1. Gorące wulkany. a. 1. Cele lekcji. b. 2. Metoda i forma pracy. c. 3. Środki dydaktyczne. d. 4. Przebieg lekcji. i.

Podobne dokumenty
Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: W głębi ziemi. Scenariusz nr 6

Słynny malarz polski Jan Matejko

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Poznajemy zwierzęta domowe i leśne

Wulkany. Wojtek Jóźwiak

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Drzewa iglaste i liściaste

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

PRZYKŁADY 1. współpraca dzieci w różnych zespołach zadaniowych. Tematy uniwersalne Część 3 Uczymy się poprzez eksperymentowanie

Zostań młodym ekologiem

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

Wypowiedzenie, zdanie, równoważnik zdania, czyli w jaki sposób budujemy swoje wypowiedzi

Uczeń potrafi określić, w jakich dziedzinach surowce mineralne są wykorzystywane przez człowieka.

1. Obywatel w urzędzie gminy

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat: W jaki sposób badamy zjawiska pogodowe?

Moja wakacyjna przygoda

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Czasownik bez tajemnic

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

języka obcego i sprawności językowych. Korelacja języka angielskiego z innymi przedmiotami to

Scenariusz lekcji. Komputer a prawo niebezpieczeństwo popełnienia przestępstw

1. Cieplny przepływ energii oraz promieniowanie

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ - EDUKACJA ZDROWOTNA

Procenty w życiu codziennym

1. Zarządzanie informacją w programie Access

Scenariusz lekcji otwartej dla nauczycieli gimnazjum w związku z Dniem Ziemi 2004 w ramach projektu Przyjazny Ziemi.

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Temat dnia: W klasie"

Burza mózgów, asocjogram, eksperyment, pogadanka, dyskusja, praca z całym zespołem, praca w grupach różnym frontem, praca indywidualna.

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Temat: Jak szybko płynie czas?

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl II. Gdy czujemy smutek

Mikołajek postanawia zrobić porządek. Rozmawiamy o akcji, wątku i zdarzeniu na podstawie Nowych przygód Mikołajka

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

W jaki sposób powstają słowa? Wiadomości wstępne ze słowotwórstwa

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

Scenariusz zajęć nr 7

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

Scenariusz zajęć nr 2

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Scenariusz zajęć nr 4

2. Tabele w bazach danych

Przebieg zajęć. Drogowskazy -wskazówki i uwagi o realizacji

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean

2. Metody prezentacji informacji

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel.

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

2. Graficzna prezentacja algorytmów

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej

Temat dnia: W klasie"

INDYWIDUALNA KARTA PRACY NA LEKCJI ODWRÓCONEJ OGNISTY ODDECH ZIEMI. Na podstawie wiadomości przedstawionych przez grupy projektowe rozwiąż zadania:

Pole równoległoboku. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. Cel ogólny lekcji: a) Wiadomości. b) Umiejętności. Umieć obliczyć pole równoległoboku.

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Ruchy tropiczne roślin

Rodzaje zdań złożonych

Załącznik Nr 1 KARTA PRZEDMIOTU. 1. NAZWA PRZEDMIOTU: Metodyka pracy opiekuńczo wychowawczej II. 2. KIERUNEK: Pedagogika. 3. POZIOM STUDIÓW: I stopnia

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Dwa style w sztuce średniowiecza: romaoski i gotycki.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH edukacja zdrowotna

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1c-wyszukuje w tekście potrzebne informacje;

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska. Scenariusz nr 3

2. Konfiguracja programu Outlook Express

Scenariusz lekcji. Temat lekcji: Szereg homologiczny węglowodorów nienasyconych.

Transkrypt:

1. Gorące wulkany a. 1. Cele lekcji Cel ogólny: Dostarczenie informacji o wulkanach. i. a) Wiadomości Uczeń wie, co to jest wulkan. Uczeń wie, co to jest lawa. ii. b) Umiejętności Uczeń potrafi wykonać wulkan z plasteliny. iii. c) Postawy Uczeń współpracuje w grupie. b. 2. Metoda i forma pracy Metoda pracy: Łańcuch skojarzeń Wykład Praktycznego działania Zabawa Forma pracy: Indywidualna Zbiorowa c. 3. Środki dydaktyczne Tekturowe podkładki Materiały plastyczne (arkusz szarego papieru, flamastry) d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza Rundka wstępna: Uczniowie kolejno określają swoją gotowość do zajęć w skali od 1 do 10. Łańcuch skojarzeń: Uczniowie kolejno wypowiadają skojarzenia z hasłem wulkan, a następnie zapisują je na arkuszu szarego papieru.

ii. b) Faza realizacyjna 1. Wykład nauczyciela połączony z prezentacją ilustracji O wulkanach słów kilka (załącznik 1) Wulkan to otwór, a właściwie kanał w skorupie ziemskiej, przez który wypływają z głębi Ziemi produkty erupcji stopiona skała, płynące gazy i popiół. Wylot kanału nazywamy kraterem wulkanicznym. Wiele wulkanów tworzy góry w kształcie stożka. Gdy wulkan wybucha, magma, czyli skała wewnątrz wulkanu, wytryskuje z krateru i spływa po zboczach strumieniami lawy. Stygnąca lawa twardnieje, tworząc nową skałę. Niektóre wulkany są bardzo gwałtowne, inne spokojne. Wulkan może być czynny (wybucha często), drzemiący (nieczynny albo wybucha czasami) lub wygasły (nie może już wybuchnąć). Trudno przewidzieć, kiedy wulkan wybuchnie. Od wieków uważa się jednak, że przed każdym wybuchem występują pewne znaki ostrzegawcze np. w okolicy wulkanu zdarzają się trzęsienia ziemi i mniejsze wstrząsy. Człowiek nie potrafi ujarzmić wulkanów. Strumieni lawy nie powstrzymują wały ziemne. Od roztopionych skał mogą się zapalić lasy i budynki. Ludzie zatruwają się gazami i duszą popiołem. Osoby, które zajmują się badaniem wulkanów, to wulkanolodzy. Największy wulkan znajduje się nie na Ziemi, ale na Marsie. Na Wenus wulkany wznoszą się na wysokość do 11 kilometrów. Dotychczas znane cztery największe wybuchy wulkanów to: Wezuwiusz (Włochy), Tambora i Krakatau (Indonezja) i Góra św. Heleny (USA). 2. Praktyczne działanie: praca indywidualna Mój wulkan. Uczniowie w oparciu o obejrzane podczas wykładu ilustracje, przy użyciu plasteliny, tworzą własny wulkan z wyciekającą lawą. Wykonane wulkany umieszczają na tekturowej podkładce. Uczniowie gotowe prace kolejno prezentują na forum klasy. iii. c) Faza podsumowująca Zabawa Rzeźba grupy. Jeden z uczniów w klasie buduje rzeźbę grupy, mając za materiał wszystkich uczestników zabawy. Może ich układać we wszystkich pozycjach i związkach. Rzeźbiarz włącza w rzeźbę także i siebie. Po zakończeniu pracy rzeźbiarza, uczniowie mogą spontanicznie zmieniać pozycje. Poszczególni uczniowie mogą mówić o swoich odczuciach podczas ustawiania oraz o swojej pozycji w rzeźbie grupy. e. 5. Bibliografia 1. Gaff J., Świat bez tajemnic. Ziemia, morze i niebo, Polska Oficyna wydawnicza BGW, Warszawa 1991. 2. Grupa bawi się i pracuje. Zbiór grupowych gier i ćwiczeń psychologicznych, oprac. M. Jachimska, Oficyna Wydawnicza UNUS, Wałbrzych 1994. 3. http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:etna_i_sycylia.jpg 4. http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:wn%c4%99trze_krateru_wezuwiusz.jpg 5. http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:aa_med.jpg 6. http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:wulkantufowy.jpg 7. http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:model_wulkanu.png

f. 6. Załączniki Załącznik 1 Ilustracje i. a) Materiały dla nauczyciela do wykorzystania w wykładzie O wulkanach słów kilka http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:etna_i_sycylia.jpg Etna, czynny wulkan we Włoszech wnętrze krateru Wezuwiusza http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:wn%c4%99trze_krateru_wezuwiusz.jpg

lawa wulkaniczna http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:aa_med.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:wulkantufowy.jpg przekrój przez wulkan

http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:model_wulkanu.png budowa wulkanu g. 7. Czas trwania lekcji 2 x 45 minut h. 8. Uwagi do scenariusza Ten scenariusz zajęć świetlicowych jest przeznaczony dla klasy piątej szkoły podstawowej.