Temat: W jaki sposób utwory muzyczne przedstawiają wiosnę?

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęd nr 57 Temat: W pracowni malarskiej skąd artyści czerpią inspirację? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 70 Temat: Klub melomana- słuchamy utworów muzyki klasycznej.

Scenariusz zajęd nr 3 Temat: W rocznicę wybuchu II wojny światowej szukamy śladów tamtych wydarzeo w naszej okolicy.

Scenariusz zajęd nr 56 Temat: Podziwiamy dzieła malarstwa europejskiego. Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd Temat: Który z mazurków jest najważniejszy dla Polaków?

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, metoda ekspresyjna.

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, ekspresyjna, zabawa ruchowa, burza mózgów.

Scenariusz zajęć Temat: Mój pamiętnik

czyta z zachowaniem interpunkcji i intonacji wiersz Wielkanocny stół E. Skarżyoskiej,

Scenariusz zajęd nr 45 Temat: Piszemy życzenia świąteczne.

Scenariusz zajęd nr 90 Temat: Składamy życzenia naszym mamom w dniu ich święta.

Scenariusz zajęd nr 67 Temat: Netykieta poznajemy zasady odpowiedniego zachowania w sieci.

Scenariusz zajęd nr 17 Temat: Szkoła dzieci w Bullerbyn czym się różni od naszej? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 37 Temat: Poznajemy różne rodzaje instrumentów muzycznych

Scenariusz zajęd nr 82 Temat: Dobry czy zły? oceniamy zachowanie bohaterów bajek i baśni.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęd nr 34 Temat: Urządzenia techniczne wokół nas. Cele operacyjne Uczeo:

Temat: Olimpiada zimowa - organizujemy międzyklasowe zawody sportowe.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Kolorowe zwiastuny wiosny. Data i miejsce realizacji Marzec/kwiecień Sala zajęć.

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie III edukacja wczesnoszkolna (polonistyczna)

Temat: Pomóżmy naszej Ziemi po co segregujemy odpady?

OŚRODEK TEMATYCZNY: WIOSNA PACHNĄCA MAJEM

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, metoda czynnościowa, zabawa ruchowa,

Temat: Poznajemy zwyczaje i muzykę górali.

Scenariusz zajęd nr 92 Temat: W jaki sposób listy trafiają do adresatów? Cele operacyjne: Uczeo:

Temat: Członkowie mojej rodziny opowiadamy o swoich najbliższych.

Scenariusz zajęd nr 32 Temat: W jaki sposób porozumiewamy się, gdy dzieli nas duża odległość? Cele operacyjne: Uczeo:

Metody i techniki nauczania: pokaz, pogadanka, inscenizacja, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

Metody i techniki: burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz nr 67 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Przebieg zajęć: Etap realizacji. Zadanie 1 Uczniowie wracają do ławek i słuchają nagrania bajki Pawła Księżyka Bajka o szarym słowiku

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, zabawa ruchowa, gra dydaktyczna

Scenariusz zajęć nr 91 Temat: Wiosna w kolorach poznajemy rośliny kwiatowe.

Scenariusz zajęć nr 43 Temat: Zimowe pejzaże- jak przedstawiają je poeci?

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Pory roku: lato. Temat: Kończy się rok szkolny

Scenariusz zajęć nr 89 Temat: Wiosenne zmiany w pogodzie opisujemy wybrane miesiące.

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć. Metody aktywizujące, tarcza strzelecka, elementy dramy, działalność praktyczna ucznia, ćwiczeniowa, zabawowa.

wiersz Jana Brzechwy Stonoga, grafika nr 1 - zdjęcia stonogi (gatunek żyjący w Polsce), karta pracy nr 1,

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz zajęd dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej klasa III. (działania na cały dzieo)

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Kolorowe ozdoby choinkowe. Historia choinki.

Scenariusz zajęd nr 96 Temat: Co to jest sztuka użytkowa? szukamy jej w naszym otoczeniu.

Scenariusz zajęć nr 38 Temat: Pierwsze oznaki zimy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY I Z WYKORZYSTANIEM METODY AKTYWIZUJĄCEJ

Scenariusz zajęć nr 18 Temat: Pożegnanie lata zegar odmierza czas.

Cele szczegółowe: Uczeń: - śpiewa piosenki pt. Familijny blues, Piosenka dla babci, Piosenka o dziadku,

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęd nr 99 Temat: Co to znaczy byd chciwym? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęć nr 8

Temat: Z czego to jest zrobione? poznajemy różne materiały.

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Scenariusz zajęć Temat: Po co nam znaki drogowe?

Scenariusz nr 69 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć nr 6

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Tajemnice wiosennego przebudzenia Temat: Wiosna w sadzie i ogrodzie

Temat: Jak szybko płynie czas?

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Biało-czerwony maj Temat: Piękna jest moja Ojczyzna SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 8

Scenariusz zajęć w klasie III

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 2

DODAWANIE I ODEJMOWANIE SUM ALGEBRAICZNYCH

Scenariusz zajęć nr 1

Scenariusz zajęć. -dodaje i odejmuje w zakresie 100 bez przekroczenia progu dziesiątkowego;

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Scenariusz zajęd nr 50 Temat: Co to znaczy byd Europejczykiem?

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

Scenariusz zajęć nr 51 Temat: Podróż w kosmos zasady zapisywania wyrazów małą i wielką literą.

Scenariusz zajęć nr 3

SCENARIUSZE ZAJĘĆ DO KLASY II realizowane w ciągu pięciu dni. OPRACOWAŁA: BOŻENA GŁÓWCZYK

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Scenariusz zajęć nr 6

Wiosna w sadzie i ogrodzie

Temat: Odejmowanie w pamięci

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Plan wynikowy do podręcznika Nasz elementarz, cz. 3 i zeszytów Moje ćwiczenia, cz. 3 oraz Już czytam i piszę, cz. 2. Podstawowe

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć nr 16 Temat: Jesienny bal gdzie rosną drzewa owocowe?

Transkrypt:

Scenariusz zajęd nr 84 Temat: W jaki sposób utwory muzyczne przedstawiają wiosnę? Cele operacyjne: Uczeo: ilustruje słownie utwór Wiosna A. Vivaldiego, sumuje cyfry liczb dwucyfrowych, układa działania na odejmowanie, dodaje w zakresie 100, uzupełniając brakujące liczby w magicznym kwadracie, śpiewa piosenkę Wkrótce wiosna, słowa: Dorota Gellner, muzyka: Barbara Kolago, opisuje, w jaki sposób w piosence Wkrótce wiosna przedstawiona jest wiosna: nastrój piosenki, tempo, słowa piosenki, charakteryzuje ustnie krajobraz wiosenny przedstawiony w piosence, ilustruje treśd piosenki Wkrótce wiosna techniką plastyczną (wyklejanka z bibuły), opisuje ustnie, w jaki sposób utwór muzyczny I częśd suity Peer Gynt - Poranek E. Griga wpłynął na jego nastrój i wyobrażenie wiosennej łąki. Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1, nagranie I części suity Peer Gynt - Poranek E.Griga, nagranie piosenki Wkrótce wiosna słowa: Dorota Gellner, muzyka: Barbara Kolago, nagranie utworu Wiosna A. Vivaldiego, komputer/tablet, kolorowe kartony formatu A3, pisaki, flamastry 1

kolorowe bibuły, klej, nożyczki, kartki papieru. animacja 1- dzieci sadzą kwiaty w szkolnym ogródku w poniedziałek i w piątek. W poniedziałek dzieci sadzą 16 cebulek kwiatowych. W piątek, zamiast dzieci sadzących cebulki kwiatów, proszę umieścid znak zapytania- ilustracja do zadania 2 w karcie pracy nr 1. animacja 2- dzieci sadzą kwiaty w szkolnym ogródku w poniedziałek, we wtorek i w piątek. W poniedziałek dzieci sadzą 16 cebulek kwiatowych, we wtorek dzieci sadzą 26 cebulek kwiatowych. W piątek, zamiast dzieci sadzących cebulki kwiatów, proszę umieścid znak zapytania.- ilustracja do zadania 2 w karcie pracy 1a grafika 1- przedstawiająca dwa sąsiadujące ze sobą ogrody. W jednym z nich rośnie 15 przebiśniegów, a w drugim - 12 przebiśniegów i 37 krokusów - ilustracja do zadania 1 w karcie pracy nr 1. grafika2: 6 kwadratów magicznych:, s 22 16 7 13 7 25 o 22 4 14 18 2

16 6 a 10 63 17 7 13 i 15 13 11 13 10 16 w 9 1 1 7 2 n 3

3 51 17 22 44 Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, zabawa ruchowa, metoda ekspresyjna. Formy: praca z całą klasą, praca indywidualna, praca w grupach. Przebieg zajęd: Etap wstępny Słuchanie utworu A. Vivaldiego Wiosna. Uczniowie odpowiadają na pytanie: Z jaką porą roku kojarzy wam się ten utwór? Dlaczego? Jakie emocje w was wywołał? Zadanie 1. Uczniowie słuchają ponownie fragment utworu. Ich zadaniem jest zapisanie na kartkach wyrazów, które ich zdaniem opisują wiosnę przedstawioną w utworze muzycznym. Wybrani uczniowie czytają swoje wyrazy. Nauczyciel zapisuje je na tablicy. Czyta kolejno każdy wyraz. 4

Uczniowie, którzy napisali wyraz na kartce podnoszą ręce w górę. Następnie układają zdania z najczęściej wymienianymi wyrazami i odczytują je. Zadanie 2 Dzieci siadają w 4 grupach. Nauczyciel odtwarza piosenkę Wkrótce wiosna. Grupa 1. Uczniowie opisują, w jaki sposób w piosence Wkrótce wiosna przedstawiona jest wiosna, uwzględniając przede wszystkim nastrój, tempo, słowa. Uczniowie charakteryzują ustnie krajobraz wiosenny przedstawiony w piosence. Grupa 2. Uczniowie wpisują brakujące liczby w 6 kwadratów magicznych na dodawanie w zakresie 100. Sumy będące wynikami w kwadratach ułożone od najmniejszej do największej dają rozwiązanie - słowo wiosna. Grupa 3. Uczniowie ilustrują treśd piosenki wyklejanką z bibuły. Bibułę należy zwijad w wałki i naklejad na karton formatu A3, tworząc wiosenny krajobraz. Dzieci wykonują wspólnie jedną pracę. Grupa 4. Uczniowie układają choreografię do piosenki Wkrótce wiosna. Prezentują efekty swojej pracy na forum klasy. Zadanie 3 Dzieci śpiewają piosenkę Wkrótce wiosna, wykonując choreografię zaproponowaną przez grupę 4. Zadanie 4 Karta pracy nr 1. Zadanie 5 5

Uczniowie siedzą na dywanie i słuchają I części suity Peer Gynt - Poranek E. Griga. Nauczyciel: wyobraźcie sobie, że siedzicie na wiosennej łące usłanej kwiatami. Po wysłuchaniu nagrania nauczyciel pyta dzieci: Co wyobrażaliście sobie podczas słuchania utworu? Jak się czuliście? W jaki sposób słuchanie muzyki pomagało wam wyobrazid sobie wiosenną łąkę? Etap koocowy Uczniowie, siedząc w kole, opisują ustnie krajobraz wiosenny na podstawie wysłuchanych utworów muzycznych. Każde dziecko układa jedno zdanie na ten temat. Dodatkowo Uczeo zdolny: rozwiązuje zadania w karcie pracy nr 1a. Uczeo o specjalnych potrzebach edukacyjnych: rozwiązuje zadania w karcie pracy nr 1b. 6