6.08 Etyczny pracownik i pracodawca mobbing w miejscu pracy

Podobne dokumenty
1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

1.02 Rodzaje zachowań człowieka

3.10 Rynek ubezpieczeń

2.04 Popyt, podaż, cena

W Europie przyjęły się dwie anglojęzyczne nazwy określające długotrwałe dręczenie wybranych pracowników. Angielskie słowo MOBB oznacza jako

3.12 Powtórzenie wiadomości - Instytucje rynkowe

5.12 Powtórzenie wiadomości - Zakładam przedsiębiorstwo

Najczęściej mamy do czynienia z mobbingiem i dyskryminacją w miejscu pracy.

Aneks Nr 1. z dnia 26 czerwca 2009 r. do Regulaminu Pracy Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 342 w Warszawie

3.08 Zasady inwestowania

Obowiązek równego traktowania w zatrudnieniu oraz zapobieganie mobbingowi

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

6.09 Charakterystyka wynagrodzeń

WEWNĘTRZNA POLITYKA ANTYMOBBINGOWA W MIEJSKIM OŚRODKU KULTURY W SŁAWKOWIE

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH Z PRZEDMIOTU ZASADY RACHUNKOWOŚCI

6.10 Bezrobocie. Maria Piekarz

5.09 Biznesplan. Anna Kolano

INFORMACJA DLA PRACOWNIKÓW DOTYCZĄCA RÓWNEGO TRAKTOWANIA W ZATRUDNIENIU

ARKUSZ OBSERWACJI ZAJĘĆ cz. I

Konspekt lekcji matematyki

ARKUSZ HOSPITACYJNY. (wyłącznie do użytku służbowego)

Zarządzenie Nr 10/2015

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

ZARZĄDZENIE Nr Burmistrza Miasta Jawora z dnia 16 kwietnia 2015 r.

Warszawa, dnia 10 stycznia 2014 r. BAS-WAL-3096/13. Pan Poseł Waldemar Sługocki Klub Parlamentarny PO

W PRZYPADKU WYSTĄPIENIA. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Zasady ruchu drogowego dla rowerzysty - przypomnienie wiadomości. Wykorzystanie podstawowych funkcji przeglądarki do przeglądania stron WWW.

Zarządzenie Nr 11 /2016/2017 Dyrektora Zespołu Szkół nr 36 im. M. Kasprzaka w Warszawie ul. Kasprzaka 19/21, Warszawa

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

NR.Q&~.1~;...$ ZARZĄDZENIE STAROSTY KOLSKIEGO. .- r

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Zarządzenie Nr 40/10/11 Rektora Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie z dnia 6 lipca 2011 r.

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Gdańsku. PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA z HISTORII

ZARZĄDZENIE NR / w sprawie: wewnętrznej polityki antymobbingowej. Rozdział I Postanowienia ogólne

MOBBING. (2) polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika,

Przedmiotowy system oceniania Kryteria oceniania i wymagania EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA

PRZEDMIOTOWY SYSTEM. OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH dla klas IV-VI

Temat 2. Program komputerowy

Procedura antymobbingowa obowiązująca w Szkole Podstawowej nr 6 im. Józefa Kreta w Ustroniu

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Przedmiotowy system oceniania Kryteria oceniania i wymagania EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA. gimnazjum

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

WEWNĘTRZNA PROCEDURA ANTYMOBBINGOWA obowiązująca w Zespole Szkół w Pisarzowej

PLAN WYNIKOWY. PRZEDMIOT: kultura zawodu KLASA: pierwsza technikum ekonomicznego. I. PROGRAM: Pracownik a przedsiębiorstwo LICZBA GODZIN: 18

WEWNĘTRZNA PROCEDURA ANTYMOBBINGOWA W ZESPOLE SZKÓŁ PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO W ŁODZI. Rozdział I Definicje

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody projektu

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Gdańsku (Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Gdańsku)

ARKUSZ OBSERWACYJNY LEKCJI. Uwagi nauczyciela hospitującego lekcję koleżeńską na temat zajęć:

mgr Lucjan Lukaszczyk nauczyciel informatyki PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. KAROLA MIARKI W PIELGRZYMOWICACH

Przedmiotowy system oceniania w Niepublicznym Gimnazjum Nr 1 w Poznaniu z przedmiotu WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE klasa III

Wewnętrzna procedura zapobiegania i przeciwdziałania zjawiskom dyskryminacji i mobbingowi w Starostwie Powiatowym w Środzie Wlkp.

TEMAT: ŹRÓDŁA FINANSOWANIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ- ćwiczenia.

Zarządzenie Zarządu Spółki Magna Solutions Sp. z o.o.

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

(szkoła ponadgimnazjalna)

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA WYMAGANIA EDUKACYJNE Z TECHNIKI PRAC BIUROWYCH

KONSPEKT KATECHEZY TEMAT WYMIAR SPORTU W ŻYCIU CHRZEŚCIJANINA CZEŚĆ OGÓLNY

Programowanie i techniki algorytmiczne

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA. z przedmiotu Edukacja dla bezpieczeństwa

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI GIMNAZJUM NR 5 W LUBINIE

Temat 5. Programowanie w języku Logo

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH. dla klas IV-VI. 2. Systematyczne dokumentowanie postępów uczenia się. 3. Motywowanie do rozwoju;

IV. Materiały i środki dydaktyczne: krzyżówka foliogramy rzutnik kserokopie zadań samodzielnie opracowanych zeszyty

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZEDMIOTU MUZYKA w KLASACH IV-VI

1. Formy sprawdzania wiedzy i umiejętności ucznia wraz z wagami ocen

Zarządzenie Nr 61/2013/2014 Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego z dnia 15 kwietnia 2014 r.

WEWNĘTRZNA POLITYKA ANTYMOBBINGOWA W CLVI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM INTEGRACYJNYM PRZY ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH W WARSZAWIE

POLITYKA ANTYMOBBINGOWA WSAP IM. S. STASZICA W BIAŁYMSTOKU. Rozdział I Postanowienia ogólne

Temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel.

Zarządzenie nr 119 Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego z 8 grudnia 2014 roku

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZEDMIOTU EKONOMIA W PRAKTYCE

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z GEOGRAFII

Temat 20. Techniki algorytmiczne

WEWNĘTRZNA PROCEDURA ANTYMOBBINGOWA obowiązująca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr1 w Zamościu

Propozycja sprawdzania osiągnięć uczniów, formy i kryteria oceniania z historii w klasach I - III gimnazjum.

zarządzam, co następuje:

BURMISTRZA MIASTA KOŁA. z dnia 4 grudnia 2015 r. Na podstawie art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym

1. Szczegółowe cele kształcenia: PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH. dla klas IV-VI

Polityka antymobbingowa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Rozdział I Postanowienia ogólne

PROCEDURA INFORMOWANIE PRACOWNIKÓW O RÓWNYM TRAKTOWANIU W ZATRUDNIENIU POWIATOWA PORADNIA PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA DOKUMENT W SPRAWIE:

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z BIOLOGII

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

w sprawie wprowadzenia polityki przeciwdziałania mobbingowi, molestowaniu seksualnemu i dyskryminacji w jednostkach miasta stołecznego Warszawy

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Dyskryminacja, mobbing i molestowanie seksualne w pracy

Projekt z ZUS w gimnazjum

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

PROCEDURY PRZECIWDZIAŁANIA MOBBINGOWI I MOLESTOWANIU SEKSUALNEMU DLA

podstawa prawna: art ustawy Kodeksu pracy z dnia 26 czerwca 1974 r. (Dz. U. Z 2014, poz ze zmianami).

Procedura przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji w Urzędzie Miejskim Gminy Łobżenica

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

WEWNĘTRZNA POLITYKA ANTYMOBBINGOWA w ZESPOLE SZKÓŁ nr 1 im. ANNY WAZÓWNY w GOLUBIU-DOBRZYNIU

Transkrypt:

Być przedsiębiorczym nauka przez praktykę Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 6.08 Etyczny pracownik i pracodawca mobbing w miejscu pracy Izabela Śląska al. T. Rejtana 16c, 35-959 Rzeszów Projekt Być przedsiębiorczym nauka przez praktykę www.ur.edu.pl

KONSPEKT LEKCJI DO PRZEDMIOTU: PODSTAWY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I. METRYCZKA KONSPEKTU 1. Imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego lekcje:... 2. Klasa:.. 3. Data:... 4. Miejsce prowadzenia lekcji:... 5. Czas prowadzenia lekcji:. II. UMIEJSCOWIENIE LEKCJI W STRUKTURZE JEDNOSTKI METODYCZNEJ 1. Temat lekcji: Etyczny pracownik i pracodawca mobbing w miejscu pracy III. CELE OPERACYJNE LEKCJI A. Operacyjne cele instrumentalne: 1. WIADOMOŚCI 1.1 Wiadomości do zapamiętania: Uczeń poprawnie: a) wyjaśni pojęcia: lobbing, lobbing, obowiązek, prawo, etyka pracy. b) zdefiniuje pojęcia: mobbing, ofiara mobbingu, mechanizm powstawania zjawiska mobbingu, zachowania mobbingowe, obrona przed mobbingiem), etyka pracy. c) wymieni: prawa i obowiązki pracodawcy wynikające z przepisów ustawy Kodeks Pracy, prawa i obowiązki pracownika wynikające z przepisów ustawy Kodeks Pracy, działania sprzyjające kształtowaniu postaw etycznych. 1.2 Wiadomości do zrozumienia: Uczeń potrafi poprawnie: a) własnymi słowami określić pojęcie etyki, mobbingu, b) scharakteryzować przejawy mobbingu, c) omawia na przykładach na czym polega zjawisko mobbingu, d) proponuje działania zmierzające do ochrony pracowników przed działaniami mającymi znamiona mobbingu, e) wskazuje standardy moralne. 2. UMIEJĘTNOŚCI 2.1 Umiejętności stosowania wiadomości w sytuacjach typowych: Uczeń potrafi poprawnie: a) potrafi zaprezentować w dyskusji własny punkt widzenia oraz formułować rzeczowe argumenty na poparcie swojego stanowiska, b) wymienia, rozróżnia i charakteryzuje pojęcie mobbingu, etyki pracowniczej, c) wymienia, rozróżnia i charakteryzuje prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy, d) wymienia przejawy lobbingu. 2 Izabela Śląska

2.2 Umiejętności stosowania wiadomości w sytuacjach problemowych: Uczeń poprawnie: a) określa swoją postawę wobec przedstawionych problemów, b) rozumie potrzebę szacunku wobec poglądów innych osób, c) kształtuje umiejętności interpretowania i oceniania roli przepisów prawa w życiu zawodowym pracowników, d) kształtuje postawy solidarności wobec ofiar lobbingu, e) kształtuje umiejętność współpracy w grupie. 3. ZDOLNOŚCI POZNAWCZE: a) poznaje wpływu procesów związanych z etyką na kształt swojego życia i innych ludzi, b) poznaje i umiejętnie interpretuje przepisy prawa, c) kształtowanie świadomości, że wszyscy bierzemy odpowiedzialność za prawidłowy przebieg relacji zawodowych, d) prowadzi merytoryczną dyskusję na wskazany temat. 3.1 Spostrzegawczość: a) aktywne słuchanie i szybkość reakcji na zadane pytania, b) dobieranie w toku dyskusji właściwych argumentów i kontrargumentów, c) zwięzłe i komunikatywne formułowanie ustnej wypowiedzi. 3.2 Wyobraźnia: a) uczeń rozwija wyobraźnię, umiejętność wnioskowania, definiowania pojęć, b) uczeń przedstawia i uzasadnia własne stanowisko wobec problematyki lekcji. 3.3 Pamięć: a) dostosowywanie czasu przewidzianego na wykonanie konkretnych ćwiczeń do możliwości uczniów, b) powtarzanie definicji, c) posługiwanie się prezentacją ppt ułatwiającą zapamiętanie treści lekcji. 3.4 Uwaga: a) mobilizowanie uczniów do wysiłku intelektualnego, b) podtrzymywanie uwagi, c) stworzenie właściwej atmosfery lekcji, d) skierowanie uwagi uczniów do realizacji określonych celów i konkretnych zadań, poprzez uświadamianie wagi problemów etyki pracy, e) pozytywna motywacja, f) utrzymanie w czasie lekcji spokoju i ciszy, g) przeciwdziałanie odwracaniu uwagi i zajęciom ubocznym uczniów na lekcji, h) zwracanie uwagi na zachowanie uważnej postawy ucznia. B. Operacyjne cele kierunkowe. 1. Uczestnictwo w działaniu: a) pobudzenie uczniowie do rozwijania aktywności własnej w rozwiązywaniu problemów otwartych, b) rozwijanie poczucia odpowiedzialności za wykonane zadania, c) ćwiczenie umiejętności pracy w grupie. 2. Podejmowanie działania: a) uczeń potrafi korzystać z materiałów podanych przez nauczyciela, b) rozwijanie samodzielności w procesie rozwiązywania problemów, c) nauka techniki wizualizacji i prezentacji, doskonalenie umiejętności selekcji informacji, czytania ze zrozumieniem 3. Nastawienie na działanie: a) uczeń prezentuje postawę poznawczą, zadaje pytania, b) uwrażliwia się na coraz częściej pojawiające się w życiu zawodowym sytuacje rozciągniętego w czasie szykanowania lub dręczenia psychicznego pracowników, c) dostrzega zależności między własnym postępowaniem a możliwością wystąpieniem mobbingu. 4. System działań: a) uczeń postępuje zgodnie z poleceniami prowadzącego zajęcia lekcyjne, wykonuje ćwiczenia oraz aktywnie bierze udział w rozwiązywaniu napotkanych problemów na forum klasy. Etyczny pracownik i pracodawca mobbing w miejscu pracy 3

IV. METODY I ŚRODKI DZIAŁANIA 1. Podstawowa strategia dydaktyczna: informacyjno-operacyjna. 2. Metody uczenia się - nauczania: pogadanka, wykład problemowy -prezentacja multimedialna, praca z tekstem-wyszukiwanie danych, dyskusja. 3. Środki dydaktyczne: komputer, rzutnik multimedialny, zestaw zadań dla ucznia, projektor, komputer, dostęp do sieci WEB, aranżacja przestrzeni: sala audiowizualna, kodeks pracy, karty pracy ucznia. 4. Formy organizacji pracy uczniów: wyszukiwanie informacji w sieci WEB, praca w grupach. V. STRUKTURA LEKCJI 1. Czynności organizacyjne: 5 min 2. Wprowadzenie do lekcji i uświadomienie uczniom celu lekcji: 5 min 3. Rozwiązywanie problemów grupowo i indywidualnie: 30 min 4. Podsumowanie lekcji: 5 min 5. Zakończenie zajęć. VI. PRZEBIEG LEKCJI TOK LEKCJI CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA CZYNNOŚCI UCZNIÓW 1. Przywitanie nauczyciela. 2. Przygotowanie do zajęć. CZAS REALIZACJI Czynności organizacyjne 1. Powitanie uczniów. 2. Sprawdzenie obecności. 3. Podanie tematu lekcji. 5 min Uświadomienie celów lekcji 1. Przypomnienie tematu ostatniej lekcji i nawiązanie do tematu poprzez przypomnienie uczniom o budowaniu prawidłowych relacji międzyludzkich w miejscu pracy. 1. Chętnie odpowiadają na zadane pytania 5 min Omówienie tematu lekcji 1. Prezentacja ppt Przebieg: 2. Nauczyciel dzieli tablicę na dwie części i zapisuje hasła; 3. PRZYKŁADY ZACHOWAŃ ETYCZNYCH I NIEETYCZNYCH 4. Nauczyciel prosi uczniów o podanie przykładów zachowań etycznych i nieetycznych (mogą je znać z artykułów prasowych, informacji znalezionych w sieci WEB, telewizji) uczniowie zapisują własne propozycje na tablicy, nauczyciel wspólnie z uczniami porządkuje wypowiedzi. 5. Nauczyciel dzieli uczniów na zespoły (4), każdemu zespołowi przydziela materiały w postaci kart pracy (zal.1). Każda z grup swoją pracę dokumentuje na arkuszu papieru. 6. Kolejnym zadaniem dla zespołów jest wykonanie analizy przypadków mobbingu, karty pracy (zał.2). Nauczyciel poleca rozwiązanie przypadków. 1. Pracują nad przydzielonymi zadaniami 2. Biorą aktywny udział w lekcji 3. Wyciągają wnioski z pracy, dyskutują. 4. Podają rozwiązania problemów. 30 min Podsumowanie lekcji 1. Uczniowie podsumowują temat, określając znaczenie przeciwdziałania mobbingowi. Osoby chętne próbują określić skutki jakie mobbing może wywołać w miejscu pracy. 1. Aktywnie włączają się do dyskusji 5 min......... Podpis nauczyciela 4 Izabela Śląska

Załącznik 1. Karta pracy ucznia Ćwiczenie 1. Poniżej zostały przytoczone przepisy prawne chroniące godność człowieka w Polsce. Przeczytaj je ze zrozumieniem i odpowiedz na pytania. 1. Art. 212 1 Kodeksu karnego określa, że: kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku. Pytania: Jakiego rodzaju przestępstwo określa art. 212 1? Jakie grożą sankcje karne? 2. Art. 943 Kodeksu pracy stanowi: 2 Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników, 3 Pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę, 4 Pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów. Pytania: Dlaczego mobbing narusza godność osobistą pracownika? Jakie możliwości obrony ma pracownik? Etyczny pracownik i pracodawca mobbing w miejscu pracy 5

Załącznik 2 Analiza przypadków mobbingu Karta pracy 1 Porada prawna dla osoby mobbowanej Pracuję w firmie, w której mobbing jest sprawą nagminną i stale stosowaną przez szefa. Objawia się to głównie jego gwałtownymi reakcjami, niekontrolowanymi napadami złości. Przełożony używa wulgaryzmów, lży i poniża pracowników naszej firmy. Stopień gwałtowności reakcji tego człowieka jest najczęściej niewspółmierny do stopnia problemu, który zazwyczaj można naprawić w krótkim czasie i bez strat dla firmy. Moje pytanie brzmi: W jaki sposób można takiemu człowiekowi udowodnić stosowanie praktyk mobbingu? Nikt z nas nie chodzi z dyktafonem ani kamerą, aby nagrywać jego krzyki, kopanie w biurka i niszczenie sprzętu biurowego. POLECENIA: 1. Przedstaw, co można zrobić, aby zmienić zaistniałą sytuację. 2. Zaproponuj działania, które należy podjąć, aby udowodnić praktyki mobbingu. 3. Określ, jakie instytucje mogą udzielić pomocy osobie mobowanej. Karta pracy 2 List do redakcji Witam, niestety, spotkałam się ze zjawiskiem dyskryminacji/mobbingu. Pracuję w zespole osób, które są zżyte ze sobą, wspierają się nawzajem i są naprawdę bardzo silnym i świadomym swych praw zespołem. Taka sytuacja jest niewygodna dla naszej pani dyrektor, która jest młodą osobą i widać, że siłowo próbuje kierować pracownikami. Pracuję z ludźmi, którzy nie potrafią zgodzić się z pewnymi zarządzeniami, decyzjami, działaniami, i mają odwagę o tym mówić. Dlatego też pani dyrektor próbuje osłabić nasz zespół, przywołuje każdą osobę na rozmowę w cztery oczy, aby zapytać o nasze samopoczucie w zaistniałej sytuacji (wobec której wcześniej zgłaszałyśmy sprzeciw), następnie podsumowuje to stwierdzeniem, że albo zaakceptujemy jej decyzję, albo musimy zmienić pracę. Przy przyznawaniu nagród pominęła osoby zgłaszające zastrzeżenia nie uzasadniając decyzji. Dodam, że właśnie teraz dowiedziałam się, że pani dyrektor nie przedłuży mi umowy, bo nie spełniam jej oczekiwań dlaczego jednak na bieżąco nie informowała mnie o tym? Działania pani dyrektor osłabiają zespół poprzez wyeliminowanie jednego z członków zespołu a tym samym pokazanie reszcie, że powinni się podporządkować. Sytuacja opisana jest bardzo ogólnikowo, ale błędy pani dyrektor są bardzo rażące. Proszę, aby ktoś doradził, co można zrobić w takiej sytuacji lub gdzie to zgłosić. Dodam, że w mojej pracy jedność i niezmienny skład zespołu są czynnikiem bardzo ważnym, wręcz podstawowym a zaburzenie tej jedności zaburzy ład i porządek pracy reszty zespołu. POLECENIE: 1. Wyobraź sobie, że jesteś doradcą prawnym. Jakie rady i zalecenia przekazałbyś/łabyś autorce listu? Karta pracy 3 Przypadek Młoda lekarka z doktoratem, która przeszła chorobę nowotworową i nie mogła dłużej pracować w zawodzie chirurga, chciała w jednej z polskich akademii medycznych zrobić habilitację. Kadra naukowa uczelni skutecznie jej to uniemożliwiła. Lekarkę pozbawiano odpowiedzialnych zadań. Nie liczono się z jej sugestiami przy planowaniu pracy. Utrudniano jej dostęp do nowoczesnego sprzętu. Przychodziła do pracy i siedziała bezużytecznie. Sprawa trafiła do rektoratu, izb lekarskich, związków zawodowych. Pozycja autorytetów naukowych z branży okazała się nie do podważenia. Od kilku miesięcy lekarka kontynuuje pracę naukową za granicą. POLECENIA: 1. Określ, czy mamy do czynienia z przykładem mobbingu. 2. Jeżeli tak, to jakie działania o tym świadczą? 3. Zaproponuj powody, które mogły doprowadzić do zaistniałej sytuacji. 6 Izabela Śląska

NOTATKI Etyczny pracownik i pracodawca mobbing w miejscu pracy 7

NOTATKI 8 Izabela Śląska