Definiowanie procedur z parametrami w Logo Komeniuszu.



Podobne dokumenty
Simba 3D LOGO. Cele zajęć: - Poznanie zasad i sposobów tworzenia procedur z parametrami. - Poznanie zasad wywoływania procedur z parametrami.

Scenariusz lekcji. nazwać elementy składowe procedury; wymienić polecenia służące do malowania wnętrza figur;

Scenariusz lekcji. scharakteryzować budowę procedury w języku Logo; rozróżnić etapy tworzenia i wykonania procedury;

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. zdefiniować pojecie wielokąt foremny;

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji.

Logo Komeniusz. Gimnazjum w Tęgoborzy. Mgr Zofia Czech

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji.

Scenariusz lekcji. opisać zasady programowania strukturalnego; wyjaśnić pojęcia: procedura własna, procedura z parametrem, lista, zmienna;

Temat 5. Programowanie w języku Logo

Konspekt do lekcji matematyki w klasie II gimnazjum

ALGORYTMY. Polecenia Skrót Znaczenie Działanie Przykład pż

Scenariusz lekcji opartej na programie Program nauczania informatyki w gimnazjum DKW /99

Warsztaty komputerowe

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji.

Programowanie w LOGO KOMENIUSZ grafika żółwia

AUTOR : HANNA MARCINKOWSKA. TEMAT : Symetria osiowa i środkowa UWAGA:

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM. Powtórzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących geometrii figur płaskich.

Podstawowe komendy. Ćwiczenie 1

Algorytmika i programowanie

Wykorzystanie programu Paint na lekcjach matematyki w nauczaniu zintegrowanym

CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon.

LOGO KOMENIUSZ PODSTAWOWE KOMENDY W LOGO KOMENIUSZ:

1. Informatyka - dyscyplina naukowa i techniczna zajmująca się przetwarzaniem informacji.

Temat 4. Programowanie w języku Scratch

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Zapisywanie algorytmów w języku programowania

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Procedura rekurencyjna to taka procedura, która wywołuje samą siebie.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

II. III. Scenariusz lekcji. I. Cele lekcji

Temat 21. Programowanie w języku Scratch

nazwa zadania/ nr grupy realizowanych w Publicznym Gimnazjum w Janowcu Wielkopolskim nazwa i adres szkoły

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Scenariusz lekcji otwartej z techniki. przeprowadzonej przez mgr inż. Wiesławę Cudek. TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Zasady rzutowania, rzuty prostokątne.

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Rozkład materiału nauczania informatyki w klasie 5a, 5b, 5c i 5d.

Rozkład łatwości zadań

Konspekt do lekcji matematyki dn w klasie II d w Gimnazjum nr 7 w Zamościu.

CELE LEKCJI. Po zajęciach uczeń powinien: znać. umieć. Temat: KOMPUTEROWE KOLOROWANKI.

Scenariusz lekcji. uzasadnić celowość korzystania z symboli i znaków specjalnych;

ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2

Temat: Pole równoległoboku.

Wstęp. Opis programu :

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Plan nauczania informatyki Opracował: mgr Daniel Starego

4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE 6 PRZEBIEG LEKCJI. Scenariusz lekcji. komputery. lekcja multimedialna;

Konspekt lekcji matematyki z wykorzystaniem multimedialnych podręczników EDU ROM przeprowadzonej w klasie VI SP

Scenariusz lekcji. uzasadnić potrzebę przygotowania założeń projektowych bazy danych i określenia celów, do jakich baza danych ma być przeznaczona;

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe pojęcia związane z internetem; scharakteryzować pojęcia: portal, wortal, witryna, WWW, HTTP;

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe typy danych omówione na lekcji; wymienić funkcje konwertujące typy danych, omawiane na lekcji.

Wśród prostokątów o jednakowym obwodzie największe pole. ma kwadrat. Scenariusz zajęć z pytaniem problemowym dla. gimnazjalistów.

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Temat: Poznajemy znaki drogowe pionowe i poziome..

Scenariusz lekcji. opisać działanie narzędzi przybornika; wyjaśnić znaczenie pozycji wyjściowej żółwia;

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcji. zdefiniować elementy wykresu (zakres danych, serie danych, legenda, zakres wartości, etykiety osi);

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 27 maja 2013r.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ Z MATEMATYKI W KL.II gimnazjum

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy;

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Scenariusz lekcji. zdefiniować pojęcia arkusz kalkulacyjny-program i arkusz kalkulacyjnydokument;

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

TWORZENIE RYSUNKU PROTOTYPOWEGO

Scenariusz lekcji otwartej matematyki w klasie II gimnazjum

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: WWW w pajęczynie informacji 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Internet 1

Scenariusz lekcji matematyki, klasa 1 LO.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Podsumowanie wiadomości o wielokątach. (klasa III gimnazjum)

Wymagania edukacyjne na ocenę z informatyki klasa 3

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

Scenariusz lekcji. wymienić różnice pomiędzy kryptologią, kryptografią i kryptoanalizą;

Przedmiotowy Konkurs Informatyczny LOGIA powołany przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. opisać rodzaje zmian, jakie można wykonać na komórkach w Excelu; wskazać jak dane i komórki w Excelu

Scenariusz lekcji. wymienić elementy, z jakich składa się program; wymienić i opisać podstawowe opcje Przybornika;

Sposoby przedstawiania algorytmów

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

Zastosowanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach mechaniki technicznej

Konspekt lekcji informatyki 2003/2004

Scenariusz lekcji. podać definicję metody zachłannej stosowanej w algorytmie; wymienić cechy algorytmów zachłannych;

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

Transkrypt:

1 Scenariusze trzech lekcji z informatyki w gimnazjum. Definiowanie procedur z parametrami w Logo Komeniuszu. Dział programu: Programowanie czynności powtarzalnych. Dotychczasowa wiedza ucznia: Uczeń potrafi poruszać się w środowisku Logo Komeniusza. Uczeń potrafi definiować procedurę bez parametru rysowania trójkąta równobocznego, procedurę kwadratu oraz procedurę okręgu. Uczeń potrafi zapisać procedurę w oknie pamięci oraz wywołać ją. Cele zajęć: Poznanie zasad i sposobów tworzenia procedur z parametrami. Poznanie zasad wywoływania procedur z parametrami. Formy pracy: Grupy 1-2 osobowe przy jednym stanowisku komputerowym. Metody pracy: wykład, pogadanka, pokaz, analizowanie gotowych procedur, ćwiczenia, metoda programowana. Środki dydaktyczne: komputer, program Logo Komeniusz, gotowe przykłady procedur. Czas trwania zajęć: 3 godziny lekcyjne. Lekcja 1. Procedura z jednym parametrem i sposoby jej wywoływania. Przebieg zajęć: 1. Część organizacyjno porządkowa. 2. Podanie tematu lekcji i uświadomienie uczniom celów lekcji. 3. Przypomnienie potrzebnych wiadomości o procedurach i zapisywaniu ich w oknie pamięci oraz wywoływaniu. 4. Zapoznanie z materiałem dydaktycznym. 5. Utrwalenie poznanych treści. 1. Uruchomienie Logo Komeniusza. 2. Przypomnienie procedury bez parametru rysowania trójkąta równobocznego, kwadratu, sześciokąta foremnego, ośmiokąta i zapisanie tych procedur w oknie pamięci. 3. Pokazanie na przykładzie procedury z parametrem kwadratu, na czym polega pisanie procedury z parametrem. Oto kwadrat1 : bok Powtórz 4 [np : bok pw 90] Oto kwadrat2 : bok Powtórz 4 [np : bok lw 90]

2 Uczniowie zapisują procedurę w oknie pamięci a następnie pod kierunkiem nauczyciela wywołują ja z różnymi parametrami. Oto wynik działania procedury kwadrat1 po trzech wywołaniach 4. Ćwiczenia do wykonania: Napisz procedurę rysowania kwadratu ze środka kwadratu. Oto kwadrat3 : bok pod ws : bok/2 lw 90 np. : bok/2 pw 90 opu kwadrat1 : bok pod pw 90 np : bok/2 lw 90 np : bok/2 opu Wywołaj procedurę z różnymi parametrami. Kwadrat3 50 Kwadrat3 100 Kwadrat3 150 Napisz procedurę kwadraty, której efektem będzie następujący rysunek. Oto kwadraty Kwadrat3 50 Kwadrat3 100 Kwadrat3 150 Naapisz procedurę z parametrem rysowania trójkąta równobocznego, sześciokąta foremnego, ośmiokąta foremnego. Oto sześciokąt : bok Powtórz 6 [np : bok pw 60] Oto ośmiokąt : bok powtórz 8 [np : bok pw 45]

3 Napisz procedurę rysowania serwety złożonej z 10 kwadratów. Oto serweta : bok Powtórz 10 [kwadrat1 : bok pw 36] Wywołaj procedurę: Np. serweta 50 Ćwiczenia do dodatkowego wykonania. 1. Napisz procedurę której wynikiem będzie ten rys. Lekcja2. Rysowanie okręgów przy pomocy procedury z parametrem. Uczniowie zetknęli się z procedurami pisania okręgów bez parametrów. Oto okrąg Powtórz 36 [np 15 pw 10] Ćwiczenie 1. Uczniowie widzą, że nie jest to wygodna procedura rysowania okręgu. Polecamy zastanowić się, jak utworzyć procedurę rysowania okręgu z parametrem, do którego należy punkt aktualnego położenia żółwia i o promieniu podanym w postaci parametru. Oto okrąg1 : r Powtórz 36 [ np :r *3,14/18 pw 10]

4 Ćwiczenie 2: Napisz procedurę rysowania okręgu o środku w punkcie aktualnego położenia żółwia i promieniu podanym w postaci parametru. Oto okrąg2 : r Pod np : r pw 95 opu Okrąg1 : r Pod lw 95 ws : r opu Ćwiczenie 3- utrwalające: 1. Napisz procedurę rysowania pawiego oczka, wykorzystaj poznane procedury. 2. Napisz procedurę rysowania tarczy, wykorzystaj poznane procedury. 3. Napisz procedurę z parametrem rysowania rozety złożonej z 10 okręgów. Lekcja 3: Procedury z dwoma parametrami. Zajęcia mają charakter ćwiczeń. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela wykonują kolejne ćwiczenia, po wykonaniu których wiedzą na czym polega definiowanie procedur z dwoma parametrami oraz jak należy je wywoływać. Ćwiczenie 1. Polecamy uczniom zastanowić się jak np. zdefiniować procedurę z parametrem rysowania prostokąta. Uczniowie zauważają, że potrzebne będą dwa parametry, bo są dwa boki. Przy naszej pomocy podejmują próbę jej zdefiniowania. Oto prostokąt :a :b Powtórz 2 [ np :a pw 90 np :b pw 90] Zwracamy uwagę na to, że do wywołania procedury, musimy uwzględnić dwa parametry. Wywołanie procedury: Prostokąt 50 100 Polecamy wywołać procedurę prostokąt z innymi parametrami. Ćwiczenie 2. Polecamy zastanowić się uczniom, jak zmodyfikować procedurę rysowania rozet z kwadratów, żeby można je było wywoływać z różnymi długościami boków i z różną ilością obrotów. Oto rozeta :ile : bok Powtórz : ile [kwadrat1 :bok pw 360/:ile] Uwaga: Parametr ile oznacz liczbę obrotów, parametr bok oznacz długość boku.

5 Po zdefiniowaniu procedury uczniowie wywołują procedurę z różnymi parametrami. Ćwiczenie 3. Polecamy zdefiniować uczniom procedurę z dwoma parametrami rysowania wielokąta foremnego. Oto wielokąt :ile :bok Powtórz :ile [np. :bok pw 360/ :ile] Jako zadanie dodatkowe możemy polecić uczniom zdefiniowanie procedury rysowania gwiazdy, która wywołana z różnymi parametrami daje ciekawe efekty. Oto gwiazda :ile :skok :bok Powtórz :ile [np :bok pw :skok*360/:ile] Myślę, że ten cykl zajęć pozwoli uczniom na zrozumienie zasad definiowania procedur z parametrami i wywoływaniu ich. Opracowała: Bożena Smoczyńska