Literka.pl W księgarni i bibliotece edukacja wczesnoszkolna klasa I Data dodania: 2012-05-15 20:18:44 Autor: Olga Bojarska Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej w klasie I TEMAT OŚRODKA Książka uczy i bawi. TEMAT DNIA W księgarni i bibliotece. CELE OGÓLNE: utrwalenie wiadomości o bibliotece szkolnej oraz księgarni rozwijania umiejętności wypowiedzi na określony temat uświadomienie uczniom korzyści płynących z umiejętności płynących czytania utrwalenie zasad właściwego zachowania czytelnika w bibliotece przygotowanie uczniów do samodzielnego korzystania biblioteki rozwijanie umiejętności spostrzegania i kojarzenia zapoznanie z pojęciem lektura CELE OPERACYJNE: Uczeń: umie wyjaśnić pojęcia: biblioteka, czytelnia, księgarnia zna podstawowe zasady korzystania z biblioteki umie samodzielnie dokonać wyboru książki do czytania potrafi rozpoznać książkę z biblioteki po jej oznakowaniu pamięta o terminie zwrotu książek zna zasady poszanowania książek rozumie celowość korzystania ze zbiorów biblioteki i rozwijania zainteresowań czytelniczych potrafi zastosować zdobytą wiedzę i umiejętności przy rozwiązywaniu zadań i zagadek dotyczących tematu: książka i biblioteka potrafi wyróżnić spośród różnego rodzaju kart kartę biblioteczną i kartę do bankomatu potrafi wykonać zakładkę do książki METODY:
słowna, oglądowa, praktycznego działania, aktywizująca FORMY PRACY: indywidualna jednolita, grupowa jednolita, zbiorowa ŚRODKI DYDAKTYCZNE: Zagadki, różne typy kart ( karta do gry, telefoniczna, pocztowa, dań, do bankomatu, czytelnicza), podręcznik cz.3 z ćwiczeniami, multibook do klasy I, materiały papiernicze do wykonania zakładki, różnego rodzaju książki, karty pracy prośba książki PRZEBIEG ZAJĘĆ 1. Wprowadzenie do tematu zajęć. Nauczyciel podaje uczniom cel zajęć, dotyczący korzystania z biblioteki i księgarni 2. Rozwiązywanie zagadek. «Proszę teraz o uwagę! Chcę powiedzieć coś ważnego. Zapraszamy do konkursu, Koleżanko i kolego! Nim odbędzie się egzamin, A czas szybko nam ucieka Książka już się niecierpliwi Z zagadkami na was czeka» Zagadka 1. «Lubię książki i wielka radość mnie ogarnia Gdy odwiedzam mały sklep z napisem..» Zagadka 2. «Książki tam wypożyczamy lub w spokoju je czytamy.» Zagadka 3. «Popatrz uważnie na pierwszą stronę, czy wszystko jest już uzupełnione?»
Uczniowie rozwiązują krzyżówkę z rozsypanki obrazkowej tytuł znanej książki Calineczka. Zagadka 4. «Trzy wyrazy napisane, każdy co innego znaczy który pierwszak mi poprawnie ich znaczenie wytłumaczy?» Uczniowie próbują zdefiniować napisane pojęcia biblioteka, księgarnia, czytelnia oraz uzasadnić jaka jest między nimi różnica. Zagadka 4. «Ta zagadka jest naprawdę łatwa, kto w zamku mieszka i ma na imię (Śnieżka) Po udzieleniu przez uczniów odpowiedzi nauczyciel trzyma w ręku zniszczony egzemplarz książki i czyta list prośbę o poszanowanie książek:»dzień dobry dzieci! Tej biblioteki jestem królową, Na to daję wam moje słowo. Lecz moja szata stara i brudna, Bo królowanie to rzecz trudna... Dzieci w ogóle mnie już nie lubią- Zaginają, plamią, niszczą i gubią! W każdym tygodniu przeżywam męki- Dzieci mnie biorą żeby mnie dręczyć. W ten poniedziałek zabrał mnie Bartek - By po południu wyrwać pięć kartek. We wtorek Krysia mnie tak czytała, Że aż mnie masłem wysmarowała Do wody Julek mnie wrzucił w środę, Tak że straciłam całą urodę.
We czwartek Ola coś malowała I czarną farbką mnie pochlapała. W piątek na basen mnie wzięła Marta Teraz już jestem cała podarta. Tak mi upływa życie dzień po dniu... Nie wiem co będzie w przyszłym tygodniu! Ciągle powtarzam dzieciom życzenia Lecz z roku na rok nic się nie zmienia! Doszło do tego wyznam wam szczerze : W przyjaźń dziecięcą prawie nie wierzę. Rozmowa z uczniami na temat poszanowania książek. Zagadka 5. «Jak dbać o książki kto mi odpowie, co powinien mieć czytelnik w swojej mądrej głowie?» Praca indywidualna uzupełnianie zdań brakującymi wyrazami (wklejanie) - jedzeniu, ręce, rysuj, zaginaj, wyrywaj. Prośba książki Nie czytaj przy... Przed czytaniem umyj... Nie... po książce Nie rogów, używaj Nie... kartek z książki Sprawdzenie poprawności wykonania prac. Odczytanie wykonanego zadania. Zagadka 6. Wyjaśnienie przez nauczyciela pojęcia lektura.
«Książek do czytania w bibliotece jest już bardzo wiele, pamiętajcie o tym moi przyjaciele. Lecz obowiązkowo musisz znać lektury Bo to są dla dzieci perełki literatury.» Zapoznanie z wykazem lektur kl. I III Zagadka 7. «Nawet nie wiesz mój przyjacielu, ile kart możesz nosić w swym grubym portfelu. Lecz są również karty, a o tym już wiecie, które spotkać można tylko w bibliotece.» Nauczyciel prezentuje uczniom przyniesione karty ( pocztową, kartę książki, kartę dań, kartę czytelnika, kartę klienta, kartę do gry, kartę wstępu do biblioteki identyfikator, kartę telefoniczną). Uczniowie wskazują, które z pokazanych kart są w bibliotece i z pomocą nauczyciela określają jakie informacje znajdują się na tych kartach. 3. Utworzenie klasowego kącika czytelniczego różne rodzaje książek 4. Odgadywanie rebusów tytuły bajek «Czerwony Kapturek», «Królewna Śnieżka», «Kot w butach». Przepisywanie zdań. 5. Zabawa ruchowa «Postacie z bajek» podskocz tyle razy ile było krasnoludków w bajce o Królewnie Śnieżce wykonaj tyle skłonów ile było wilków w Czerwony Kapturku wykonaj tyle przysiadów ile było świnek w bajce «Trzy świnki» 6. Wykonanie zadania matematycznego przeliczanie postaci z bajek (w zakresie 6). Praca z podręcznikiem multibook kl.i cz.3 7. Wykonanie zakładki do książki ornament z wyciętych figur geometrycznych 8. Ewaluacja- pokaż na palcach w skali 1-3 czy podobały ci się dzisiejsze zajęcia. 9. Zadanie pracy domowej Zaprojektuj stronę tytułową swojej ulubionej bajki.
Opracowała: Olga Bojarska nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej Zespołu Szkół w Dąbrowie Zielonej Literka.pl Literka.pl