PRZYRODA TO SKARBIEC. SZUKAMY DO NIEGO KLUCZA



Podobne dokumenty
JESIENNE I ZIMOWE KŁOPOTY ZWIERZĄT LEŚNYCH I POLNYCH

3 POMAGAMY NASZYM SKRZYDLATYM PRZYJACIOŁOM CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE: ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Sprawdzian wiedzy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych (klucz dla nauczyciela).

Rozpoznajemy buki w Wolińskim Parku Narodowym

Sprawdzian wiedzy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Sprawdzian wiedzy dla uczniów klas szkół gimnazjalnych.

Sprawdzian wiedzy dla uczniów klas szkół gimnazjalnych. (klucz dla nauczyciela).

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Poznajemy warunki życia na lądzie i w wodzie. Data i miejsce realizacji Czerwiec 2015; Zespół Szkół w Cieksynie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z PRZYRODY DLA KLASY V UWZGLĘDNIAJĄCY INTEGRACJĘ MIĘDZYPRZEDMIOTOWĄ Temat: Poznajemy środowisko przyrodnicze najbliższej okolicy

Mierzymy drzewa stare drzewa są chronione

Rozpoznawanie drzew liściastych

Gdy wiosna budzi buki

Cechy charakterystyczne najstarszych drzew na Osiedlu Wschód

W gościnie u naszych przyjaciół drzew.

ZIEMIA TO NASZ DOM. POZNAJEMY JĄ I CHRONIMY

Poznajemy parkmiejski scenariuszwycieczki z dziećmi sześcioletnimi do parku

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU BIOLOGIA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

Lubię tu być na zielonym!

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 1/I

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z ZAKRESU POZNAWANIA PRZYRODY PRZEPROWADZONEGO W DNIU 13.X.2008r.

Drzewa żywi świadkowie historii Pruszcza Gdańskiego. Zespół Szkół Ogólnokształcących Gimnazjum nr 1 im. Marii Konopnickiej w Pruszczu Gdańskim

Rozpoznawanie najpopularniejszych drzew w różnych ekosystemach

Program zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach programu : Nasza szkoła-moja przyszłość

Pytania na konkurs Drzewa i krzewy Polski - dla uczniów klas I

ARKUSZ OBSERWACYJNY - DRZEWA

Planowanie zajęć terenowych na lekcjach biologii w klasie piątej

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

PARK W ZASIĘGU RĘKI WIDZĘ, CZUJĘ I DOTYKAM

PRZYRODA W CZTERECH PORACH ROKU

Te ciemne liście i białe kwiaty Szelestnym szepczą szeptem, Jak gdyby żadnych głosów na świecie Nie słyszał nigdy przedtem...

BEAGLE W WILANOWIE RODZINNA GRA TERENOWA

Zapraszamy na zajęcia

POZNAJEMY DRZEWA LIŚCIASTE

Scenariusz zajęć nr 7

Przyroda Lasu Bielańskiego

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

Czym różni się sosna od sosny?

IV TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Aktywność i działalność dziecka

Temat: ROZPOZNAJEMY GATUNKI DRZEW LEŚNYCH Klasa 5, czas: 90 minut

OGÓLNE KRYTERIA OCENIANIA Z PRZYRODY

Edukacja przyrodnicza klas I-III

Konspekt dnia dla dzieci 5-6 letnich. Temat dnia: MALOWAŁA JESIEŃ /temat na 1lub 2 dni wg zainteresowania i możliwości dzieci/ Cele ogólne:

PROJEKT DRZEWO GRUPA III

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć nr 5

Zajęcia edukacyjne są częściowo dotowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Oznaczanie pospolitych gatunków roślin nagonasiennych

Klasa II, edukacja społeczna, krąg tematyczny Co październik z sobą niesie? Jesień w lesie Temat: W jesiennym lesie

Zestaw Dopasuj nazwę gatunkową do nazwy rodzajowej drzewa. drobnolistna, czarna, iwa, szerokolistna, osika, płacząca. Lipa Wierzba Topola

Scenariusz lekcji terenowej z przyrody dla KL. V

Oznaczanie wybranych gatunków drzew i krzewów obcego pochodzenia

Arkusz obserwacji ROŚLINNOŚĆ

CZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

imię i nazwisko data obserwacji

Temat: Rozpoznajemy drzewa w ogrodzie.

GRUPA IV MAŁY EKOLOG

Scenariusz zajęć terenowych

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie

Budowa i rola liścia. Znaczenie nasion

EDUKACJA PRZYRODNICZA

-uświadomienie zagrożeo środowiska przyrodniczego; -rozwijanie umiejętności obserwacji;

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Spis inwentaryzacyjny roślin do usunięcia

Edukacja przyrodnicza

Drzewa w naszym lesie

PRZYRODNICZE AZYLE W MIEJSKICH PRZEDSZKOLACH RAPORT NR 14. Drzewa.

Temat: Przystosowania roślin do życia w wodzie.

KASZTANOWIEC GRUPA: WESOŁE NUTKI

Projekt edukacyjny Jabłko dla dzieci 4-letnich Jagódki projekt edukacyjny realizowany od do r. przez D. Deptuła

Program zajęć przyrodniczych Przyroda Plus Wydawnictwo Nowa Era

Przebieg zajęć: Faza przygotowawcza:

Temat lekcji: Ocena stanu środowiska przyrodniczego. Karty pracy

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

Konspekt lekcji z przyrody klasa IV Bogactwa przyrodnicze lasu autor: Jarosław Garbowski 1

,,O przyrodzie w przyrodzie - zajęcia terenowe z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie

1. Zestawienie drzew do przesadzenia w ramach realizacji przebudowy ul. Miłoszyckiej

Plan metodyczny lekcji

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia W lesie. W jesiennym lesie. Zagadnienia z podstawy programowej

Zapraszamy do zabawy!

Barwy wiosny w ogrodzie zróżnicowanie fenologiczne wybranych gatunków krzewów

KONSPEKT LEKCJI BIOLOGII

Scenariusz zajęć nr 1

Temat. Poznajemy ptaki wodne w najbliższej okolicy i nie tylko...

Temat:Określamy stopień zanieczyszczenia powietrza.

RAZEM Z PTAKAMI POZNAJEMY ŚWIAT

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Ukwiecony sad. Scenariusz nr 6

SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERENOWYCH Z PRZYRODY

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

Dokumentacja zdjęciowa

Drzewa iglaste i liściaste

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Zielnik roślin łąkowych. Klasa I. Scenariusz lekcji z edukacji przyrodniczej

PROJEKT EDUKACYJNY. Drzewa pomniki przyrody w mojej okolicy. Gimnazjum nr 1 im. M. Kopernika w Trzebini Rok szkolny 2015/2016 kl.

PTASIA OPIEKUNKA / PTASI OPIEKUN

EWALUACJA AUTORSKIEGO PROJEKTU

Temat: Różnorodność gatunkowa w ekosystemie lasu i czynniki ją kształtjące

Transkrypt:

PRZYRODA TO SKARBIEC. SZUKAMY DO NIEGO KLUCZA 1 CELE OGÓLNE: rozwijanie pasji poznawania zjawisk przyrodniczych rozwijanie umiejętności analizowania zjawisk przyrodniczych zrozumienie roli człowieka w środowisku przyrodniczym kształtowanie umiejętności służących zdobywaniu wiedzy kształtowanie umiejętności pracy zespołowej. CELE OPERACYJNE: Przewidywane osiągnięcia uczeń potrafi: dostrzec różnorodność barw i kształtów, zapachów liści, owoców i nasion drzew wskazać charakterystyczne cechy kilku gatunków drzew (wygląd kory, liścia, owocu) rozpoznać liście, korę i owoce kilku gatunków drzew porównać szczegóły w wyglądzie poznanych gatunków posługiwać się atlasami i prostymi kluczami do rozpoznawania drzew i krzewów wyjaśnić znaczenie owoców i nasion w życiu drzew i krzewów opisać znaczenie owoców i nasion dla zwierząt i człowieka wyjaśnić znaczenie sformułowania skarby przyrody samodzielnie prowadzić obserwacje przyrodnicze dzielić się spostrzeżeniami z obserwacji korzystać z różnych źródeł informacji współpracować w grupie. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kora, liście i owoce kilku gatunków drzew i krzewów atlasy, przewodniki, klucze wybrane przez nauczyciela lupy materiały plastyczno techniczne. Literatura dla nauczyciela: Mowszowicz J. Przewodnik do oznaczania drzew i krzewów krajowych i aklimatyzowanych. WSiP Warszawa 1979. Godet J., Drzewa i krzewy rozpoznawanie gatunków. Multico. Warszawa 1997. Szafer W., Kulczyński S., Pawłowski B. Rośliny Polski. PWN Warszawa 1988. Dreyer W. Las. Multico Warszawa 1999. 3

PRZYGOTOWANIE DO ZAJĘĆ Przed przystąpieniem do realizacji tematu trzeba wybrać odpowiednie miejsce najlepiej park lub skraj lasu z dużą liczbą drzew liściastych i krzewów. Zajęcia w całości odbywają w terenie. PRZEBIEG ZAJĘĆ Etap wprowadzający 1. Dowolne ćwiczenie uwrażliwiające Otwieramy oczy, uszy, nosy, ręce.... 2. Rozmowa kierowana Przyroda to skarbiec. Co to jest skarbiec? Czy uczniowie zwiedzali skarbiec w obiekcie zabytkowym? Co oznacza to pojęcie w baśniach? W jaki sposób można otworzyć skarbiec? (hasło, zaklęcie, magiczny klucz) Jak uczniowie rozumieją pojęcie skarby przyrody? W jaki sposób można otworzyć skarbiec przyrody? Czy każdy może odkryć skarby natury? Wniosek: Aby korzystać ze skarbów przyrody trzeba ją znać, a więc kluczem do skarbca przyrody jest spostrzegawczość i wiedza. Etap realizacji 1. Obserwacja Poznajemy drzewa. Obserwujemy liście klasa 2 Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubomierzu wychowawczyni Anna Łabuz. 4

Każda para uczniów wybiera do obserwacji dwa różne drzewa, zbiera ich liście i owoce. Uczniowie prowadzą obserwacje odpowiadając na pytania pomocnicze (napisane na dużej kartce/kartonie, widoczne dla wszystkich): obserwacja liści Jakiego są koloru? Jaki mają kształt (np. okrągły, podłużny, wąski, szeroki itp.)? Do czego jest podobny (np. do dłoni ludzkiej, do serca)? Czy liść jest gładki czy szorstki? Czy są na nim włoski? Czy brzeg liścia jest gładki czy ząbkowany? Czy liść ma ogonek? Czy ogonek jest długi czy krótki? obserwacja owoców Jakiego są koloru? Jaki mają kształt i wielkość? Do czego są podobne? Jakie są w dotyku? (gładkie, szorstkie, lepkie). Czy mają ogonek, skrzydełko lub inny ciekawy element? do czego służą roślinom liście, a do czego owoce? (liście do oddychania i odżywiania, a owoce do rozsiewania) obserwacja kory Jakiego jest koloru? Czy można zobaczyć na niej kolorowy wzór? Czy się łuszczy, pęka? Czy jest gładka czy chropowata? 2. Ćwiczenie Przedstawiam kolegom moje drzewo. Wybrany uczeń opowiada o cechach drzewa (wygląd liści, nasion, kory), które obserwował, ale nie podaje jego nazwy. Pozostali słuchają, a ich zadaniem jest jak najszybciej odnaleźć opisywane drzewo w najbliższym otoczeniu. 3. Praca plastyczna Tworzymy kolorowy klucz do skarbca przyrody. Tworzymy kolorowy klucz do skarbca przyrody klasa 2 Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubomierzu wychowawczyni Anna Łabuz. Uczniowie (w grupach lub cała klasa wspólnie) przygotowują duży klucz wycięty z kartonu, styropianu lub innego materiału. Każdy uczeń zbiera liście i owoce drzew, krzewów i segreguje wg kolorów, kształtów itp. Z pomocą nauczyciela i atlasów rozpoznaje do jakiego gatunku należą zebrane elementy. Po rozpoznaniu gatunku odszukują informacje o walorach użytkowych owoców i nasion (właściwości lecznicze, odżywcze, smakowe). Rozpoznane liście, owoce, 5

kawałki kory, uczeń przykleja do kartonowego klucza (uwaga! można przylepić tylko taki, który został rozpoznany i nazwany, ponieważ kluczem do skarbca przyrody jest wiedza ). Liczbę poznanych gatunków należy dostosować do możliwości uczniów. Wystarczy, że każdy zapamięta i potrafi rozpoznać jeden gatunek. 4. Ćwiczenie Przez dziurkę od klucza zaglądamy do skarbca przyrody. Nauczyciel przygotowuje i rozdaje uczniom duże kartonowe szablony w kształcie dziurki od klucza. Każdy uczeń ogląda otoczenie przez dziurkę od klucza i opowiada, jakie skarby przyrody widzi np. Przez dziurkę od klucza do skarbca przyrody widzę liście buka, owoce jarzębiny, spadające kasztany itd. Przez dziurkę od klucza zaglądamy do skarbca przyrody klasa II Szkoła Podstawowa nr 2 w Rabce wychowawczyni Zofia Skawska Etap podsumowujący 1. Rozmowa kierowana Jak ludzie i zwierzęta korzystają z darów przyrody? Dlaczego owoce są kolorowe, pachnące i smaczne? Jakie zwierzęta zjadają znalezione przez nas owoce i nasiona? Skąd zwierzęta znają właściwości roślin? A skąd znają je ludzie (zwierzęta rodzą się z tą wiedzą, bądź uczą się naśladując rodziców, zaś ludzie poszukują wiedzy w książkach, doświadczeniach i obserwacjach)? 2. Wypełnianie karty pracy. Narysuj liść z drzewa, które obserwowałeś. Narysuj owoc drzewa, które obserwowałeś. Narysuj, co zobaczyłeś przez dziurkę od klucza do skarbca przyrody. ZAŁĄCZNIKI: Nr 1 Opis cech wybranych gatunków drzew Nr 2 Karta pracy. 6

Załącznik 1. OPIS CECH WYBRANYCH GATUNKÓW DRZEW: Jesion wyniosły liście: nieparzysto pierzasto złożone, o 7 11 listkach, listki eliptyczne, lancetowate, siedzące o brzegach piłkowanych na spodzie omszonych korowina szara owoc: skrzydlak o kształcie lancetowatym. Kasztanowiec zwyczajny liście: dłoniasto złożone, zwykle o 7 listkach listki: odwrotnie jajowate, siedzące, brzegiem podwójnie tępo piłkowane owoc: kulista kolczasta torebka nasiona: duże czerwonobrunatne, łupina połyskująca. Buk zwyczajny liście: jajowate lub eliptyczne, nie podzielone, brzegiem orzęsione lub miękko owłosione owoc: orzech 3-kanciasty, bukwie otoczone okrywą miseczką pękającą 4 klapami, klapy pokryte miękkimi kolcami korowina: jasno popielata, gładka. Klon zwyczajny liście: 5 7 klapowe; klapy 3 5 ząbkowane zwężone w ostre końce, zatoki między klapami tępe owoc: drobny orzech, spłaszczony, ze skrzydełkami rozchylonymi pod kątem 180 korowina: głęboko podłużnie spękana. Jawor liście: 5 klapowe, klapy karbowane lub grubo piłkowane, na szczycie zaostrzone, u nasady sercowate owoc: dwa drobne kuliste orzechy opatrzone jednostronnie dużymi skrzydełkami korowina: gładka, łuszcząca się niewielkimi płatami. Jarzębina liście: nieparzysto pierzaste, złożone z 9 15 listków owoc: kulisty koralowoczerwony korowina: gładka łuszcząca się okrężnie. Lipa drobnolistna liście: okrągławo-sercowate, brzegiem piłkowane owoc: drobny orzech, o kształcie gruszkowatym, lekko kanciasty, prawie nagi. Lipa szerokolistna liście: okrągławo-sercowate, krótko zaostrzone, brzegiem regularnie ostropiłkowane owoc: drobne orzechy, wyraźnie 5-kanciaste, filcowato owłosione. Szczegółowe objaśnienia pojęć dotyczących budowy liści i nasion znajdują się we wszystkich kluczach, atlasach i przewodnikach do oznaczania drzew i krzewów (m.in. Przewodnik do oznaczania drzew i krzewów krajowych i aklimatyzowanych Jakuba Mowszowicza). Skorzystać należy również z tablic do programu nr 6 11. 7