Łańcuchy i sieci pokarmowe na polu zajęcia z biologii

Podobne dokumenty
Temat: Organy rośliny i ich funkcje badanie udziału liści w pobieraniu wody przez roślinę. Umiejętności (wymagania ogólne) Po lekcji uczeń potrafi:

Zagrajmy w ekologię gra dydaktyczna.

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

Staw jako ekosystem. Cel zajęć: Cele operacyjne: Czas trwania: Miejsce zajęć: Pomoce dydaktyczne: Przebieg zajęć: EKOSYSTEM Biocenoza Biotop

REGULAMIN KONKURSU TEMATYCZNEGO Wiedzy o Wielkopolskim Parku Narodowym

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: JESTEŚ TYM CO JESZ żywność zawierająca rośliny genetycznie modyfikowane

PLAN METODYCZNY LEKCJI

UCZYMY METODĄ NAUKOWĄ

Co kto je? Pośrednie nawiązania do treści nauczania z PP:

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

temat zajęć JAKI MAM WPŁYW NA GOSPODAROWANIE ODPADAMI W MOIM DOMU? BIOLOGIA Świat pod lupą 4.4. Gospodarowanie odpadami

AFRYKA I JEJ GŁÓWNE EKOSYSTEMY

Plan metodyczny lekcji

KONSPEKT LEKCJI CHEMII DLA UCZNIÓW KLASY 7 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Ruchy tropiczne roślin

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V

Żywność w łańcuchu troficznym człowieka

Scenariusz lekcji. Temat: Budowa czynności układu wydalniczego

Wyniki ewaluacji. Sposób planowania procesów edukacyjnych w szkole służy rozwojowi uczniów, sprzyja realizacji ich potrzeb oraz motywacji do nauki.

Ekologia (struktura ekosystemu, przepływ energii i krążenie materii, różnorodność biologiczna i elementy ochrony środowiska)

JAK ZWIERZĘTA DRAPIEŻNE ZDOBYWAJĄ POKARM?

Obserwacje, doświadczenia, hodowle - aktywny uczeń na lekcjach biologii w klasie piątej

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU CO TO JEST ŻYCIE. SPIS TREŚCI: I. Wprowadzenie. Części lekcji. 1. Część wstępna.

Projekt Ekosystem lasu

Atlas ryb, podręcznik biologii ryb, mapa świata i Europy, mapa Polski z oznaczonymi zaporami na rzekach.

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

materiały do wykonania gałązki logicznej wycięte elementy, papier typu flipchart lub formatu A1, klej.

Warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli i trenerów. Zbigniew Kaczkowski, Zuzanna Oleksińska

Różnorodność gatunkowa i ponadgatunkowa

Formy nauczania lekcja zajęcia edukacyjne (zmiana roli nauczyciela z osoby przekazującej wiedzę w osobę wspomagającą uczenie się uczniów).

Zasady zdrowego żywienia

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

foliogramy przedstawiające budowę jamy ustnej oraz rodzaje zębów, lusterka

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Doskonalenie metod nauczania i oceniania SUS-OK. Warsztat doskonalenia pracy szkoły

SCENARIUSZ PIJMY WODĘ NA ZDROWIE!

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Podsumowane wiadomości o roślinach

Wśród prostokątów o jednakowym obwodzie największe pole. ma kwadrat. Scenariusz zajęć z pytaniem problemowym dla. gimnazjalistów.

Przedmiotowy system oceniania z plastyki w gimnazjum

Przedmiotowy system oceniania z biologii

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

ARKUSZ OBSERWACJI ZAJĘĆ

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Drzewa iglaste i liściaste

Doświadczenia z biologii i fizyki, wspomagane technologią informacyjną

Kto kogo je? Pośrednie nawiązania do treści nauczania z PP: przedstawia proste zależności pokarmowe zachodzące między organizmami

dr Marcin M. Chrzanowski, Urszula Poziomek, Pracownia Przedmiotów Przyrodniczych IBE

Zostań młodym ekologiem

Scenariusz lekcji z biologii w szkole ponadgimnazjalnej

CZAS NA MATURĘ Z BIOLOGII 2015 DLA LO

PESTYCYDOM-STOP! (propozycja wykonania zajęć wczesną wiosną)

ROLA BIORÓŻNORODNOŚCI W SIECI POKARMOWEJ autor: Magdalena Szewczyk

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

Postawy: Uczeń: - Odpowiada za bezpieczeństwo własne i kolegów, - Jest dociekliwy i dokładny, - Wykazuje postawę badawczą.

SCENARIUSZ LEKCJI CHEMII LUB BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU SPOSÓB NA IDEALNĄ PIANĘ

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

CELE OGÓLNE: I. Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i językowych uczniów.

Poziom kształcenia i odbiorca: wszystkie poziomy kształcenia, uczniowie.

Scenariusz lekcji. Cel ogólny: Poznanie budowy, roli i mechanizmu działania układu wydalniczego człowieka

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

WYMAGANIA EDUKACYJNE I PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z BIOLOGII W KLASIE II LO POZIOM ROZSZERZONY

Zespół Szkół Zawodowych im. Gen. Władysława Sikorskiego w Słupcy. Branżowa Szkoła I stopnia Technikum

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Scenariusz lekcji z biologii w szkole ponadgimnazjalnej

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.

Konspekt lekcji biologii w klasie II.

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Scenariusz 15. Gimnazjum. temat: Bobry i piramida troficzna. autor: Krzysztof Kus. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala.

Charakterystyka królestwa Protista

Konspekt lekcji biologii w kl. III gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

KONSPEKT LEKCJI Z REALIZACJI EDUKACJI EKOLOGICZNEJ I PROZDROWOTNEJ - KORELACJA MIĘDZYPRZEDMIOTOWA

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA HISTORIA

Budowa i rola liścia. Znaczenie nasion

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY KL. IV VI. Do programu Na tropach przyrody I. CELE KSZTAŁCENIA wymagania ogólne:

PRZYCZYNY ZMNIEJSZENIA BIORÓŻNORODNOŚCI EKOSYSTEMÓW autor: Magdalena Szewczyk

Program studiów podyplomowych STUDIA PODYPLOMOWE DLA NAUCZYCIELI KWALIFIKUJĄCE DO NAUCZANIA PRZEDMIOTU BIOLOGIA OPIS OGÓLNY STUDIÓW

młodzieńczy 2500 rozrodczy 1500 starości 500 a) Na podstawie informacji z tabeli wykonaj wykres

Danuta Kosior ZS CKR w Gołotczyźnie doradca metodyczny

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 27 maja 2013r.

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dlaczego i jak oddychamy?

Wykrywanie witaminy C i mierzenie jej zawartości w różnych produktach

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU DOBRZE MIEĆ O(G)LEJ W GŁOWIE. O KOMÓRKACH UKŁADU NERWOWEGO.

Rozdział 13. Europa Świętego Przymierza

II. Lekcja odnosi do programu Wydawnictwa Nowa Era Nr. DKW / 99. Mieści się w dziale programu: "Poznajemy nasze otoczenie".

Difunkcyjne pochodne powtórzenie wiadomości

Scenariusz zajęć nr 7

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Scenariusz zajęć terenowych

Warunki i przebieg fotosyntezy

WZÓR RAPORTU WYNIKÓW MATURALNYCH PRZEDMIOTY DODATKOWE

Transkrypt:

62 Łańcuchy i sieci pokarmowe na polu zajęcia z biologii Konspekt i karta pracy Urszula Poziomek Temat: Łańcuchy i sieci pokarmowe w polu Adresaci: uczniowie gimnazjum, III etap edukacyjny Czas trwania zajęć: 2 x 45 minut Cele kształcenia: umiejętności (wymagania ogólne): IV. Rozumowanie i argumentacja. Uczeń interpretuje informacje i wyjaśnia zależności przyczynowo- -skutkowe między faktami, formułuje wnioski. wiadomości (wymagania szczegółowe): IV. Ekologia. 8) wskazuje żywe i nieożywione elementy ekosystemu, wykazuje, że są one powiązane różnorodnymi zależnościami, 9) opisuje zależności pokarmowe (łańcuchy i sieci pokarmowe) w ekosystemie, rozróżnia producentów, konsumentów i destruentów oraz przedstawia ich rolę w obiegu materii i przepływie energii przez ekosystem. Metody pracy: słowna (analiza materiałów źródł.) mgr Urszula Poziomek: specjalista ds. badań i analiz Pracowni Przedmiotów Przyrodniczych IBE, nauczycielka dyplomowana biologii w LXXV LO im. Jana III Sobieskiego w Warszawie; współautorka podręczników szkolnych do nauki biologii na III i IV etapie edukacyjnym, współautorka raportu Eurydice Science Education in Europe, 2011. Formy pracy: indywidualna Środki dydaktyczne: karta pracy ucznia, zawierająca materiały źródłowe Typ zajęć: lekcja utrwalająca Przebieg zajęć: Faza wprowadzająca (10 ) a) Nauczyciel:: przypomina strukturę łańcucha pokarmowego na dowolnym przykładzie, pokazuje możliwe powiązania między dwoma lub trzema łańcuchami pokarmowymi z tego samego ekosystemu pola; formułuje problem badawczy: W jaki sposób naturalne relacje pokarmowe (kto kogo zjada?) między organizmami wpływają na produktywność rolnictwa czyli ilość pokarmu, jaką można uzyskać z pola lub sadu? określa Nacobezu (na co będę zwracać uwagę): dokonanie wyboru poziomu realizacji zadań, rzetelność samooceny, umiejętność wykorzystania pozyskanych z karty pracy informacji do opracowania wyników analizy; informuje o możliwości wyboru poziomu opracowania od najtrudniejszego karta A, do najłatwiejszego karta C; zachęca uczniów, by podejmowali decyzję o wyborze po zastanowieniu się, na ile czują się przygotowani do tematu lekcji. Na podstawie Farming and food webs, Badger Publishing Ltd. Prace U. Poziomek zostały wykonane w ramach realizowanego przez Instytut Badań Edukacyjnych projektu Badanie jakości i efektywności edukacji oraz instytucjonalizacja zaplecza badawczego, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. b) Uczniowie: słuchają nauczyciela, zadają pytania, wybierają poziom karty, z którą chcą pracować. Faza realizacyjna: a) Nauczyciel: rozdaje uczniom wybrane przez nich karty pracy (A, B lub C), prosi o zapoznanie się z nimi; w trakcie pracy uczniów służy pomocą, pomaga w razie potrzeby w wyborze właściwej odpowiedzi, zadając dodatkowe pytania, pomagające zrozumieć problem; udziela rzeczowej informacji zwrotnej. b) Uczniowie: zapoznają się z zawartością kart pracy, zadają w miarę potrzeby dodatkowe pytania, dotyczące realizacji zadań; wykorzystując informacje z karty pracy realizują wybrany poziom zadań. Faza podsumowująca a) Nauczyciel: prosi wybranych lub chętnych uczniów o przedstawienie rezultatów pracy w taki sposób, by zostały omówione wszystkie zadania ze wszystkich trzech kart pracy. b) Uczniowie: chętni lub wybrani przez nauczyciela uczniowie przedstawiają rezultaty pracy. Uwagi: Uwzględniono trzy karty, różne dla trzech poziomów opracowań A, B i C.

63 Karta pracy ucznia poziom A Imię i nazwisko ucznia:... Klasa:... Tabela 1. Lista organizmów, żyjących na polu, wraz z opisem pokarmu, którym ą Źródła obrazów: http://ehealthspot.blogspot.com/2007_12_01_archive.html, http://blather.net/shitegeist/2008/05/snail_allegedly_prosecuted_for_alleged_a.htm, http://www.mylot.com/w/photokeywords/greenfly.aspx, http://www.rspb.org.uk/wildlife/birdguide/name/s/ songthrush/index.aspx, http://www.rspb.org.uk/wildlife/birdguide/name/b/bluetit/index.aspx, http://blog.residesi.com/2009/02/violent- -death-in-insect-world-stunning.html, http://fatfinch.wordpress.com/2008/08/27/sparrowhawks-v-pigeons Informacja wstępna: Rolnik dysponuje dużym polem, na którym uprawia kapustę. Na polu, oprócz uprawianej kapusty żyją rozmaite dzikie organizmy, żywiące się kapustą, określane powszechnie jako szkodniki. Każdego roku rolnik stosuje opryski z pestycydów, skierowane bezpośrednio do szkodników, które je niszczą, zabijają. Oprócz tzw. szkodników na polu żyją organizmy, które się nimi żywią. Zadanie Wykorzystując informacje z tabeli nr 1 oraz własną wiedzę i rozumienie funkcjonowania łańcuchów pokarmowych i sieci pokarmowych napisz tekst, w którym wyjaśnisz, dlaczego stosowanie pestycydów czyli substancji zabijających tzw. szkodniki może stwarzać problemy w funkcjonowaniu pola i w jego produktywności. Zastosuj w swoim opracowaniu terminy: biomasa, dwutlenek węgla, mięsożercy/drapieżcy, chlorofil, roślinożercy, liście, fotosynteza, konsument I i II rzędu, producent, korzenie, łodyga/pęd, woda, sole mineralne, samożywność, cudzożywność. kapusta 1 ślimaki 2 bielinka kapustnika Sole mineralne, woda z podłoża/ gleby Liście kapusty, liście innych roślin Liście kapusty drozdy 4 sikorki 5 biedronki 6 Ślimaki, inne drobne zwierzęta bielinka kapustnika i Uwzględnij w swoim tekście realizację poleceń (na drugiej stronie): 3 Sok z tkanek łodyg i liści kapusty krogulec 7 Drozdy i sikorki

64 1. Narysuj schemat sieci pokarmowej, łącząc ze sobą wszystkie organizmy (żyjące na polu). Zastosuj w schemacie maksymalną liczbę możliwych do zbudowania łańcuchów pokarmowych. 5. Na schemacie sieci pokarmowej, sporządzonej przez Ciebie w punkcie 1 narysuj źródło energii i oznacz strzałkami kierunki jej przepływu przez ekosystem pola. 6. Wyjaśnij szczegółowo, jak użycie przez rolnika pestycydów na polu może wpłynąć na funkcjonowanie krogulców. 2. Określ każdy z organizmów pod kątem rodzaju pokarmu, którym, używając terminów z treści zadania (zob. poprzednia strona). Użyj do opisu organizmu maksymalną liczbę pasujących do niego terminów. Organizm kapusta ślimaki larwy motyla bielinka kapustnika drozdy sikorki biedronki krogulce Termin opisujący grupę do której zalicza się organizm ze względu na pokarm, którym 3. Wyjaśnij, w jaki sposób roślinożercy np. wpływają na funkcjonowanie kapusty jako organizmu i dlaczego w związku z tym farmer decyduje się na stosowanie oprysków. Użyj terminów z treści zadania....... 4. Opisz wpływ pestycydów na każdą z grup organizmów, uwzględnionych w sieci pokarmowej, narysowanej przez Ciebie w punkcie 1. 7. Sformułuj i zapisz kilka problemów, które mogą pojawić się w funkcjonowaniu ekosystemu pola po zastosowaniu na nim pestycydów oraz zaproponuj co najmniej 3 rozwiązania alternatywne, które pomogą chronić uprawę kapusty przed szkodnikami.......

65 Karta pracy ucznia poziom B Imię i nazwisko ucznia:... Klasa:... Tabela 1. Lista organizmów, żyjących na polu, wraz z opisem pokarmu, którym ą Źródła obrazów: http://ehealthspot.blogspot.com/2007_12_01_archive.html, http://blather.net/shitegeist/2008/05/snail_allegedly_prosecuted_for_alleged_a.htm, http://www.mylot.com/w/photokeywords/greenfly.aspx, http://www.rspb.org.uk/wildlife/birdguide/name/s/ songthrush/index.aspx, http://www.rspb.org.uk/wildlife/birdguide/name/b/bluetit/index.aspx, http://blog.residesi.com/2009/02/violent- -death-in-insect-world-stunning.html, http://fatfinch.wordpress.com/2008/08/27/sparrowhawks-v-pigeons Informacja wstępna: Rolnik dysponuje dużym polem, na którym uprawia kapustę. Na polu, oprócz uprawianej kapusty żyją rozmaite dzikie organizmy, żywiące się kapustą, określane powszechnie jako szkodniki. Każdego roku rolnik stosuje opryski z pestycydów, skierowane bezpośrednio do szkodników, które je niszczą, zabijają. Oprócz tzw. szkodników na polu żyją organizmy, które się nimi żywią. Zadanie Wykorzystując informacje z tabeli nr 1 oraz własną wiedzę i rozumienie funkcjonowania łańcuchów pokarmowych i sieci pokarmowych napisz tekst, w którym wyjaśnisz, dlaczego stosowanie pestycydów czyli substancji zabijających tzw. szkodniki może stwarzać problemy w funkcjonowaniu pola i w jego produktywności. Zastosuj w swoim opracowaniu terminy: biomasa, dwutlenek węgla, mięsożercy/drapieżcy, chlorofil, roślinożercy, liście, fotosynteza, konsument I i II rzędu, producent, korzenie, łodyga/pęd, woda, sole mineralne, samożywność, cudzożywność. kapusta 1 ślimaki 2 bielinka kapustnika Sole mineralne, woda z podłoża/ gleby Liście kapusty, liście innych roślin Liście kapusty drozdy 4 sikorki 5 biedronki 6 Ślimaki, inne drobne zwierzęta bielinka kapustnika i Uwzględnij w swoim tekście realizację poleceń (na drugiej stronie): 3 Sok z tkanek łodyg i liści kapusty krogulec 7 Drozdy i sikorki

66 1. Narysuj schemat sieci pokarmowej, łącząc ze sobą wszystkie organizmy żyjące na opisanym polu). W sieci powinno być uwzględnionych minimum 3 łańcuchy pokarmowe (może być ich więcej). 5. Na schemacie sieci pokarmowej, sporządzonej przez Ciebie w punkcie 1 narysuj źródło energii i oznacz strzałkami kierunki jej przepływu przez ekosystem pola. 6. Sformułuj i zapisz kilka problemów, które mogą pojawić się w funkcjonowaniu ekosystemu pola po zastosowaniu na nim pestycydów oraz zaproponuj co najmniej 2 rozwiązania alternatywne, które pomogą chronić uprawę kapusty przed szkodnikami. 2. Określ każdy z organizmów pod kątem rodzaju pokarmu, którym, używając terminów z treści zadania (zob. poprzednia strona). Powinieneś użyć więcej niż jednego terminu do opisu organizmu. Organizm kapusta ślimaki larwy motyla bielinka kapustnika drozdy sikorki biedronki krogulce Termin opisujący grupę do której zalicza się organizm ze względu na pokarm, którym 3. Wyjaśnij, w jaki sposób roślinożercy np. wpływają na funkcjonowanie kapusty jako organizmu i dlaczego w związku z tym farmer decyduje się na stosowanie oprysków. Użyj terminów z treści zadania....... 4. Opisz wpływ pestycydów na każdą z grup organizmów, uwzględnionych w sieci pokarmowej, narysowanej przez Ciebie w punkcie 1.......

67 Karta pracy ucznia poziom C Imię i nazwisko ucznia:... Klasa:... Tabela 1. Lista organizmów, żyjących na polu, wraz z opisem pokarmu, którym ą Źródła obrazów: http://ehealthspot.blogspot.com/2007_12_01_archive.html, http://blather.net/shitegeist/2008/05/snail_allegedly_prosecuted_for_alleged_a.htm, http://www.mylot.com/w/photokeywords/greenfly.aspx, http://www.rspb.org.uk/wildlife/birdguide/name/s/ songthrush/index.aspx, http://www.rspb.org.uk/wildlife/birdguide/name/b/bluetit/index.aspx, http://blog.residesi.com/2009/02/violent- -death-in-insect-world-stunning.html, http://fatfinch.wordpress.com/2008/08/27/sparrowhawks-v-pigeons Informacja wstępna: Rolnik dysponuje dużym polem, na którym uprawia kapustę. Na polu, oprócz uprawianej kapusty żyją rozmaite dzikie organizmy, żywiące się kapustą, określane powszechnie jako szkodniki. Każdego roku rolnik stosuje opryski z pestycydów, skierowane bezpośrednio do szkodników, które je niszczą, zabijają. Oprócz tzw. szkodników na polu żyją organizmy, które się nimi żywią. Zadanie Wykorzystując informacje z tabeli nr 1 oraz własną wiedzę i rozumienie funkcjonowania łańcuchów pokarmowych i sieci pokarmowych napisz tekst, w którym wyjaśnisz, dlaczego stosowanie pestycydów czyli substancji zabijających tzw. szkodniki może stwarzać problemy w funkcjonowaniu pola i w jego produktywności. Zastosuj w swoim opracowaniu terminy: biomasa, dwutlenek węgla, mięsożercy/drapieżcy, chlorofil, roślinożercy, liście, fotosynteza, konsument I i II rzędu, producent, korzenie, łodyga/pęd, woda, sole mineralne, samożywność, cudzożywność. kapusta 1 ślimaki 2 bielinka kapustnika Sole mineralne, woda z podłoża/ gleby Liście kapusty, liście innych roślin Liście kapusty drozdy 4 sikorki 5 biedronki 6 Ślimaki, inne drobne zwierzęta bielinka kapustnika i Uwzględnij w swoim tekście realizację poleceń (na drugiej stronie): 3 Sok z tkanek łodyg i liści kapusty krogulec 7 Drozdy i sikorki

68 1. Narysuj prostą sieć pokarmową, łączącą trzy różne łańcuchy pokarmowe z opisanego pola, uwzględniając w nich organizmy na nim żyjące. 5. Sformułuj i zapisz jeden problem, który może pojawić się w związku ze stosowaniem pestycydów na polu i zaproponuj jedno alternatywne rozwiązanie, które pomoże chronić uprawę kapusty przed szkodnikami. 2. Określ każdy z organizmów pod kątem rodzaju pokarmu, którym, używając terminów z treści zadania (zob. poprzednia strona). Możesz użyć kilku terminów opisując jeden organizm. Organizm kapusta ślimaki larwy motyla bielinka kapustnika drozdy sikorki biedronki krogulce Termin opisujący grupę do której zalicza się organizm ze względu na pokarm, którym 3. Wyjaśnij, w jaki sposób roślinożercy np. wpływają na funkcjonowanie kapusty jako organizmu i dlaczego w związku z tym farmer decyduje się na stosowanie oprysków. Użyj terminów z treści zadania....... 4. Opisz efekty stosowania pestycydów na pozostałe organizmy tworzące sieć pokarmową, narysowaną przez Ciebie w punkcie 1.......