społeczna Ad@ i J@ś na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa III, pakiet 56, s. 1 1 Te wspaniałe wynalazki Zaznacz PRAWDA, jeżeli informacja o odkryciach i wynalazkach jest prawdziwa, lub FAŁSZ, jeżeli jest fałszywa. 1. Mówimy, że ktoś coś odkrył, czyli wymyślił jakąś nową rzecz.. Wynalazek to rzecz, która się przydaje ludziom. PRAWDA FAŁSZ 3. Odkrycia dotyczą czegoś, co już istnieje. 4. Mówimy, że ktoś coś wynalazł, czyli wymyślił jakąś nową rzecz. 5. Wynalazki i odkrycia sprawiają, że świat się rozwija. Młody naukowiec Jaki jest Twoim zdaniem największy wynalazek ostatnich lat? Podaj dwa argumenty przemawiające za Twoim wyborem. Największym wynalazkiem ostatnich lat jest moim zdaniem. Uważam tak, ponieważ: 1..
polonistyczna Ad@ i J@ś na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa III, pakiet 56, s. 1 Te wspaniałe wynalazki Zapisz wyrazy tworzące rodzinę wyrazu wynalazek. wynalazek Utwórz jak najwięcej słów z liter wchodzących w skład wyrazu wynalazek. 3 Wypisz nazwy co najmniej dwóch polskich wynalazków, o jakich udało Ci się dowiedzieć. Zaznacz na osi czasu, w którym wieku one powstały. X w. XI w. XII w. XIII w. XIV w. XV w. XVI w. XVII w. XVIII w. XIX w. XX w. XXI w.
polonistyczna Ad@ i J@ś na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa III, pakiet 56, s. 3 4 Uzupełnij tabelkę informacjami o wybranym wynalazku. Nazwa wynalazku Data powstania Kto go wymyślił Do czego służy 5 Utwórz od podanych wyrazów nazwy wykonawców czynności. wynalazek wynalazca rzeźba czytelnia księgarnia polityka śpiew muzyka gra rower
matematyczna Ad@ i J@ś na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa III, pakiet 56, s. 4 Te wspaniałe wynalazki 1 Oblicz, ile to pieniędzy. Pokoloruj sylaby pod wynikami. Ułóż z nich hasło. 99 zł 100 zł 53 zł ZEK RE KO 17 zł MU 14 zł LA ŁO 30 zł 44 zł GY CE 17 zł Hasło: NA 0 zł LI WY TO 3 zł 5 zł 35 zł
matematyczna Ad@ i J@ś na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa III, pakiet 56, s. 5 Mapa Polski kosztuje 7 zł. Ile mapek można kupić za: a) 1 zł? b) 35 zł? c) 14 zł? 3 Uzupełnij diagramy. 1 zł 95 gr + zł 5 gr + 1 zł 61 gr + 1 zł 5 gr + 5 zł zł 3 zł 50 gr + 4 zł 10 gr + 6 gr + 55 gr + 5 gr + 35 gr + 1 zł 4 gr + 65 gr + Kasia zbierała pieniądze, które dostawała od rodziców. W skarbonce miała 85 zł 50 gr. Kupiła szkatułkę za 5 zł 30 gr i kolorowe kamyki za 3 zł 0 gr. Ile pieniędzy zostało Kasi? Odpowiedź:
matematyczna Ad@ i J@ś na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa III, pakiet 56, s. 6 5 Napisz dwa pytania do zadania. Rozwiąż zadanie. Jaś wybrał się z mamą na zakupy. Poniższa tabelka przedstawia, co kupił. Produkt Cena za sztukę Liczba Wartość 5 zł 50 gr 1 34 zł 30 gr 1 17 zł 0 gr Do zapłaty 6 Uzupełnij zadanie tak, żeby można je było rozwiązać. Poproś osobę, która siedzi obok, aby je wykonała. Ada ma w skarbonce 55 zł 68 gr, a Jaś 39 zł gr.
Praca domowa Ad@ i J@ś na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa III, pakiet 56, s. 7 1 Przeczytaj opisy urządzeń. Wpisz ich nazwy i połącz z odpowiednią ilustracją. Dzięki temu urządzeniu możesz rozmawiać z koleżanką z Kanady i widzieć ją jednocześnie. Przygotujesz w nim np. prezentację multimedialną. Jest to nowoczesna wersja pieca kuchennego. Ma wbudowany zegar i na przykład rożen. To urządzenie może być małe lub całkiem spore. Umożliwia ono rozmowę z innymi, a także grę w gry komputerowe czy wysyłanie wiadomości e-mail. Można w nim robić pranie, nie mocząc nawet rąk. Ada kupiła zeszyty po zł za sztukę. Zapłaciła monetą pięciozłotową. Za resztę kupiła ołówki po 5 groszy za sztukę. Ile ołówków kupiła Ada?