Jak byæ prawdziwym przyjacielem?



Podobne dokumenty
KARTA PRACY UCZNIA NR 1.

KONFERENCJE PRZEDZJAZDOWE

VI Liceum Ogólnokszta³c±ce w Katowicach

Mamy pomysł i co dalej?

Jak pobrać profil kolorystyczny do mediów Antalis z ICC Profile Center

OFERTA EDUKACYJNA XLIV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO IM. ANTONIEGO DOBISZEWSKIEGO NA ROK SZKOLNY

KONSPEKT LEKCJI OTWARTEJ Z MATEMATYKI w klasie II gimnazjum. Temat: Przed nami powtórki materiału działania na potęgach i pierwiastkach

KLAWIATURA - jak j¹ obs³ugiwaæ

Procedura realizacji projektów edukacyjnych w Publicznym Gimnazjum im. Marka Kotańskiego w Góralicach

Umiejscowienie trzeciego oka

Dziêkujemy GlaxoSmithKline za wspieranie miêdzynarodowego rozwoju i ewaluacji Przyjació³ Zippiego.

C O A C H I N G Oferta wspó³pracy

Ferrans i Powers Indeks Jakości Życia Wersja III dla udarów mózgu (Polska)

Strategia rozwoju kariery zawodowej - Twój scenariusz (program nagrania).

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Matematyki. dla uczniów szkół podstawowych - etap szkolny

EWALUACJA WEWNĘTRZNA. Obszar III FUNKCJONOWANIE SZKOŁY W ŚRODOWISKU LOKALNYM 3.4 RODZICE SĄ PARTNERAMI SZKOŁY ROK SZKOLNY 2011/2012

Metryczka: Zdzisława Mazurek Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 w Nowej Soli. Scenariusz lekcji

WYBACZ RODZICOM...i zwróć sobie wolność emocjonalną

SCHEMATY STRON. Baner Nawigacja Nawigacja okruszkowa Prawa kolumna zobacz również Boksy Zwykła strona...

KARTY PRACY UCZNIA. Twierdzenie Pitagorasa i jego zastosowanie. samodzielnej pracy ucznia. Zawarte w nich treści są ułożone w taki sposób,

Dydaktyka Informatyki-Prezentacja multimedialna

Zapraszamy na mini-kurs Od marzenia do sukcesu

============================================================================

STA T T A YSTYKA Korelacja

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Międzyprzedmiotowa.

MIĘDZYNARODOWE NARZĘDZIA BUDOWANIA BIZNESU MONAVIE Scenariusze rozmów telefonicznych wersja rozszerzona

III Międzynarodowy konkurs plastyczno-scenograficzny pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. "Żywe obrazy" dla uczniów w wieku lat

1. Domowa gospodarka, czyli jak u³o yæ bud et

Test całoroczny z matematyki. Wersja A

Lekcja 1 (dwugodzinna) Temat: SERIA NIEFORTUNNYCH ZDARZEŃ W FABRYCE PANA WONKI

Ocena stopnia zadowolenia klientów. z obsługi w Powiatowym Urzędzie Pracy w Słubicach

1 Granice funkcji. Definicja 1 (Granica w sensie Cauchy ego). Mówimy, że liczba g jest granicą funkcji f(x) w punkcie x = a, co zapisujemy.

Scenariusz zajęć z przyrody dla klas IV VI szkoły podstawowej

WYNIKI BADANIA PT. JAK TAM TWOJE POMIDORY? :)

Przeszczepienie nerek Najczêœciej zadawane pytania

Scenariusz lekcyjny. Klasa: II c. Czas trwania zajęć: 45 minut. Nauczany przedmiot: matematyka.

Ekran startowy płyty instalacyjnej umozliwia nam wybór

WOJEWÓDZKI KONKURS MATEMATYCZNY DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W ROKU SZKOLNYM 2012/2013

Maria Barbara Sobczyk nauczyciel SP nr 5 w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach. Scenariusz lekcji dramy w klasie VI szkoły podstawowej

Cel ogólny warsztatu. Cele szczegółowe. Jak zostać wolontariuszem w kraju globalnego Południa? Agnieszka Seget, Assist-in

Study guide. witamy w szkole Speak Up! Elastyczność. Indywidualne podejście. dostęp 24/7 gdziekolwiek jesteś. gwarantowany sukces

TRADYCYJNE I NOWOCZESNE PODEJŚCIE DO EDUKACJI ZDROWOTNEJ METODY AKTYWIZUJĄCE RODZAJE, ZALETY, WADY

GG: , SKYPE: W

AGAJĄCA REFLEKSU GRA IMPREZOWA DLA 1 5 GRACZY OD 3 ROKU Ż

jêzyk rosyjski Poziom podstawowy i rozszerzony Halina Lewandowska Ludmi³a Stopiñska Halina Wróblewska

Skanowanie trójwymiarowej przestrzeni pomieszczeñ

KRAKÓW ZNANY I MNIEJ ZNANY AUDIO A2/B1 (wersja dla studenta) - Halo! Mówi Melisa. Paweł, to ty? - Cześć! Miło cię słyszeć! Co u ciebie dobrego?

Konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Plan naprawczy. Sokółka 2006/2007. Opracowanie: Urszula Bronowicz Henryka Sarosiek ElŜbieta Plichta Katarzyna Dykiel Tomasz Mucuś

D2 POŁĄCZENIA I CYKLE DOŚWIADCZEŃ JEDNOCZĄCYCH


POMOC PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA Z OPERONEM. Vademecum doradztwa edukacyjno-zawodowego. Akademia

Zadanie 1. Na ilustracji masz na dwa sposoby określony czas. Połącz strzałką rysunki pokazujące ten sam czas. 23:00 18:45 11:30 11:00

Akademia Kompetencji Trenerskich

Wolontariat nie ma granic

Podziękowania dla rodziców TPR1

DLACZEGO WARTO G OSOWAÆ NA PSL?

Rozdział 6. Magiczna moc

III. TECHNIKI PREZENTACJI PRODUKTU \ US UGI

SPRAWDZIAN W KLASIE SZÓSTEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ OD ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

Sprawdzenie i ocena pracy z wykorzystaniem Archiwum Prac Dyplomowych

Zadania z parametrem

Oksydowanie. Co przygotować przed oksydowaniem? O czym pamiętać przed oksydowaniem?

WIZYTA ROBOCZA WE FRANCJI

Rozwiązywanie zadań tekstowych metodą kruszenia Scenariusz zajęć w klasie III

Przedmowa. Nauczyciele mog¹ stosowaæ ró ne gry i zabawy matematyczne:

Przebieg zajęć. Drogowskazy -wskazówki i uwagi o realizacji

Temat: Przemoc wśród rówieśników

I. LOGICZNE STRUKTURY DRZEWIASTE

SPRAWOZDANIE STENOGRAFICZNE

Jak korzystać z Group Tracks w programie Cubase na przykładzie EWQLSO Platinum (Pro)

Aktualne informacje pomocne w pełnieniu funkcji opiekuna stażu

Kalkulator Kalorii by CTI. Instrukcja

Metody pracy: pogadanka, opis, pokaz prezentacja multimedialna, realizacja zadao w kartach pracy, praca z komputerem;

Autorka zastrzega sobie wyłączność w prezentowaniu i upowszechnianiu przedstawionego w niniejszej prezentacji Edukacyjnego programu humanistycznego

============================================================================

To z tego poematu, co teraz piszesz? Nadal nie odpowiada. Bo e, on chyba naprawdê obrazi³ siê o tego obcego.

Ćwiczenie nr 2 Zbiory rozmyte logika rozmyta Rozmywanie, wnioskowanie, baza reguł, wyostrzanie

Najważniejsze co musisz wiedzieć o pierwszej wiadomości do dziewczyny

Jak pomóc dziecku w n auc u e

KONKURS PRZEDMIOTOWY Z MATEMATYKI Etap szkolny 24 listopada 2009 r.

ZAWODOWIEC HARCERZ. Ten artyku³ jest rozszerzeniem krótkiego tekstu, który ukaza³ siê w grudniowym wydaniu internetowego Na tropie.

np. tu - na pierwszej formatce kreatora zaznaczamy opcję nr 3

Regulamin IV edycji Dolnośląskiego Konkursu Mitologicznego. dla szkół podstawowych 2015/2016

Test F- Snedecora. będzie zmienną losową chi-kwadrat o k 1 stopniach swobody a χ

Nie czyń drugiemu, co tobie niemiło

DEMERO Automation Systems

Poniżej zamieszczono analizę ankiet ewaluacyjnych, prezentujących opinie słuchaczy odnoszące się do w/w treści.

Arkusz kalkulacyjny MS Excel podstawy

C U K I E R N I A. K Warszawa, ul. Opaczewska 85 (róg ul. Kurhan) tel.: , fax: k-2@k-2.com.

ZESPÓŁ DO SPRAW ORGANIZACYJNO- GOSPODARCZYCH

Ochoczo Tuptajmy po Polsce

Temat: Czym jest mobbing i jak się przed nim bronić?

L p. FORMY REALIZACJI ZAGADNIENI E CELE I ZADANIA WYCHOWAWCZE TEMAT. Wybieramy samorząd klasowy. -godzina wychowawcza,

Szanowna Dyrekcjo oraz Szanowni Nauczyciele, Warszawa; 5 grudnia 2013 r.

KASA EDUKACYJNA INSTRUKCJA. WARIANT I - dla dzieci młodszych

Piece rozp³ywowe. Maschinen- und Vertriebs GmbH & Co.KG

Uchwała nr 1/3/2014/2015

Kryteria ocen z języka angielskiego

Wyjątkowe książki dla wyjątkowych dzieci na zakończenie roku szkolnego 2015/2016

Transkrypt:

ROZDZIA PIERWSZY 4 Jak byæ prawdziwym przyjacielem? Cele Uczeñ: 1. Umie podaæ cechy prawdziwego przyjaciela. 2. Wie, jak rozwijaæ prawdziw¹ przyjaÿñ. 3. Opracowuje osobisty plan rozwoju cech prawdziwego G³ówne myœli 1. Prawdziw¹ przyjaÿñ cechuje oddanie, lojalnoœæ, zaufanie oraz dotrzymywanie s³owa. 2. Prawdziw¹ przyjaÿñ cechuje otwarte i szczere porozumiewanie siê, szacunek, przebaczenie oraz gotowoœæ do jej rozwijania. 3. Jeœli chcê mieæ przyjaciela, najpierw sam muszê nim byæ. Kluczowe pojêcia przyjaciel: cz³owiek pozostaj¹cy z kimœ innym w bliskich, za y³ych stosunkach Materia³y tablica i kreda 7 ma³ych karteczek pude³ko albo jakiœ inny pojemnik na karteczki pisaki Przygotowanie przed lekcj¹ Napisz poni sze zdania na pojedynczych karteczkach. W³ó je do pojemnika. Dotrzymujê s³owa. Umiem przyznaæ, e nie mia³em racji. Przebaczam innym, kiedy zawini¹. Szanujê myœli i uczucia innych. Jestem szczery i otwarty. Jestem lojalny wobec moich przyjació³. Jestem gotowy wk³adaæ wysi³ek w rozwijanie przyjaÿni. Napisz na tablicy listê cech umieszczon¹ na pocz¹tku lekcji. 3-1

Jak skróciæ lekcjê 1. Zamiast na lekcji, uczniowie mog¹ zrobiæ w domu æwiczenie 1. i 2. z karty pracy. 2. W czasie pracy w grupach, zamiast wszystkich siedmiu, niech uczniowie omówi¹ tylko 2-3 cechy przyjaÿni. 3. Niech ka da grupa przedstawi wyniki swojej pracy innej grupie, zamiast przed ca³¹ klas¹. Wprowadzenie PrzyjaŸñ zajmuje du o miejsca w yciu nastolatków, gdy wi¹ e siê z akceptacj¹ i zaufaniem, które s¹ dla nich ogromnie wa ne. Prawdziwa przyjaÿñ mo e wydawaæ im siê czymœ nieuchwytnym. Bardzo jej pragn¹, ale niekoniecznie wiedz¹, co jest potrzebne, by mieæ tak¹ relacjê, albo nie maj¹ odpowiednich praktycznych umiejêtnoœci, eby j¹ rozwin¹æ. Podczas tej lekcji postaramy siê okreœliæ, jakie cechy s¹ potrzebne do nawi¹zania prawdziwej przyjaÿni. Pytania, jakie mog¹ zadaæ uczniowie To, jak Damon zaufa³ Pytiasowi, zrobi³o na mnie du e wra enie. Co mogê zrobiæ, eby moi przyjaciele te mi tak ufali? Zdobycie zaufania u kogoœ wymaga czasu. Rozpoczyna siê od ma³ych spraw. B¹dŸ na czas, jeœli siê z kimœ umawiasz. Je eli po yczasz ksi¹ kê albo coœ do ubrania, nie zwlekaj z oddaniem. Zdobyte zaufanie w drobnych sprawach spowoduje, e ludzie chêtniej bêd¹ ci ufali w tych wielkich. Chcia³bym byæ zaakceptowany przez pewn¹ grupê ludzi, ale oni w ogóle nie zwracaj¹ na mnie uwagi. Co zrobiæ, eby mnie polubili? Po pierwsze, zadaj sobie pytanie, dlaczego zale y ci na ich akceptacji. Czasami nasze pobudki mog¹ nie byæ najlepsze. Mo emy byæ zainteresowani jakimiœ ludÿmi dlatego, e s¹ popularni albo robi¹ coœ, co nas poci¹ga. Najlepszym sposobem na akceptacjê przez rówieœników jest po prostu byæ sob¹. Ci, którzy pewnie czuj¹ siê we w³asnej skórze, przyci¹gaj¹ innych do siebie. Spróbuj poszukaæ ludzi, którzy lubi¹ to, co ty. Od nich ³atwiej mo esz oczekiwaæ szacunku i akceptacji. ze skarbnicy m¹droœci Cz³owiek powinien wybieraæ na przyjaciela kogoœ lepszego od siebie. przys³owie chiñskie 3-2

Wskazówki Dokonywanie wyboru 5 minut Niech uczniowie w miarê sprawnie podejd¹ do tablicy i zaznacz¹ po trzy cechy. Podlicz g³osy i powiedz, które cechy klasa wybra³a jako najwa niejsze, ale nie poœwiêcaj teraz czasu na ich omawianie. Wiele z nich pojawi siê w póÿniejszej dyskusji. Przebieg lekcji Na tablicy mamy wypisan¹ listê cech. Niech ka dy z was pomyœli o trzech z nich, które chcia³by, eby charakteryzowa³y jego przyjaciela. Proszê, podchodÿcie kolejno do tablicy i przy wybranych przez was cechach postawcie znak +. Lista cech poczucie humoru atrakcyjny wygl¹d godny zaufania dobry s³uchacz szczery bogaty hojny umie ust¹piæ odpowiedzialny inteligentny lojalny wysportowany popularny ma podobne zainteresowania uprzejmy ma podobne przekonania (system wartoœci) Na poprzedniej lekcji rozmawialiœmy o relacjach. Mówiliœmy o tym, e cz³owiek nie jest samotn¹ wysp¹, a ludzie potrzebuj¹ siebie nawzajem. Powiedzieliœmy te, e silne wiêzi s¹ nam bardzo potrzebne, a nawi¹zywanie nowych mo e pomóc w odnalezieniu siê w nowym otoczeniu. Bêdziemy nadal rozmawiaæ o relacjach. Dziœ skupimy siê na przyjaÿni. Wspólnie wybraliœmy ju cechy, jakie chcielibyœmy widzieæ u przyjaciela. Teraz przeczytam wam historiê, która jest dobr¹ ilustracj¹ prawdziwej przyjaÿni. Pomyœlcie o tym, jakie cechy bohaterów przyczyni³y siê do powstania silnej wiêzi pomiêdzy nimi. Czytanie 5 minut Przeczytaj historiê Damona i Pytiasa. Przyk³ad prawdziwej przyjaÿni Historia Damona i Pytiasa Historia ta wydarzy³a siê w V wieku p.n.e. w mieœcie Syrakuzy, na Sycylii. Damon i Pytias znali siê od dzieciñstwa i bardzo siê zaprzyjaÿnili. Stali siê sobie bliscy jak bracia. Mieli do siebie olbrzymie zaufanie. 3-3

Wskazówki Pytias wyrós³ na filozofa i dobrego mówcê. Czêsto publicznie przemawia³. W swoich wyst¹pieniach wyra a³ przekonanie, e aden król nie powinien mieæ nieograniczonej w³adzy nad swoimi poddanymi. Król Dionizjusz bardzo siê rozgniewa³, kiedy us³ysza³ o takich pogl¹dach. Wyda³ rozkaz, eby doprowadzono Pytiasa i Damona przed jego oblicze. Kiedy dwaj przyjaciele stawili siê u króla, Dionizjusz rozkaza³ Pytiasowi, eby odwo³a³ swoje s³owa. Nie mogê tego zrobiæ. To, co mówiê, jest prawd¹ powiedzia³ Pytias. Dionizjusz jeszcze bardziej siê rozgniewa³ i postanowi³ skazaæ Pytiasa na œmieræ. Ten nadal nie mia³ zamiaru zmieniæ zdania. Zwróci³ siê jedynie z proœb¹ do króla, eby przed egzekucj¹ móg³ wróciæ do domu i uporz¹dkowaæ swoje sprawy. Przecie, jeœli ciê wypuszczê z miasta, nigdy tu nie wrócisz! zaœmia³ siê g³oœno król. Zapewniam ciê, e wrócê. Zostawiê ci porêczenie odpowiedzia³ Pytias. Jakie? zapyta³ król. W tym momencie wyst¹pi³ na œrodek Damon. Ja bêdê tym porêczeniem powiedzia³. Wszyscy wiedz¹ o naszej przyjaÿni. Je eli zatrzymasz mnie w wiêzieniu, mo esz byæ pewien, e Pytias wróci. Zdajesz sobie sprawê z tego powiedzia³ król e je eli Pytias nie wróci w wyznaczonym przeze mnie czasie, zamiast niego ty zostaniesz stracony? Tak powiedzia³ Damon ale Pytias na pewno wróci. Da³ s³owo. Pytias pojecha³ do domu, a jego przyjaciela umieszczono w wiêzieniu. Po kilku dniach wiêÿnia odwiedzi³ król. Twój przyjaciel jeszcze nie wróci³ powiedzia³ z triumfem w g³osie Co teraz myœlisz o nim? On wróci powiedzia³ Damon. Mam do niego pe³ne zaufanie. Król Dionizjusz pokrêci³ tylko g³ow¹. Kilka dni póÿniej znowu przyszed³ do wiêÿnia. Czas ju prawie dobiega koñca powiedzia³. Myœlê, e twój przyjaciel nie wróci. To by³o g³upie z naszej strony, e mu uwierzyliœmy. Damon spojrza³ na króla i ze spokojem w g³osie odpowiedzia³: Je eli to bêdzie tylko od niego zale a³o, to na pewno wróci. Musia³o go coœ zatrzymaæ po drodze, skoro do tej pory jeszcze go nie ma. Pewnoœæ Damona zdumia³a króla. Nadszed³ dzieñ egzekucji, a Pytiasa nadal nie by³o. Kat wyprowadzi³ Damona z wiêzienia i przyprowadzi³ go przed króla. 3-4

Wskazówki Czy nadal nazywasz Pytiasa swoim przyjacielem? zapyta³ Dionizjusz. Tak odpowiedzia³ Damon. W tym momencie pojawi³ siê Pytias. Wygl¹da³ okropnie. Ca³y by³ pokryty brudem. Jego cia³o by³o zakrwawione i posiniaczone, a ubranie zwisa³o w strzêpach. yjesz! wykrzykn¹³ i opad³ w ramiona Damona. Tak siê cieszê, e zd¹ y³em. Rozbi³ siê statek, którym p³yn¹³em, a potem zosta³em napadniêty przez zbójców. Jednak wiedzia³em, e muszê pod¹ aæ dalej powiedzia³ Pytias, po czym zwróci³ siê do króla: Jestem gotowy na egzekucjê. Król nie kry³ swojego ogromnego zdziwienia, bo nigdy nie spotka³ siê z tak¹ lojalnoœci¹ i zaufaniem. Postanowi³ odwo³aæ egzekucjê i puœciæ Pytiasa wolno. Zanim odejdziecie zwróci³ siê do dwójki przyjació³ czy moglibyœcie wyœwiadczyæ mi przys³ugê? Co mo emy dla ciebie uczyniæ? zapytali Pytias i Damon. Powiedzcie mi, jak mogê staæ siê takim przyjacielem jak wy. (Zaadaptowane z The Book of Virtues (Ksiêga cnót), Williama Bennetta) 5 minut Rozdaj uczniom karty pracy. Uto samianie siê z bohaterami Za chwilê powrócimy do proœby króla, ale najpierw pomyœlcie, z któr¹ z postaci tej historii moglibyœcie siê uto samiæ. Na kartach pracy znajdziecie stwierdzenia dotycz¹ce przyjaÿni, które mo na by przypisaæ bohaterom. Które z nich najlepiej pasuje do ciebie? Pytias: Mam przyjaciela, na którym mogê polegaæ w potrzebie. Damon: Jestem oddany mojemu przyjacielowi. On mo e liczyæ na mnie. Król Dionizjusz: Nigdy nie doœwiadczy³em takiej przyjaÿni, jak¹ maj¹ Damon i Pytias, ale chcia³bym tego. Daj uczniom czas na zastanowienie siê i na odpowiedÿ. adna z postaci: Nie wiem, czy prawdziwa przyjaÿñ jest w ogóle mo liwa. Moi przyjaciele zawsze mnie zawodz¹. Czujê siê tak, jak czuliby siê król i Damon, gdyby Pytias zdecydowa³ siê nie wróciæ. Niezale nie od tego, jakie stwierdzenie ka dy z was wybra³, na pewno zgodzicie siê ze mn¹, e przyjaÿñ jest dla was wa na. Jeœli nawet wydaje siê wam, e prawdziwa przyjaÿñ nie jest mo liwa, prawdopodobnie yczylibyœcie sobie, ebyœcie nie mieli racji. 3-5

Wskazówki Dziœ przyjrzymy siê cechom prawdziwej przyjaÿni i dowiemy siê, jak j¹ rozwijaæ. Jeœli obecnie nie macie prawdziwego przyjaciela, mo ecie mieæ nadziejê, e to siê zmieni. A jeœli go macie, mo ecie uczyæ siê, jak wasz¹ przyjaÿñ umacniaæ. Dyskusja 5 minut Zapisz wszystkie odpowiedzi uczniów. Podsumuj je i dodaj z listy te, które siê nie pojawi³y. Cechy prawdziwego przyjaciela Damon i Pytias zademonstrowali, czym jest prawdziwa przyjaÿñ. Jakimi cechami siê wykazali? oddanie lojalnoœæ zaufanie dotrzymywanie s³owa g³êboka i szczera troska o drugiego gotowoœæ do poœwiêceñ Zadaj pytanie. Zapisuj odpowiedzi na tablicy. Dodaj te cechy, które siê nie pojawi³y. warto zapamiêtaæ Prawdziw¹ przyjaÿñ cechuje oddanie, lojalnoœæ, zaufanie oraz dotrzymywanie s³owa. Jakich innych cech szukasz w prawdziwym przyjacielu? otwarte i szczere porozumiewanie siê zrozumienie i wspó³czucie szacunek (wobec moich myœli i uczuæ) odpowiedzialnoœæ (bierze odpowiedzialnoœæ za swoje zachowanie, przyznaje, kiedy nie ma racji) przebaczenie (wybacza mi, kiedy w czymœ zawiniê) gotowoœæ do podtrzymywania i rozwijania naszej przyjaÿni warto zapamiêtaæ Prawdziw¹ przyjaÿñ cechuje otwarte i szczere porozumiewanie siê, szacunek, przebaczenie oraz gotowoœæ do jej rozwijania. 3-6

Wskazówki Dyskusja 5 minut Wybierz ucznia, który bêdzie gra³ rolê króla Dionizjusza. Niech wyjdzie na œrodek i zada pytanie. Daj uczniom czas na odpowiedÿ. OdpowiedŸ na pytanie zadane przez króla Król Dionizjusz zada³ Damonowi i Pytiasowi wa ne pytanie: Jak mogê staæ siê takim przyjacielem jak wy? Spróbujemy teraz poszukaæ odpowiedzi na nie. Jak myœlicie, co nasi bohaterowie powiedzieliby królowi? Postawcie siê w ich sytuacji. Królu Dionizjuszu, jeœli zechcesz, mo esz zadawaæ dodatkowe pytania, kiedy bêdziesz wys³uchiwa³ odpowiedzi Damona i Pytiasa. 17 minut Podziel klasê na 7 grup. Niech ka da wylosuje z pojemniczka jedn¹ karteczkê, na której zapisane s¹ cechy prawdziwego przyjaciela. W zale noœci od tego, czy czas na to pozwala, mo esz poprosiæ kilka lub wszystkie grupy o prezentacjê wyników swojej pracy. Daj okazjê reszcie klasy do zadawania pytañ lub do skomentowania poszczególnych prezentacji. Król Dionizjusz uzna³ wasze sugestie za bardzo pomocne, ale jeszcze potrzebuje waszej pomocy w stawaniu siê prawdziwym przyjacielem. Chcia³by, eby wasze rady by³y bardziej konkretne. W zwi¹zku z tym poproszê was, ebyœcie popracowali teraz w grupach. Wylosujcie jedn¹ karteczkê z pojemniczka. Na ka dej z nich zapisana jest jedna cecha prawdziwego przyjaciela. 1. Stwórzcie plan dzia³ania dla króla albo kogoœ innego, kto chce rozwijaæ siê w tej konkretnej dziedzinie. Plan powinien zawieraæ praktyczne kroki, które mo na wprowadziæ w ycie. 2. Przygotujcie krótk¹ prezentacjê (najwy ej 2 minuty) waszego planu, któr¹ moglibyœcie przedstawiæ w królestwie. Postarajcie siê wymyœliæ coœ ciekawego. Mo ecie napisaæ wiersz lub opowiadanie, zaœpiewaæ piosenkê lub odegraæ krótki skecz. Wyjaœnienie 2 minuty Jak byæ prawdziwym przyjacielem Na tablicy mamy listê cech, których szukamy u prawdziwego przyjaciela. Myœl¹c o przyjaÿni z kimœ, wyobra amy sobie, e ta osoba bêdzie nas rozumia³a, s³ucha³a, przyczynia³a siê do tego, e nie bêdziemy czuæ siê samotni itp. Niestety, nie jesteœmy w stanie sprawiæ, by ktoœ zachowywa³ siê tak, jak my tego pragniemy czy oczekujemy. Ale to, co mo emy zrobiæ, to zmieniæ swoje w³asne postêpowanie. Mo emy d¹ yæ do tego, by staæ siê tak¹ osob¹, któr¹ ka dy yczy³by sobie mieæ za przyjaciela. Pomyœlcie o tym: warto zapamiêtaæ Jeœli chcê mieæ przyjaciela, najpierw muszê sam nim byæ. 3-7

4 minuty Wskazówki Pierwszym krokiem w stawaniu siê prawdziwym przyjacielem jest zastanowienie siê nad tym, jakie s¹ nasze obecne mo - liwoœci bycia nim. Na waszych kartach pracy znajduje siê tabelka z siedmioma cechami, o których rozmawialiœmy. Wype³nijcie j¹, zaznaczaj¹c w odpowiednich rubrykach, jak czêsto przejawiacie te cechy. Daj uczniom czas na wype³nienie tabelki. Daj uczniom czas na napisanie planu rozwoju. Nastêpnym krokiem jest stworzenie planu rozwoju tych cech. Wybierzcie jedn¹ z nich, któr¹ chcielibyœcie doskonaliæ, i zdecydujcie, jak praktycznie chcecie to robiæ. Zapiszcie swój plan na karcie pracy. Wyjaœnienie 2 minuty Zakoñczenie lekcji Przyjrzeliœmy siê dziœ cechom prawdziwego przyjaciela i rozmawialiœmy o tym, jak je rozwijaæ. Na kartkach, które weÿmiecie ze sob¹ do domu, jest proœba do waszych rodziców lub opiekunów, by porozmawiali z wami o przyjaÿni. Mam dla was jeszcze dodatkow¹ propozycjê. Zapytajcie ich, jakimi przyjació³mi, wed³ug nich, jesteœcie. Ich spostrze enia i uwagi mog¹ byæ dla was bardzo cenne i mog¹ pomóc wam rozwijaæ siê w tej dziedzinie. Na nastêpnej lekcji bêdziemy nadal rozmawiali o przyjaÿni, skupiaj¹c siê na jej przejawach. Poruszymy te temat mi³oœci i spróbujemy znaleÿæ odpowiedzi na pytania, które mog¹ was nurtowaæ. Na przyk³ad: Sk¹d mogê wiedzieæ, e ktoœ naprawdê mnie kocha?. 3-8

Karta pracy LEKCJA 4 Jak byæ prawdziwym przyjacielem? Z któr¹ postaci¹ z historii o Damonie i Pytiasie móg³byœ siê uto samiæ? Które stwierdzenie dotycz¹ce przyjaÿni najlepiej pasuje do Ciebie? m Pytias: Mam przyjaciela, na którym mogê polegaæ w potrzebie. m Damon: Jestem oddany mojemu przyjacielowi. On mo e na mnie liczyæ. m Król Dionizjusz: Nigdy nie doœwiadczy³em takiej przyjaÿni, jak¹ maj¹ Damon i Pytias, ale chcia³bym tego. m adna z postaci: Nie wiem, czy prawdziwa przyjaÿñ jest w ogóle mo liwa. Moi przyjaciele zawsze mnie zawodz¹. Czujê siê tak, jak czuliby siê król i Damon, gdyby Pytias zdecydowa³ siê nie wróciæ. Jeœli chcê mieæ przyjaciela, najpierw sam muszê nim byæ. KROK 1: Oceñ swoje mo liwoœci bycia prawdziwym przyjacielem. ZAZWYCZAJ CZASAMI TYLKO WTEDY, KIEDY MUSZÊ Dotrzymujê s³owa. Umiem przyznaæ, e nie mia³em racji. Przebaczam innym, kiedy zawini¹. Szanujê myœli i uczucia innych. Jestem szczery i otwarty. Jestem lojalny wobec moich przyjació³. Jestem gotowy wk³adaæ wysi³ek w rozwijanie przyjaÿni. KROK 2: Stwórz plan rozwoju cech prawdziwego przyjaciela. Nad czym powinienem pracowaæ: Dziedzina: Plan dzia³ania: Materia³y przeznaczone do kopiowania CrossRoads New Life World AID Inc. 3-9

Osobiste refleksje LEKCJA 4 1. Mówiliœmy o siedmiu cechach prawdziwej przyjaÿni. Któr¹ z tych cech twoi przyjaciele uznaliby za najmocniejsz¹ Twoj¹ stronê i dlaczego? Napisz o tym w swoim dzienniku. 2. Pomyœl o kimœ, kogo uwa asz za przyjaciela, lub o kimœ, kogo szanujesz. Jakie cechy prawdziwego przyjaciela dostrzegasz w tej osobie? Opisz konkretne sytuacje, w których te cechy siê u tej osoby ujawni³y. 3-10 Materia³y przeznaczone do kopiowania CrossRoads New Life World AID Inc.

w rodzinie Do omówienia LEKCJA 4 Jak byæ prawdziwym przyjacielem? Streszczenie lekcji Uczniowie zastanawiali siê nad cechami charakteryzuj¹cymi prawdziw¹ przyjaÿñ na podstawie autentycznej historii z V wieku p.n.e., filozofa Pytiasa i jego bliskiego przyjaciela Damona. Król Dionizjusz skaza³ Pytiasa na œmieræ, ale przed egzekucj¹ pozwoli³ mu wróciæ do domu, by móg³ uporz¹dkowaæ swoje sprawy. Damon, ryzykuj¹c w³asnym yciem, zosta³ za niego w wiêzieniu jako porêczenie. Gdyby Pytias nie wróci³, król skaza³by Damona zamiast niego. Za³atwiwszy swoje sprawy, Pytias wróci³, choæ wiedzia³, e straci ycie. Obaj mê czyÿni postawili dobro przyjaciela nad swoim w³asnym. Król by³ pod tak du ym wra eniem, e zdecydowa³ darowaæ Pytiasowi ycie i puœci³ obu przyjació³ wolno. Uczniowie omawiali cechy charakteryzuj¹ce prawdziwego przyjaciela: oddanie, lojalnoœæ, zaufanie, dotrzymywanie s³owa, otwarte i szczere porozumiewanie siê, wspó³czucie i zrozumienie, szacunek, odpowiedzialnoœæ, przebaczenie oraz gotowoœæ do rozwijania przyjaÿni. Lekcja uwypukla³a myœl: Jeœli chcê mieæ przyjaciela, najpierw muszê sam nim byæ. Zastanawialiœmy siê nad tym, jak rozwijaæ prawdziw¹ przyjaÿñ oraz tworzyliœmy osobisty plan rozwoju w tej dziedzinie. G³ówne myœli 1. Prawdziw¹ przyjaÿñ cechuje oddanie, lojalnoœæ, zaufanie oraz dotrzymywanie s³owa. 2. Prawdziw¹ przyjaÿñ cechuje otwarte i szczere porozumiewanie siê, szacunek, przebaczenie oraz gotowoœæ do jej rozwijania. 3. Jeœli chcê mieæ przyjaciela, najpierw muszê sam nim byæ. Dyskusja rodzinna Porozmawiajcie o Waszym najlepszym przyjacielu z dzieciñstwa lub m³odoœci. Co sprawia³o, e uwa aliœcie tê osobê za przyjaciela? Pomyœlcie, kto jest prawdziwym przyjacielem Waszej rodziny. Poproœcie swoje dziecko, eby spróbowa³o powiedzieæ, dlaczego za takiego go uwa acie. Co Wy, jako rodzina, mo ecie zrobiæ, eby okazaæ przyjaÿñ tej osobie? Zastanówcie siê, jak ka dy z Was mo e wp³yn¹æ na zacieœnianie siê wiêzi rodzinnych. Jak praktycznie chcecie wprowadziæ to w ycie? Materia³y przeznaczone do kopiowania CrossRoads New Life World AID Inc. 3-11