Konspekt do lekcji informatyki dla klasy II gimnazjum. TEMAT(1): Baza danych w programie Microsoft Access.



Podobne dokumenty
1. Zarządzanie informacją w programie Access

Microsoft Access materiały pomocnicze do ćwiczeń cz. 1

UNIWERSYTET RZESZOWSKI KATEDRA INFORMATYKI

Scenariusz lekcji. uzasadnić potrzebę przygotowania założeń projektowych bazy danych i określenia celów, do jakich baza danych ma być przeznaczona;

Informatyka Ćwiczenie 10. Bazy danych. Strukturę bazy danych można określić w formie jak na rysunku 1. atrybuty

5. Bazy danych Base Okno bazy danych

LABORATORIUM 8,9: BAZA DANYCH MS-ACCESS

5.3. Tabele. Tworzenie tabeli. Tworzenie tabeli z widoku projektu. Rozdział III Tworzenie i modyfikacja tabel

ACCESS ćwiczenia (zestaw 1)

Baza danych. Program: Access 2007

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Baza danych część 8. -Klikamy Dalej

Bazy danych Ćwiczenie 1 Instrukcja strona 1 Wersja ogólna

5.4. Tworzymy formularze

Obsługa pakietu biurowego OFFICE

Microsoft Access zajęcia 3 4. Tworzenie i wykorzystanie kwerend, formularzy i raportów

Access - Aplikacja. Tworzenie bazy danych w postaci aplikacji

BAZA_1 Temat: Tworzenie i modyfikowanie formularzy.

Tworzenie raportów. Ćwiczenie 1. Utwórz Autoraport przedstawiający tabelę Studenci

PODSTAWOWE POJĘCIA BAZ DANYCH

T A B E L E i K W E R E N D Y

Bazy danych Karta pracy 1

Krzysztof Kluza proste ćwiczenia z baz danych

BAZY DANYCH. Co to jest baza danych. Przykłady baz danych. Z czego składa się baza danych. Rodzaje baz danych

Laboratorium Technologii Informacyjnych. Projektowanie Baz Danych

Tworzenie bazy danych na przykładzie Access

Zadania do wykonaj przed przyst!pieniem do pracy:

Scenariusz lekcji. scharakteryzować elementy bazy danych; opisać sposób zaprojektowania bazy danych;

Wymagania edukacyjne na ocenę z informatyki klasa 3

Rozwiązanie. Uruchom program Access 2007.

Przewodnik Szybki start

Wykład III. dr Artur Bartoszewski Wydział Nauczycielski, Kierunek Pedagogika Wprowadzenie do baz danych

2. Tabele w bazach danych

Zwróćmy uwagę w jakiej lokalizacji i pod jaką nazwą zostanie zapisana baza (plik z rozszerzeniem *.accdb). Nazywamy

Wymagania edukacyjne na ocenę z informatyki KLASA III

TEMAT : TWORZENIE BAZY DANYCH PRZY POMOCY PROGRAMU EXCEL

Połączenie AutoCad'a z bazą danych

Laboratorium nr 5. Bazy danych OpenOffice Base.

BAZY DANYCH Formularze i raporty

2017/2018 WGGiOS AGH. LibreOffice Base

Bazy danych kwerendy (moduł 5) 1. Przekopiuj na dysk F:\ bazę M5KW.mdb z dysku wskazanego przez prowadzącego

WPROWADZENIE DO OBSŁUGI BAZ DANYCH MS ACCESS 2007(2010)

Zapytania i wstawianie etykiet z bazy danych do rysunku

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy;

Wykład II. dr Artur Bartoszewski Wydział Nauczycielski, Kierunek Pedagogika Wprowadzenie do baz danych

INFORMATYKA W SELEKCJI

Należy uruchomid program: Start-Wszystkie programy- Microsoft Office- Microsoft Office Access 2007

Tworzenie bazy danych w środowisku OpenOffice.org Base tabela, formularz, kwerenda, raport

WPROWADZENIE DO BAZ DANYCH

LABORATORIUM 6: ARKUSZ MS EXCEL JAKO BAZA DANYCH

5.5. Wybieranie informacji z bazy

Kwerenda. parametryczna, z polem wyliczeniowym, krzyżowa

Stosowanie, tworzenie i modyfikowanie stylów.

Lekcja 8, 9 i 10. Konspekt lekcji Poczta elektroniczna. Materiał z podręcznika: Rozdział 5. Poczta elektroniczna

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z informatyki w gimnazjum klasa III Rok szkolny 2015/16

Typ danych. Karta ogólne. Rozmiar pola Liczba całkowita długa. Autonumerowanie. Rozmiar pola 50. Tekst. Rozmiar pola 50. Tekst. Zerowa dł.

5.2. Pierwsze kroki z bazami danych

Bazy danych Access KWERENDY

ECDL. Moduł nr 5. Użytkowanie bazy danych

Sposób tworzenia tabeli przestawnej pokażę na przykładzie listy krajów z podstawowymi informacjami o nich.

Bazy danych. Otwieranie gotowej bazy danych w programie Microsoft Access

Spis treści. Lekcja 1: Podstawy baz danych 1. Lekcja 2: Tworzenie tabel bazy danych 31. Umiejętności do zdobycia w tej lekcji 31

BAZY DANYCH Panel sterujący

Podstawowe zagadnienia z zakresu baz danych

CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon.

Pytania SO Oprogramowanie Biurowe. Pytania: Egzamin Zawodowy

INFORMATYKA Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z informatyki w gimnazjum. KLASA 3

Bazy danych. wprowadzenie teoretyczne. Piotr Prekurat 1

ECDL/ICDL Użytkowanie baz danych Moduł S1 Sylabus - wersja 5.0

MS Access - bazy danych

Przedszkolaki Przygotowanie organizacyjne

Moduł 5 - Bazy danych

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. podać definicję filtru w bazie danych; wymienić i opisać kwerendy funkcjonalne;

Nie przegrzewaj mózgu wrzuć dane do bazy!

Kwerendy, czyli zapytania. Opracowała: I. Długoń

Wybierz polecenie z menu: Narzędzia Listy i dokumenty

Instalacja i obsługa generatora świadectw i arkuszy ocen

z ęś ć praktyczna Instytuty ID_instytutu Nazwa_instytutu Kierunki ID_kierunku Nazwa_kierunku ID_instytutu

LK1: Wprowadzenie do MS Access Zakładanie bazy danych i tworzenie interfejsu użytkownika

Technologia informacyjna

OPERACJE NA PLIKACH I FOLDERACH

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z INFORMATYKI dla klasy III gimnazjalnej, Szkoły Podstawowej w Rychtalu

Pojęciowy model danych etap 1 (identyfikacja obiektów) Pojęciowy model danych etap 2A (powiązania obiektów)

Scenariusz lekcji. scharakteryzować budowę procedury w języku Logo; rozróżnić etapy tworzenia i wykonania procedury;

Formularze w programie Word

Utwórz strukturę bazy

JLR EPC. Szybki start. Spis treści. Polish Version 2.0. Przewodnik krok po kroku Przewodnik po ekranach

1. MS Access opis programu.

Do wersji Warszawa,

Korespondencja seryjna

Czynności Wychowawców

KSIĄŻKA FINANSOWA OBOZU e-książka

PROGRAM AUTORSKI KOŁA INFORMATYCZNEGO UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

MS Access formularze

1. TWORZENIE BAZY DANYCH W MS ACCESS 2007

OPRACOWANIE: SŁAWOMIR APANOWICZ

ECDL/ICDL Użytkowanie baz danych Moduł S1 Sylabus - wersja 6.0

INFORMATYKA Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z informatyki w gimnazjum. KLASA 3

Uruchamianie Accessa 2010

Systemy baz danych Prowadzący: Adam Czyszczoń. Systemy baz danych. 1. Import bazy z MS Access do MS SQL Server 2012:

Transkrypt:

Konspekt do lekcji informatyki dla klasy II gimnazjum. Opracowała: Mariola Franek TEMAT(1): Baza danych w programie Microsoft Access. Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z możliwościami programu Microsoft Access. Tworzenie pustej bazy danych.. Cele operacyjne: Uczeń wie: co to jest baza danych; w jakich programach tworzymy bazy danych; zna podstawowe pojęcia związane z bazą danych; jak informacja jest przechowywana w bazie danych; w jaki sposób gromadzono dane przed zastosowaniem komputerów do tego celu. Uczeń potrafi : wymienić podstawowe funkcje programu Microsoft Access. Uczeń umie: rozpocząć pracę z pustą bazą danych za pomocą programu Access; kształci umiejętność stosowania narzędzi informatycznych jakim jest baza danych. Metody nauczania: elementy wykładu, dyskusja, prezentacja, ćwiczenia. Środki dydaktyczne: pracownia wyposażona w odpowiednie zestawy komputerowe i oprogramowanie, prezentacja komputerowa. Zakres treści programowych: - ogólne wiadomości o programie Microsoft Access, - uruchamianie programu Microsoft Access, - rozpoczęcie pracy z pustą bazą danych, - wiadomości z zakresu bazy danych. Czas: 45' Przebieg lekcji: 1. Sprawy organizacyjne. 2. Podanie tematu lekcji i uświadomienie uczniom celu lekcji. 3. Sposoby gromadzenia i korzystania z danych przed zastosowaniem do tego celu komputerów. Od najdawniejszych czasów ludzie gromadzili najróżniejsze dane, np. należności podatkowe, długi, książki, sprawozdania, listy, itp. Dane te były uporządkowywane i katalogowane w celu ułatwienia sobie wyszukiwania potrzebnych informacji. Zastosowanie komputerów do przechowywania i wyszukiwania danych znacznie ułatwiło te czynności. Powstały programy do obsługi baz danych. Przykładem takiego programu jest Microsoft Access. 4. Przedstawienie wiadomości o podstawowych pojęciach związanych z bazami danych. Co to są dane? Danymi są wszystkie informacje jakie przechowujemy, aby mieć do nich dostęp. Danymi może być tekst, liczby, daty, rysunki, pliki itp. Dane te są tematycznie ze sobą związane. Na przykład, jeżeli sprzedajemy książki, to możemy przechowywać ich tytuły, nazwiska i imiona autorów, nazwy wydawnictw, ceny i dane dotyczące zapasów książek oraz daty ich sprzedaży. Najłatwiejszym sposobem wprowadzania danych jest zastosowanie formularza. Formularze, używane do wprowadzania danych w programie Microsoft Access, przypominają papierowe formularze doskonale znane z biur. Wpisujemy dane do takiego formularza, a program Microsoft Access przechowuje je w tabeli.

Co to jest baza danych? Bazą danych jest uporządkowany zbiór informacji. Na przykład, w wielu instytucjach istnieją firmowe bazy danych, zawierające niezbędne informacje dla danej instytucji. Bazy danych wykorzystywane również przez organizacje rządowe, stowarzyszenia oraz osoby prywatne lub gospodarstwa domowe. Bazy danych umożliwiają zarządzanie informacjami, tzn. wprowadzanie nowych informacji, modyfikowanie i kasowanie informacji już istniejących w bazie oraz wyszukiwanie i przedstawienie informacji, które są w danej chwili niezbędne. Jak jest zbudowana baza danych? Baza danych zbudowana jest z tabel. Tabela bazy danych jest zbiorem danych dotyczących tego samego obiektu. Dane w tabeli przechowywane są w rekordach, czyli w wierszach. Rekord jest zestawem informacji o pojedynczym obiekcie, np. o osobie, o książce. Rekordy składają się z pól. Każde pole zawiera jedną informację. Na przykład, tabela zawierająca dane o autorze książki, przeznacza jedno pole na nazwisko autora, drugie na imię, trzecie na adres i tak dalej. Jak tworzymy i projektujemy tabele? Podstawowymi elementami tabeli są pola. Bardzo ważne są trafne nazwy pól, krótko i jasno określające ich zawartość. Pole definiujemy poprzez określenie jego nazwy i typu danych, które mają być zawarte w tym polu. Typ danych określa rodzaj wprowadzanych danych w polu, np. liczbę, datę, godzinę, napis, obrazek. Ostatnim krokiem w procesie tworzenia nowych tabel jest zdefiniowanie klucza, który służy do łączenia tabel. 5. Przedstawienie wiadomości o sposobie uruchomienie programu Microsoft Access. Jednym z najbardziej powszechnych sposobów uruchamiania programów, w tym również programu Microsoft Access jest kliknięcie na ikonie skrótu do tego programu znajdującej się na pulpicie. Jeżeli nie mamy takiego skrótu to program możemy uruchomić poprzez: a) kliknięcie przycisku Start (lewy dolny róg naszego ekranu), b) wybranie z menu Programy pozycji Microsoft Access. W obu przypadkach uruchomi nam się program Microsoft Access i pojawi okno dialogowe dotyczące wyboru otwarcia bazy danych już istniejącej, kreatora bazy danych lub pustej bazy danych. Ponieważ my dopiero będziemy tworzyć własną bazę danych, wybieramy pozycję dotyczącą pustej bazy danych i klikamy dwukrotnie.

Po wybraniu opcji Pusta baza danych ukazuje nam się główne okno programu z ustawioną zakładką Tabele. 6. Ćwiczenia w uruchomieniu programu Microsoft Access i otwieraniu pustej bazy danych przez uczniów (pod kontrolą nauczyciela). 7. Czynności końcowe: a) powtórzenie wiadomości zdobytych na lekcji - Co to jest baza danych? - Jak są przechowywane informacje w bazie danych? b) zadanie pracy domowej Zastanowić się nad tworzeniem prostej bazy danych dotyczącej klasowej wycieczki do Krakowa - ile i jakie informacje będą w tej bazie gromadzone. Konspekt do lekcji informatyki dla klasy II gimnazjum. Opracowała: Mariola Franek TEMAT(2): Zakładanie prostej bazy danych na przykładzie Wycieczka do Krakowa. Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z możliwościami programu Microsoft Access. Tworzenie struktury bazy danych - definiowanie tabel i kolumn w tabeli. Tworzenie prostej bazy danych. Cele operacyjne: Uczeń wie: co to jest baza danych; w jaki sposób uruchamiamy program Microsoft Access; w jaki sposób otwieramy pustą bazę danych; poznaje definicję kwerendy; poznaje cechy obiektu bazy danych jakim jest kwerenda. Uczeń potrafi : zaprojektować układ prostej bazy danych; utworzyć (wprowadzić dane) do bazy; potrafi modyfikować (dodawać i usuwać rekordy, sortować itp.) dane w bazie danych.

Uczeń umie: kształci umiejętności projektowania zapytań w bazie danych; kształci umiejętności stosowania narzędzi informatycznych (kwerenda bazy) do rozwiązania problemu (wyszukania określonych danych). Metody nauczania: elementy wykładu, dyskusja, prezentacja, ćwiczenia. Środki dydaktyczne: pracownia wyposażona w odpowiednie zestawy komputerowe i oprogramowanie, prezentacja komputerowa. Zakres treści programowych: - ogólne wiadomości o programie Microsoft Access, - wiadomości z zakresu bazy danych, - tworzenie tabel w programie Microsoft Access, - umiejętności tworzenia prostej bazy danych tabele. Czas: 90' (2 x45') Przebieg lekcji: 1. Sprawy organizacyjne. 2. Podanie tematu lekcji i uświadomienie uczniom celu lekcji. 3. Krótkie przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji o sposobie uruchomienia programu Microsoft Access i otwierania pustej bazy danych. - Co to jest baza danych? - W jaki sposób uruchamiamy program Microsoft Access i otwieramy pustą bazę danych? 4. Przedstawienie wiadomości o zasadach tworzenia i projektowania tabel. W celu stworzenia tabeli do bazy danych, musimy: a) Wybrać zakładkę - Tabele. b) Wybrać - Nowy. c) Wybrać Utwórz tabelę w widoku projektu. Ukaże się pusta formatka do definiowania tabeli. Każdy wiersz na formatce odpowiada jednej kolumnie w tabeli ( jednemu polu w rekordzie).

d) Chcąc zdefiniować pole, trzeba: - podać jego nazwę( np. nazwisko, imię, data urodzenia, miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania, ulica, nr domu, nr telefonu). - określić typ przechowywanych danych - rozwijamy strzałkę z prawej strony i wybieramy odpowiedni typ z listy (np. liczba, data, tekst, autonumerowanie),. - w przypadku danych o nieokreślonej długości (np. tekst) należy określić długość pola. e) Zamknąć tabelę i nadać jej nazwę np. Uczniowie. Tak przygotowana tabela jest wstępem do dalszej pracy z bazą danych. 5. Uruchomienie programu Microsoft Access i otworzenie pustej bazy danych pod kontrolą nauczyciela 6.Tworzenie prostej bazy danych - wykonywanie ćwiczeń pod kontrolą nauczyciela. a) Dyskusja nauczyciela z uczniami na temat utworzenia prostej bazy danych do szkolnej wycieczki do Krakowa: - Jakie informacje będzie ta baza zawierać? - Z ilu tabel będzie składać się ta baza? - Z jakich pól będą zbudowane tabele? b) Zapisanie projektu bazy danych na tablicy. c) wykonanie ćwiczenia pod kontrolą nauczyciela. Ćwiczenie 1. Utwórz w programie Microsoft Access bazę danych do szkolnej wycieczki do Krakowa. Baza powinna zawierać jedną tabelę z następującymi polami: Nr pola Nazwa pola Typ danych Długość pola 1. Lp. Autonumerowanie 2. Nazwisko Tekst 30 3. Imie Tekst 20 4. Data_urodzenia Data/Godzina 5. Klasa Tekst 5 6. Wyjazd Tak/Nie Wynik pracy zapisz w pliku Baza.mdb na swoim dysku. Uczniowie tworzą tabelę wg podanego projektu i zapisują pod nazwą Uczniowie.

Następnie do tabeli Uczniowie wprowadzają dane ( poniżej przykładowy widok tabeli). 7. Przedstawienie wiadomości o zasadach tworzenia kwerendy. Kwerendy (ang. query) służą do przeglądania, wyszukiwania, analizowania i modyfikowania bazy danych. Kwerendy pozwalają na wybieranie z tabel rekordów według określonych kryteriów, łączenie różnych powiązanych ze sobą tabel, porządkowanie wyników poszukiwań, wykonywanie obliczeń. Służą one także do uzupełniania, dołączania i usuwania rekordów. Kwerendy tworzy się na podstawie tabel lub innych kwerend. Możliwość przeprowadzania zapytań do bazy danych jest głównym powodem posługiwania się komputerowymi bazami danych. 8. Tworzenie kwerendy Lista uczestników wycieczki - wykonywanie ćwiczeń pod kontrolą nauczyciela. Wyjaśnienie przez nauczyciela sposobu tworzenia kwerendy w programie Microsoft Access. Aby stworzyć kwerendę musimy: a) Wybrać zakładkę - Kwerendy. b) Wybrać Utwórz kwerendę w widoku projektu. Ukaże się formatka do wyboru rodzaju kwerendy. Wybieramy pozycję Widok projektu.

c) Wybieramy tabele na podstawie których zbudujemy kwerendę. d) Wybieramy pola kwerendy i określamy warunki jakie muszą spełniać rekordy w kwerendzie, aby znalazły się w wyniku kwerendy. Wykonanie przez uczniów ćwiczenia w tworzeniu kwerendy pod kontrolą nauczyciela Ćwiczenie 2. Utwórz w programie Microsoft Access listę uczestników wycieczki do Krakowa za pomocą kwerendy wybierającej. Lista powinna zawierać pola: nazwisko, imię, data urodzenia, klasa. Wykorzystaj informację, że dla uczestników wycieczki pole Wyjazd ma wartość Tak. Wynik pracy zapisz w pliku Baza.mdb na swoim dysku. Uczniowie tworzą kwerendę i zapisują pod nazwą Lista uczestników wycieczki (poniżej przykładowy widok tabeli)

9. Czynności końcowe: a) powtórzenie wiadomości zdobytych na lekcji - Co to jest: pole i rekord? - Do czego służy kwerenda? b) zadanie pracy domowej Zastanów się w jaki sposób z tej bazy danych można wybrać wszystkich uczniów klasy II A.