O różnych celach wypowiedzi

Podobne dokumenty
JĘZYK JAKO KOMUNIKAT WYZWANIA I PORADY Z CYKLU: PORADY DYDAKTYKA

Funkcje znaków.elementy aktu komunikacji

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Przedmiotowy System Oceniania z Języka Polskiego opracowany przez nauczycieli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. ppłk. dr. Stanisława Kulińskie

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ROSYJSKIEGO KL.VI

PROGRAM ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z JĘZYKA POLSKIEGO I JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KL. V I VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

A więc to tak rodzi się sztuka? wyrażamy opinię na temat obrazu i jego interpretacji

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO W XLI LO W KRAKOWIE

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Wymagania edukacyjne z języka angielskiego dla klasy czwartej

co decyduje o tym, że niektóre teksty językowe mają charakter literacki? jaka jest różnica między zwykłym, codziennym

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO

Kryteria oceniania z języka niemieckiego (klasa VII) Słuchanie

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

Zasady oceniania z języka rosyjskiego. Klasy I

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

Sposoby angażowania uczniów proces uczenia się

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO

4) praktyczne opanowanie umiejętności ogólnych i specjalistycznych, których wpojenie należy do celów nauczania przewidzianych programem nauczania,

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS IV-VI

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

MP-8 KARTA MONITOROWANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO. j. angielski klasa PRZEDMIOT. czwarta r.szk... Imię i nazwisko n-la przedmiotu

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE IV i VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

Szkoła Podstawowa nr 247 w Warszawie klasy I-III

Wymagania edukacyjne j. niemiecki kl.4

śledzi tok lekcji, zapamiętuje najważniejsze informacje;

ZAKRES WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH NA POSZCZEGÓLNE OCENY SZKOLNE

Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty 2014

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO W KLASIE VII PODRĘCZNIK MEINE DEUTSCHTOUR ZAKRES WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH NA POSZCZEGÓLNE OCENY SZKOLNE

Wymagania edukacyjne dla uczniów klas VII szkoły podstawowej opracowane na podstawie podręcznika do nauki języka niemieckiego Meine Deutschtour

Adresat Forma Temat. Pijak On sam Pamiętnik Refleksja nad własnym życiem.

Wypowiedzenie, zdanie, równoważnik zdania, czyli w jaki sposób budujemy swoje wypowiedzi

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS I-III

Wymagania na poszczególne oceny z języka niemieckiego dla uczniów Technikum Zawodowego poziom IV.O i IV.1, zakres podstawowy.

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Przedmiotowy system oceniania - ocenianie na lekcjach języka niemieckiego w LO Sióstr Prezentek im. Jana Pawła II w Rzeszowie

Jak napisać... - krok po kroku

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Wymagania edukacyjne j. niemiecki kl.6

Wymagania edukacyjne z języka niemieckiego w roku szkolnym 2017/2018. Kryteria Oceniania

Kryteria Oceniania z języka niemieckiego w Gimnazjum Klasa I. Ocena niedostateczna

ZAKRES WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH NA POSZCZEGÓLNE OCENY SZKOLNE

Poznajemy rodzaje podmiotu

ZAKRES WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH NA POSZCZEGÓLNE OCENY SZKOLNE MEINE DEUTSCHTOUR KL.II gimnazjum

Kryteria ocen z języka rosyjskiego dla klas I-IV szkół średnich

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I ETAP EDUKACYJNY KLASY I-III

SPRAWNOŚĆ MÓWIENIA SPRAWNOŚĆ PISANIA GRAMATYKA I SŁOWNICTWO

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO kl. I-III ROK SZKOLNY 2016/2017

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

Jaki utwór nazywamy bajką?

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA JĘZYK KASZUBSKI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego dla klas I - III SP nr 5. im. Marii Konopnickiej w Ełku zgodny z nową podstawą programową

Kryteria oceniania z języka angielskiego w klasie 2 według sprawności językowych GRAMATYKA I SŁOWNICTWO

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA KASZUBSKIEGO W KL. IV-VI rok szkolny 2017/2018

Wymagana edukacyjne z j.niemieckiego mniejszości narodowej w klase I SP

Wymagania edukacyjne - język angielski - klasa VI SP nr 7

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 11 W JAWORZNIE NA PODSTAWIE PODRĘCZNIKA MEINE DEUTSCHTOUR 3

Kryteria oceniania wiadomości i umiejętności z języka angielskiego klasy IV-VI

Wymagania edukacyjne - język angielski - klasa IV- SP nr 7

Bezdomność- przeciwko stereotypom

Temat: Moje zasoby moją szansą rozwoju kariery zawodowej i edukacyjnej.

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Przedmiotowy System Oceniania z języka angielskiego w klasach I-III

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA JĘZYK ANGIELSKIEGO 2017/2018 Klasy I - III

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA JĘZYK FRANCUSKI

WYMAGANIA EDUKACYJNE - JĘZYK POLSKI KRYTERIA OCENIANIA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA. Wymagania na poszczególne stopnie szkolne

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego na rok szkolny 2016/2017

Kryteria oceniania z niemieckiego w Szkole Podstawowej nr 16 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Gliwicach

Wymagania edukacyjne z przedmiotu: JĘZYK NIEMIECKI dla klas trzecich. Klasy 3

ELEMENTY ŚWIATA PRZEDSTAWIONEGO TEKSTU EWY GRĘTKIEWICZ PIERWSZA LEKCJA POLSKIEGO.

Powyższe kryteria dotyczą wszystkich prac z literatury, w tym również prac klasowych.

Wstęp do logiki. Semiotyka

Każda wypowiedź (także analizowany tekst) służy porozumieniu między nadawcą a odbiorcą

KRYTERIA OCENIANIA JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH 4-8

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego klas IV - VI

Przedmiotowy system oceniania

Przedmiotowy System Oceniania z języka angielskiego (klasy 1-3 szkoły podstawowej)

WYMAGANIA EDUKACYJNE JĘZYK NIEMIECKI klasa trzecia Gimnazjum nr 19

SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO I ANGIELSKIEGO. Klasy IV-VIII. Szkoła Podstawowa w Zdunach

Program Poprawy Efektów Kształcenia na lata Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Osolinie

Wprowadzenie do logiki Język jako system znaków słownych


Liczba godzin Punkty ECTS Sposób zaliczenia. lektoraty 30 zaliczenie z oceną

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny (poziom IV.0-2 godziny tygodniowo) Język francuski- Danuta Kowalik kl. 1c

Kryteria wymagań na poszczególne oceny do podręcznika Meine Deutschtour do języka niemieckiego do klasy VII

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS 4, 5, 6

Język obcy nowożytny - KLASY IV-VI. Cele kształcenia wymagania ogólne

Wymagania edukacyjne JĘZYK ANGIELSKI klasy I-III

Przedmiotowy System Oceniania JĘZYK ANGIELSKI gimnazjum i liceum ogólnokształcące

Patyk się żeni reż. Martin Lund

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z języka niemieckiego

Zasady oceniania z języka polskiego w klasach IV VIII. Szkoła Podstawowa nr 1 w Nowy Tomyślu

Liczba godzin Punkty ECTS Sposób zaliczenia. lektoraty 30 zaliczenie z oceną

Transkrypt:

C.4 Danuta Wereda Pomysł na ciekawą lekcję Temat lekcji Cel ogólny Cele szczegółowe. Rozwijanie zainteresowania uczniów językiem, a w szczególności funkcjami, jakie pełnią wypowiedzi. Uczeń: n posługuje się podstawowymi pojęciami związanymi z komunikacją językową; n nazywa funkcje języka; n rozpoznaje funkcje konkretnych wypowiedzi; n tworzy wypowiedzi o różnych funkcjach. Kształcone umiejętności n komunikacja na poziomie grupy i klasy n poprawne formułowanie wniosków pod względem językowym i ortograficznym; n redagowanie tekstów zróżnicowanych pod względem funkcji wypowiedzi; n posługiwanie się pojęciami i terminami językowymi. Metody, techniki i formy pracy n podająca (pogadanka) n problemowa (samodzielnego dochodzenia do wiedzy) n praca w parach i indywidualna (klasyfikacja według Okonia) Środki dydaktyczne n karty pracy dla grup (zadania 1 4) n tabela prezentująca funkcje wypowiedzi (załącznik 1) Czas trwania zajęć Uwagi 45 minut Lekcję można przeprowadzić w dowolnym terminie. Ważne, aby uczniowie znali pojęcie komunikacji językowej oraz jej elementy. 1

Przebieg zajęć Etapy lekcji Czas w minutach Czynności nauczyciela i uczniów Wprowadzenie 3 Rozpoczynamy zajęcia od powtórzenia (przypomnienia) definicji terminów: komunikacja językowa, nadawca, odbiorca, komunikat, kod, kontekst wypowiedzi. Następnie pytamy, po co ludzie używają języka. Prawdopodobnie pojawią się takie odpowiedzi: Żeby porozumieć się z drugim człowiekiem, Żeby się czegoś od kogoś dowiedzieć, Żeby dzielić się wrażeniami, Żeby coś komuś przekazać itp. W toku tej pogadanki dochodzimy do wniosku, że komunikujemy się z drugą osobą w jakimś celu. Zapisujemy temat na tablicy, uczniowie zapisują go w zeszycie. Badanie (I) 5 Rozdajemy wszystkim karty pracy. Uczniowie zapisują, jaki jest cel podanych wypowiedzi (zadanie 1). Prezentacja (I) 8 Wybrane osoby prezentują wyniki swojej pracy. Komentujemy odpowiedzi i poprawiamy błędne. Wyjaśniamy, że każda wypowiedź ma jakiś cel. Chcemy kogoś o czymś poinformować, chcemy uzyskać informacje, ujawnić swoją opinię, wyrazić uczucia, wywołać u odbiorcy określone działanie. Aby dany cel osiągnąć, tekst mówiony czy pisany musi spełnić określoną funkcję. Omawiamy treści zawarte w tabelce (załącznik 1). Wspólnie ustalamy (ustnie) funkcje zdań z zadania 1. Badanie (II) 5 Uczniowie dopisują do podanych funkcji przykłady wypowiedzeń (zadanie 2). Prezentacja (II) 3 Wybrane osoby prezentują efekty pracy. Komentujemy odpowiedzi i poprawiamy błędne. Badanie (III) 5 Uczniowie w parach układają po jednym zdaniu do każdej funkcji (zadanie 3). Swoje pomysły zapisują na odrębnych kartkach (w brudnopisie). 2

C.4 Etapy lekcji Czas w minutach Czynności nauczyciela i uczniów Prezentacja (III) 4 Wybrane osoby prezentują wyniki swojej pracy. Poprawiamy błędne przykłady, najciekawsze pomysły uczniowie zapisują w karcie pracy. Badanie (IV) 5 Wszyscy czytają tekst i na marginesie zapisują, jakie funkcje on pełni (zadanie 4). Wyjaśniamy, że każdy tekst spełnia kilka funkcji. Prezentacja (IV) 2 Wybrane osoby prezentują efekty pracy. Poprawiamy i uzupełniamy wypowiedzi. Refleksja 5 Na zakończenie lekcji możemy powiedzieć o pozakomunikacyjnych funkcjach wypowiedzi: magicznej, stanowiącej, ludycznej, prezentatywnej (charakteryzującej) oraz o funkcji metajęzykowej (przekazywanie informacji o języku za pomocą języka, np. formuły gramatyczne, hasła w słownikach gramatycznych). Zadajemy pracę domową. 3

1 Zadania dla ucznia Napisz, jaki cel realizują te wypowiedzi. 2 a) Przeczytaj tę książkę, jest ciekawa. b) Tak się cieszę, że ci się udało! c) Dzień dobry. Jak się czujesz? d) II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 r. e) Wiatr! wiatr! dąsa się okręt, zrywa się z wędzidła. Zapoznaj się z informacjami zawartymi w otrzymanej tabeli. Następnie do każdej funkcji dopisz wybrane wypowiedzenia zamieszczone niżej. a) Autorem epopei Pan Tadeusz jest Adam Mickiewicz. b) Ach, jak tutaj pięknie! c) I co dalej? d) Słońce błyszczy na wschodzie w chmur ognistych wianku. e) Spotkanie zaplanowano na godzinę 9.00. f) Tylko z naszym biurem podróży przeżyjesz przygodę życia! g) Czuję się świetnie! h) Cześć, co u ciebie słychać? i) Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu. j) Załóż ciepłą kurtkę, jest zimno. Funkcja ekspresywna Funkcja informatywna Funkcja poetycka Funkcja fatyczna Funkcja impresywna 4

3 4 C.4 Ułóż wspólnie z kolegą lub koleżanką po jednym zdaniu do każdej funkcji. Swoje propozycje zapiszcie na oddzielnej kartce. Następnie po sprawdzeniu ich poprawności zapiszcie je poniżej. a) funkcja informatywna b) funkcja poetycka c) funkcja ekspresywna d) funkcja impresywna e) funkcja fatyczna _ W podanym tekście zaznacz na marginesie, jakie funkcje dominują w poszczególnych wypowiedziach. Hej, Zosiu, dawno cię nie widziałam. O! Marta, hej. Przepraszam, nie zauważyłam cię. Zgadza się, byłam na wakacjach u krewnych. Na wakacjach u rodziny. Musiało być strasznie nudno! Coś ty, było fantastycznie! W życiu nie spędziłam tak ciekawie wakacji. Słuchaj, jeździłam konno. Od razu powiem, że na początku bardzo się bałam, ale potem było coraz lepiej. No, no... zaimponowałaś mi. Dzięki, a co u ciebie? Jak spędziłaś wakacje? No cóż... na pewno nie tak ciekawie jak ty, ale pracowicie. Pamiętasz, że chcę studiować historię i w związku z tym zapisałam się na letni kurs historyczny. Dowiedziałam się tam wielu ciekawych rzeczy. Wiedziałaś, że nasza Konstytucja 3 maja była drugą konstytucją na świecie, a pierwszą w Europie? Albo to, że cesarz nie- 5

miecki, Otton III, gdy ujrzał Gniezno, zdjął buty i dalej szedł pieszo? Chodzi o sytuację w czasie zjazdu gnieźnieńskiego. O to ciekawe. A oprócz tego kursu co jeszcze robiłaś? Wiesz, byłam kilka razy w kinie na premierach. Obejrzałam m.in. Epokę lodowcową 4. Mówię ci, fantastyczny film. Zresztą znalazł też uznanie w oczach krytyków filmowych. Powinnaś go obejrzeć. Natomiast tak reklamowany Gniew tytanów nie spełnił moich oczekiwań, strasznie się na nim nudziłam, niczym mnie nie zaskoczył. Ojej, dobrze, że mi mówisz. Właśnie chciałam się na niego wybrać, ale w takim razie zrezygnuję. A co z twoją fascynacją poezją? Już nie piszesz do szuflady? Wiesz, właśnie zrozumiałam, że nigdy nie wymyślę takich wersów jak: Gdzie dawniej źrenicami oświecane twemi kwiaty wschodziły godne archanielskiej skroni..., więc przestałam. Ale przepraszam cię. Zagadałyśmy się, a ja muszę już lecieć. Zdzwonimy się i umówimy na dłuższe pogaduchy. Na razie. To pa. Praca domowa. Ułóż krótki (do dziesięciu zdań) tekst, który będzie realizował różne funkcje wypowiedzi. 6

Załącznik 1. Funkcje języka funkcja ekspresywna (emotywna) wyrażanie uczuć nadawcy. W takich wypowiedziach dominują wykrzyknienia, apostrofy, wielokropki. Teksty o funkcji ekspresywnej odnajdujemy m.in. w dziennikach, pamiętnikach, reportażach i relacjach na żywo, kiedy nadawca jest bezpośrednim świadkiem wydarzeń i opowiada o nich FUNKCJE JĘZYKA funkcja informatywna (poznawcza) KOMUNIKATYWNE/KOMUNIKACYJNE funkcja poetycka (estetyczna) funkcja fatyczna przekazanie informacji; nadawca informuje odbiorcę o jakimś fakcie. W takich wypowiedziach dominują zdania oznajmujące oraz specjalistyczne słownictwo z danej dziedziny. Teksty o funkcji informatywnej występują m.in. w podręcznikach, encyklopediach, słownikach, pracach naukowych pokazanie piękna języka. W takich wypowiedziach dominują środki artystycznego lub poetyckiego wyrazu. Teksty o funkcji poetyckiej odnajdziemy m.in. w poezji i literaturze pięknej nawiązanie kontaktu, podtrzymanie go lub zakończenie rozmowy. Temu celowi służą formy takie jak: Dzień dobry, Aha, Hej, Cześć, Halo, Słuchaj, Bywaj, Naprawdę, Co nowego itp. Występują m.in. w rozmowach potocznych i telefonicznych funkcja impresywna (perswazyjna) wpłynięcie na odbiorcę, nakłonienie go do określonych zachowań i działań. W takich wypowiedziach dominują zdania rozkazujące, wszelkie polecenia, nakazy, prośby. Występują one m.in. w reklamach, apelach, odezwach 10