBŁAWA. krzysztof trzaska Centrum Promocji Kultur y w Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszaw y

MY W ZJEDNOCZONEJ EUROPIE W I PÓŁROCZU ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

Ogólnopolski projekt edukacyjny O tym nie można zapomnieć

MUZEUM KOLEJNICTWA W WARSZAWIE zaprasza do udziału w Konkursie z Nagrodami pn.: DLACZEGO KOLEJ JEST EKOLOGICZNA?

DZIENNIK URZĘDOWY MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO. Warszawa, dnia 21 lutego 2013 r. Pozycja 8 ZARZĄDZENIE

The Future of Auschwitz and Holocaust Education in Authentic Memorial Sites

TWOJA KARIERA ZACZYNA SIĘ TERAZ

PROGRAM WYCHOWANIA PATRIOTYCZNEGO. SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 14 im. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO we Włocławku

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PLANU PRACY SIECI WSPÓŁPRACY I SAMOKSZTAŁCENIA

PROGRAM WYCHOWAWCZY SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KOSEWIE

Realizacja projektu - "Akademia Młodego Lidera społeczności lokalnej Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

Historie w biografii Józef Paczyński

Sprawozdanie z realizacji zadania nr 1

Alberta Einsteina: Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza. Nasza wiedza jest zawsze ograniczona, podczas gdy wyobraźnią ogarniamy cały świat.

100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI specjalna oferta edukacyjna

centralnej i południowo udniowo- zachodniej

Obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej

TWOJA KARIERA ZACZYNA SIĘ TERAZ

Konkurs REGULAMIN KONKURSU. Postanowienia ogólne

Spotkanie z rodzicami promujące czytelnictwo Książka Twoim przyjacielem r.

Program zajęć dodatkowych dla uczniów uzdolnionych realizowany na zajęciach koła teatralnego

DANE DOTYCZĄCE SZKOŁY

CELE KONKURSU POŚWIĘCONEGO TWÓRCZOŚCI

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH W KL III Dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych

INTERAKTYWNE SPOTKANIA DLA NAJMŁODSZYCH

IV DIECEZJALNY KONKURS O OBOZIE KONCENTRACYJNYM GROSS-ROSEN PN. KL GROSS-ROSEN ( ) OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA REGULAMIN

Programy unijne. realizowane w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Gryficach

edukacja oferta dla grup zorganizowanych

SZKOLNY PROGRAM EDUKACJI KULTURALNEJ NA ROK SZKOLNY 2015/2016

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA HISTORIA

Wychowanie i profilaktyka w szkole i placówce

PODSUMOWANIE PROJEKTU EDUKACYJNEGO KSIĄŻKI ŹRÓDŁEM MOJEJ WYOBRAŹNI I KWESTIONARIUSZY ANKIET EWALUACYJNYCH

MĄDRA ADOPCJA. Autorzy. Instrukcja dla osoby prowadzącej zajęcia. Paweł Fortuna. Katarzyna Ługowska. Jan Borowiec

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI W KL. I

DLACZEGO U NAS JEST INTERSUJĄCO?

100 lat niepodległej Polski Przygotowała: Barbar Adamiak -koordynator

PROGRAM SZKOLNEGO KOŁA HISTORYCZNEGO W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH W MIELCU

SZKOLNY PROGRAM EDUKACJI KULTURALNEJ NA ROK SZKOLNY 2018/2019

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI DLA KLAS IIIA, IIIB, IIIC, IIID, III E, III F ROK SZKOLNY 2018/2019

Raport z wizyty tematycznej w National Institute for Social Integration. Wilno, Litwa grudnia 2012

Program. Warsztatu/kursu doskonalącego PROGRAM DOSKONALENIA NAUCZYCIELI W ZAKRESIE EDUKACJI KULTURALNEJ I ARTYSTYCZNEJ. Tytuł ...

14/2015 PROJEKT GIMNAZJALNY ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE

KRYTERIA OCEN Z PLASTYKI

Piosenka zapisana historią

PROJEKT EDUKACYJNY Irena Sendlerowa pro memoriam. Dialog międzykulturowy

MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH

interdyscyplinarne programy dla III etapu kształcenia z wykorzystaniem narzędzi informatycznych

Agnieszka Daniłkiewicz studentka historii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Wolontariat w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau

Przebieg i organizacja kursu

TWOJA KARIERA ZACZYNA SIĘ TERAZ

Szkolny Program Edukacji Kulturalnej

Arkadiusz Walczak Dyrektor Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno - Społecznych i Szkoleń

Oferta dla nauczycieli i studentów w roku szkolnym 2015/2016

Proponowane klasy w roku szkolnym 2015/2016

WYMAGANIA EUKACYJNE NA POSCZEGÓLNE STOPNIE Z PLASTYKI W KLASIE VI

Transkrypt:

Oferta edukacyjna Muzeum Stutthof Stutthof Muzeum Stutthof w Sztutowie

PAMIĘĆ OFERTA I EDUKACYJNA EDUKACJA Muzeum znajduje się na części terenu byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof, który funkcjonował od 2 września 1939 r. do 9 maja 1945 r. W początkowym okresie obóz służył przede wszystkim eksterminacji najbardziej świadomego i patriotycznie nastawionego żywiołu polskiego, głównie inteligencji z terenu Gdańska i Pomorza. Od 1942 r. do obozu napływały transporty Polaków, kierowane nie tylko przez jednostki policji z terenu okręgu Gdańsk-Prusy Zachodnie, ale i z innych regionów okupowanej Polski. W tym czasie Stutthof zaczął stawać się obozem międzynarodowym osadzano w nim coraz liczniejsze grupy więźniów innych narodowości. W czerwcu 1944 r. obóz włączono do realizacji ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej, nabrał tym samym charakteru obozu masowej zagłady. W ciągu ponad 5 lat istnienia Stutthof rozrósł się z niewielkiego obozu obejmującego początkowo 12 hektarów i mieszczącego jednorazowo ok. 3 500 więźniów (1940 r.) do kompleksu o powierzchni 120 hektarów w 1944 r. w obozie przebywało już 57 000 więźniów. Stutthof posiadał łącznie 39 podobozów. Obóz Stutthof był miejscem osadzenia 110 000 osób: mężczyzn, kobiet i dzieci; obywateli 25 krajów reprezentujących ponad 25 narodowości. Szacuje się, że 65 tysięcy spośród osadzonych zginęło w obozie, jego podobozach lub w czasie marszów ewakuacyjnych.

Edukacja w miejscach pamięci to przede wszystkim kształtowanie postaw i refleksji. To dyskusja nad tym, czym jest pamięć, jak myśleli i działali ludzie, których nazywamy świadkami historii, jaką rolę odgrywa na kartach historii zwykły człowiek oraz dyskusja nad procesami formującymi środowisko totalitarne oraz jego wpływem na postawę i działalność jednostki. To główne cele, które staramy się realizować poprzez nasze zajęcia. Świadomie dążymy do wzbudzenia empatii, refleksji, zmiany postrzegania otoczenia w oparciu o wiedzę czerpaną z przeżytych doświadczeń historii opowiadanych przez jej świadków. Z tych względów nasze zajęcia są nie tylko uzupełnieniem szkolnych lekcji historii, prowadzimy je także dla uczniów przygotowywanych przez polonistów, nauczycieli wiedzy o społeczeństwie, religii czy plastyki. Głównymi odbiorcami zajęć są uczniowie ostatniej klasy szkoły gimnazjalnej oraz młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych o różnych profilach kształcenia. Zachęcamy do wizyty w Muzeum Stutthof i wspólnego odkrywania ludzkiego wymiaru historii najnowszej. Zespół merytoryczny Działu Oświatowego Muzeum Stutthof w Sztutowie: Marcin Owsiński, kierownik Działu Oświatowego, marcin.owsinski@stutthof.org Piotr Chruścielski, piotr.chruscielski@stutthof.org Wirginia Węglińska, wirginia.weglinska@stutthof.org W celu zamówienia zajęć prosimy o wypełnienie i przesłanie formularza, który znajdą Państwo na stronie www.stutthof.org/edukacja.

ZWIEDZANIE Oprowadzanie z przewodnikiem po terenie byłego obozu Proponujemy Państwu poznać historię KL Stutthof wraz z przewodnikiem. Cykl zwiedzania obejmuje kolejno: część SS-mańską z kantyną obozową i bunkrami; Bramę Śmierci; blok kwarantanny, w którym przewodnik opowie Państwu o genezie i etapach funkcjonowania obozu; blok kobiecy, gdzie zapoznani zostaną Państwo z warunkami życia więźniów; komorę gazową i krematorium oraz pomnik martyrologii ofiar obozu. W wersji rozszerzonej istnieje możliwość zwiedzenia Nowego Obozu, Obozu Żydowskiego oraz Stosu Całopalnego. Ze względu na specyfikę ekspozycji grupa zwiedzających nie powinna przekraczać 40 osób. Oprowadzanie z przewodnikiem jest możliwe w językach obcych. Każdorazowo obowiązują wcześniejsze zgłoszenia usługi. Czas trwania: ok. 1,5 godz. koszt: 70 zł od grupy czas trwania wersji rozszerzonej: ok. 2 godz. koszt: 90 zł od grupy Oprowadzanie w języku obcym koszt: 140 zł od grupy 3

Projekcja filmów dokumentalnych Filmy dokumentalne, które mogą Państwo obejrzeć w kinie muzealnym, są idealnym wprowadzeniem do poznania tragicznej historii obozu Stutthof. Prezentujemy następujące filmy w 20-30 min. zestawach: "Ambulans" (16 min.), "Konzentrationslager Stutthof bei Danzig" (30 min.), "Albert Forster" (25 min.), "Stutthof w kilka dni później" (19 min.), "Auschwitz" (25 min.). Koszt: 3 zł od osoby Rezerwacja przewodnika i seansu filmowego: Biuro Obsługi Zwiedzających czynne codziennie: w okresie od 1 maja do 30 września w godz. 9.00-17.00 w okresie od 1 października do 30 kwietnia w godz. 7.00-15.00 tel.: (0-55) 247 83 53 wew. 216 tel. kom.: 798 418 024 e-mail: boz@stutthof.org www.stutthof.org/zwiedzanie

OFERTA EDUKACYJNA 1. Zajęcia z teczkami tematycznymi Uczestnicy warsztatów opracowują, na podstawie dostępnych materiałów, jeden z aspektów historii obozu Stutthof. W każdym pakiecie, obok niedługiego tekstu historycznego, znajdują się ilustracje, reprodukcje dokumentów oraz kilka relacji odnoszących się do opracowywanego tematu (m.in. warunki życia w obozie, praca i wyniszczenie, marsze śmierci). Efekty pracy przedstawiane są w formie plastycznej z wykorzystaniem fotografii, rysunków i tekstów wykonanych przez grupę. Pakiety opracowane zostały w wersji polskiej i niemieckiej; pod względem merytorycznym wzorowane są na tzw. niemieckiej szkole pedagogiki miejsc pamięci z charakterystycznym dla niej zakresem tematycznym. Warsztaty obejmują pracę w grupach, samodzielne zwiedzanie wystawy oraz dyskusję podsumowującą. W wersji zmodyfikowanej istotnym elementem są samodzielnie wykonane fotografie, które nierzadko uzupełniają zebrane przez uczestników informacje o nową perspektywę. Czas trwania: ok. 3-4 godz. Koszt: 2 zł od uczestnika

2. Życie za drutami nielegalna twórczość artystyczna więźniów KL Stutthof W obozie koncentracyjnym Stutthof znaleźli się więźniowie różnej narodowości. Trudno o miejsce, w którym stykałoby się ze sobą tak wiele różnorodnych języków i kultur. Wśród nich byli także utalentowani artyści malarze, aktorzy, reżyserowie, śpiewacy, poeci; ludzie, którzy, posiadali wystarczająco charyzmy i woli przetrwania, aby za pomocą sztuki stworzyć panaceum na obozową rzeczywistość. Uczestnicy warsztatów poprzez rysunki, obrazy i grafiki wykonane nielegalnie przez więźniów obozu Stutthof odkryją, w jaki sposób więźniowie wyzwalali się od ograniczeń, jakie nakładał na nich obozowy świat. Czytając lagrową poezję, poznają marzenia, uczucia i sny więźniów. Poznają przejawy buntu w obozie jego estetyczny i etyczny wymiar. Efektem pracy jest prezentacja, podczas której uczniowie deklamują wybrane utwory, dyskutują, dzielą się wiedzą i przemyśleniami. Zajęcia motywują do stawiania pytań o rolę twórczości artystycznej nie tylko w kontekście dziejów KL Stutthof, ale i we współczesnym świecie. Czas trwania: ok. 2 godz. Koszt: 2 zł od uczestnika

OFERTA EDUKACYJNA 3. Źródła archiwalne do dziejów KL Stutthof Prezentacja archiwaliów ukierunkowana jest, z jednej strony, na poznanie w praktyce warsztatu badawczego historyka, z drugiej zaś daje uczestnikom możliwość zapoznania się z oryginalnymi dokumentami przechowywanymi w Archiwum Muzeum Stutthof. Zajęcia mają pomóc w kształtowaniu umiejętności badawczych, pogłębianiu wiedzy, rozwijaniu myślenia historycznego; zwracają uwagę na swoisty dekalog w pracy historyka, który obejmuje m.in.: dociekliwość, krytycyzm, samodzielność myślenia, dążenie do prawdy, obiektywizm. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób gromadzone są zbiory, jak wygląda konserwacja dokumentów oraz jaką rolę pełnią one w procesie upamiętniania. Czas trwania: ok. 2 godz. Koszt: 2 zł od uczestnika 7

4. Warsztaty dla młodzieży specjalnej troski i niedostosowanej społecznie Od kilku lat Muzeum Stutthof podejmuje działania edukacyjne we współpracy z młodzieżowymi ośrodkami wychowawczymi oraz specjalnymi ośrodkami szkolno-wychowawczymi. Poprzez takie projekty, jak Ja w Miejscu Pamięci (Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy nr 4 w Warszawie), Stutthof i my (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Nowym Dworze Gdańskim) oraz programy realizowane wspólnie z wychowankami Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim, kształtujemy alternatywne podejście do syndromu nieprzystosowania społecznego. Współpraca z trudną młodzieżą oparta jest przede wszystkim na długofalowych działaniach, które łączą w sobie pracę fizyczną na terenie byłego obozu, szereg warsztatów tematycznych w muzeum oraz wyjazdy studyjne do miejsc upamiętniających lokalną historię. Celem podejmowanych działań jest ukazanie uczestnikom głębszych problemów życia obozowego, przełamanie stereotypowego myślenia oraz inicjacja procesów myślowych umożliwiających krytyczną percepcję historii i teraźniejszości. Czas trwania i szczegóły programu ustalane są indywidualnie.

OFERTA EDUKACYJNA 5. Plenery artystyczne Historię byłego obozu można poznawać w różnorodny sposób także poprzez pracę twórczą w plenerze. To okazja, aby w niekonwencjonalny i kreatywny sposób doświadczyć atmosfery miejsca, w którym inaczej się oddycha. Podczas zajęć utalentowana plastycznie młodzież obserwuje i przekształca zarejestrowane obrazy, stara się uchwycić zmienność krajobrazu byłego obozu koncentracyjnego, jaka dokonała się na przestrzeni kilkudziesięciu lat, spogląda na historię przez pryzmat własnej wrażliwości i ekspresji. Integralną częścią warsztatów jest zapoznanie uczestników pleneru z twórczością artystyczną więźniów KL Stutthof. W ramach zajęć w muzeum odbywają się projekcje filmowe, organizowane są dyskusje na temat sztuki poobozowej jej kształtu oraz form przekazu. Warsztaty mogą odbywać się zarówno w formie cyklicznych spotkań, kilkudniowych pobytów studyjnych, jak i jednodniowych wizyt w muzeum. Czas trwania i szczegóły programu ustalane są indywidualnie. 9

6. Praca na terenie byłego obozu Istnieje możliwość zorganizowania na terenie byłego obozu pracy fizycznej. Uczestnicy otrzymują niezbędne narzędzia i wspólnie porządkują teren Miejsca Pamięci Stutthof grabią liście, usuwają chwasty, wykonują drobne prace konserwatorskie, zimą pomagają w odśnieżaniu. Jak wynika z dotychczasowych doświadczeń, taka forma pracy, połączona ze zwiedzaniem muzeum, pełni ważną rolę wychowawczą, uczy szacunku i kształtuje świadomość historyczną. Czas trwania i szczegóły programu ustalane są indywidualnie.

OFERTA EDUKACYJNA 7. Wystawy historyczno-biograficzne Ciekawym uzupełnieniem oferty edukacyjnej Muzeum Stutthof są wystawy czasowe. Część z nich, podejmując szeroko pojętą tematykę okupacji hitlerowskiej na Pomorzu Gdańskim, wpisuje się w proces kontekstualizacji dziejów obozu Stutthof wskazuje w szerszym zarysie na rolę, jaką obóz odgrywał w nazistowskim planie eksterminacji narodu polskiego. Wątki biograficzne, autentyczne relacje byłych więźniów, uzmysławiają, że wielka historia jest wypadkową wielu mniejszych historii i zdarzeń, których strażniczką wydaje się być bardzo często jedynie rodzina lub społeczność lokalna. Obecnie istnieje możliwość wypożyczenia wystaw: Świadkowie mówią. Obóz Stutthof w relacjach byłych więźniów oraz Stutthof 1939-1945. Historia i jej świadkowie (w skład kompletu wchodzą plansze ekspozycyjne oraz stelaż aluminiowy). Użyczeniu towarzyszyć może prelekcja lub warsztat edukacyjny kontekstualizujący wystawę. Wystawy wypożyczane są nieodpłatnie po indywidualnych uzgodnieniach.

8. Historia mówiona relacje wideo Upływający czas zmusza do zastąpienia żywej narracji, tj. bezpośredniego spotkania i rozmowy ze świadkiem historii, obrazem i słowem zarejestrowanym kamerą wideo. Utrwalony w ten sposób testament byłych więźniów, opatrzony osobistym komentarzem opowiadającego, pozwala na wypracowanie nowych i ciekawych form edukacji. Projekt Mapa Pamięci, realizowany od listopada 2012 r. przez Muzeum Stutthof i Zespół Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim (którego celem jest stworzenie przez uczniów wirtualnej mapy terenu byłego obozu) pokazuje, że wykorzystane w projekcie relacje wideo, poprzez swój wielogłosowy i wielowarstwowy charakter, stanowią bogate źródło informacji, inspiracji i refleksji. Zebrane relacje wykorzystuje także film dokumentalny Ostatni świadkowie. Byli więźniowie obozu Stutthof opowiadają, który stanowi ważny głos pokolenia odchodzącego już do przeszłości. Istnieje możliwość udostępnienia osobom zainteresowanym nagrań DVD z wywiadami z byłymi więźniami KL Stutthof. Czas i program zajęć uzgadnia się indywidualnie.

WSPARCIE NAUCZYCIELA Prelekcje, spotkania i konferencje Proponujemy Państwu lekcje z pracownikami merytorycznymi Muzeum Stutthof w Państwa szkole. Zakres tematyczny wykładów obejmuje przede wszystkim historię Pomorza Gdańskiego w latach 1939-1945, konspirację pomorską oraz historię obozu koncentracyjnego Stutthof szczegółowy temat zajęć chętnie dopasujemy do Państwa życzeń i zainteresowań młodzieży z Państwa szkoły. Muzeum Stutthof organizuje ponadto raz w roku Forum Pamięci, cykliczne spotkanie skierowane do muzealników i edukatorów pracujących w miejscach pamięci, które jest okazją do wymiany myśli i spostrzeżeń dotyczących edukacji historycznej. Niezwykle ważne są także seminaria dla przewodników oraz konferencje naukowe. Zorganizowana w 2012 r., z okazji 50-lecia Muzeum Stutthof w Sztutowie, konferencja Stutthof 2.0. Pamięć, Twórczość. Ekspresja. Muzea i miejsca pamięci a wyzwania współczesności pokazała, że dyskusja nad miejscem przeszłości we współczesnym świecie może być twórcza i niezwykle inspirująca. Informacje na temat szkoleń i konferencji znajdą Państwo na stronie www.stutthof.org.

Wydawnictwo edukacyjne Pamiętamy, pamiętam... Pakiet edukacyjny Pamiętamy, pamiętam Pomorze Gdańskie i obóz Stutthof 1939-1945. Materiały edukacyjne, przygotowany przez Muzeum Stutthof przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, stanowi pomoc i inspirację do nauczania o historii Pomorza Gdańskiego w latach 1920-1945. Publikacja, objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, wydana została w formie segregatora z wpinanymi kartami. Składa się na nią kilkadziesiąt tekstów źródłowych, opracowań naukowych, materiałów ikonograficznych, jak również gotowe scenariusze lekcji, które nauczyciel może wykorzystać na każdym etapie edukacyjnym na lekcjach historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, religii, jak i na zajęciach plastycznych. Głównym celem, jaki stawiają sobie twórcy pakietu pracownicy Muzeum Stutthof oraz nauczyciele pomorskich szkół jest zainspirowanie uczniów i nauczycieli do odkrywania historii lokalnej, także w jej osobistym ujęciu. Tekę można otrzymać za pośrednictwem Działu Oświatowego. Jesienią 2013 r. uruchomiony zostanie specjalny edukacyjny portal internetowy www.tekapomorska.pl. 14

Wydawca: Muzeum Stutthof w Sztutowie Tekst: Marcin Owsiński, Piotr Chruścielski, Wirginia Węglińska Zdjęcia: Archiwum Muzeum Stutthof, Wiesław Leszczyński, Katarzyna Pawlaczyk Skład: Katarzyna Pawlaczyk Muzeum Stutthof ul. Muzealna 6 82-110 Sztutowo tel: (55) 247-83-53 fax: (55) 247-83-58 e-mail: sekretariat@stutthof.org www.stutthof.org www.facebook.com/stutthof