Konspekt lekcji z edukacji czytelniczej dla klasy III



Podobne dokumenty
EDUKACJA CZYTELNICZA I MEDIALNA

Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Historia książki. Scenariusz nr 4

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: W świecie książki. Temat ośrodka dziennego: Zanim kupisz książkę.

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

PLAN ZAJĘĆ Z EDUKACJI CZYTELNICZO-MEDIALNEJ ROKU SZKOLNYM 2014/2015

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Temat: Odejmowanie w pamięci

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

TEMAT DNIA: PODRÓŻUJEMY PO KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ.

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Wyruszamy w fantastyczną podróż

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Wędrówki po świecie. Scenariusz nr 2

Ż Ć Ź Ź Ż Ą Ą ć Ź Ź Ć Ę

Ę Ą Ż ć Ę Ż Ł ź

Ą Ą Ł

ć Ę ć ć ć ć ą

Ę Ą Ł Ę Ł ć

Ą Ą

ż

ć Ę Ę ć Ę ć Ę Ę Ę

Scenariusz zajęć w klasie III

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz lekcji z matematyki dla II klasy gimnazjum. Temat: Obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupów oraz ostrosłupów.

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

KONSPEKT ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ OŚRODKÓW PRACY

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II z wykorzystaniem metod aktywizujących

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE:

Scenariusz nr 32 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III opracowany przez mgr Agnieszkę Solińską

Poznajemy budowę książki.

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Szum informacyjny. Manipulacja.

PAŹDZIERNIK - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

języka obcego i sprawności językowych. Korelacja języka angielskiego z innymi przedmiotami to

Temat: Cechy baśni na podstawie utworu Janiny Porazińskiej pt. O dwunastu miesiącach

Scenariusz zajęć w klasie III z wykorzystaniem techniki Celestyna Freineta

Scenariusz nr 8. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Scenariusz zajęć nr 2

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

1 1. Uzasadnienie wyboru metody: Metoda GRUPY ZADANIOWE jest według mnie najbardziej optymalna do prowadzenia zajęć integracyjnych w grupach dla

KONSPEKT LEKCJI NAUCZANIA ZINTEGROWANEGO W KLASIE III

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Rozmowa z zaczarowanym lusterkiem odnajduję się w grupie.

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie trzeciej z wykorzystaniem komputera

Załącznik nr 1. Rozwiąż krzyżówkę

Teacher s Notes UNIT 4 Przeprowadzka

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Eureka! Czy wiesz, że w szkole jest biblioteka!?

SŁOWNICZEK POJĘĆ BIBLIOTECZNYCH

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY ŁĄCZONEJ: II III Opracowała: Elżbieta Mateusiak OSRODEK TEMATYCZNY: ZIMA W PEŁNI TEMAT DNIA: W KRAINIE LODU

Scenariusz zajęć nr 5

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Dwugodzinna lekcja języka polskiego w klasie czwartej

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Nasz kraj i jego historia. Scenariusz nr 8

BEZPIECZNE DZIECKO- PRZYJACIEL SZNUPKA DLA KLASY VI. CEL GŁÓWNY: Nabywanie umiejętności wyboru zachowań promujących zdrowie.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Konspekt lekcji. Przebieg zajęć: czas całkowity 90 minut. I. Rozpoczęcie zajęć 20 minut

GODZINA WYCHOWAWCZA W GIMNAZJUM- KONSPEKT. Temat zajęć: W poszukiwaniu wartościowych dróg życia.

Konspekt lekcji biologii w kl. III gimnazjum

KONSPEKT Z OBCHODÓW DNIA WIOSNY W EUROPIE 2010

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Scenariusz nr 4. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie


Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Autorzy: Projekt okładek: Korekta: Spis treści

Ę Ż ż Ł ź ż ż ż ż

ć Ę ć Ę ź Ę

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Wędrówki po świecie. Scenariusz nr 3

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

ź Ć Ż

Scenariusz zajęć nr 3

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Ż ź Ł

Aktywne metody nauczania.

ć ć ć

Scenariusz. Data: Czas: Uczestnicy spotkania: klasa Liczba uczestników: Miejsce: Osoba prowadząca zajęcia:

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ Z MATEMATYKI W KL.II gimnazjum

Ą Ę Ł Ą Ż

ź Ź Ź ć ć ć ź ć ć ć ć ć Ź

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

Ę ź Ą

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Transkrypt:

Konspekt lekcji z edukacji czytelniczej dla klasy III Temat: Jak zbudowana jest książka? Forma pracy: zespołowa, grupowa, indywidualna. Cel główny: poznanie podstawowych elementów budowy książki i ich funkcji. Cele operacyjne: Na poziomie wiadomości uczeń po lekcji powinien ~ zapamiętać nazwy i układ elementów tworzących książkę, ~ rozumieć różnicę pomiędzy poszczególnymi elementami budowy książki oraz ich rolę informacyjną, ochronną, zdobniczą, reklamową. Na poziomie umiejętności uczeń powinien w sytuacjach typowych : ~ wskazać odpowiedni element w książce, ~ wykazać różnice w budowie książek, ~ wybrać informacje przydatne do prezentacji danego elementu, w sytuacjach problemowych: ~ wzbogacić budowę książki o nowy element, ~ zaplanować budowę książki i skonstruować ją wykorzystując zdobytą wiedzę. Pomoce: część główna książki szyta nićmi, część główna książki klejona, książki z kanonu lektur klasy III, w których występuje strona tytułowa i spis treści, książki z różnymi rodzajami opraw (sztywna, lakierowana, płócienna oraz książki z obwolutami), tablica poglądowa, karty pracy, plansza,,droga do celu. PLAN LEKCJI Ogniwa lekcji Tok lekcji w zarysie Metody Pomoce Część organizacyjna Przywitanie uczniów. Losowanie wizytówek.,,autoprezentacja zwiększenie otwartości uczniów, poznanie się. Utworzenie grup. Ćwiczenia wprowadzające i integrujące. Organizacja grup. Wizytówki przedstawiające jeden z elementów budowy książki z miejscem na wpisanie imienia (dla każdego ucznia). Wprowadzenie do tematu Wskazywanie wylosowanych elementów na tablicy. Próba określenia ich funkcji. Wyjaśnienie celu lekcji. Podanie tematu. Rozmowa kierowana Tablica poglądowa:,,budowa książki. Poszczególne elementy budowy książki na pojedynczych kartkach.

Część zasadnicza Wskazywanie elementów budowy książki, różnic w budowie, wyjaśnienie pojęć, funkcji poszczególnych części. Prezentacja cech kolejnych elementów. Rozwiązywanie krzyżówki i uzupełnienie tekstu z lukami. Oglądowa. Objaśnienia i instruktaż nauczyciela. Ćwiczenia analityczne, poszukujące. Zestawy książek. Kartki dla grup z cechami do rozpoznania. Karty pracy. Posumowanie lekcji Uporządkowanie najważniejszych informacji, wyjaśnienie ewentualnych niejasności. Gra dydaktyczna. Droga do celu ocena własnych umiejętności i wiedzy przez uczniów. Konwersacja z klasą. Informacja zwrotna. Plansza,,Droga do celu Przebieg lekcji 1. Losowanie wizytówek. Po powitaniu prowadzący prosi o wylosowanie identyfikatorów mówiąc, że na dzisiejszych zajęciach każdy z uczniów będzie stanowił bardzo ważny element pewnej całości. Uczniowie losują znaczki, a następnie w miejscu do tego przeznaczonym wpisują swoje imię. Kartki przypinają do ubrań w widocznym miejscu. Oprócz imienia widniejącego na kartce, każdy dzieli się z pozostałymi informacjami, o tym co najbardziej lubi, a czego nie znosi. Następnie uczniowie zajmują miejsca przy stolikach z takimi samymi elementami jakie wylosowali. 2. Wprowadzenie do tematu lekcji. Czytając książkę nikt nie zastanawia się nad jej poszczególnymi elementami, z których została zbudowana. Każdego z nas interesuje tylko treść książki. Na dzisiejszych zajęciach przyjrzymy się dokładnie poszczególnym elementom tworzącym książkę, określimy ich funkcje oraz dowiemy się jakie są różnice w budowie książek. Spójrzcie teraz na tablicę poglądową,,budowa książki i odszukajcie na niej swój element. Spróbujcie się zastanowić nad jego rolą. 3. Praca w grupach. Każda grupa przygląda się książkom znajdującym się na jej stoliku. Uczniowie odszukują i porównują w tych książkach wszystkie elementy znajdujące się na tablicy poglądowej a więc: obwolutę, okładkę, wyklejkę, kartę przedtytułową, kartę tytułową, trzon, czyli część główną książki, spis treści. Zwracają uwagę na wielkość książek, czyli format, objętość oraz na to, czy książka jest szyta, czy klejona. Pod kierunkiem nauczyciela próbują definiować poszczególne pojęcia, określają ich rolę dla czytelnika i dla samej książki. Wskazują różnicę między tymi elementami budowy w różnych książkach.

Elementy budowy książki: obwoluta papierowa ochrona okładki książki, pełni również funkcję ozdobną, reklamową, okładka może być miękka, z tektury, sztywna, lakierowana, matowa. Karty okładki połączone są grzbietem. Pełni funkcję ochronną, reklamową oraz informacyjną. wyklejka - podwójna karta mocnego papieru przyklejona do pierwszej i ostatniej karty książki, łącząca je z okładką. Stanowi także ozdobę książki, gdy jest kolorowa. karta przedtytułowa znajduje się tuż za wyklejką. Podaje tytuł i autora, bądź samo nazwisko autora albo sam tytuł. Może też być na niej tylko ilustracja. karta tytułowa zawiera podstawowe informacje o autorze, tytule, współtwórcach (ilustrator, przekład), miejscu wydania, wydawcę i rok wydania. trzon część główna książki składa się z kartek. Tekst książki może być podzielony na rozdziały, części i uzupełniony ilustracjami pozwalającymi na lepsze przyswojenie sobie treści oraz jej zapamiętanie. spis treści przeważnie znajduje się na końcu książki, zawiera tytuły rozdziałów, strony. Pozwala na szybkie zorientowanie się w treści książki oraz znalezienie odpowiedniego fragmentu. Następnie uczniowie porównują objętość książki oraz jej format. 4. Co nie pasuje? Każda grupa otrzymuje drugi zestaw książek prezentujących różnego rodzaju obwoluty, okładki, wyklejki, karty przedtytułowe, tytułowe zgodnie z wylosowanym miejscem. Uczniowie oglądają zgromadzone materiały i wypowiadają się na temat różnic w wyglądzie i materiale z jakiego poszczególne elementy zostały wykonane. Następnie każda grupa otrzymuje kartki z pięcioma różnymi informacjami, z których tylko trzy są prawdziwe. Należy podkreślić prawidłowe informacje. OBWOLUTA 1.Chroni oprawę książki lub jej okładkę. 2.Pasek z kolorowego papieru. 3.Pełni funkcję reklamową, przyciąga wzrok. 4.Dodatkowa kolorowa oprawa. 5.Występuje na końcu tekstu głównego. WYKLEJKA 1.Informuje o autorze i tytule książki. 2.Karta przyklejona do pierwszej i ostatniej książki. 3.Łączy kartki z okładką. 4.Pozwala zorientować się w treści książki. 5.Stanowi ozdobę, gdy jest kolorowa. karty OKŁADKA 1.Może być sztywna lub miękka. 2.Informuje o autorze i tytule. 3.Chroni książkę przed zniszczeniem. 4.Pozwala się zorientować w spisie treści. 5. Podzielona jest na rozdziały.

KARTA PRZEDTYTUŁOWA 1.Może być sztywna lub z tektury. 2. Karta tuż za wyklejką. 3. Podaje rozdziały i numery stron. 4. Podaje tytuł lub autora. 5. Może być na niej tylko ilustracja. KARTA TYTUŁOWA 1. Jest przyklejona do okładki. 2. Podaje podstawowe informacje o książce. 3. Zawsze znajduje się na niej ilustracja. 4. Zawiera tylko nazwisko autora. 5. Podaje informacje o ilustratorze, tłumaczu, wydawnictwie, miejscu i roku wydania. SPIS TREŚCI 1.Wystepuje przeważnie na końcu książki. 2. Chroni książkę przed zniszczeniem. 3. Stanowi trzon książki czyli część główną. 4. Informuje o treści książki, o rozdziałach, częściach książki. 5. Pomaga w szybkim odszukaniu jakiegoś rozdziału, podając numer strony. Po odszukaniu odpowiednich informacji wybrani przez grupę liderzy odczytują prawdziwe informacje. 5. Indywidualne wypełnianie karty pracy. 1. Rozwiąż krzyżówkę. O B W O L U T A T Y T U Ł O W A O K Ł A D K A T R Z O N W Y D A W N I C T W O A U T O R W Y K L E J K A S T R O N A I N T R O L I G A T O R C Z Ą S T E C Z K A K S I Ą Ż K A D R U K A R N I A S P I S 1. Papierowa ochrona książki. 2. Karta informująca o autorze, tytule, miejscu i roku wydania książki. 3. Chroni książkę, Może być sztywna, lakierowana lub obciągnięta płótnem. 4. Część główna książki. 5. Wydaje książki. 6. Na stronie tytułowej znajduje się jego imię i nazwisko.

7. Łączy okładkę z kartkami książki. 8. Jedna część kartki to... 9. Rzemieślnik, który oprawia książki. 10. Malutka część to zdrobniale... 11. Codziennie się z niej uczysz. 12. Drukuje się w niej książki. 13. Znajduje się na końcu książki. Pomaga znaleźć szukany rozdział. 2. Uzupełnij tekst podanymi wyrazami: nazwisko, tytułowa, ilustratora, wydawcy, tłumacza, miejsce. Strona... to najważniejszy element budowy książki. Znajduje się na niej: imię i... autora oraz czasami... i.... Na stronie tej znajduje się również nazwa...,... i rok wydania. 3. W puste prostokąciki wpisz nazwy odpowiednich elementów budowy książki. 6. Posumowanie lekcji. Uporządkowanie najważniejszych wiadomości, wyjaśnienie przez prowadzącego ewentualnych niejasności. Zabawa dydaktyczna utrwalająca znajomość przez dzieci poszczególnych elementów budowy książki. Uczniowie stoją w kręgu. Zabawę zaczyna prowadzący mówiąc:,,obwoluta. Następna osoba powtarza:,,obwoluta i dodaje,,okładka. Każda następna osoba powtarza poprzednie elementy budowy książki i dodaje kolejny. Z gry odpada osoba, która pomyli kolejność lub opuści jakiś element budowy książki. 7.Droga do celu informacja zwrotna. Z N A M Y J U Ż B U D O W Ę K S I Ą Ż K I! Prowadzący prosi, aby uczniowie wychodząc z sali kładli swoje wizytówki na kolejnych literach tworzących hasło: Wiemy jak zbudowana jest książka! Jeśli komuś lekcja się nie podobała, wizytówkę kładzie obok planszy. Gdy wszystkie wizytówki zakryją kolejne literki, wówczas oznacza to osiągnięcie celu. Opracowała: Lucyna Kossowska