Temat bloku: DBAMY O ZDROWIE I WYGLĄD Scenariusz zajęć zintegrowanych Temat dnia: Ubieramy się stosownie do pogody i okoliczności Miejsce: klasa Ib Prowadząca: Aleksandra Dutkiewicz Czas trwania zajęć: jeden dzień aktywności Data: Zapis w dzienniku: Rozmowa na temat ubierania się stosownie do pogody i okoliczności. Wprowadzenie dwuznaku sz, Sz na wyrazie podstawowym szalik.głośne czytanie tekstu W szaliku do szkoły z podziałem na role. Ustalanie liczby głosek i liter w wyrazach z dwuznakiem sz. Rozkład liczby 8 na składniki. Wykonanie projektu stroju na różną pogodę i okoliczność. Nauka I-szej zwrotki piosenki Jesienny deszcz. Ilustracja ruchowa do piosenki. Cele ogólne: - doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat - kształtowanie nawyku ubierania się stosownie do pogody i okoliczności - poznanie dwuznaku sz - kształtowanie umiejętności pisania dwuznaku sz - doskonalenie umiejętności podziału wyrazów na głoski i litery - doskonalenie umiejętności czytania z podziałem na role - kształtowanie umiejętności rozkładu liczby 8 na składniki - poznanie I szej zwrotki piosenki Jesienny deszcz - rozwijanie twórczej wyobraźni - wdrażanie do współpracy w grupie
Cele operacyjne: Uczeń: - wybierze spośród podanych ilustracji wszystkie, które przedstawiają odpowiedni strój do okoliczności i pogody - poprawnie naklei symbol pogody do wszystkich podanych grup strojów - poprawnie odwzoruje dwuznak sz i przepisze podane sylaby i wyrazy - przyporządkuje poprawnie przynajmniej 2 na 3 podane modele wyrazów odpowiednim rysunkom - w 70% poprawnie przeliczy ilość głosek i liter w podanych wyrazach z dwuznakiem sz - przeczyta podany tekst z podziałem na role - poprawnie rozłoży liczbę 8 na 2 składniki w 80% zadań - poprawnie rozłoży liczbę 8 na 3 składniki w 80% zadań - wykona projekt stroju na określoną pogodę lub okoliczność - wykona ćwiczenia ruchowe - zaśpiewa I - szą zwrotkę piosenki Jesienny deszcz i zilustruje ją ruchem Metody: - słowne : rozmowa, storyline ( poprzez historyjkę nauczyciel kreuje sytuacje edukacyjne) - oglądowe: pokaz, obserwacja - działań praktycznych - aktywizujące : tworzenia pojęć( burza mózgów), pracy we współpracy, gier dydaktycznych Formy: - zbiorowa jednolita - indywidualna jednolita - grupowa jednolita - grupowa zróżnicowana
Środki dydaktyczne: - zdjęcia przedstawiające różną pogodę i okoliczność - ilustracje przedstawiające dzieci ubrane odpowiednio albo nieodpowiednio do pogody ( karta 1) - rysunki przedstawiające grupy ubrań i symbole pogody ( karta 2) - napis szalik na gumce - nakrywki niebieskie i czerwone - maskotka - zestaw wyrazów z dwuznakiem sz ( karta 3) - żetony ( po więcej niż 8 dla każdego dziecka) - Zadania na jesienną pogodę karta 4, 5, 6, 7 i 8 ( karty matematyczne) - kostka do gry dla każdej pary uczniów - karty z działaniami ( dodawanie i odejmowanie w zakresie 8) - podręcznik + karty pracy Wesoła szkoła. Klasa 1 część 2 - szaliki dla każdego dziecka - sylweta postaci + kredki - karta 9 ewaluacyjna
Przebieg zajęć 1. Wprowadzenie do tematu. Wypowiadanie się na temat sensu słuchania prognozy pogody. 2. Wypowiadanie się na temat ubierania się stosownie do pogody i okoliczności. 3. Wybieranie odpowiedniego stroju do okoliczności i pogody. Uzasadnienie wyboru. 4. Dopasowanie stroju do warunków pogodowych. Warunki pobudzające do aktywności Zadania dla uczniów Czynności uczniów Obszary aktywności Nagranie prognozy pogody. Wypowie się, dlaczego Uczniowie słuchają ludzie słuchają prognozy prognozy pogody. środowiskowa pogody. Przygotowują wypowiedź na temat sensu słuchania prognozy pogody. Zdjęcia przedstawiające Poda i uzasadni, jak należy Uczniowie w grupach różną pogodę oraz różne się ubrać w zależności od oglądają zdjęcie. Metodą środowiskowa miejsca i sytuacje. pogody i okoliczności. burzy mózgów zastanawiają się, jak należy się ubrać w danej sytuacji. Lider grupy podaje i uzasadnia wybór ( karta1) 6 ilustracji przedstawiających dzieci ubrane odpowiednio bądź nieodpowiednio do okoliczności i pogody ( karta 2)Rysunki przedstawiające 3 grupy ubrań oraz 3 symbole pogody. Wybierze ilustracje, na których dzieci ubrane są odpowiednio do okoliczności i pogody. Uzasadni swój wybór. Dopasuje odpowiedni strój do warunków pogodowych stroju. Oglądają wszystkie ilustracje. Zaznaczają uśmiechniętą minę na tych, na których dzieci ubrane są odpowiednio do okoliczności i pogody, a skrzywioną na tych, na których ubrane są nieodpowiednio. Przygotowują ustne uzasadnienie wyboru. Uczniowie naklejają wybrany symbol pogody do odpowiedniej grupy ubrań. środowiskowa środowiskowa
5. Rozmowa na temat przechowywania garderoby 6. Symulacja czynności ubierania się w rzeczy na jesienną pogodę 7. Wyodrębnienie wyrazu szalik. Analiza i synteza wzrokowo słuchowa wyrazu szalik. Ilustracja w podręczniku Wesoła szkoła str. 36 Szalik Napis szalik na gumce ( każda głoska osobno) Wypowie się na temat odpowiedniego przechowywania garderoby na podstawie doświadczeń oraz ilustracji Wykona ćwiczenia ruchowe symulujące ubieranie się w rzeczy na jesienną pogodę Dokona analizy i syntezy wyrazu szalik Uczniowie oglądają ilustrację i przygotowują wypowiedź się na temat przechowywania garderoby. Wybrani uczniowie zaprezentują wypowiedź. Uczniowie wykonują ćwiczenia ruchowe: Uczniowie czytają wyraz szalik w całości. Uczniowie wymawiają głoski w wyrazie szalik. Ponownie czytają wyraz szalik. ruchowa 8. Modelowanie struktury dźwiękowej wyrazu szalik. Podział na samogłoski i spółgłoski 9. Zabawa w budowanie zdań, z których każdy zaczyna się głoską sz np. Szymek szuka szarego szalika. Nakrywki niebieskie i czerwone (jedna niebieska szersza, rozdzielona linią przerywaną) dla każdego ucznia maskotka Wykona model wyrazu szalik z podziałem na samogłoski i spółgłoski Poda odpowiedni wyraz zaczynający się głoską sz tak, aby utworzyć zdanie logiczne. Uczniowie układają z nakrywek model wyrazu szalik Uczeń wymawia wyraz zaczynający się głoską sz i podaje maskotkę kolejnej osobie, a ona dopowiada następny wyraz na głoskę sz itd. aż do utworzenia logicznego zdania ( metoda pracy we współpracy)
10. Nauka pisania dwuznaku sz, Sz 11. Czytanie i pisanie sylab i wyrazów z dwuznakiem sz, Sz Pokaz pisania dwuznaku sz i Sz przez nauczyciela. Karta pracy nr 34 Karta pracy Wesoła szkoła nr 34 ćw. 1 i 2 Poprawnie odwzoruje dwuznak sz i Sz Poprawnie odczyta i zapisze podane sylaby i wyrazy Uczeń odwzorowuje dwuznak sz i Sz najpierw pisząc palcem w powietrzu, potem na ławce, a następnie ołówkiem w karcie pracy Uczeń odczytuje i przepisuje podane sylaby i wyrazy 12. Przyporządkowanie modeli wyrazów odpowiednim rysunkom 13. Liczenie głosek i liter w wyrazach zawierających dwuznak sz Karta pracy Wesoła szkoła nr 34 ćw. 3 ( karta 3) Zestaw wyrazów zawierających dwuznak sz ( poziom 1, 2 i 3) 14. Zadanie pracy domowej Zestaw wyrazów zawierających dwuznak sz ( Wesoła szkoła. Karta pracy nr 34 ćw. 4) 15. Próba czytania tekstu W szaliku do szkoły z podziałem na role. Tekst W szaliku do szkoły podręcznik Wesoła szkoła. Klasa 1. Część 2 Poprawnie przyporządkuje rysunek do modelu wyrazu Poprawnie policzy i zapisze ilość głosek i liter w podanych wyrazach Poprawnie policzy i zapisze ilość głosek i liter w podanych wyrazach Rozróżni, które fragmenty dialogu wypowiada mama, a które Ola. Przeczyta tekst W szaliku do szkoły z podziałem na role Uczeń dzieli wyrazy na głoski i łączy je z odpowiednim modelem Uczeń wymawia głoski i zapisuje ich ilość. Uczeń liczy litery w wyrazach i zapisuje ich ilość. Uczniowie wyodrębniają w tekście wypowiedź mamy i Oli. Uczniowie kolorują na żółto tekst, który wypowiada Ola, a pozostawiają nie pokolorowany tekst, który wypowiada mama. Wybrane dzieci czytają tekst z podziałem na role. matematyczna matematyczna
16. Zadanie pracy domowej Tekst W szaliku do szkoły podręcznik Wesoła szkoła. Klasa 1. Część 2 Przeczyta w domu zadany tekst z podziałem na role.
17. Rozkład liczby 8 na składniki Zadania na jesienną pogodę ( metoda storyline) matematyczna odliczanie 8 składników Zad.1 żetony Ułoży i przeliczy 8 składników Uczeń układa na stoliku 8 kropel deszczu i przelicza je kolejno. - rozkład liczby 8 na 2 składniki Zad.2, 3 i 4 ( poziom 1, 2 i 3) karta 4 i 5, żetony Rozłoży liczbę 8 na 2 składniki. Zapisze działanie. Uczeń rozkłada 8 kropel deszczu na dwie dowolne części na narysowanych kaloszach. Zapisuje działania. - rozkład liczby 8 na 3 składniki Zad.5 i 6 ( poziom 1, 2 i 3) karta 6 i 7, żetony Rozłoży liczbę 8 na 3 składniki. Zapisze działanie. Uczeń rozkłada 8 kropel deszczu na 3 części na narysowanych parasolach. Zapisuje działania. - obliczanie brakującego składnika Maskotka Poda brakujący składnik. Zabawa. Uczeń podaje maskotkę i mówi liczbę od 0 do 8. Osoba, która ją dostała, mówi taką liczbę, by w sumie otrzymać 8 ( metoda pracy we współpracy) - dodawanie i odejmowanie w zakresie 8 - zadanie pracy domowej Karty z działaniami Wesoła szkoła. Klasa 1. Część 2 Karta 35 ćw.1 Obliczy i porówna działania matematyczne w zakresie 8 Dopisze brakujący składnik Gra matematyczna dzieci w parach losują karty z działaniami. Liczą i porównują wyniki. Wygrywa gracz, który ma większy wynik.
18. Zaśpiewanie piosenki i zilustrowanie jej ruchem 19. Ćwiczenia ruchowe z szalikiem 20. Wykonanie stroju na odpowiednią pogodę lub okoliczność. Płyta z nagraniem piosenki Jesienny deszcz szalik Sylwetki postaci ( karta 8) Zaśpiewa i przedstawi ruchem słowa piosenki Wykona ćwiczenia ruchowe zaproponowane przez N Wykona projekt stroju na podaną pogodę lub okoliczność. Uczniowie śpiewają piosenkę i przedstawiają jej słowa ruchem Wykonują ćwiczenia ruchowe Uczniowie wycinają elementy stroju i naklejają na odpowiednią sylwetkę postaci. 21. Podsumowanie zajęć Karta 9 ewaluacyjna Dokona oceny zajęć Wpisze na karcie uśmiechniętą, prostą lub skrzywioną minę muzyczno - ruchowa ruchowa plastyczna środowiskowa