Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum wg programu Matematyka 2001 TEMAT: Podział czworokątów CEL GŁÓWNY: rozwiązywanie problemów w sposób twórczy, we współpracy z kolegami, skuteczne komunikowanie się. CELE SZCZEGÓŁOWE: klasyfikuje czworokąty, zna i stosuje własności czworokątów, METODA: praca w grupach eksperckich, w zadaniu domowym metoda gier dydaktycznych. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: załączniki krzyŝówka. ETAPY LEKCJI PRZEBIEG LEKCJI UMIEJĘTNOŚCI KLUCZOWE ZaangaŜowanie 5 minut Badanie 10 minut Podział uczniów na 5 grup 5-osobowych. Podanie tematu lekcji. Wyjaśnienie celów lekcji. Nauczyciel organizuje pracę. Badanie własności czworokątów: Grupa A - trapezy Grupa B - równoległoboki Grupa C - romby Grupa D - prostokąty Grupa E - kwadraty Uwagi: uczniowie badają własności poszczególnych czworokątów i zapisują je w tabeli (załącznik nr 1) Nauczyciel jest obserwatorem i pomocnikiem. - komunikacja uczeń - nauczyciel, nauczyciel - uczniowie, - wewnętrzna organizacja pracy grupy - planowanie i organizacja uczenia się - rozwiązywanie problemów - efektywne współdziałanie
Prezentacja i Przekształcanie 25 minut Refleksja 5 minut Nowy podział na 5 grupy 5-osobowych (w kaŝdej znajduje się jedna osoba z grup A, B, C, D, E). Uczniowie pokazują sobie wnioski, do jakich doszli podczas pracy w poprzednich grupach-etap uczenia się od kolegów. Uzupełnianie tabeli (załącznik nr 2). Na tablicy uczniowie prezentują wyniki swojej nauki-zapisują własności czworokątów. Wspólnie z nauczycielem dokonują podziału czworokątów(załącznik nr 3). Nauczyciel obserwuje pracę grup i ocenia wyniki. Samoocena zaangaŝowania w pracy na lekcji. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat lekcji. Zadanie domowe - krzyŝówka o czworokątach(załącznik nr 5). Nauczyciel podsumowuje zajęcia. - wewnętrzna organizacja pracy grupy, - komunikacja między uczniami, - skuteczne współdziałanie - uczenie się od kolegów. - kartki z wypowiedziami uczniów Opracowała Katarzyna Górdziel Praca w grupach eksperckich Przy wejściu do klasy uczniowie dostają od nauczyciela karteczki, według których zostają podzieleni na pięć grup (A, B, C, D, E). Na stolikach leŝą przygotowane wskazówki do pracy. Podczas pracy badają własności poszczególnych grup czworokątów. Pracują przez 10 minut. Po upływie czasu następuje zmiana grup (1, 2, 3, 4, 5). W kaŝdej nowej grupie znajduje się jedna osoba z poprzednich grup. Uczniowie pracują kolejne 10 minut, po czym jedna osoba z grupy prezentuje wyniki na tablicy. Następnie wspólnie z nauczycielem klasyfikują czworokąty. Na koniec wypełniają karty ocen. Praca kończy się podsumowaniem lekcji i zadaniem pracy domowej w formie krzyŝówki.
GRUPA A
GRUPA B
GRUPA C
GRUPA D
GRUPA E
Załącznik nr 1 Zbadaj własności czworokątów danych na karcie i zapisz je w tabeli. Lp. Długości boków Rozwartości kątów Ilość przekątnych Kąt przecięcia przekątnych 1. 2. 3. 4. 5.
Załącznik nr 2 Uzupełnijcie tabelę wykorzystując zdobyte w poprzednich grupach wiadomości. NAZWA CZWOROKĄTA DŁUGOŚCI BOKÓW * ROZWARTOŚCI KĄTÓW ** LICZBA BOKÓW RÓWNOLEGŁYCH KĄT PRZECIĘCIA PRZEKĄTNYCH * np. takie same, róŝne, parami równe itp. ** np. przeciwległe równe (róŝne), takie same, kaŝdy inny itp.
Załącznik nr 3 CZWOROKĄTY TRAPEZY RÓWNOLEGŁOBOKI ROMBY PROSTOKĄTY KWADRATY
Załącznik nr 4 KARTA OCENY Imię i nazwisko Ocena ucznia Ocena nauczyciela
Załącznik nr 5 KRZYśÓWKA 9 1 2 8 3 6 4 5 10 7 1. Tylko czworokąt ma je cztery. 2. Maja jedną parę boków równoległych. 3. Popularny czworokąt wklęsły. 4. Potocznie mówimy o nim kopnięty kwadrat. 5. Czworokąt, który nie posiada boków równoległych ani równych. 6. Czworokąt, który ma boki parami równe, ale nie ma boków równoległych. 7. Najbardziej równy wśród czworokątów. 8. Wszystkie czworokąty mają je dwie. 9. Jest nim kwadrat, ale on nie jest kwadratem. 10. KaŜde dwa punkty tego czworokąta są końcami odcinka zawierającego się w nim.