1. Gramy w baśń, legendę, mit i bajkę



Podobne dokumenty
1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

1. Roland rycerz średniowieczny

1. Każdy ma swojego dusiołka

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

Moja wakacyjna przygoda

2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi

Scenariusz zajęć nr 10 Temat: Poznajemy zasady panujące w naszej szkole.

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

SCENARIUSZ LEKCJI. - pracować w sposób wytrwały i samodzielny, - pracować zgodnie z pozytywnymi postawami etycznymi, - dobrze organizować pracę,

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Jak napisać ciekawą baśń? Ćwiczenia redakcyjne i stylistyczne

6. TWORZYMY OPOWIEŚĆ DO RZUTÓW KOSTKĄ CZYLI O UKŁADANIU OPOWIADAŃ

1. Ideały i problemy bohaterów moich lektur

1. 2 razy lekcja języka polskiego

1. W świecie obyczajów i tradycji

Giełdowe rozgrywki - lekcja powtórzeniowa

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

Idę drogą tupiąc nogą. Problemy pisowni wyrazów z ą, ę, em, en, om, on

Międzyszkolna Liga Przedmiotowa PŁOCK Język polski klasa V

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO NA POSZCZEGÓLNE OCENY DLA KLASY IV W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 OCENA BARDZO DOBRA

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Powtórzenie wiadomości o czasowniku

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

Mówić, nie mówić, czyli o różnych sposobach komunikacji

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU MATEMATYKA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Działania uczniów klasy 3a wg Scenariusza zajęć edukacyjnych z matematyki Wykorzystanie w edukacji matematycznej własnej gry planszowej

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE IV i VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

1. Czy znasz te wyrazy? Miron Białoszewski Namuzowywanie

Scenariusz lekcji matematyki, klasa 1 LO.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Wypowiedzenie, zdanie, równoważnik zdania, czyli w jaki sposób budujemy swoje wypowiedzi

3. Cele sformułowane w języku ucznia: dowiesz się, czym są przypadki rzeczownika, dowiesz się, jak odmieniać rzeczownik przez przypadki

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja mała ojczyzna

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

UKŁAD WSPÓŁRZĘDNYCH NA PŁASZCZYŹNIE

Jaki utwór nazywamy bajką?

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy 5 szkoły podstawowej

Konkurs dla klas VI-ych W krainie lektur

Czytać, myśleć, uczestniczyć. Program nauczania ogólnego języka polskiego w klasach IV VI szkoły podstawowej.

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Trening przed klasówką. Szkoła podstawowa. Kształcenie literackie: znajomość mitów greckich. Zadanie 1 Ułóż z liter imię boga.

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

Orzeczenie i jego określenia

OCENĘ DOPUSZCZAJĄCĄ Otrzymuje uczeń, który osiągnął poziom wymagań koniecznych.

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie II technikum zawodowego i liceum

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Kryteria ocen z języka polskiego w klasie 4. Ocenę celującą - otrzymuje uczeń, którego wiedza znacznie przekracza poza obowiązujący program nauczania:

-zna i stosuje w swoich wypowiedziach pojęcia i terminy związane z filmem, teatrem, książką, muzeum, Internetem;

Rachunki trudne i nudne? Nie muszą, mogą być ciekawe!

Czytać, myśleć, uczestniczyć. Program nauczania ogólnego języka polskiego w klasach IV VI szkoły podstawowej.

Kryteria ocen z języka polskiego dla klasy V szkoły podstawowej

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

W jaki sposób powstają słowa? Wiadomości wstępne ze słowotwórstwa

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ

Poznajemy rodzaje podmiotu

W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka

33. NIE TYLKO WORECZKI CZYLI O ROZUMIENIU SYSTEMU DZIESIĘTNEGO, CZ. I

JĘZYK POLSKI WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY ORAZ SPOSOBY SPRAWDZANIA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA KLASA V

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klas I-III. Wielkanoc. Zajęcia zintegrowane w obszarze

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

Ocenę wyższą otrzymuje uczeń, który spełnia wszystkie wymagania pozytywnych ocen niższych.

Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.

NACOBEZU JĘZYK POLSKI

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO przeprowadzonej w klasie V

Dni tygodnia. uczymy się bawimy się rozmawiamy odkrywamy ruszamy się

Funkcja rzeczownika w zdaniu

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

Kryteria oceniania prac pisemnych z języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 8

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANUSZA KORCZAKA W KLESZCZOWIE PROJEKT EDUKACYJNY Z

Temat: Moja miejscowość, mój dom. - scenariusz zajęć z elementami kodowania

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

Gry dydaktyczne w pracy z opowieściami regionalnymi.

VI KSZTAŁCENIE LITERACKIE I KULTUROWE

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

Zadania utrwalające poznane wiadomości o ułamkach zwykłych

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

Koło z języka angielskiego dla klas I, II i III Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowszczyźnie na rok 2017/2018

Przedmiotowy system oceniania z języka polskiego dla klasy V. Szkoła Podstawowa nr 3 w Ozimku Wiesława Sękowska

2. Tabele w bazach danych

Transkrypt:

1. Gramy w baśń, legendę, mit i bajkę Uczeń: Uczeń: a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości zna zasady gry planszowej, rozumie polecenia do wykonania podczas gry, rozumie potrzebę pracy zespołowej, rozumie znaczenie przysłów, związków frazeologicznych, zna wyrażenia pochodzące z baśni, mitów, legend i bajek, zna tytuły i bohaterów podanych baśni, legend, mitów i bajek. ii. b) Umiejętności potrafi rozwiązywać zadania literackie, potrafi wcielać się w role, przedstawiać scenki mimiczne, potrafi rozwiązać zadania ortograficzne, gramatyczne i literackie, potrafi rozwiązywać problemy w sposób twórczy, rozwija sprawność umysłową, kreatywność, wyobraźnię, kształci aktywność twórczą. b. 2. Metoda i forma pracy Gra planszowa, wcielanie się w rolę, wizualizacja, ćwiczeń praktycznych, praca w grupach c. 3. Środki dydaktyczne Plansze dla każdej z grup (załącznik 3) Pionki do gry dla uczniów Kostki do gry dla grup Zasady gry (załącznik 1 i załącznik 2) d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i uświadamia im cele zajęć. Następnie wywiesza zasady gry na widocznym miejscu w klasie. Uczniowie zostają podzieleni na cztery zespoły. Każdy z nich otrzymuje swoją planszę do gry (załącznik 3) oraz instrukcję. Zasady zostają głośno odczytane

(załącznik 1). ii. b) Faza realizacyjna Nauczyciel daje znak rozpoczęcia gry, odczytuje uczniom pytania i polecenia zgodnie z zasadami (załącznik 2). Informuje uczniów, że zwycięski zespół czekają atrakcyjne nagrody. iii. c) Faza podsumowująca Nauczyciel ewaluuje lekcję, prosząc uczniów, by narysowali minki, które odpowiadają ich nastrojowi na początku lekcji, w środku i na końcu. e. 5. Bibliografia 1. Brudnik E., Moszyńska A., Owczarska B., Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie. Przewodnik po metodach aktywizujących, SFS, Kielce 2000. 2. Nagajowa M., Słowa zwykłe i niezwykłe. Podręcznik do kształcenia literackiego, kulturowego i językowego dla klasy piątej szkoły podstawowej, WSiP, Warszawa 2004. 3. Rau K., Ziętkiewicz E., Jak aktywizować uczniów: burza mózgów i inne techniki edukacji, Oficyna Wydawnicza GiP, Poznań 2000. 4. http://www.gifownik.pl/ Załącznik 1. f. 6. Załączniki i. a) Zasady gry 1. Pytania dotyczą ogólnej wiedzy o baśni, legendzie, micie i bajce. 2. Nauczyciel podchodzi po kolei do każdej z drużyn, wówczas wyznaczona jedna osoba z grupy rzuca kostką i przesuwa się o tyle pól, ile oczek wypadło na kostce. 3. Gdy traficie na pole ze znakiem specjalnym należy: rozwiązać zadanie literackie (dobrze rozwiązane zadanie dwa pola do przodu, źle dwa pola do tyłu). przedstawić za pomocą scenki mimicznej lub rysunku podane przysłowie, związek frazeologiczny, wyrażenie, tytuł, postać (dobrze trzy pola do przodu, źle dwa pola do tyłu).

rozwiązać zadanie ortograficzne lub gramatyczne (dobrze dodatkowy rzut, źle strata kolejki). rozwiązać zadanie literackie w formie testu (dobrze dwa pola do przodu, źle dwa pola do tyłu). 4. Numery pytań losujemy. 5. Czekają atrakcyjne nagrody. 6. Wygrywa ta drużyna, która pierwsza dojdzie do mety. Załącznik 2. ii. b) Pytania i polecenia do gry Zadania do pola : 1. Podaj dwa tytuły bajek Ignacego Krasickiego. 2. Co tłumaczy mit o Demeter i Korze? 3. Wymień 3 autorów baśni. 4. W jakiej epoce literackiej rozwinęło się bajkopisarstwo? 5. Co symbolizuje Ikar? 6. Gdzie jest miejsce akcji większości mitów? 7. Kto jest najczęściej bohaterem bajek? 8. Kim są bohaterowie mitu? 9. Wyjaśnij genezę legendy. 10. Z jakiej bajki pochodzi morał: Zdrady zły koniec miewa? 11. Jakie zasady, prawa moralne obowiązują w baśniach? 12. Wymień znany ci motyw baśniowy. 13. Jak nazywamy pouczenie wypływające z bajek? 14. Kto jest autorem Legend warszawskich? 15. Kim była Święta Kinga? 16. Jak się najczęściej zaczynają baśnie? 17. Na czym polega uniwersalizm bajek?

18. Jaką wartość przedstawia legenda O Janie i Cecylii? 19. Skąd pochodzi nazwa paniczny strach? 20. Jak nazywamy środek stylistyczny najczęściej występujący w bajkach, a polegający na nadawaniu zwierzętom cech ludzkich? Zadania dla pola (zadania są zapisane na kartkach, które uczniowie losują): 1. Trafiła kosa na kamień. 2. Pięta Achillesa. 3. Być silnym jak Herkules. 4. Trafić po nitce do kłębka. 5. Kraina mlekiem i miodem płynąca. 6. Słowiczy śpiew. 7. Wyglądać niczym kopciuszek. 8. Znaleźć się w labiryncie. 9. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. 10. Nie szata zdobi człowieka. 11. Paniczny strach. 12. Olimpijski spokój. 13. Czerwony Kapturek. 14. Ikar. 15. Być wolnym jak żółw. Zadania dla pola : 1. Podaj rzeczownik Ikar w miejscowniku liczby pojedynczej. 2. Odmień w czasie przeszłym czasownik uczyć się. 3. Podaj 2 przysłówki określające czasownik bać się. 4. Podaj dwa epitety określające Zeusa. 5. Jakie h piszemy w wyrazach Hades, chaos? 6. Podaj przykład zastosowania uosobienia w przypadku lisa.

7. Wymyśl związek frazeologiczny z wyrazem Syzyf. 8. Utwórz wyrażenie przyimkowe z wybraną postacią legendarną. 9. Określ rodzaj rzeczownika baśnie. 10. Utwórz formy bezosobowe czasowników opowiadałby, znalazłby. 11. Utwórz związek zgody z rzeczownikiem Dedal. 12. Ułóż zdanie z wyrażeniem prometejski czyn. 13. Przeliteruj imię i nazwisko autora baśni Wróżki. 14. Utwórz celownik liczby mnogiej rzeczownika bajka. 15. Zamień czasownik niedokonany leciał na dokonany. Zadania do pola : 1. Wskaż utwór należący do innego gatunku niż dwa pozostałe: A. Lis i kozioł B. Przyjaciele C. Demeter i Kora 2. Którą z wymienionych cech można przypisać tylko legendzie? A. Ludowa opowieść o bohaterach narodowych B. Opowiadanie o życiu bogów C. Opowiadanie oparte na wierzeniach Greków i Rzymian 3. Która z podanych par wyrazów nie stanowi kontrastu? A. Rozsądny lekkomyślny B. Biedny majętny C. Chytry przebiegły 4. Uosobienie w bajce odnosi się do: A. Roślin, przedmiotów, zwierząt B. Szczęśliwego zakończenia C. Wydarzeń fantastycznych 5. Które stwierdzenie nie jest baśniową prawdą o świecie? A. Uczciwość zostaje wynagrodzona B. Biedny staje się nędzarzem C. Lenistwo jest ukarane 6. W którym z mitów występuje bohater nazwany dobroczyńcą ludzkości? A. O Prometeuszu B. O Syzyfie

C. O Herkulesie 7. Która para nie stanowi wyrazów bliskoznacznych? A. Nić Ariadny bezowocna rada B. Syzyfowe prace daremny trud C. Stajnia Augiasza bałagan 8. Której z postaci źle przypisano jej stałą cechę? A. Zając odważny B. Osioł głupi C. Żółw powolny 9. Syreny przedstawiane jako półkobiety, półptaki znamy: A. Z legend B. Z mitów C. Z baśni 10. W baśniach: A. Świat fantastyczny połączony jest ze światem rzeczywistym B. Świat fantastyczny stanowi o akcji baśni C. Wydarzenia są prawdopodobne i realne 11. Król, który pokochał złoto ponad wszystko to A. Zeus B. Midas C. Apollo Załacznik 3. iii. c) Plansza do gry 2 3 4 5 6 7 START 1 9 10 12 13 14 15 8 11

16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 META 45 minut brak g. 7. Czas trwania lekcji h. 8. Uwagi do scenariusza