4 dni. Temat: Jesteśmy przewodnikami po mieście. Czas zajęć:

Podobne dokumenty
4 dni. Temat: Jesteśmy przewodnikami po mieście. Czas zajęć:

PROJEKT EDUKACYJNY TYTUŁ: ZAPRASZAMY DO PSZCZYNY OPRACOWANIE I PROWADZENIE ZAJĘĆ: mgr Anna Ryba. Strona 1 z 6

Scenariusz zajęć nr 4

KONSPEKT ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA NAUCZYCIELI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA. TEMAT: Pisanie opowiadania na temat Podróżować, ale jak?, utrwalenie wiadomości o środkach transportu.

POZNAŃ - MOJE MIASTO CYKL ZAJĘĆ POŚWIĘCONYCH EDUKACJI REGIONALNEJ KLASA O DZIEŃ I

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć nr 8

PROJEKT EDUKACYJNY REALIZOWANY W KL. VA OD MAJA DO GRUDNIA 2013 R. TYTUŁ

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

Klasa pierwsza na piastowskim szlaku.

TEMAT DNIA: PODRÓŻUJEMY PO KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ.

ŚLADAMI BOHATERÓW JEŻYCJADY

Mapa niewyczerpane źródło informacji

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie trzeciej z wykorzystaniem komputera

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

ŚLADAMI BOHATERÓW JEŻYCJADY

Zasady ruchu drogowego dla rowerzysty - przypomnienie wiadomości. Wykorzystanie podstawowych funkcji przeglądarki do przeglądania stron WWW.

KONSPEKT spotkanie z bajką polską

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH 1-3 SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ZESPOLE SZKÓŁ W KRZYWINIU

PROGRAM KOŁA EKOLOGICZNO INFORMATYCZNEGO REALIZUJĄCY AUTORSKI PROJEKT: NASZE NAJ...

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH KLASA II Opracowany przez Zofię Twardowską i Elżbietę Kołodziejczuk OŚRODEK TEMATYCZNY: RODZINNE SPOTKANIA

Temat dnia: Otoczenie mojej szkoły"

Eureka! Czy wiesz, że w szkole jest biblioteka!?

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam-idę w świat

2 godz. Temat: Jak osiągnąć sukces? Czas zajęć:

Spis treści. Część I. Uczenie dzieci z dysleksją - najskuteczniejsze metody. Część 2. Strategie nauczania

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja mała ojczyzna

Temat dnia: Uczę się w bezpiecznej szkole"

Temat: There is a museum in my town. Słownictwo związanez nazwami budynków użyteczności publicznej. Struktura THERE IS/THERE ARE

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

Scenariusz zajęć nr 4

Kryteria oceniania osiągnięć uczniów w zakresie przedmiotu języka rosyjskiego w klasie I szkoły

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY ŁĄCZONEJ: II III Opracowała: Elżbieta Mateusiak OSRODEK TEMATYCZNY: ZIMA W PEŁNI TEMAT DNIA: W KRAINIE LODU

Scenariusz zajęć nr 8

Zajęcia z edukacji wczesnoszkolnej- edukacja polonistyczna klasa IIIA. Zajęcia przeprowadzone przez Alicję Zawadzką

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Klasa 2 wrzesień blok 5 dzień 3. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: Co słychać w parku? Temat dnia: Drzewa i ich liście. Cele zajęć: Uczeń:

Plan poprawy efektów kształcenia w szkole podstawowej na rok szkolny 2012/2013 opracowany na podstawie analizy wyników sprawdzianu po klasie szóstej

Opracowała: Małgorzata Brzezińska Nauczyciel Nauczania Zintegrowanego Szkoła Podstawowa w Gryficach

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY II

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Wykaz tematów zajęć bibliotecznych w CDN PBP Filia w Turku w roku szkolnym 2016/2017. Zajęcia dla przedszkolaków i uczniów klas 1-3

Rozkład materiału nauczania. Zajęcia komputerowe z pomysłem. Szkoła podstawowa. Klasa 4

PROGRAM LEKCJI BIBLIOTECZNYCH KL. I VI - rok szk. 2014/2015 realizowany przez nauczyciela bibliotekarza na zajęciach grupowych

Opracowanie: mgr Joanna Jakubiak-Karolak mgr Ewa Niedźwiedzka. Strona 1 z 14

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat


I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata

PROJEKT EDUKACYJNY W PRZEDSZKOLU NR 4,,WROCŁAW- NASZA MAŁA OJCZYZNA 2016/2017

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

GAZETKA DZIENNIKARZY Z ŻAR NAJLEPSZA W WOJEWÓDZTWIE!

Temat: Pole równoległoboku.

Gimnazjum nr 2 w Giżycku

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Wędruj z nami i poznawaj świat

Konspekt lekcji. Przebieg zajęć: czas całkowity 90 minut. I. Rozpoczęcie zajęć 20 minut

Rozkład materiału nauczania. Zajęcia komputerowe Klasa 4. Temat z podstawy programowej. Nr lekcji Temat Dział Osiągnięcia ucznia

1. Temat: Wody Jordanu - Sakrament chrztu świętego.

PROGRAM POPRAWY EFEKTYWNOŚCI NAUCZANIA OBOWIĄZUJĄCY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 4 IM. JANA BRZECHWY. rok szkolny 2011/2012

Formy nauczania lekcja zajęcia edukacyjne (zmiana roli nauczyciela z osoby przekazującej wiedzę w osobę wspomagającą uczenie się uczniów).

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele:

Scenariusz zajęć nr 1

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY III

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

ELEMENTY ŚWIATA PRZEDSTAWIONEGO TEKSTU EWY GRĘTKIEWICZ PIERWSZA LEKCJA POLSKIEGO.

Projekt edukacyjny nr 2. Tytuł projektu: Moja ojczyzna Polska. Czas realizacji projektu: 1 tydzień. Projekt trwa przez cały tydzień, kończy się

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat


PROGRAM TURYSTYCZNO- KRAJOZNAWCZY NAUCZANIE I WYCHOWANIE PRZEZ PODRÓŻOWANIE

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

Konspekt lekcji 1. - Dokonanie doboru dwuosobowych grup ze wskazaniem pracy ucznia z dysfunkcjami z kolegą bez problemów (pomoc pedagogawychowawcy).

Plan rozwoju zawodowego. na stopień. nauczyciela mianowanego.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 5. Temat: Przezorny jak Tygrys.

Program rozwoju Gimnazjum w Powroźniku. na rok szkolny 2009/2010. realizowany w ramach projektu. Dobry start lepsza przyszłość

Mówić, nie mówić, czyli o różnych sposobach komunikacji

Na zajęciach dodatkowych realizowane będą następujące metody:

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska. Scenariusz nr 3

Autor: Klasa I Temat lekcji: Edukacja: Cel/cele zajęć: Cele zajęć w języku ucznia/ dla ucznia: Kryteria sukcesu dla ucznia

Piękna nasza Polska cała

PROGRAM ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH ZAINTERESOWANIA UCZNIÓW WYBITNIE UZDOLNIONYCH PRZYRODNICZO I MATEMATYCZNIE W KLASIE DRUGIEJ W ROKU SZKOL.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Lekcja z przysposobienia czytelniczego i informacyjnego w klasie VI. Temat: Wydawnictwa informacji bezpośredniej, metody posługiwania się nimi.

6 W średniowiecznym mieście

Scenariusz nr 1. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Pokolenie

Moja mała Ojczyzna Program ścieżki - edukacja regionalna - dziedzictwo kulturowe w regionie rawskim.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA UCZNIÓW UPOŚLEDZONYCH W STOPNIU LEKKIM KLASA I

Transkrypt:

Temat: Jesteśmy przewodnikami po mieście Czas zajęć: 4 dni Cele ogólne: rozwijanie zdolności poznawczych poznawanie najbliższego otoczenia społecznego i kulturowego budzenie szacunku i zainteresowania zabytkami jako świadectwa kultury narodowej oraz historią miejscowości kształtowanie umiejętności wnioskowania, dostrzeganie zależności przyczynowo skutkowych oraz związków czasowych kształtowanie umiejętności redagowania sprawozdania kształtowanie umiejętności dokonywania obliczeń pieniężnych wykorzystanie wiedzy szkolnej w praktycznych sytuacjach rozwijanie umiejętności uczenia się poprzez obserwację i doświadczanie Cele operacyjne: Uczeń: zapoznaje się z historią najważniejszych zabytków miasta oraz jego herbem (np.: Zamek, Ratusz, Kościół Św. Małgorzaty, Dom Gotycki) poznaje legendę o powstaniu miasta wyszukuje i opracowuje informacje do przewodnika po mieście o wybranym miejscu (zabytku) ustala źródła pozyskania informacji i korzysta z nich planuje trasę wycieczki po mieście oblicza koszty wycieczki na jednego ucznia oraz dla całej grupy i zaproszonych gości odszuka na mapie ulicę, przy której mieszka rozpoznaje i podpisuje wybrane zabytki miasta opowiada o wybranym miejscu podczas wycieczki wyraża swoją opinię o spotkaniu z zaprzyjaźnioną klasą bierze udział w gromadzeniu słownictwa do sprawozdania redaguje sprawozdanie Metody nauczania: Pogadanka, praca z tekstem, metoda gier i zabaw, burza mózgów, praktycznego działania ćwiczenia.

Formy organizacji zajęć: Indywidualna i zbiorowa praca jednolita, zróżnicowana praca w grupach. Środki dydaktyczne: puzzle dla grup przedstawiające różne zabytki miasta (Załącznik 1) krzyżówki dla grup (Załącznik 2) fizyczna mapa Polski plany miasta Nowego Sącza dla grup teksty legend herb miasta i informacje o nim komputer dostęp do Internetu książki z biblioteki szkolnej przewodnik po mieście, flamastry rozkład jazdy autobusów miejskich słowniki języka polskiego Przebieg zajęć: DZIEŃ I Temat: Zapoznanie z legendą związaną z herbem miasta Nowego. Sącza. Wyszukiwanie na planie miasta dzielnic, ulic i zabytków. Ustalenie trasy wycieczki po mieście. 1. Przywitanie. 2. Poznanie herbu miasta Nowego Sącza i związanych z nim legend np.: Legenda o Św. Małgorzacie* Żyła około 1700 lat temu w Azji Mniejszej na terenie dzisiejszej Turcji. Podania mówią, że jej mama zmarła, gdy Małgorzata była dziewczynką, a ojciec, pogański kapłan, oddał ją na wychowanie piastunce, która była chrześcijanką. Piękne opowiadania o Panu Jezusie tak zachwyciły dziewczynkę, że nazwała go swoim oblubieńcem. Ta sama tradycja podaje, że Małgorzata była piękną dziewczyną i zakochał się w niej rzymski namiestnik. Kiedy poprosił ją o rękę, Małgorzata odpowiedziała, że ma już oblubieńca, którym jest Chrystus. Gdy namiestnik prośbą i obietnicami nie zdołał nakłonić ukochanej, by zapomniała o Panu Jezusie i wyszła za niego, wtrącił ją do więzienia. Tam groźbami, a później ciężkimi torturami chciał ją zmusić do odstępstwa od wiary. Według legendy w więzieniu świętą kusił także szatan, który przybrał postać groźnego smoka, jednak Małgorzata odpędziła go znakiem Krzyża Świętego. Swoją nieugiętość w wierze przypłaciła życiem. Została ścięta mieczem. Jej imię i postać są nadal bardzo popularne. Artyści przedstawiają ją z palmą męczeństwa i z krzyżem, u jej stóp smok. W Polsce 7 miejscowości ma w herbie tę świętą (między innymi Nowy Sącz). 3. Wspólne zapisanie notatki o herbie miasta. Herbem miasta jest postać jest Św. Małgorzaty stojąca na smoku symbolu szatana, z krzyżem w jednej ręce, a w drugiej z palmą męczeństwa (gdyż zginęła za wiarę). *E. Stadtmuller, Legendy o świętych, Wydawnictwo espe, Kraków 2006.

4. Pokolorowanie herbu miasta i wklejenie go do zeszytu. 5. Zadanie domowe: Na następnych zajęciach przygotujemy przewodniki po naszym mieście. Ułatwi nam to oprowadzenie po nim zaproszonych gości. Zastanówcie się, jakie zabytki naszego miasta warto pokazać. I gdzie szukać o nich informacji? 6. Zakończenie zajęć. DZIEŃ II Temat: Wykonanie przewodnika po mieście według ustalonego planu na podstawie zgromadzonych informacji. Zapoznanie się z wybranymi zabytkami i ich historią. 1. Przywitanie. 2. Nawiązanie do zadania domowego: które miejsca zabytkowe warto umieścić w naszym przewodniku i oprowadzić po nich gości? Uczniowie zgłaszają swoje propozycje. 3. Ułożenie puzzli (Załącznik 1) przedstawiających różne zabytki miasta (praca w grupach). Rozpoznawanie zabytków i podpisanie ich: Zamek ruiny, Ratusz, Kościół Św. Małgorzaty, Dom Gotycki, Kapliczka Szwedzka. 4. Wystawa ułożonych puzzli. 5. Praca z mapą fizyczną Polski wyszukanie na mapie naszej miejscowości i ustalenie jej położenia. 6. Analiza planu miasta: Wyszukiwanie na planie ulic: Lwowska. Jagiellońska, Długosza, ulic, przy których dzieci mieszkają i ulicy, przy której usytuowana jest szkoła. Odszukanie i zapisanie poszczególnych nazw dzielnic miasta. Umiejscowienie zabytków ułożonych z puzzli przez poszczególne grupy, zaznaczenie ich na planie miasta. Ustalenie oraz zaznaczenie na planie miasta i zapisanie trasy wycieczki dla naszych kolegów, oraz listy zabytków, z którymi jako przewodnicy zapoznamy gości. (Nie zapomnimy oczywiście o tradycyjnych lodach i grillu w skansenie). Ustalenie, gdzie możemy dojść na nogach, a gdzie warto podjechać. Sprawdzenie na rozkładzie jazdy, którym autobusem miejskim pojedziemy. Ustalenie i obliczenie kosztów wycieczki: - cena biletów na MPK, - cena biletów wejścia do Domu Gotyckiego (muzeum), - cena biletów do skansenu, - cena lodów. 7. Redagowanie przewodnika po mieście, który przekażemy do biblioteki szkolnej oraz damy naszym gościom na pamiątkę. Gdzie będziemy szukać informacji potrzebnych do przewodnika? Uczniowie podają propozycje: np. Internet, przewodniki po mieście, encyklopedie, albumy o Nowym Sączu. 8. Wyjście do szkolnej biblioteki, aby poszczególne grupy mogły przygotować materiał do przewodnika korzystając z rozmaitych źródeł informacji. Przypominamy: członkowie każdej grupy powinni także umieć opowiedzieć o wybranym miejscu w sposób ciekawy, interesujący, niezbyt długi ta umiejętność będzie potrzebna przy oprowadzaniu gości po mieście. 9. Wykonanie przez grupy, kart do przewodnika po mieście według przygotowanego wcześniej planu na podstawie wyszukanych informacji oraz zdjęć: I grupa Herb miasta i legenda o jego powstaniu.

II grupa Kościół Św. Małgorzaty Obraz Przemienienia Pańskiego. III grupa Historia ratusza. IV grupa Zamek. V grupa Dom Gotycki. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela i bibliotekarza korzystają: z Internetu, encyklopedii, albumów o mieście, z przewodników. Mają możliwość również wydrukowania notatek i zdjęć zabytków (wklejają je na strony przewodnika). 10. Prezentacja przygotowanych przez grupy poszczególnych stron przewodnika po mieście i łączenie go w całość. Wykonanie kopii przewodnika dla gości i do biblioteki szkolnej. 11. Ustalenie terminu wycieczki po mieście egzamin próbny na przewodnika po mieście. 12. Zakończenie zajęć. DZIEŃ III Temat: Wycieczka po Nowym Sączu według ustalonego planu. Prezentacja przez poszczególne grupy informacji o wybranych zabytkach. (Wcześniej dzieci z nauczycielem odbyły spacer wyznaczoną trasą.) 1. Powitanie zaproszonych gości, którzy przybyli z pobliskiej miejscowości. Zaproszenie gości do wspólnego powitania Iskierka. 2. Przedstawienie gościom zaplanowanej trasy (właściwie przypomnienie, bo informacje zostały wcześniej przesłane drogą internetową) i ustalenie, w jaki sposób będziemy się poruszać po mieście. 3. Dzieci z klasy biorą pod opiekę uczniów zaprzyjaźnionej klasy z sąsiedniej miejscowości. 4. Rozpoczynamy wędrówkę. 5. Uczniowie przewodnicy opowiadają o zabytkach, do których grupa dociera w ustalonej kolejności zgodnej z planem. 6. Wyjazd autobusem komunikacji miejskiej do skansenu. Dzieci zwracają uwagę na zachowanie bezpieczeństwa podczas podróży autobusem MPK. W skansenie, czekają pracownicy parku etnograficznego z ciekawymi zajęciami i zabawami charakterystycznymi dla regionu. Tam też w bezpiecznym miejscu palimy ognisko i pieczemy kiełbaski. 7. Żegnamy gości, po których podjeżdża autokar. Rodzice zabierają dzieci do domów z umówionego miejsca. DZIEŃ IV: Temat: Swobodne wypowiadanie się dzieci na temat ich wrażeń po spotkaniu z zaprzyjaźnioną klasą. Gromadzenie słownictwa i redagowanie sprawozdania z wycieczki po mieście. 1. Powitanie. 2. Rozwiązanie krzyżówki przypomnienie wiadomości z poprzednich dni (Załącznik 2). 3. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat ich wrażeń z wycieczki po mieście. 4. Odczytanie przez uczniów tematu zajęć zapisanego na tablicy i przepisanie go do zeszytów. Temat: Zdajemy sprawę czyli piszemy sprawozdanie. 5. Odszukanie i odczytanie w Słowniku języka polskiego definicji sprawozdania (praca w grupach). 6. Dobieranie wyrazów bliskoznacznych do tego słowa: sprawozdanie doniesienie zdanie sprawy. 7. Przypomnienie jak należy pisać sprawozdanie.

7. Wspólne układanie i zapisanie planu sprawozdania. 8. Gromadzenie słownictwa, wyrażeń i zwrotów. 9. Ustne redagowanie sprawozdania według ułożonego planu z wykorzystaniem zgromadzonego słownictwa. 10. Wspólne redagowanie wniosku ze spotkania z inną klasą i zapisanie go pod tematem. 11. Pisemne redagowanie sprawozdania (praca w grupach): Grupa 1 Zredaguj i zapisz sprawozdanie na kartce. Wykorzystaj ułożony plan oraz zgromadzone słownictwo, wyrażenia i zwroty. Grupa 2 Uzupełnij luki w napisanym sprawozdaniu, wykorzystaj zgromadzone słownictwo. Grupa 3 Ułóż z rozsypanki zdaniowej sprawozdanie zgodnie z planem obowiązującym w tej formie wypowiedzi. 12. Odczytanie sprawozdania przez poszczególne grupy. 13. Ocena i uwagi dotyczące sposobu zapisu sprawozdania akapity. 14. Zadanie domowe: Grupa 1 Sprawdź pisownię wyrazów trudnych w słowniku ortograficznym, wpisz ułożone sprawozdanie do zeszytu. Pamiętaj o akapitach. Grupa 2 Wpisz sprawozdanie do zeszytu. Sprawdź pisownię wyrazów trudnych w słowniku ortograficznym. Pamiętaj o akapitach. Grupa 3 Wpisz ułożone ze zdań sprawozdanie do zeszytu. Pamiętaj o akapitach. 15. Zakończenie zajęć.