Konspekt lekcji otwartej w klasie V a

Podobne dokumenty
Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach. Praca dydaktyczno wychowawcza w kl. II. Rok szkolny 2012/2013

Scenariusz zajęć z edukacji przyrodniczej dla uczniów klas II III szkoły podstawowej

ABC GIMNAZJALISTY. SZKOŁA ZAWODOWA ( 2 lub 3-letni okres kształcenia)

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

MOJA TRASA DO GIMNAZJUM PROJEKT NTUE SCENARIUSZ ZAJĘĆ GIMNAZJUM NR 2 Z O. I. W GŁUBCZYCACH DOROTA KRUPA 2009/2010 R.

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

PROJEKT EDUKACYJNY REALIZOWANY W KL. VA OD MAJA DO GRUDNIA 2013 R. TYTUŁ

MIĘDZYPRZEDMIOTOWY PROJEKT WYCIECZKI EDUKACYJNEJ DALEKIE I BLISKIE WYPRAWY KLASY 6c

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO HUMANISTYCZNEGO prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

ŚLADAMI BOHATERÓW JEŻYCJADY

Konspekt lekcji biologii w kl. III gimnazjum

- definiowanie pojęd : paostwo, prawo, społeczeostwo, obywatel. - wyjaśnid pojęcia : paostwo, prawo, społeczeostwo, obywatel

KONSPEKT ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA NAUCZYCIELI

PROGRAM SZKOLNEGO KOŁA HISTORYCZNEGO W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH W MIELCU

6 godz. (edukacja polonistyczna, edukacja matematyczna, plastyczna) 2 godz. (prezentacja projektu i jego ocena)

SCENARIUSZ LEKCJI. Po zajęciach uczeń wie umie zna/rozumie

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Mini projekt Otwarte zabytki

Janusz Korczak i nasz świat. Jeśli chcesz zmieniać świat, zacznij od siebie.

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

ZASADY I WARUNKI REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO W GIMNAZJUM W STARYCH PROBOSZCZEWICACH

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO 1/9

Mapa niewyczerpane źródło informacji

Scenariusz zajęć Otwarte zabytki

Obiekty sakralne w mojej okolicy

Eureka! Czy wiesz, że w szkole jest biblioteka!?

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO NA STOPIEŃ AWANSU NAUCZYCIELA DYPLOMOWANEGO

Projekt działań edukacyjnych: Jak zdobywać wiedzę. i poszerzać swoje

2017 Luty. Maj. Sierpień

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO NA STOPIEŃ AWANSU NAUCZYCIELA DYPLOMOWANEGO

JUBILEUSZU SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr /2014

Legenda o św. Wojciechu z Drzwi Gnieźnieńskich. Danuta Konieczka-Śliwińska. Scenariusz lekcji historii dla szkoły ponadpodstawowej/ponadgimnazjalnej

Moja droga do szkoły projekt NTUE. opasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfg. Scenariusz zajęć. hjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxc. Mirosław Lewicki ZS Baborów

Program Adam Mickiewicz patronem naszej szkoły

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

PROJEKT EDUKACYJNY TYTUŁ: ZAPRASZAMY DO PSZCZYNY OPRACOWANIE I PROWADZENIE ZAJĘĆ: mgr Anna Ryba. Strona 1 z 6

Magia Świąt Bożego Narodzenia Projekt edukacyjny dla dzieci z oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Rzechcie rok szkolny 2017/2018

Sposoby prezentacji projektu edukacyjnego:

Kto puka do naszych drzwi?

REGULAMIN PROJEKTU EDUKACYJNEGO

Projekt edukacyjny nr 2. Tytuł projektu: Moja ojczyzna Polska. Czas realizacji projektu: 1 tydzień. Projekt trwa przez cały tydzień, kończy się

I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata

PUBLICZNE GIMNAZJUM IM JANA PAWŁW II W DOBRODZIENIU. Scenariusz zajęć. Niczym ptak, niczym gwiazda od hobby do kariery zawodowej

Głubczyce dawniej i dziś

PROGRAM STACJONARNYCH MIĘDZYWYDZIAŁOWYCH ŚRODOWISKOWYCH STUDIÓW DOKTORANCKICH w AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH w GDAŃSKU I.

Scenariusz zajęć nr 3

WARUNKI I ZASADY WYKONYWANIA PROJEKTU EDUKACYJNEGO Gimnazjum nr 5 w Lubinie

PÓKI POLSKA ŻYJE W NAS, PÓTY NIE ZGINIE

SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 14. im. STANISŁAWA STASZICA W PABIANICACH

REGULAMIN REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO

Zaznajomienie z podstawowym środkiem wyrazu artystycznego, jakim jest barwa.

Plan pracy Szkolnego Ośrodka Kariery Gimnazjum im. Jana Pawła II w Dobczycach

"Nasza szkoła w poezji uczniów"

KONSPEKT LEKCJI Temat: Warsztat informacyjny biblioteki szkolnej i mo liwo ci jego wykorzystania na zaj ciach przedmiotowych realizacja cie

Temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel.

Regulamin realizacji projektu edukacyjnego w Publicznym Gimnazjum w Stobiernej

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie trzeciej z wykorzystaniem komputera

Wpisany przez Pawelec Elżbieta środa, 17 października :27 - Poprawiony poniedziałek, 29 października :30

WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO w Szkole Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Plan rozwoju zawodowego. na stopień. nauczyciela mianowanego.

KARTA PROJEKTU. Zespół Szkół Integracyjnych nr1 im Roberta Oszka w Katowicach Kraje Unii Europejskiej od 2004 i od 2007 roku

PRZEWODNIK PO PRZEDMIOCIE

REGULAMIN REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO W GIMNAZJUM

SZKOLNY PROGRAM DORADZTWA ZAWODOWEGO W GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II W DOBCZYCACH

Wyniki ankiety dotyczącej działalności szkół GIMNAZJA

Kurs Pedagogiczny. Studia licencjackie - matematyka

PROJEKT EDUKACYJNY ADAM MICKIEWICZ NASZ PATRON

dr Anna Wach-Kąkolewicz mgr Olena Shelest Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

XVIII EDYCJA KONKURSU DLA UCZNIÓW Z MIASTA ZGIERZA I GMINY ZGIERZ MOJE MIASTO, MOJA RODZINA

PROGRAM STACJONARNYCH MIĘDZYWYDZIAŁOWYCH ŚRODOWISKOWYCH STUDIÓW DOKTORANCKICH w AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH w GDAŃSKU I.

Program rozwoju Gimnazjum w Powroźniku. na rok szkolny 2009/2010. realizowany w ramach projektu. Dobry start lepsza przyszłość

REGULAMIN REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO

Narodowe Święto Niepodległości. Projekt edukacyjny w Szkole Podstawowej w Chwaszczynie

Józef Piłsudski i niepodległa Polska

Plan rozwoju zawodowego.... nauczyciela w... nauczyciela dyplomowanego. /termin stażu - /

PLAN DZIAŁAŃ RZYGOTOWUJĄCYCH UCZNIÓW KLAS II GIMNAJUM NR 48 W GDAŃSKU DO PODJĘCIA DECYZJI O WYBORZE PRZYSZŁEGO ZAWODU I SZKOŁY ZANIM PODEJMĘ DECYZJĘ

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Św. Wojciech patron Polski

OPIS MODUŁU ZAJĘĆ/PRZEDMIOTU (SYLABUS) dla przedmiotu Seminarium magisterskie na kierunku Prawo

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Noblistów Polskich w Olsztynku

REGULAMIN PROJEKTU EDUKACYJNEGO realizowanego w Gimnazjum im. 25 pułku piechoty Armii Krajowej w Żarnowie

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Program dla III etapu edukacyjnego Potrzeba nam takiej nauki

ŚLADAMI BOHATERÓW JEŻYCJADY

MISJA SZKOŁY. Dąż. ążymy do tego aby każdy gnął sukces na miarę swoich

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody projektu

Projekt edukacyjny: O j cz y z n a t o b r z m i d u m n i e.

MODERNIZACJA KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO NA DOLNYM ŚLĄSKU

Aktywne metody nauczania.

PROCEDURY ORGANIZOWANIA i REALIZOWANIA PROJEKTU EDUKACYJNEGO. w Gimnazjum nr 40 im. Noblistów Polskich we Wrocławiu

Konspekt lekcji dla klasy VI

REGULAMIN PROJEKTU GIMNAZJALNEGO

Konspekt lekcji matematyki z wykorzystaniem multimedialnych podręczników EDU ROM przeprowadzonej w klasie VI SP

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ w klasie II C

w ramach projektu APLIKACJE INTERNETOWE I INFORMATYCZNE DLA NAUCZYCIELI JĘZYKÓW OBCYCH

PROGRAM STACJONARNYCH MIĘDZYWYDZIAŁOWYCH ŚRODOWISKOWYCH STUDIÓW DOKTORANCKICH w AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH w GDAŃSKU /od / I.

Matematyka czas na TIK-a

Transkrypt:

Małgorzata Chudzińska Monika Roguszczak Konspekt lekcji otwartej w klasie V a Temat: Florian Kaja - znany i nieznany. Cele operacyjne: Uczeń: Poznaje różne klasyfikacje źródeł informacji. Poszukuje informacji o Florianie Kaji w różnych źródłach. Poznaje najważniejsze wydarzenia z życia patrona szkoły. Pracując w grupie, przygotowuje wskazany fragment mapy mentalnej dotyczącej życia i działalności Floriana Kaji. Prezentuje na forum efekty pracy. Ocenia, czy osiągnął założony cel. Ogląda prezentację multimedialną na temat Floriana Kaji. Bierze udział w konkursie o patronie szkoły. Metody i techniki pracy: praca z tekstem źródłowym, mapa mentalna, burza mózgów, pokaz multimedialny Formy pracy: indywidualna grupowa Środki dydaktyczne: wystawy tematyczne zbiór dokumentów o życiu i działalności patrona, inne pamiątki po patronie, rękopisy, zdjęcia itd. prezentacja multimedialna Patron szkoły oraz Konkurs o F. Kaji, folder prezentujący sylwetkę patrona szkoły autorstwa M.Gałązki, kolorowy papier, pisaki, koperty z zadaniami dla grup

Tok lekcji WPROWADZENIE 1. Zapoznanie z celami lekcji oraz NO CO BE ZU. Czy bezbłędnie wykorzystaliśmy różne źródła informacji w poszerzaniu wiedzy o patronie naszej szkoły? 2. Zadanie pytania kluczowego: Jak różne źródła informacji pomagają poszerzyć nam wiedzę o patronie szkoły Florianie Kaji? CZĘŚĆ WŁAŚCIWA 3. Zapoznanie z etymologią i znaczeniem wyrazu Florian. 4. Zdiagnozowanie dotychczasowej wiedzy uczniów o patronie - pogadanka. 5. Przydzielenie zadań 4 grupom, których zadaniem jest wyszukanie określonych informacji o patronie szkoły - Florianie Kaji. 6. Utworzenie wspólnej mapy myśli przez poszczególne grupy. 7. Zaprezentowanie wyników pracy przez liderów grup. 8. Pokaz multimedialny prezentujący postać Floriana Kaji. PODSUMOWANIE 9. Konkurs dla grup dotyczący życia i działalności naszego patrona. 10. Samoocena metodą zdań podsumowujących : Dziś nauczyłem się Zrozumiałem, że Osiągnąłem założony cel, gdyż 11. Zachęcenie uczniów do udziału w konkursie wiedzy Co wiemy o patronie naszej szkoły?, do konkursu plastycznego oraz konkursu na album o życiu Floriana Kaji oraz w misji Detektyw.

Załącznik nr 1 Zadania dla grup. Grupa 1. 1. Z gablot zatytułowanych Dzieciństwo i Dom rodzinny wypiszcie następujące informacje: a) datę i miejsce urodzenia patrona, imiona rodziców, b) nazwy ukończonych szkół i miejscowości, uzyskany tytuł, c) informacje na temat rodzeństwa, d) ciekawostki, np. jak się zwracał w listach do żony. 2. Zapiszcie je na kolorowych kartkach, zgodnych z tytułem gabloty i przypnijcie do tablicy, uzupełniając mapę mentalną. 3. Zaprezentujcie wyniki waszej pracy na forum, informując jednocześnie, z jakich źródeł informacji korzystaliście. Grupa 2. 1. Z gablot zatytułowanych Zainteresowania i Droga zawodowa wypiszcie następujące informacje: a) hobby (wymienić 3-4 kierunki), b) praca w szkole (wymienić 3 miejsca pracy w zawodzie nauczyciela), c) ciekawostki, np. jak się uczył F. Kaja na podstawie świadectw. 2. Zapiszcie je na kolorowych kartkach, zgodnych z tytułem gabloty i przypnijcie do tablicy, uzupełniając mapę mentalną. 3. Zaprezentujcie wyniki waszej pracy na forum, informując jednocześnie, z jakich źródeł informacji korzystaliście.

Grupa 3. 1. Z gablot zatytułowanych Wśród młodzieży i Walka o polską szkołę wypiszcie następujące informacje: a) wycieczki, które odbył z młodzieżą, b) kiedy i jakie odznaczenie otrzymał za walkę o polska szkołę, c) ciekawostki, np. z jakich książek uczył F. Kaja, rozkład materiału 2. Zapiszcie je na kolorowych kartkach, zgodnych z tytułem gabloty i przypnijcie do tablicy, uzupełniając mapę mentalną. 3. Zaprezentujcie wyniki waszej pracy na forum, informując jednocześnie, z jakich źródeł informacji korzystaliście. Grupa 4 1. Z gablot zatytułowanych W służbie wojskowej i Śmierć wypiszcie następujące informacje: a) etapy przebiegu służby wojskowej, b) data i miejsce śmierci, c) miejsce pochowania, d) ciekawostki: tablice upamiętniające męczeńską śmierć F. Kaji 2. Zapiszcie je na kolorowych kartkach, zgodnych z tytułem gabloty i przypnijcie do tablicy, uzupełniając mapę mentalną. 3. Zaprezentujcie wyniki waszej pracy na forum,, informując jednocześnie, z jakich źródeł informacji korzystaliście.

Załącznik nr 2 Pytania konkursowe: 1. Florian Kaja żył w latach: a) 1885 1939 b) 1895 1939 c) 1875 1939 d) 1895 1945 2. W Dziembowie ukończył: a) 8 letnią szkołę powszechną b) 7 letnią szkołę powszechną c) 4 letnią szkołę powszechną d) 6 letnią szkołę powszechną 3. W Pile ukończył: a) Gimnazjum Nauczycielskie b) Seminarium Nauczycielskie c) Studium Nauczycielskie d) Studia Nauczycielskie 4. W Państwowym Seminarium Nauczycielskim w Bydgoszczy zdał egzamin i zyskał status: a) stałego nauczyciela szkół powszechnych b) stałego nauczyciela szkół podstawowych c) czasowego nauczyciela szkół powszechnych d) nauczyciela dyplomowanego 5. Florian Kaja brał udział w powstaniu: a) warszawskim b) śląskim c) wielkopolskim d) styczniowym 6. Florian Kaja został zamordowany? a) przy ul. Artyleryjskiej w Bydgoszczy b) na Wzgórzu Wolności w Bydgoszczy c) w Dolinie Śmierci w Bydgoszczy d) przy ul Seminaryjnej w Bydgoszczy

7. Ciało naszego patrona spoczywa: a) na cmentarzu w Dolinie Śmierci w Bydgoszczy b) na cmentarzu komunalnym w Bydgoszczy c) na Cmentarzu Bohaterów na Wzgórzu Wolności w Bydgoszczy d) na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy 8. Florian Kaja został patronem naszej szkoły: a) 14 X 1989 r. b) 1 IX 1989 r. c) 14 X 1988 r. d) 14 X 1985 r. Poprawne odpowiedzi: 1. b 2. c 3. b 4. a 5. c 6. c 7. c 8. a