Beata Cieślewicz KONSPEKT LEKCJI Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki 1. Cele ogólne : 1) Wzbudzanie w dzieciach ciekawości poznawczej 2) Wyrabianie w dzieciach umiejętności opisywania rzeczywistości za pomocą słów, rysunków 3) Kształtowanie umiejętności prowadzenia czynnej obserwacji przyrody 4) Przygotowanie dzieci do współdziałania w zespole 5) Kształtowanie umiejętności stawiania pytań 2. Cele operacyjne : Uczeń potrafi : 1) właściwie przygotować się do wycieczki 2) w sposób prawidłowy zachować się w lesie 3) wyjaśnić pojęcie widnokręgu 4) wymienić elementy przyrody ożywionej i nieożywionej znajdującej się na linia widnokręgu 5) wyznaczyć kierunki świata 6) dokonać pomiarów odległości w terenie różnymi metodami 7) wykazać wady i zalety różnych metod pomiarowych 8) uczeń wie jak stać się dobrym obserwatorem 3. Środki dydaktyczne : blok techniczny kredki nożyczki miara karty pracy krzyżówka quiz terenowy
4. Formy pracy : indywidualna zespołowa 5. Metody pracy : 6. Czas : 3 godziny 7. Przebieg lekcji : pogadanka praca nad opracowaniem książeczki O Jacusiu... ćwiczenia indywidualne praca w zespołach 1) Sprawy organizacyjne 2) Stałym elementem rozpoczynającym lekcje jest czytanie przez jednego z uczniów krótkiego tekstu związanego z przyrodą. Czasopismo Przyjaciele z zielonego lasu. Czas około 10 minut 3) Wstęp Dzisiejsza lekcja to opowieść o Jacku, który bardzo lubił przyrodnicze wędrówki.jak myślicie dlaczego Jacek lubił wędrować? Uczniowie otrzymują puste książeczki i planują stronę tytułową. 4) Jak przygotować się do wycieczki? W co się ubrać i co zabrać? pogadanka uczniowie podzieleni na zespoły dokonują wyboru odpowiedniego stroju na wędrówkę ( wycinanka zał. numer 1i2 ) zespoły otrzymują zadanie wybrania odpowiedniego sprzętu potrzebnego na wędrówkę Na stronie 2 i 3 książeczki rysują Jacka i podpisują : O to ja Jacek, bardzo lubię wycieczki, to mój strój i moje rzeczy, które zabieram na wycieczkę 5) Jak zostać dobrym obserwatorem? Jak prawidłowo zachować się w lesie? pogadanka : uczniowie zgłaszają wszystkie możliwe propozycje rozwiązań problemu. Zapisują je na tablicy. Z listy wybierają wspólnie z nauczycielem najlepsze rozwiązania i sporządzają Regulamin Miłośnika przyrody, który zostaje zawieszony w klasie.
6) Na stronie 4 książeczki uczniowie piszą : Jacek kocha przyrodę, więc wie jak zachować się w lesie. Uczniowie wpisują kilka krótkich punktów ustalonych wcześniej 7) Co to jest widnokrąg? 8) Strony świata pogadanka - na stronie 5 książeczki zapisują treść : Jacek wie co to jest widnokrąg. To linia pozornego zetknięcia się Ziemi z niebem. dzieci wykonują rysunek małe zespoły klasowe dostają polecenie wyjścia przed szkołę na 5 minut i wypisania elementów przyrody ożywionej i nieożywionej widocznych na linii widnokręgu pogadanka ( podział stron świata na główne i pośrednie ) na stronie 6 książeczki uczniowie piszą tekst : Jacek potrafi poruszać się w terenie ponieważ zna strony świata rysunek Róży wiatru uczniowie ćwiczą oznaczanie stron świata 9) Wyznaczanie kierunku północnego pogadanka ( sposoby wyznaczania stron świata ) na stronie 7 książeczki uczniowie piszą tekst : Jacek nie zabłądzi bo umie oznaczać w terenie kierunek północny uczniowie dzielą kartkę na 4 części i rysują różne sposoby wyznaczania kierunku północnego 10) Oznaczanie odległości w terenie pogadanka ( sposoby oznaczania odległości w terenie : miara, kroki, na oko) uczniowie dzielą się na trzy zespoły. każdy zespół określa długość i szerokość sali lekcyjnej
I ( na oko ) II ( krokami ) III ( miarą ) I II III porównanie wyników na stronie 8 książeczki uczniowie zapisują tekst : Jacek umie określić właściwie odległości w terenie 11) Podsumowanie jak przygotowujemy się do wycieczki? co musimy ze sobą zabrać? jak zachować się w lesie? co to jest widnokrąg? jakie znacie strony świata? jak możemy wyznaczyć strony świata? jak możemy wyznaczyć odległości w terenie? Notatka w zeszycie ( książeczka zastępuje notatkę ). Rozwiązanie krzyżówki tematycznej. 12) Zajęcia terenowe ( podział na grupy ) 13) Quiz terenowy zał.nr 3
Quiz terenowy zał.nr. 3 1) Co to jest widnokrąg? 2) Jakie znasz kierunki główne świata? 3) Jak nazywa się nauka zajmująca się życiem roślin? 4) Co to za drzewo? 5) Wymień 5 drzew liściastych? 6) Co to jest geografia? 7) Wymień 4 drzewa iglaste? 8) Jakie znasz kierunki pośrednie świata? 9) Do czego służy mikroskop? 10)Wymień 5 zwierząt mieszkających w lesie 11)Jak nazywa się stołówka zwierząt? 12)Jak można wyznaczyć północ ( 3 sposoby )? 13)Wymień 3 elementy przyrody nieożywionej w okolicy? 14)Co to jest kompas i do czego służy? 15)Co to jest gnomon? 16)Żyje pod korą drzew? 17)Ma słuchy, omyk, skoki i lubi kapustę? 18)Co to jest pogoda? 19)Wskaż stronę południową? 20)Wskaż kierunek północny wschód? 21)Jak można mierzyć odległość w terenie? 22)Wymień 5 grzybów jadalnych? 23)Wymień 5 zasad właściwego zachowania się w lesie? 24)Co to jest Park Narodowy? 25)Co to jest pomnik przyrody? 26)Wymień 3 rośliny runa leśnego? 27)Wymień 3 przyrządy do obserwacji przyrodniczych? 28)Wymień 3 ptaki mieszkające w lesie? 29)Przyrząd do określania kierunku o każdej porze dnia? 30)Podaj 4 przykłady zwierząt prowadzących stadny tryb życia? 31)Wymień warstwy lasy? 32)Podaj 4 przykłady zwierząt prowadzących samotny tryb życia?
Zał. nr 1
Zał. nr 2