Drzewa iglaste i liściaste

Podobne dokumenty
Poznajemy zwierzęta domowe i leśne

Sprawdzian wiedzy dla uczniów klas szkół gimnazjalnych. (klucz dla nauczyciela).

Sprawdzian wiedzy dla uczniów klas szkół gimnazjalnych.

POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW.

Scenariusz zajęć dla klasy III wycieczka do lasu. (oprac. Urszula Silarska PSP w Lewinie Brzeskim)

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Słynny malarz polski Jan Matejko

Przebieg zajęć: Faza przygotowawcza:

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Scenariusz nr 20 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Podsumowane wiadomości o roślinach

Sprawdzian wiedzy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

CZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.

Sprawdzian wiedzy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych (klucz dla nauczyciela).

Wpływ kwaśnych deszczy i innych czynników na rośliny test sprawdzający

Zostań młodym ekologiem

Barwy wiosny w ogrodzie zróżnicowanie fenologiczne wybranych gatunków krzewów

Plantacje nasienne w Lasach Państwowych stan i perspektywy

Lasy w Tatrach. Lasy

Ruchy tropiczne roślin

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

II. Lekcja odnosi do programu Wydawnictwa Nowa Era Nr. DKW / 99. Mieści się w dziale programu: "Poznajemy nasze otoczenie".

Oznaczanie pospolitych gatunków roślin nagonasiennych

Dział programu : Poznajemy nasze otoczenie

Przyroda Lasu Bielańskiego

Decyzja Nadleśniczego Nadleśnictwa Taczanów

Te ciemne liście i białe kwiaty Szelestnym szepczą szeptem, Jak gdyby żadnych głosów na świecie Nie słyszał nigdy przedtem...

Decyzja Nadleśniczego Nadleśnictwa Taczanów

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY W KLASIE 5

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

Mierzymy drzewa stare drzewa są chronione

BEAGLE W WILANOWIE RODZINNA GRA TERENOWA

Rośliny iglaste na przykładzie sosny zwyczajnej

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Temat:Określamy stopień zanieczyszczenia powietrza.

830 Diagnoza wstępna na rozpoczęcie klasy 4

Gdy wiosna budzi buki

PRZYRODA W CZTERECH PORACH ROKU

Spis inwentaryzacyjny roślin do usunięcia

Zielnik. Joachim Górnaś

Miąższość i wartość szacowanych drzew na pniu w pasie drogi krajowej Nr 19 i Nr 74

Klasa III, edukacja społeczna, krąg tematyczny W jesiennych kolorach Temat: Wycieczka do lasu

Drewno jest wspaniałe Ośrodek Edukacji Leśnej Łysy Młyn w Biedrusku r. Struktura drewna. dr inż. Edward Roszyk

Lubię tu być na zielonym!

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Zapraszamy na zajęcia

Wycieczka do lasu. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości.

1. Obywatel w urzędzie gminy

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Rozpoznawanie najpopularniejszych drzew w różnych ekosystemach

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Oznaczanie pospolitych gatunków roślin nagonasiennych

Lasy w Polsce. Agata Konefeld. Klasa 6a

LAS I JEGO MIESZKAŃCY Scenariusz zajęć na lekcje przyrody w klasie V w Szkole Specjalnej. (dwie jednostki lekcyjne)

Zasoby leśne Polski funkcje lasów / zadrzewień

1. Gorące wulkany. a. 1. Cele lekcji. b. 2. Metoda i forma pracy. c. 3. Środki dydaktyczne. d. 4. Przebieg lekcji. i.

Klasa 2 wrzesień blok 5 dzień 3. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: Co słychać w parku? Temat dnia: Drzewa i ich liście. Cele zajęć: Uczeń:

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

Hanna Będkowska Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie

ZARZĄDZENIE NR 49/14 BURMISTRZA MOGILNA z dnia 1 kwietnia 2014

ARKUSZ OBSERWACYJNY - DRZEWA

Ja i planeta Ziemia w zadaniach matematycznych. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji.

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

HODOWLA LASU. Może na początek ogólne wiadomości co to jest las

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Konspekt lekcji biologii w klasie II.

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Decyzja Nadleśniczego Nadleśnictwa Taczanów

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 1/I

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Rozpoznajemy buki w Wolińskim Parku Narodowym

RAZEM Z PTAKAMI POZNAJEMY ŚWIAT

Scenariusz zajęć nr 16 Temat: Jesienny bal gdzie rosną drzewa owocowe?

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Ukwiecony sad. Scenariusz nr 6

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Klon jest gatunkiem bardzo uniwersalnym. To popularne drewno do produkcji mebli. Stosunkowo rzadko jest wykorzystywane jako drewno opałowe.

Warunki i przebieg fotosyntezy

Waloryzacja przyrodniczo-siedliskowa nadleśnictwa

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Nauka o produkcyjności lasu

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III

Pytania na konkurs Drzewa i krzewy Polski - dla uczniów klas I

Konspekt lekcji geografii w klasie trzeciej gimnazjum. Temat: Położenie geograficzne i środowisko przyrodnicze Australii.

Zapraszamy do zabawy!

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Zadanie J E S I O N

foliogramy przedstawiające budowę jamy ustnej oraz rodzaje zębów, lusterka

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Scenariusz zajęć nr 8

Transkrypt:

Drzewa iglaste i liściaste 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń zna: budowę drzewa, nazwy drzew liściastych, nazwy drzew iglastych. b) Umiejętności Uczeń rozpoznaje: drzewa liściaste, drzewa iglaste, rodzaje lasów. 2. Metoda i forma pracy Metoda pracy: wykład, pogadanka, praktyczne działanie. Forma pracy: zbiorowa, grupowa. 3. Środki dydaktyczne Materiały plastyczne (flamastry, arkusz papieru, farbki plakatowe, pędzelki). 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Pogadanka na temat budowy drzewa (załącznik 1). Nauczyciel na dużym arkuszu papieru rysuje kontur drzewa. Chętni uczniowie zaznaczają następujące części drzewa: korzeń, pień, gałęzie, liście,

kwiaty, owoce, nasiona. Nauczyciel wyjaśnia uczniom, do czego służą wszystkie wymienione części drzewa. b) Faza realizacyjna 1. Wykład: drzewa iglaste i liściaste (załącznik 2). Las to duży teren, na którym rosną drzewa, krzewy i rośliny zielone oraz żyją zwierzęta. W zależności od tego, jakie występują w lesie drzewa, możemy wyróżnić lasy: liściaste lasy, w których rosną drzewa liściaste, iglaste lasy, w których rosną drzewa iglaste, mieszane lasy, w których rosną drzewa iglaste i liściaste. Na średnio urodzajnych glebach rosną lasy liściaste z drzewami takimi, jak: grab, dąb, brzoza, topola, lipa, buk. Liście drzew liściastych, oddychając, wyparowują dużo wody. Są źle zabezpieczone przed mrozem. W czasie silnych mrozów na pewno by zamarzły, dlatego jesienią liście opadają. Na gałązkach pozostają pączki, które, okryte łuskami, przetrwają zimę. W lasach liściastych jest dużo zwierząt, ponieważ znajdują w nim pod dostatkiem pokarmu oraz doskonałe kryjówki. Do drzew iglastych zaliczamy takie drzewa, jak: sosna, jodła, modrzew. Liście drzew iglastych nie opadają na zimę. Mówimy, że sa zimnotrwałe. Nauczyciel wzbogaca wykład ilustracjami drzew (załącznik 2). 2. Minitest: znam drzewa (załącznik 3). Nauczyciel dzieli uczniów na cztero- i pięcioosobowe grupy. Każdej grupie rozdaje kartę pracy zawierającą minitest. Po wypełnieniu kart liderzy grup odczytują swoje odpowiedzi. c) Faza podsumowująca Praktyczne działanie: praca plastyczna las mieszany. Uczniowie wspólnie na dużym arkuszu papieru malują farbami drzewa iglaste i liściaste, czyli tworzą rysunek lasu mieszanego. 5. Bibliografia 1. Cichy, G. Odechowska, Środowisko wokół ciebie. Środowisko społeczno-przyrodnicze. Klasa 3, Wydawnictwo JUKA, Warszawa 2000. 2. Źródła ilustracji: http://www.zoo.torun.com.pl/images/sosna.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:jodla_koreanska3.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:swierk_lato.jpg

http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:larix_decidua.jpg http://kulas.pl/zdjecia/carpinusbetulus.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:marktr%c3%a6_%28quercus%29.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:brzoza_kora001xx.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:poplar.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:linde4.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:acer-platanoides-blade.jpg 6. Załączniki a) Załącznik 1 Materiały dla nauczyciela do pogadanki na temat budowy drzewa. Korzeń poprzez korzenie drzewo z gleby pobiera wodę i sole mineralne. Liście poprzez liście drzewo pochłania światło i powietrze, które dostarczają mu energii do życia (wzrostu, kwitnienia, owocowania), w liściach powstaje też pokarm. Pień pień drzewa jest pokryty korą, która chroni go przed uszkodzeniem. W głębi znajduje się część martwa, czyli drewno. Każdego roku drzewo przyrasta na grubość o jeden słój. Widoczne to jest na ściętych pozostawionych pniach. b) Załącznik 2 Ilustracje drzew do wykładu na temat drzew iglastych i liściastych. Drzewa iglaste Sosna Świerk

Jodła Modrzew Drzewa liściaste Grab Dąb

Brzoza Topola Lipa Klon

c) Załącznik 3 Minitest 1. Drzewo składa się z pnia, korzeni i 2. Drzewa. gubią liście na zimę. 3. Drzewa przez cały rok są zielone, ich igły pozostają na gałązkach. 4. Las mieszany to 5. Grab, dąb, brzoza, topola, lipa, buk to drzewa. 6. Drzewa iglaste to.. 7. Czas trwania lekcji 2 x 45 minut 8. Uwagi do scenariusza Scenariusz lekcji jest przeznaczony dla klasy trzeciej szkoły podstawowej.