I etap edukacyjny, obejmujący klasy I-III szkoły podstawowej edukacja wczesnoszkolna

Podobne dokumenty
PROGRAM WYCHOWAWCZY ŚWIETLICY SZKOLNEJ RACJONALNE ODŻYWIANIE I ZDROWY STYL ŻYCIA

Program profilaktyczny na rok szkolny 2014/2015

PROGRAM PROFILAKTYCZNY BEZPIECZNY I ZDROWY PRZEDSZKOLAK

PLAN PRACY SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE MAŁA AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA. Hasło: SPORT JEST OK

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Łodzi Przedszkole Miejskie nr 21 Łódź

PROGRAM PROFILAKTYCZNY ZDROWY ZĄBEK PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO NR 14 W WAŁBRZYCHU ROK SZKOLNY 2014/2015

Sprawozdanie z realizacji zadania 3 Szczotka, pasta, kubek higiena osobista każdego dnia.

SPRAWOZDANIE Z PRZEBIEGU IMPREZY Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA ZDROWIA

SCENARIUSZ KONKURSU WIEDZY O ZDROWIU WIEM CO TO ZDROWIE dla 5 i 6 latków Temat kompleksowy: Co o zdrowiu wiedzą przedszkolaki. Prowadząca: Barbara

PROJEKT EDUKACYJNY DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 6

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego - edukacji zdrowotnej

Grunt to dobre wychowanie - projekt edukacyjno wychowawczy

PODARUJ DZIECIOM ISKIERKĘ RADOŚCI 15.EDYCJA PROTOKÓŁ ZBIÓRKI ŚRODKÓW CZYSTOŚCI

Temat dnia: Poznaję prawa i obowiązki ucznia"

PROGRAM PROFILAKTYCZNY GMINNEGO PRZEDSZKOLA NR 1 W CHEŁMIE ŚLĄSKIM ZAGADNIENIE PROGRAMU: BEZPIECZNE ZACHOWANIA W DOMU

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

Program Promocji Zdrowia

Ogólnoszkolny prozdrowotny projekt edukacyjny w roku szkolnym 2014/2015 w Szkole Podstawowej im. Leokadii Ostrowskiej w Bobrownikach

PROGRAM PROFILAKTYCZNY PUBLICZNE PRZEDSZKOLE W DOBREJ NADZIEI

Scenariusz zajęć nr 5

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska. Scenariusz nr 3

Szkolny Program Profilaktyki Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 we Wrocławiu na lata 2015/2018

PROGRAM PROFILAKTYKI ZESPOŁU SZKOLNO PRZEDSZKOLNEGO W MANIOWIE

Dbam o wodę scenariusz zajęć proekologicznych dla przedszkolnej grupy mieszanej wiekowo

Scenariusz zajęć dla 5- latków

V. Środki finansowe na realizację programu zorganizuje osoba prowadząca program wraz z wychowawcami klas IV oraz rodzicami.

RAPORT: Stan toalet w publicznych szkołach podstawowych w Polsce

Szablon diagnostyczny numer 12: Autoprezentacja i radzenie sobie z lękiem społecznym (nieśmiałością)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Program profilaktyki. Niepublicznego Przedszkola Fundacji Familijny Poznań. Leonardo. Dbam o moje zdrowie i bezpieczeństwo

Przedszkolak pełen zdrowia. Raport z edycji zimowej

Scenariusz zajęć nr 3

6. TWORZYMY OPOWIEŚĆ DO RZUTÓW KOSTKĄ CZYLI O UKŁADANIU OPOWIADAŃ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Cele operacyjne: dziecko...

i form pracy (pokaz, praktyczne działanie, komunikacja alternatywna, metody audiowizualne, metody aktywizujące).

Sprawozdanie z przebiegu akcji. Podaruj Dzieciom Iskierkę Radości. Szczecińskie Szkoły Potrzebującym 16 EDYCJA

Scenariusz zajęć nr 2

Słynny malarz polski Jan Matejko

PROGRAM DZIAŁAŃ EDUKACYJNO WYCHOWAWCZYCH EDUKACJA ZDROWOTNA PRZEZNACZONY DLA UCZNIÓW EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ AUTOR: JANINA PIETRZYK

PROGRAM PROFILAKTYCZNY

PROGRAM PROFILAKTYCZNY. "Moje bezpieczeństwo i zdrowie"

Plan pracy ZSS w Chełchach na rok szkolny 2008/2009 klasy 0 - III

PROGRAM SZKOŁY PROMUJĄCE ZDROWIE 2006/ /2009

Załącznik nr 1 do Szkolnego Programu Profilaktyczno Wychowawczego DIAGNOZA POTRZEB, CZYNNIKI RYZYKA

Program profilaktyki Przedszkola Miejskiego Nr 5 im. Kubusia Puchatka

SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTERNACKICH - CAŁODZIENNY

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 10

32. ZBIERAMY DANE W NASZEJ KLASIE I SZKOLE CZYLI O TYM, JAK SIĘ TWORZY WYKRESY SŁUPKOWE

Scenariusz zajęć nr 4

2014/2015 Opracowanie: Beata Sułuja

PLAN WYCHOWAWCZY DLA KLASY PIERWSZEJ A 2014/2015

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

PROZDROWOTNA W GIMNAZJUM NR 1 IM. GEN BRONI ST. MACZKA W JAWORZU

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Scenariusz zajęć nr 3

PROGRAM PROFILAKTYKI

Program Profilaktyki

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Nasz kraj i jego historia. Scenariusz nr 8

Program profilaktyczny Przedszkola Nr 186 w Warszawie

JUBILEUSZU SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr /2014

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

Szkolny Program Profilaktyki 2015/16. Adresaci zadania. - uczniowie kl. I-VI pedagog w ciągu roku szkolnego

Psychoedukacja dla uczniów klas II szkoły podstawowej Cykl I. Recepta na wyśmiewaczy

PROGRAM PROFILAKTYCZNY PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA W ROŹWIENICY - ROK SZKOLNY 2013/2014

Scenariusz zajęć nr 8

Program profilaktyczny przedszkola. Gminne Przedszkole Publiczne BAJKA we Frydku

SYSTEM MOTYWACYJNY W PRZEDSZKOLU

Scenariusz zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym

Scenariusz zajęć nr 7

REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 W NOWYM TARGU

Scenariusz zajęć nr 5

PROGRAM PROFILAKTYCZNY Zespołu Placówek Oświatowych nr 3 Miejskiego Przedszkola Samorządowego im. J. Brzechwy w Mławie.

Na polowaniu z Wielkomiludem

PROGRAM PROFILAKTYCZNY NA R0K 2016/2017

Scenariusz lekcji: Poznajemy prawa i obowiązki ucznia.

Metody nauczania: Rozmowa z opisem, pogadanka, ćwiczenie, działania praktyczne, burza mózgów, sytuacyjna.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 5

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

Regulamin świetlicy szkolnej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Miedźnie

PRZEZNACZONY DLA UCZNIÓW KLASY I

Mali czytelnicy. Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować...

Program Profilaktyczny klas I-III SP

REGULAMIN DZIAŁALNOŚCI ŚWIETLICY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 84 IM.WALERIANA ŁUKASIŃSKIEGO W WARSZAWIE

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl II. Gdy czujemy smutek

Scenariusz zajęć nr 38 Temat: Pierwsze oznaki zimy

PROGRAM PROFILAKTYKI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 W RAWICZU

PROGRAM PROFILAKTYKI OŚRODKA REWALIDACYJNO- WYCHOWAWCZEGO W SZKLANEJ

ją Janek. Nowy kolega powiedział, że poprosi swojego tatę o klej i pomoże jej skleić książkę.

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz nr 7. I. Tytuł scenariusza: Książki oknem na świat. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Historia książki

Dodatkowe zdania dyżurnego oraz prawej ręki.

Scenariusz zajęć nr 4

Temat: Jak zdrowym być?

Scenariusz zajęć nr 7

REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Transkrypt:

PODSTAWA PROGRAMOWA KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I etap edukacyjny, obejmujący klasy I-III szkoły podstawowej edukacja wczesnoszkolna Celem kształcenia ogólnego w szkole podstawowej jest między innymi: Przyswojenie przez uczniów podstawowego zasobu wiadomości na temat faktów, zasad, teorii i praktyki, dotyczących przede wszystkim tematów i zjawisk bliskich doświadczeniom uczniów. Treści nauczania wymagania szczegółowe w zakresie bezpieczeństwa i edukacji zdrowotnej: Uczeń dba o higienę osobistą i czystość odzieży, - wie, że nie może samodzielnie zażywać lekarstw i stosować środków chemicznych niezgodnie z przeznaczeniem. Zalecane warunki i sposób realizacji: Doceniając rolę edukacji zdrowotnej, treści z tego zakresu umieszczono w wielu obszarach kształcenia, np. w obszarze wychowania fizycznego, edukacji przyrodniczej i edukacji społecznej. Ze względu na dobro uczniów, należy zadbać, aby rozumieli oni konieczność oraz mieli nawyk dbania o zdrowie swoje i innych. Temat zajęć: Wzorowa Łazienka w mojej szkole Cele ogólne: Wyrabianie nawyków związanych z higieną osobistą; wdrażanie do właściwego zachowania w toalecie z uwzględnieniem poszanowania prywatności i intymności, poznanie oraz zachęcanie do poszerzania wiedzy na temat prawidłowej higieny podczas korzystania z toalety. Oczekiwane rezultaty: Uczeń wie co to są bakterie i dlaczego należy ich unikać; rozumie znaczenie czystości dla zdrowia, świadomie przestrzega higieny w życiu codziennym, potrafi prawidłowo wykonywać czynności higieniczne w toalecie, pozostawia po sobie czystą toaletę, dba w wspólne mienie, kulturalnie zachowuje się wobec rówieśników przebywających w toalecie, wspólnie z rówieśnikami tworzy zasady savoir vivre Jak zachować się w toalecie. Metody pracy: - percepcyjne: obserwacji i pokazu; - słowne: rozmowy; - czynne: samodzielnych doświadczeń; - burza mózgów Formy pracy: - indywidualna, zbiorowa, grupowa

Środki dydaktyczne: krzyżówka tekst Kukuryku na ręczniku Marii Kownackiej duże ilustracje przedstawiające wygląd różnych bakterii, film, mikroskop tablica multimedialna (do wyboru przez n-la, według możliwości szkoły) magiczne pudełko, ręcznik, papier toaletowy, pasta do zębów, szczoteczka do zębów, mydło, chusteczki higieniczne, szampon, grzebień, szczoteczka do paznokci. duże brystole, kolorowy blok techniczny, blok rysunkowy, farby akwarelowe, rurka do napojów, brystol, flamastry, elementy dekoracyjne żetony. Przebieg zajęć: 1. Zadanie wprowadzające do lekcji Praca plastyczna indywidualna - Wzorowa łazienka w mojej szkole Zadaniem dzieci będzie wyrażenie swoich odczuć, emocji, marzeń i wizji w pracy plastycznej pod tytułem Wzorowa łazienka w mojej szkole. Prace mogą zostać wykonane techniką kolaż - polega ona na komponowaniu obrazów z różnych materiałów i tworzyw naklejanych na papierze. Niektóre fragmenty kolażu można dorysować lub domalować farbami. Dzieci będą mogły realizować własne pomysły lub wykorzystać gotowe szablony dostarczone przez organizatora konkursu do stworzenia prac konkursowych. Prace zostaną zebrane przez nauczyciela i załączone do galerii konkursowej programu na stronie www.wzorowalazienka-.pl. 2. Zabawa Magiczne pudełko. Dzieci rozpoznają za pomocą zmysłu dotyku, przedmioty służące do utrzymania higieny osobistej np. ręcznik, papier toaletowy, pasta do zębów, szczoteczka do zębów, mydło, chusteczki higieniczne, szampon, grzebień, szczoteczka do paznokci. Wyjaśniają do czego służą. 3. Słuchanie opowiadania Marii Kownackiej "Kukuryku na ręczniku" - załącznik nr 1 Rozmowa na temat wysłuchanego tekstu oraz na temat czystości w ogóle. a) Np. O czym wciąż przypominała Mama Zosi i Tadzikowi? Na jaki pomysł wpadła Mama? W jaki sposób kogut przypomina dzieciom o myciu rąk? Kiedy myjemy ręce i po co? b) Jak należy myć zęby? W jaki sposób je myć? Jak używać grzebienia? Jak przestrzegać higieny w razie kataru? Dlaczego tak ważne jest zachowanie higieny osobistej? 4. Zajęcia praktyczne w łazience szkolnej Pokaz nauczyciela jak prawidłowo umyć rączki (każde dziecko myje rączki) 5. Rozwiązanie krzyżówki - załącznik nr 2

6. Praca w grupach Opracowanie zasad savoir-vivre dla osób korzystających ze szkolnych łazienek. Dobór dzieci do grup np.: dzieci losują żetony, (są 4 rodzaje żetonów przygotowanych przez grafika załącznik nr 4) Praca kreatywna - uczniowie tworzą zasady, według których należy korzystać ze szkolnej łazienki (aby w łazience było miło, czysto, pachnąco). Każda z grup przedstawia swoją propozycję, wybór najtrafniejszych. Pytania pomocnicze np. - Jak powinna wyglądać łazienka szkolna, żeby miło się w niej przebywało? Co wpłynie na to, że będziemy korzystali z łazienki bez uprzedzenia? - Co możecie zrobić sami, żeby w łazience było czysto i pachnąco? - Co należy zrobić po załatwieniu się? itd. Uzupełnienie przez ucznia, (który wyraźnie, czytelnie pisze) plakatu, na którym zostaną wpisane najtrafniejsze sformułowania dotyczące zasad savoir-vivre. Wspólne zawieszenie go w dziecięcych łazienkach. Opracowała Agata Majkowska

Załącznik nr 1 Kukuryku na ręczniku autorka Maria Kownacka (to zbiór opowiadań dla dzieci, których tematem przewodnim jest higiena osobista. Książka w zabawny i ciekawy sposób ukazuje perypetie bohaterów, którymi są nie tylko dzieci, ale i domowe przedmioty, sprzęty domowego użytku zmagające się z higieną, porządkiem, ładem i radzeniem sobie z codziennymi problemami. Pokazane są takie problemy jak: dbanie o zdrowie, mycie zębów, mycie rąk, mysie uszu i ciała, schludne i czyste ubranie itp. Książka niewątpliwie ma wymiar edukacyjny, gdyż ukazuje pewne wzory zachowań, zawsze aktualne przypisy autorki) Mama woła przed każdym jedzeniem: - Zosiu! Tadziku! Umyjcie ręce! I co dzień mama musi to powtarzać, a te ręce zawsze zapomną się umyć i potem trzeba wstawać od stołu i biec do umywalni. Czasami są goście, wstyd przypominać. Mamie bardzo się to sprzykrzyło, więc wreszcie wymyśliła sobie pomocnika. A ten pomocnik nie byle jaki! Posłuchajcie: Wzięła mama długi kawał szarego płótna, wzięła dużo bawełnianych nitek: czerwonych, zielonych, szafirowych, pomarańczowych, żółtych... szyła... szyła... igiełką migała, do siebie się uśmiechała. Najpierw wyskoczył z szarego płótna żółty dziobek, potem czerwony grzebień, potem piórka: czerwone, zielone, szafirowe, pomarańczowe. Oj! We wszystkich kolorach! A na końcu... na końcu... złote butki, jak to mają kogutki! I Kogutek - Złotobutek był gotów! A potem mama powiedziała do Kogutka - Złotobutka: - Mój Kogutku Złotobutku, wieszam cię tu na gwoździku, piejże głośno: Kukuryku! Kukurykaj z całej siły, Żeby dzieci ręce myły! Dzieci wracają ze szkoły, zaglądają do umywalni, a kogutek tam woła: - Kukuryku! Kukuryku! Myj się Zosiu i Tadziku! I od tej pory mama już nie potrzebuje mówić nic o myciu rąk przed jedzeniem, bo kogutek o tym przypomina. Czasami... czasami... jeżeli są goście i dzieci nie słyszą, jak kogutek w umywalni pieje, to mama uśmiecha się i mówi za niego cichutko: - Kukuryku! A dzieci już dobrze wiedzą, co to znaczy! Po zaprezentowaniu opowiadania nauczyciel omawia z dziećmi jego treść: - o czym wciąż zapominali Zosia i Tadzik? - kim jest kogutek Złotobutek - na czym się znajduje - czym ma przypominać dzieciom - jak wy oceniacie pomysł mamy - nauka krótkiej rymowanki: Mój Kogutku Złotobutku, wieszam cię tu na gwoździku, piejże głośno: Kukuryku! Kukurykaj z całej siły, Żeby dzieci ręce myły!

Załącznik nr 2 Krzyżówka 1. Myjesz rączki, gdy są. Lub ubrudzisz się nim podczas zabawy w deszczu błoto 2. Czyścisz nią paznokcie 3. Leczy, gdy zachorujesz 4. Do zębów.. 5. Czeszesz nim włosy 6. Wycierasz się nim po kąpieli. 7. Stoi w niej wanna. 8. Szczotka, pasta, ciepła woda Zamiast haseł do odgadnięcia, można wykorzystać ilustracje B R U D N E S Z C Z O T E C Z K A L E K A R Z P A S T A G R Z E B I E Ń R Ę C Z N I K Ł A Z I E N K A K U B E K

Załącznik nr 3 Plakat Załącznik nr 4 Żetony do losowania Uwaga! Załączniki w formie do druku dostęne są w pliku: Lekcja_higieny_materiały.pdf