Wstęp...1 Lekcja 1 i Konspekt lekcji Źródła informacji i metody komunikacji...2 Ćwiczenia...4 Ćwiczenie Ćwiczenie

Podobne dokumenty
Lekcja 8, 9 i 10. Konspekt lekcji Poczta elektroniczna. Materiał z podręcznika: Rozdział 5. Poczta elektroniczna

Temat 2. Program komputerowy

PROGRAM AUTORSKI KOŁA INFORMATYCZNEGO UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

INFORMATYKA. Portale społecznościowe

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

Tematy lekcji informatyki klasa 4a listopad 2011

Lekcja 21 i 22. Konspekt lekcji Utrzymywanie komputera w sprawności. Materiał z podręcznika: Rozdział 13. Utrzymywanie komputera w sprawności

Kryteria ocen zajęcia komputerowe klasa 4

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Lekcja 6 i 7. Konspekt lekcji Wyszukiwanie informacji. Materiał z podręcznika: Rozdział 4. Wyszukiwanie informacji

Rozkład materiału nauczania z przedmiotu INFORMATYKA. dla gimnazjum

Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe pojęcia związane z internetem; scharakteryzować pojęcia: portal, wortal, witryna, WWW, HTTP;

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

WYMAGANIA EDUKACYJNE INFORMATYKA klasa II

ROZDZIAŁ 2. INTERNET. Lekcja 5. Temat: Przeglądanie stron internetowych

2. Rozmowy i dyskusje w Internecie

Przedmiotowy system oceniania i wymagania edukacyjne dla klasy I III z informtyki

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny. z przedmiotu Informatyki. w klasie VI

Przedmiotowy System Oceniania z zajęć komputerowych w klasach IV - VI

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

PLAN REALIZACJI MATERIAŁU NAUCZANIA Z INFORMATYKI II. Uczeń umie: Świadomie stosować się do zasad regulaminów (P).

Komputer i urządzenia cyfrowe

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Przedmiotowy system oceniania - informatyka w gimnazjum

SCENARIUSZ TEMATYCZNY. Prawa Keplera (fizyka, informatyka poziom rozszerzony)

Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 5b grupa 1 i grupa 2

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

2. Metody prezentacji informacji

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z INFORMATYKI DLA KLASY V

Konspekt do lekcji informatyki dla klasy II gimnazjum. TEMAT(1): Baza danych w programie Microsoft Access.

KONSPEKT spotkanie z bajką polską

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z ZAJĘĆ INFORMATYCZNYCH DLA UCZNIÓW KL. IV. DOSTOSOWANE DO PROGRAMU NAUCZANIA INFORMATYKA EUROPEJCZYKA

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH

Zasady ruchu drogowego dla rowerzysty - przypomnienie wiadomości. Wykorzystanie podstawowych funkcji przeglądarki do przeglądania stron WWW.

Tematyka i rozwiązania metodyczne kolejnych zajęć lekcyjnych wraz z ćwiczeniami.

Skrócony konspekt lekcji prowadzonej w ramach Mobilnego Instytutu Kompetencji. Technologia informacyjna

Ogólne kryteria oceniania z przedmiotu zajęcia komputerowe w klasie czwartej.

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

WYMAGANIA EDUKACYJNE zajęcia komputerowe

Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA

Kryteria oceniania - informatyka

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Z nowym bitem Zajęcia komputerowe dla szkoły podstawowej. Wymagania na poszczególne oceny szkolne dla klasy IV

Wstęp do poradnika metodycznego Przykładowy rozkład materiału 13 I rok nauczania...13 II rok nauczania...13 Rozkład materiału:...

KRYTERIA OCENIANIA II ETAP EDUKACYJNY ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA IV KLASA V KLASA VI. DOPUSZCZAJĄCY Uczeń

Przedmiotowy system oceniania z informatyki

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z INFORMATYKI DLA UCZNIÓW KL. V. SZKOŁY PODSTAWOWEJ DOSTOSOWANE DO PROGRAMU NAUCZANIA INFORMATYKA 2000 NR

Dział Dopuszczający Dostateczny Dobry Bardzo dobry Celujący

PLAN WYNIKOWY Z INFORMATYKI DLA KLASY VI

Rozkład materiału nauczania. Zajęcia komputerowe Klasa 4. Temat z podstawy programowej. Nr lekcji Temat Dział Osiągnięcia ucznia

TECHNOLOGIA INFORMACYJNA

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE DLA KLASY 4 - ZASADY OCENIANIA

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLASY SZÓSTEJ W ZAKRESIE WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI UCZNIÓW

Scenariusz lekcji. wymienić zagrożenia czyhające na dane; podać definicję pojęć: phishing, pharning, spyware, adware, trojan, wirus;

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRODROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASIE IV

Rozkład materiału nauczania. Zajęcia komputerowe z pomysłem. Szkoła podstawowa. Klasa 4

Konspekt lekcji informatyki 2003/2004

CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon.

Tematy lekcji informatyki klasa 4a listopad 2012

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Wymagania edukacyjne z informatyki w klasie IIIa gimnazjum

Kryteria wymagań z przedmiotu: Informatyka

ROZKŁADY MATERIAŁU PRZEDMIOT ELEMENTY INFORMATYKI KLASA IV, V I VI.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH, KLASA CZWARTA. Zakres wiadomości. rozszerzający

WYMAGANIA EDUKACYJNE: ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA 4. Oznaczenia występujące w tabeli:

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z INFORMATYKI KLASA CZWARTA

Wiadomości i umiejętności

Rozkład materiału nauczania. Lekcje z komputerem. Klasa 4

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

SCENARIUSZ LEKCJI. Tajemniczy ciąg Fibonacciego sztuka przygotowania dobrej prezentacji

Numer i nazwa obszaru: Temat szkolenia:

Propozycje wymagań dla cyklu dwugodzinnego w ujęciu tabelarycznym

Wymagania edukacyjne z informatyki i technologii informacyjnej

Lekcja 5. Konspekt lekcji Wędrówki po Internecie

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych dla klas czwartych w roku szkolnym 2016/2017

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI. dla uczniów klas VI SP1 w Szczecinku

Diagnoza międzysemestralna postępów nauczania uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej nr 54 realizujących innowacyjny

OCENIANIE. Katalog wymagań programowych na poszczególne stopnie szkolne

Lekcja 28, 29 i 30. Konspekt lekcji Arkusz kalkulacyjny. Materiał z podręcznika: Rozdział 16. Arkusz kalkulacyjny

dopuszczający dostateczny dobry bardzo dobry celujący

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: WWW w pajęczynie informacji 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Internet 1

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA IV. Opis wymagań, które uczeń powinien spełnić, aby uzyskać ocenę:

Wymagania dla cyklu dwugodzinnego w ujęciu tabelarycznym. Gimnazjum nr 1 w Miechowie

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Wymagania edukacyjne z informatyki dla cyklu dwugodzinnego 1h tygodniowo w pierwszym roku nauczania

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

2. Tabele w bazach danych

Wymagania edukacyjne z informatyki na rok szkolny 2013/2014 Klasa III gimnazjum

Poziomy wymagań Konieczny K Podstawowy- P Rozszerzający- R Dopełniający- D Uczeń: z zakresu systemów

1.Zasady oceniania wynikają z przyjętego "Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania i dotyczą uczniów, którzy odbywają zajęcia z przedmiotu "Informatyka"

PLAN METODYCZNY NR 1

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych w klasie IV szkoły podstawowej. 1. Podstawowe zasady posługiwania się komputerem i programem komputerowym

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE - PLAN PRACY W KL. 3. Uczeń: - zna pojęcie Internet,

Wymagania edukacyjne i sposoby sprawdzania edukacyjnych osiągnięć uczniów z informatyki

Scharakteryzować szczegółowo pojęcia związane ze sterowaniem i zarządzaniem platformą komputerową w sposób bezpośredni

Transkrypt:

Wstęp...1 Lekcja 1 i 2...2 Konspekt lekcji Źródła informacji i metody komunikacji...2 Ćwiczenia...4 Ćwiczenie 1.1...4 Ćwiczenie 1.2...4 Ćwiczenie 1.3...4 Ćwiczenie 1.4...4 Ćwiczenie 1.5...4 Ćwiczenie 1.6...4 Ćwiczenie 1.7...4 Ćwiczenie 1.8...5 Ćwiczenie 1.9...5 Ćwiczenie 1.10...5 Ćwiczenie 1.11...5 Sprawdziany i system oceniania...5 Ocena 2...5 Ocena 3...5 Ocena 4...6 Ocena 5...6 Ocena 6...6

Wstęp Materiały udostępnione na stronie WWW mają charakter pomocniczy. Stanowią one rozszerzenie i uzupełnienie podręcznika Technologia informacyjna. Materiał podzielono na 36 lekcji. Pozostałe 36 godzin pozostawiono do dyspozycji nauczyciela. Proponowany rozkład materiału nauczania pokazano w tabeli A.1. Tabela A.1. Przykładowa siatka godzin na realizację programu nauczania Treści (rozdział) Razem na realizację treści Powtórzenie i sprawdzenie wiadomości uczniów Powtórzenia Sprawdziany 1. 2 1 1 4 2. 2 1 1 4 3. 1 1 1 3 4. 2 1 1 4 5. 3 1 1 5 6. 1 1 1 3 7. 1 1 1 3 8. 1 1 1 3 9. 2 1 1 4 10. 2 1 1 4 11. 1 1 1 3 12. 2 1 1 4 13. 2 1 1 4 14. 1 1 1 3 15. 4 1 1 6 16. 3 1 1 5 17. 3 1 1 5 18. 3 1 1 5 Razem 72 Razem na realizację W kolumnie pierwszej (Treści) podano numer rozdziału podręcznika, w którym opisano omawiany materiał. W kolumnie Razem na realizację treści podano liczbę godzin lekcyjnych przeznaczonych na realizację materiału. W kolumnach Powtórzenia i Sprawdziany podano liczbę godzin lekcyjnych pozostających do dyspozycji nauczyciela. Siatka godzin zaproponowana w tabeli A.1 ma charakter przykładowy. Może stanowić punkt wyjścia do opracowania przez nauczyciela własnej siatki w zależności od zaawansowania klasy.

Lekcja 1 i 2 Materiał z podręcznika: Rozdział 1. Źródła informacji i metody komunikacji Konspekt lekcji jest przykładem zorganizowania zajęć. W zależności od poziomu wiedzy uczniów nauczyciel może zmienić np. zestaw ćwiczeń. W takim przypadku zmiany będą dotyczyły punktów Zdefiniowanie ćwiczeń do wykonania oraz W kolejności określonej przez nauczyciela uczniowie wykonują ćwiczenia. W podrozdziale Ćwiczenia znajdują się ćwiczenia alternatywne. Konspekt lekcji Źródła informacji i metody komunikacji Temat: Źródła informacji i metody komunikacji Czas: 2x45 minut Uczeń powinien znać pojęcia: informatyka, informacja, społeczeństwo, przeglądarka stron WWW. Uczeń powinien posiadać umiejętności: włączania komputera, uruchamiania programów, posługiwania się myszą, wpisywania tekstu z klawiatury. Cele lekcji: Uczeń: potrafi wymienić cechy, którym komputery osobiste zawdzięczają swoją popularność, rozumie różnice pomiędzy dawnymi źródłami informacji i metodami komunikacji a obecnymi, umie wybrać wiarygodne źródło informacji, potrafi wymienić genezę i cechy społeczeństwa informacyjnego, potrafi wyjaśnić, dlaczego niewłaściwe jest bezkrytyczne korzystanie z komputerów. Formy pracy: praca indywidualna, praca ze wszystkimi uczniami jednocześnie. Metody pracy: metoda praktycznego działania; pokaz obserwacja; dyskusja. Środki dydaktyczne: stanowisko komputerowe. Przebieg lekcji: 1. Część organizacyjna Sprawdzenie obecności. Zapisanie tematu w dzienniku. Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji Jakie są przepisy obowiązujące w szkolnej pracowni komputerowej? Na czym polega higieniczna i bezpieczna praca z komputerem? Co oznacza termin informatyka? Podanie tematu i zapoznanie uczniów z celami lekcji Celem lekcji jest poznanie specyfiki nowych źródeł informacji i metod komunikacji oraz ich wpływu na społeczeństwo. Podanie nowego materiału Omówienie genezy i wzajemnych powiązań pomiędzy komputerem osobistym, Internetem, graficznym interfejsem użytkownika. Wyjaśnienie specyfiki Internetu jako źródła informacji. Omówienie powodów i warunków zastępowania społeczeństwa industrialnego przez społeczeństwo informacyjne. Zdefiniowanie ćwiczeń do wykonania Sprawdź, jakie rozmiary miałby stos kartek powstały po wydrukowaniu wszystkich stron WWW znajdujących się w bazie danych wyszukiwarki Google. Porównaj otrzymany wynik z innymi znanymi wielkościami. Podaj czynności, których nie można wykonać bez korzystania z komputera. Wymień te zastosowania technologii informacyjnej, z których korzystasz. Wymień źródła informacji, z których korzystasz najczęściej. Czym kierujesz się podczas dokonywania wyboru? Znajdź w Internecie strony WWW związane z popularnym słowem kluczowym. Wymień możliwości i ograniczenia komputerów osobistych. Wymień usługi świadczone za pośrednictwem Internetu. Porównaj je z usługami tradycyjnymi. Podaj różnice pomiędzy wydaniem książki lub czasopisma a opublikowaniem informacji w Internecie.

W kolejności określonej przez nauczyciela uczniowie wykonują ćwiczenia: Wczytują wyszukiwarkę Google. Odczytują liczbę stron, która jest w niej zarejestrowana. Obliczają rozmiary, jakie miałby stos kartek powstały po wydrukowaniu wszystkich stron WWW znajdujących się w bazie danych wyszukiwarki Google. Porównują rozmiary stosu kartek z innymi wielkościami, na przykład z obwodem Ziemi. Przy założeniu, że na zapoznanie się z każdą stroną potrzeba tylko jednej sekundy, obliczają czas potrzebny na obejrzenie każdej strony zarejestrowanej w wyszukiwarce. Wymieniają możliwości i ograniczenia komputerów osobistych. Celem ćwiczenia jest ocenienie, czy daną pracę można wykonać za pomocą komputera (komputery świetnie przetwarzają dane, ale nie są w stanie wykazać inicjatywy). Nauczyciel zwraca uwagę na fakt, że coraz większa liczba usług jest świadczona za pośrednictwem Internetu. Uczniowie wymieniają ich wady (na przykład wideokonferencje wysokie koszty sprzętu, łączy i oprogramowania, e-nauka brak kontaktu z nauczycielem i innymi uczniami) i zalety (na przykład wideokonferencje oszczędność czasu uczestników, e-nauka szansa na zdobycie wykształcenia dla osób niepełnosprawnych lub mieszkających z dala od ośrodków akademickich). Wczytują stronę serwisu informacyjnego. Odczytują daty opublikowanych wiadomości. Nauczyciel podkreśla szybkość publikacji. Znajdują w wyszukiwarce strony WWW zawierające hasło elektron. Sprawdzają, ile stron nie dotyczy cząstki elementarnej. Nauczyciel zwraca uwagę na związane z tym niebezpieczeństwa (na przykład dezinformacja). Czynności końcowe Rozmowa na temat problemów napotkanych podczas wykonywania ćwiczeń. Ocena pracy uczniów. Samoocena uczniów. Omówienie najciekawszych spostrzeżeń. Zakończenie lekcji Podanie tematu następnej lekcji. Ćwiczenia Ćwiczenie 1.1 Wymień trzy czynniki, które są najbardziej szkodliwe dla człowieka podczas pracy z komputerem. Sprawdź, czy Twoje stanowisko komputerowe przed nimi chroni. Ćwiczenie 1.2 Scharakteryzuj trzy typy komputerów: maszyna obliczeniowa, stacjonarny komputer osobisty, laptop. Czy na tej podstawie można określić kierunek zmian w konstrukcji komputerów? Jaki, Twoim zdaniem, powinien być następny krok w konstrukcji komputerów? Ćwiczenie 1.3 Pierwsze komputery działały tylko w trybie tekstowym. Czym było to podyktowane? Ćwiczenie 1.4 Sformatuj dyskietkę, załóż na niej folder, wyświetl zawartość dyskietki, wykonaj spis plików znajdujących się w katalogu systemowym w komputerze działającym pod kontrolą systemu Windows. Uruchom konsolę MS-Dos. Wykonaj ponownie powyższe czynności w trybie tekstowym. Porównaj tryb graficzny i tekstowy. Do jakich zastosowań lepszy jest tryb graficzny, a do jakich tekstowych?

Ćwiczenie 1.5 Znajdź w Internecie informacje o Encyklopedii Powszechnej wydanej drukiem i na płycie CD. Porównaj obie wersje pod względem: ceny, objętości, wygody przeszukiwania. Do jaki zastosowań lepsza jest wersja drukowana, a do jakich elektroniczna? Ćwiczenie 1.6 Jakie zalety i wady ma znikoma cenzura informacji publikowanych w Internecie. Znajdź w Internecie informacje o kraju, w którym aktualnie ma miejsce konflikt zbrojny. Porównaj informacje podawane przez każdą z stron konfliktu oraz instytucje ogólnoświatowe np.onz. Ćwiczenie 1.7 Jakie są możliwości kontroli informacji publikowanych w Internecie. Odszukaj na stronie firmy oferującej darmowe miejsca na strony WWW regulamin. Jakie są w nim zapisy umożliwiające kontrolę publikowanych treści? Ćwiczenie 1.8 Wymień kryteria weryfikacji rzetelności źródeł informacji znajdowanych w Internecie. Wyszukaj informacje dotyczące haseł: bitwa pod Grunwaldem, próchnica zębów, odchudzanie. Sprawdź, która z stron spełnia podane przez Ciebie kryteria? Czy znajdują się na niej wartościowe informacje? Czy kryteria weryfikacji informacji należy uzupełnić? Ćwiczenie 1.9 Podaj tencje rozwojowe nośników danych. Znajdź dane techniczne: pamięci Flash Pen, CD-RW, DVD-RW. Porównaj cenę jednego GB pojemności pamięci, szybkość zapisu i odczytu, trwałość zapisu. Jak zmienia się cena za 1 GB pamięci w zależności od pojemności nośnika? Ćwiczenie 1.10 Podaj tencje rozwojowe źródeł informacji i metod komunikacji. Znajdź w Internecie relację w wystąpienia Billa Gatesa podczas jego pobytu w Polsce. Jakie są jego przewidywania w zakresie rozwoju źródeł informacji i metod komunikacji. Czym różnią się przewidywania Twoje i Billa Gatesa? Czy zgadzasz się z tezami twórcy Microsoftu? Ćwiczenie 1.11 Wymień wady i zalety robienia zakupów w sklepach internetowych. W popularnym portalu wpisz hasło sklep internetowy. Odwieź kilka z nich. Jakie towary są w nich oferowane? Czy twórcy sklepu w jakich sposób zminimalizowali brak możliwości obejrzenia towaru i bezpośredniego kontaktu z sprzedawcą? Sprawdziany i system oceniania W tabela podano umiejętności i wiadomości, które uczeń powinien opanować, aby uzyskać danę ocenę. Na ocenę 2 powinien wykazać się znajomością tylko zagadnień z tabeli Ocena 2. Na ocenę 3 powinien wykazać się znajomością tylko zagadnień z tabel Ocena 2 i Ocena 3 itd. Tematy sprawdzianów podzielono na 4 grupy. Nauczyciel może jest wykorzystać do przeprowadzenia sprawdzianu z podziałem na maksymalnie 4 grupy lub wybrać ćwiczenia, które najbardziej mu odpowiadają i podzielić klasę podczas sprawdzianu na odpowiednią mniejsza liczbe grup.

Ocena 2 Uczeń zna regulamin szkolnej pracowni komputerowej. Uczeń potrafi wyjaśnić, na czym polega higieniczna i bezpieczna praca z komputerem. Uczeń przestrzega regulaminów związanych z korzystaniem z pracowni informatycznej. Uczeń przestrzega warunków BHP i porządku na stanowisku pracy Ocena 3 Uczeń wymienia przyczyny popularności komputerów osobistych. Uczeń zna terminy komputer osobisty, Internet. Uczeń potrafi wymienić zalety komputera, Internetu, interfejsu graficznego. Uczeń rozumie różnicę pomiędzy drukowanymi źródłami informacji, a publikacjami internetowymi. Ocena 4 Uczeń wyjaśnia na czym polegają znikome ograniczenia związane z publikowaniem informacji w Internecie. Uczeń wymienia rolę Internetu w wymianie informacji. Uczeń zna kierunki ewolucji interfejsów systemów operacyjnych. Uczeń wylicza wady i zalety wynikające z łatwości publikowania w sieci. Ocena 5 Uczeń umie sformułować istotne kryteria selekcji źródeł informacji. Uczeń wyjaśnia dlaczego komputery są narzędziami nadającymi się do gromadzenia i wyszukiwania dużej liczby informacji. Uczeń zna rolę technologii informacyjnej w powstaniu społeczeństwa informacyjnego. Uczeń umie scharakteryzować społeczeństwo informacyjne. Ocena 6 Uczeń umie podać kierunki ewolucji źródeł informacji. Uczeń zna rolę źródeł informacji w poznawaniu świata. Uczeń rozumie powody wzrostu znaczenia mobilnego dostępu do Internetu. Uczeń wymienia usługi, które są świadczone dzięki Internetowi. Wymienia różnice pomiędzy usługami tradycyjnymi a ich internetowymi odpowiednikami