Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Scenariusz zajęć nr 45 Temat: Idziemy do sklepu- obliczenia pieniężne.

Scenariusz zajęć nr 28 Temat: Umiem mówić nie - poznajemy zasady kulturalnego odmawiania.

Temat: Odejmowanie w pamięci

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Zakupy. Zakupy. Zagadnienia z podstawy programowej

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Nasze mamy. Scenariusz nr 6

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat: Pole równoległoboku.

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Odkrywam siebie i uczę się poznawać świat Temat: Inni, a jednak tacy sami

Scenariusz zajęć nr 10 Temat: Poznajemy zasady panujące w naszej szkole.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Odejmujemy i dodajemy w zakresie 10. Klasa I Edukacja: matematyczna,muzyczna

Temat lekcji: Ratujmy Ziemię!

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć Edukacja matematyczna Czas realizacji zajęć : 45 min

Temat lekcji: Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z działaniami na wyrażeniach dwumianowanych.

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej. Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz nr 17 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Zadania matematyczne nie z tej planety.

Metody nauczania: Rozmowa z opisem, pogadanka, ćwiczenie, działania praktyczne, burza mózgów, sytuacyjna.

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Co październik z sobą niesie? Jesień w lesie. Temat: Jesienne kolory

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KL III SZKOŁY PODSTAWOWEJ KULTURALNY UCZEŃ

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

Scenariusz nr 61 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Wyprawy z rodzicami. Temat: Dzień Mamy

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

Scenariusz zajęć nr 33 Temat: Pracowity jak pszczoła zwyczaje pszczół

Scenariusz nr 7. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Pokolenie

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Metody nauczania: Burza mózgów, opis, dyskusja, ćwiczenie, prezentacja animacja (pokaz).

Scenariusz zajęć Temat: Mój pamiętnik

Temat: We need some sugar. Rzeczowniki policzalne i niepoliczalne. Zastosowanie A/AN/SOME/ANY. Utrwalenie słownictwa z zakresu żywności

Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Samorządni Temat: Wybieramy samorząd klasowy SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTU

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, pogadanka, działanie praktyczne, problemowa, obserwacja, zabawowa.

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Scenariusz zajęd nr 17 Temat: Szkoła dzieci w Bullerbyn czym się różni od naszej? Cele operacyjne: Uczeo:

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 2. Temat: Rozważny jak Tygrys.

12. ILE TO KOSZTUJE CZYLI OD ZAGADKI DO ZADANIA TEKSTOWEGO, CZ. I

Scenariusz zajęd nr 45 Temat: Piszemy życzenia świąteczne.

Scenariusz nr 38 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, zabawa ruchowa, gra dydaktyczna

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz nr 7. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Pisanki, kraszanki, jajka malowane

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć nr 6

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Scenariusz nr 42 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Metody i techniki nauczania: pokaz, pogadanka, inscenizacja, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zgoda buduje, niezgoda rujnuje Temat: Każdy z nas jest ważny

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, metoda ekspresyjna.

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 5

Klasa 3 październik blok 4 dzień 5. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: Pamiętamy. Temat dnia: Chwila zadumy - wyjście na cmentarz. Cele zajęć: Uczeń:

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Biało-czerwony maj Temat: Piękna jest moja Ojczyzna SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA

Scenariusz zajęć nr 8

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

Metody i techniki: praca z tekstem, ćwiczenia praktyczne, burza mózgów.

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz nr 59 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Tydzień żartów i zagadek Temat: Matematyczne łamigłówki

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz zajęć nr 35 Temat: Nasi przyjaciele ze schroniska pomagamy bezdomnym zwierzętom.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Ważymy. Co można kupić na wagę? Zagadnienia z podstawy programowej

Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć nr 2

Transkrypt:

Scenariusz zajęć nr 13 Temat: Jak mądrze robić zakupy? Cele operacyjne: Uczeń: rozróżnia będące w obiegu monety i banknot 10 zł, odczytuje wartość pieniędzy, wymienia banknoty na bilon, ustala listę zakupów, wybiera produkty za określoną kwotę, dodaje i odejmuje w zakresie 10, właściwie zachowuje się w sklepie, układa z podanych liter wyraz. Środki dydaktyczne: tablica interaktywna, litery hasła, imitacje monet będących w obiegu i banknotu 10 zł, prawdziwe artykuły lub ich imitacje oraz kartki z cenami: jabłko sprzedawane na sztuki 1 zł, pomarańcza sprzedawana na sztuki 2 zł, mała woda mineralna 2 zł, bułka kajzerka 2 zł, kanapka z serem 3 zł, zeszyt 1 zł, ołówek 1 zł, długopis 4 zł, gumka myszka 3 zł, gumki do włosów 4 zł, spinki do włosów 5 zł, model samochodu 7 zł, kartki pocztowe 1 zł, karta pracy nr 1 (kontury artykułów i ich ceny), tablety lub laptopy, ćwiczenia interaktywne. Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne. 1

Formy pracy: zbiorowa jednolita (w tym w parach), zbiorowa zróżnicowana (w tym w małych grupach), indywidualna jednolita i zróżnicowana. Przebieg zajęć: Etap wstępny Prowadzący zajęcia wita dzieci. Na tablicy umieszcza porozrzucane kolorowe litery. Prosi chętnych uczniów, aby uporządkowali litery w taki sposób, żeby powstało hasło związane z tematem dzisiejszych zajęć ( zakupy ). Informuje, że dziś uczniowie będą się uczyć robienia zakupów. Etap realizacji Zadanie 1 Dzieci otrzymują od nauczyciela rekwizyty pieniądze. Odczytują na głos ich nominały i układają monety i banknoty według wskazanej przez nauczyciela kwoty. Jest to podstawą do rozmowy o zakupach. Pytania nauczyciela mogą być następujące: od kogo dzieci otrzymują pieniądze na swoje wydatki? skąd rodzice mają pieniądze? jakich dokonujesz zakupów? gdzie dokonujesz zakupów? Na zakończenie jedno lub kilkoro z dzieci może opowiedzieć o swoich zakupach. Zadanie 2 Nauczyciel wyznacza miejsce zabawy w sklep. Chętne dzieci zgłaszają się jako sprzedawcy, rozkładając na kilku stolikach swoje produkty wraz z cenami. Pozostałe dzieci układają z pomocą nauczyciela listę zakupów. Sprzedawcy stoją przy swoich sklepach; reszta dzieci 2

siada na dywanie tak, aby wszystkie widziały stoiska. Chętne dzieci klienci dokonują zakupów. Pierwszy klient, zaopatrzony przez nauczyciela w pieniądze rekwizyty wchodzi do sklepu. Zarówno klient, jak i sprzedawca powinni być uprzejmi (mówić dzień dobry, proszę, dziękuję, grzecznie odpowiadać rozmówcy, mówić na końcu do widzenia ). Kupujący i sprzedający liczą prawidłowo wartość towaru, wydawaną resztę. Wszystkie dzieci również wykonują w pamięci obliczenia. Sprawdzają poprawność transakcji. Uczniowie ćwiczą także rozmienianie i wymienianie pieniędzy: dwie monety 5zł zamieniają na banknot 10 zł, banknot 10 zł rozmieniają na pięć monet 2 zł. Nauczyciel od czasu do czasu przerywa zabawę, aby wskazać właściwe lub niewłaściwe zachowanie albo zwrócić uwagę na obliczenia pieniężne. Zabawę powtarzamy kilka razy, zmieniając role. Każda następna grupa, powinna uwzględnić uwagi obserwatorów i poprawić błędy poprzedników (np. jeśli pierwszy klient nie powiedział dzień dobry wchodząc do sklepu, następny klient już o tym pamięta.) Wszyscy występujący otrzymują brawa. Zadanie 3 Nauczyciel nawiązuje rozmowę z uczniami na temat planowania wydatków. Pytania nauczyciela mogą być następujące: dlaczego rodzice nie mogą kupić wam wszystkiego, czego chcecie? co możemy zrobić, jeżeli coś bardzo chcemy kupić, a nie mamy dostatecznie dużo pieniędzy? co kupiliście sami (lub namówiliście rodziców), co potem wam nie było potrzebne? Następnie nauczyciel proponuje ustalić reguły mądrego kupowania. Dzieli klasę na grupy, które wymyślają po kilka reguł. Po skończonym czasie grupy prezentują swoje pomysły. Przykładowe reguły mogą być następujące: zastanowię się, co chce kupić, robię listę, starannie oglądam towar, ustalam, czy mam tyle pieniędzy. 3

Zadanie 4 Dzieci uruchamiają tablety i wykonują ćwiczenie interaktywne: zakupy w sklepie z koniecznością zapisania i obliczenia działania. Na monitorze porozrzucane są rysunki przyborów szkolnych. Przy każdym z nich umieszczono jego cenę. Zadaniem ucznia jest dokonanie zakupów za kwotę 10 zł. Dzieci wybierają produkty, zapisują ich cenę i dokonują obliczeń. Zadanie 5 Nauczyciel rozdaje kartę pracy nr 1: kartki z konturami i cenami produktów (jabłko sprzedawane na sztuki 1 zł, pomarańcza sprzedawana na sztuki 2 zł, mała woda mineralna 2 zł, bułka kajzerka 2 zł, kanapka z serem 3 zł, zeszyt 1 zł, ołówek 1 zł, długopis 4 zł, gumka myszka 3 zł, gumki do włosów 4 zł, spinki do włosów 5 zł, model samochodu 7 zł, kartka pocztowa 1 zł). Zadaniem dzieci jest zakreślić towary za 10 zł. Następnie uczniowie w parach wymieniają się swoimi kartami i sprawdzają poprawność wykonania zadania. Etap końcowy W celu podsumowania lekcji nauczyciel zadaje dzieciom następujące pytania: co powinniśmy zrobić przed dokonaniem zakupów? dlaczego nie można kupować wszystkiego, co się chce? co powinniśmy zrobić po wejściu do sklepu? co zrobić przy wyjściu? dlaczego warto oszczędzać? Chętne dzieci odpowiadają na pytania. Nauczyciel pyta dzieci, czy któreś zadanie było dla nich trudne i dlaczego. Chwali dzieci za wykonana pracę i zachowanie podczas zajęć. Dodatkowo Uczeń zdolny: w zadaniu 5 rozwiązuje zadanie tekstowe typu Mama wybrała się po zakupy, zabrała ze sobą 15 zł. Na kartce zapisała następujące produkty: mała kostka masła, twarożek 4

wiejski, pomidor, 3 kajzerki, 3 jabłka. Po zakupach zostało jej 2 zł. Ile mama wydała na zakupy? (w pamięci, po wykonaniu zadania z karty pracy). 5