KONSPEKT TEMAT BLOKU: Życie lasu TEMAT ZAJĘĆ: Zwierzęta leśne. PRZEDMIOT: Przyroda KLASA: Uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej Specjalnej CZAS TRWANIA: godzina lekcyjna NAUCZYCIEL: Beata Solarska CELE OGÓLNE: uświadomienie uczniom współodpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego współpraca w grupie, rozładowanie napięcia. CELE SZCZEGÓŁOWE: ( Uczeń) wie, że las ma budowę piętrową, rozpoznaje rośliny i zwierzęta leśne, wymienia zwierzęta roślinożerne, mięsożerne, wszystkożerne, wymienia cechy przystosowania zwierząt do życia na lądzie wie, które zwierzęta są niebezpieczne dla człowieka rozpoznaje po liściach znane gatunki drzew iglastych, liściastych wie, jak należy zachować się w lesie. FORMY PRACY: indywidualna grupowa METODY PRACY: praktycznego działania pogadanka burza mózgów pokaz ŚRODKI DYDAKTYCZNE: karty pracy, podręcznik, atlas, encyklopedia, plansze zwierząt, płyta CD, magnetofon, szyszki, żołędzie, mech, kora drzewa, krzyżówka, tablice magnetyczne- Las, jezioro klej, nożyczki, chusta, piłka. 1
Tok lekcji: 1.Wprowadzenie. Zapoznanie z tematem lekcji. Zabawa -Grasz w zielone? CZĘŚĆ WŁAŚCIWA Omówienie warunków życia w poszczególnych warstwach lasu- pokaz. 2. Burza mózgów. Uczniowie wymieniają zasady, jakich należy przestrzegać w lesie. Nauczyciel rozdaje dla każdego ucznia spis zasad Vademecum leśnego wędrowca. 3. Układanka tematyczna. Prowadzący prosi uczniów, aby przyporządkowali znajdujące się przed nimi karty pracy- liście do gatunków drzew ( sosna, świerk, brzoza, buk, itp.). 4. Rozsypanka obrazkowa. Uczniowie mają za zadanie dopasować rośliny i zwierzęta do warstw lasu. Wklejają do zeszytu. (Załącznik 1) 5. Pogadanka. Przypominamy uczniom, że las to naturalne środowisko życia roślin i zwierząt. Dzięki silnym łapkom z ostrymi pazurkami zwierzęta takie jak wiewiórki, kuny są mistrzami wspinaczki po drzewach, zaś długie ogony pomagają im utrzymać równowagę podczas skoków. Natomiast w koronach drzew dzięcioły, wiewiórki znajdują pożywienie, a także schronienie przed drapieżnikami żyjącymi w niższych piętrach lasu. Objaśniamy uczniom, że zwierzęta leśne, które żywią się orzechami, nasionami drzew, jagodami i grzybami nazywamy roślinożernymi, mięsożerne to te, które żywią się mięsem-zjadają inne zwierzęta, a wszystkożerne to te, które zjadają rośliny, grzyby i małe zwierzęta. 6. Nauczyciel włącza płytę z odgłosami zwierząt leśnych. Uczniowie próbują rozpoznać odgłosy słyszanych zwierząt wskazując na ilustrację. 7. Następnie uczniom zostają rozdane karty pracy (szablony zwierząt). Zadaniem uczniów jest pogrupowanie tych zwierząt do roślinożernych, mięsożernych i wszystkożernych. zastanawiają się, które z tych zwierząt mogą być niebezpieczne dla człowieka? (Załącznik 2) Wspólnie CZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie. 2
Załącznik 1 DRZEWA PODSZYT RUNO LEŚNE BRZOZY MŁODE DRZEWKA MCHY DĘBY KALINA PAPROCIE ZAŁĄCZNIK 2 JODŁA LESZCZYNA GRZYBY KLON MALINA JAGODY ROŚLINOŻERNE MIĘSOŻERNE WSZYSTKOŻERNE SARNY LISY DZIKI JELENIE RYSIE JEŻE WIEWIÓRKI WILKI 3
ZAŁĄCZNIK 3 Rozwiąż krzyżówkę i podaj hasło. a) Roślina o dużych pierzastych liściach w runie leśnym b) Pospolite wysokie drzewo iglaste c) Wykuwa dziuple lęgowe w drzewach d) Pięknie śpiewający ptak leśny e) Ssak z szablami f) Maślak, rydz, borowik g) Ssak ryjący podziemne korytarze HASŁO.. VADEMECUM LEŚNEGO WĘDROWCA WĘDRUJĄC LEŚNYMI ŚCIEŻKAMI, PAMIĘTAJ, ŻE: 1.ROŚLINY I ZWIERZĘTA SĄ MIESZKAŃCAMI LASU, A LUDZIE JEDYNIE GOŚĆMI, 2. ZWIERZĘTA NIE LUBIĄ HAŁASU, 3.NIE ZOSTAWIAMY ŚMIECI W LESIE, 4.NIE WOLNO ŁAMAĆ ANI NISZCZYĆ ROŚLIN, 5.NIGDY NIE WOLNO PALIĆ W LESIE OGNISK, 6.WARTO SŁUCHAĆ I UWAŻNIE OBSERWOWAĆ PRZYRODĘ LEŚNĄ, 7.WARTO WZIĄĆ ZE SOBĄ ATLAS ROŚLIN I ZWIERZĄT, 8.WARTO ODDYCHAĆ GŁĘBOKO I POWOLI ŚWIEŻYM POWIETRZEM. 4
12.05.2016 LEKCJA TEMAT: ZWIERZĘTA LEŚNE. 1. DOPASUJ LIŚCIE DO GATUNKÓW DRZEW. 2. DOPASUJ ROŚLINY I ZWIERZĘTA DO WARSTW LASU I WKLEJ DO ZESZYTU. 3. JAKIE TO ZWIERZĘ? ODSZUKAJ NA ILUSTRACJI. 4. DO KTÓREJ KATEGORII TE ZWIERZĘTA NALEŻĄ? 5. ZASTANÓW SIĘ, KTÓRE Z TYCH ZWIERZĄT MOGĄ BYĆ NIEBEZPIECZNE DLA CZŁOWIEKA KORONY DRZEW PODSZYT RUNO LEŚNE ŚCIÓŁKA GLEBA ROŚLINOŻERNE MIĘSOŻERNE WSZYSTKOŻERNE 5