Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa



Podobne dokumenty
Moja wakacyjna przygoda

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Czasownik bez tajemnic

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Słynny malarz polski Jan Matejko

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

Wypowiedzenie, zdanie, równoważnik zdania, czyli w jaki sposób budujemy swoje wypowiedzi

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka

Powtórzenie wiadomości o czasowniku

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

1. Każdy ma swojego dusiołka

Rodzaje zdań złożonych

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Własności walca, stożka i kuli.

Scenariusz lekcji. wymienić elementy, z jakich składa się program; wymienić i opisać podstawowe opcje Przybornika;

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Zostań młodym ekologiem

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

1. W świecie obyczajów i tradycji

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

IMIĘ I NAZWISKO KURSANTA- MICHAŁ SIEK FORMA PRZCY- SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH WYKORZYSTANIE ITC W PLANOWANIU INWESTYCJI FINANSOWYCH

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi

Funkcja rzeczownika w zdaniu

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO KSZTAŁTOWANIE KOMPETENCJI KLUCZOWYCH Opracowanie: mgr Iwona Szkopiak, nauczyciel Zespołu Szkół w Barcinie

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

1. Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych

2. Konfiguracja programu Outlook Express

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

Poznajemy zwierzęta domowe i leśne

Ja i planeta Ziemia w zadaniach matematycznych. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji.

To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

2. Metody prezentacji informacji

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

JĘZYK POLSKI WYMAGANIA EDUKACYJNE KLASA V

Oznaczanie pospolitych gatunków roślin nagonasiennych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Jednostka modułowa: M3.J3 Posługiwanie się językiem obcym przy sporządzaniu i ekspedycji potraw

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH KOMPETENCJE SPOŁECZNE

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Mikołajek postanawia zrobić porządek. Rozmawiamy o akcji, wątku i zdarzeniu na podstawie Nowych przygód Mikołajka

Strona czynna i strona bierna czasownika

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

Podsumowane wiadomości o roślinach

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

Mapa Unii Europejskiej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Projekt edukacyjny nr 1. Temat: Jak powstaje audycja radiowa? Cele operacyjne: Uczeń:

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

Dodawanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe zastosowania komputerów w szkole i najbliższym otoczeniu;

2. Tabele w bazach danych

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum wg programu Matematyka 2001

Temat: Pole równoległoboku.

II. III. Scenariusz lekcji. I. Cele lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII W SZKOLE ŚREDNIEJ. Opracowała: Elżbieta Paluchowska

1. Obywatel w urzędzie gminy

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

Poznajemy disacharydy

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.6 Temat zajęć: Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy

Poznajemy rodzaje podmiotu

Idę drogą tupiąc nogą. Problemy pisowni wyrazów z ą, ę, em, en, om, on

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Orzeczenie i jego określenia

Transkrypt:

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: zna cechy wyróżniające taką formę wypowiedzi, jaką jest przepis kulinarny, wie, co to jest bezokolicznik i rozpoznaje w tekście formę rozkazującą czasownika, rozumie, co to jest instrukcja i czemu służy. b) Umiejętności Uczeń: potrafi pracować w grupie i prezentować wyniki swojej pracy, potrafi korzystać z tekstu literackiego podczas pracy na lekcji, potrafi stworzyć poprawny formalnie przepis kulinarny (instrukcję). 2. Metoda i forma pracy Praca w grupach, praca z całą klasą, praca indywidualna. 3. Środki dydaktyczne Karty pracy ucznia, kredki, flamastry, zszywacz, kartki z bloku technicznego. Brzechwa J., Akademia pana Kleksa., G&P Oficyna Wydawnicza, Poznań 2004. Wycinki z gazet zawierające przepisy kulinarne, ewentualnie niewielkie zbiory przepisów. 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Nauczyciel omawia krótko cele lekcji. Prosi, aby uczniowie powiedzieli, z czym kojarzy im się pojęcie instrukcja. Wspólnie ustalają uproszczoną definicję instrukcji i zapisują ją w zeszytach. Nauczyciel prosi, aby uczniowie zastanowili się, czy przepis kulinarny także jest instrukcją. Uczniowie w oparciu o wcześniejszą definicję odpowiadają na pytanie. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel prosi kilkoro uczniów o przeczytanie przyniesionych przepisów kulinarnych. Uczniowie zwracają uwagę na cechy charakterystyczne tej instrukcji (dwudzielność przepisu, charakterystyczne formy czasownikowe bezokoliczniki lub formy trybu rozkazującego, podanie w miarę dokładnych ilości składników, itp.) 2. Uczniowie następnie odczytują fragment lektury Akademia pana Kleksa (rozdział Kuchnia pana Kleksa ). 3. Nauczyciel pyta uczniów, jakie różnice zaobserwowali, jeżeli chodzi o przygotowanie posiłku przez profesora Kleksa i odczytywane przez nich przepisy. Uczniowie wskazują elementy fantastyczne powieści Brzechwy. Uczniowie najpierw spisują potrawy przygotowane przez czarodzieja na obiad dla 1

chłoców z Akademii (jadłospis); następnie pracując z tekstem pod kierunkiem nauczyciela, tworzą przepis (do wyboru) na zupę pomidorową Ambrożego Kleksa lub pieczeń z buraczkami. Nauczyciel wskazuje, iż niezwykłe składniki użyte przez pana Kleksa posłużyły do przygotowania zwyczajnych potraw. 4. Uczniowie zostają podzieleni na 3 osobowe zespoły. Nauczyciel informuje uczniów, że każdy zespół ma za zadanie stworzyć własną Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa. Poszczególne osoby z zespołu otrzymują osobne Karty pracy ucznia - Zupy, Dania główne, Desery (Karta pracy). Pamiętając o cechach tej specyficznej instrukcji, członkowie zespołu powinni napisać samodzielnie poszczególne rozdziały magicznych przepisów kulinarnych (każda Karta pracy zawiera miejsce na 2 przepisy). 5. Nauczyciel nadzoruje pracę zespołów. Po zakończeniu pracy prosi o ozdobienie przepisów ilustracjami oraz wykonanie okładki do książek kucharskich i jej podpisanie przez autorów. Następnie nauczyciel zszywa wszystkie elementy prac, kończąc kompletowanie prac. c) Faza podsumowująca 1. Każda z grup prezentuje swoją księgę kucharską. Po ocenieniu prac, nauczyciel wraz z uczniami może przygotować ich wystawkę. 5. Bibliografia Brzechwa J., Akademia pana Kleksa., G&P Oficyna Wydawnicza, Poznań 2004. 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia Załącznik 1 ZUPY 2

--------------------------------------------------------------------------------- DANA GŁÓWNE 3

--------------------------------------------------------------------------------- DESERY 4

--------------------------------------------------------------------------------- 7. Czas trwania lekcji 2 x 45 minut. 8. Uwagi do scenariusza brak 5