Scenariusze zajęć edukacyjnych nr 6.7 Temat zajęć: Czym będziemy się zajmować? Przygotowanie oferty



Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.9 Temat zajęć: Jak przyciągniemy klientów? Działania marketingowe (2)

Scenariusze zajęć edukacyjnych nr 6.5 Temat zajęć: Rozpoznanie wroga, czyli jak wygląda rynek? (1)

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.3 Temat zajęć: Dobry pomysł i projekt pierwszym krokiem do sukcesu

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.10 Temat zajęć: Ile tak naprawdę zarobię? Wynagrodzenia brutto i netto

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 2.2 Temat zajęć: O ekonomii słów kilka, czyli zasady i procesy racjonalnego gospodarowania

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.7 Temat zajęć: Dokumentowanie działalności przedsięwzięcia 1. Cele lekcji:

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

KARTA KURSU (realizowanego w module specjalności) Przedsiębiorczość w turystyce

Możliwość wykorzystania komputera na zajęciach podstaw przedsiębiorczości na przykładzie lekcji nt. podatków pośrednich (scenariusz lekcji)

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.8 Temat zajęć: Ewidencja zdarzeń w książce przychodów i rozchodów 1. Cele lekcji:

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.4 Temat zajęć: Co robimy najpierw? Etapy realizacji przedsięwzięcia

2. Tabele w bazach danych

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.11 Temat zajęć: Dzielimy się z państwem rozliczenie roczne PIT

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 3.5 Temat zajęć: Wycieczka z niedźwiedziem po Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie

PROJEKT OPISU MODUŁU KSZTAŁCENIA (SYLABUS) dla przedmiotu Podstawy marketingu na kierunku Zarządzanie

OPISU MODUŁU KSZTAŁCENIA (SYLABUS) dla przedmiotu Podstawy marketingu na kierunku Zarządzanie

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Przygotowanie biznes planu. Autor: mgr inż. Halina Duraj, mgr Ewelina Holesz, mgr Urszula Sawa

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

PLAN WYNIKOWY DO PRZEDMIOTU FUNKCJONOWANIE PRZEDSIĘBIORSTWA W WARUNKACH GOSPODARKI RYNKOWEJ klasa I LP (profil ekonomiczno-administracyjny)

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

KARTA PRZEDMIOTU. dr n biol Henryk Różański dr inż. Małgorzata Źródło-Loda. moduł kształcenia specjalnościowego ograniczonego wyboru

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.6 Temat zajęć: Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy

MARKETING TR/1/PK/MARK 24 3

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

PRZEWODNIK PO PRZEDMIOCIE. Zarządzanie. niestacjonarne. II stopnia. Instytut Marketingu. dr inż. Anna Niedzielska. ogólnoakademicki.

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu SYLABUS

PLANOWANIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ BIZNESPLAN MAŁEGO PRZEDSIĘBIORSTWA 1

SCENARIUSZ LEKCJI. Miejsca zerowe funkcji kwadratowej i ich graficzna prezentacja

OPIS MODUŁU ZAJĘĆ/PRZEDMIOTU (SYLABUS) r.

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

1. Obywatel w urzędzie gminy

I. OGÓLNE INFORMACJE PODSTAWOWE O PRZEDMIOCIE. Nie dotyczy. podstawowy i kierunkowy

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Dokonajcie rozdziału modułów i jednostek modułowych na poszczególne lata (semestry) nauczania.

Numer i nazwa obszaru: 6 Portale społecznościowe jako narzędzie pracy grupowej. Temat szkolenia:

SKRYPTY ZAJĘĆ Z CHEMII SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA

OPISU MODUŁU KSZTAŁCENIA (SYLABUS) dla przedmiotu Podstawy marketingu na kierunku Administracja

ZALECANA LITERATURA:

Temat 2. Program komputerowy

ARKUSZ HOSPITACYJNY. (wyłącznie do użytku służbowego)

KONSPEKT LEKCJI. 1. Cele lekcji

OPIS MODUŁU ZAJĘĆ/PRZEDMIOTU (SYLABUS) r.

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

EKONOMIKA TURYSTYKI I REKREACJI SYLABUS. Studia Kierunek studiów Poziom kształcenia Forma studiów TURYSTYKA I REKREACJA STUDIA I STOPNIA STACJONARNE

2. Metody prezentacji informacji

Scenariusz lekcji. Temat lekcji: Szereg homologiczny węglowodorów nienasyconych.

Wykorzystanie szkolnych pracowni komputerowych w nauczaniu przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

Określanie klasy czystości wody na podstawie wybranych badań fizyko chemicznych

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

PROJEKT OPISU MODUŁU KSZTAŁCENIA (SYLABUS) dla przedmiotu Podstawy marketingu na kierunku Administracja

Liczba godzin Punkty ECTS Sposób zaliczenia

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz

SCENARIUSZ LEKCJI. Czas realizacji. Podstawa programowa

KARTA PRZEDMIOTU. 1. Informacje ogólne

Scenariusz lekcji matematyki: Podsumowanie wiadomości o wielomianach rozwiązywanie interaktywnego testu. Scenariusz lekcji

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.8 Temat zajęć: Jak przyciągniemy klientów? Działania marketingowe (1)

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki. Karta przedmiotu. obowiązuje studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 2015/2016

2. Graficzna prezentacja algorytmów

8 W przemysłowym mieście

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

KARTA KURSU. Podstawy przedsiębiorczości. Kod Punktacja ECTS* 1

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

E-ID2S-18-s2. Podstawy marketingu. Informatyka II stopień (I stopień / II stopień) Ogólnoakademicki (ogólno akademicki / praktyczny)

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH Z PRZEDMIOTU ZASADY RACHUNKOWOŚCI

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

PRZEWODNIK PO PRZEDMIOCIE. Marketing międzynarodowy E. Logistyka. stacjonarne. II stopnia. Katedra Marketingu. dr inż.

Legenda o św. Wojciechu z Drzwi Gnieźnieńskich. Danuta Konieczka-Śliwińska. Scenariusz lekcji historii dla szkoły ponadpodstawowej/ponadgimnazjalnej

Zaróbmy na swoje. Autor: Maria Białasz

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.3 Temat zajęć: Analiza własnych predyspozycji zawodowych

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

INFORMATYKA. Portale społecznościowe

MARKETING spotkanie 1

WDRAŻANIE PROGRAMÓW MODUŁOWYCH

KODEKS PRACY PODSTAWOWE PRZEPISY PRAWA PRACY REGULUJĄCE STOSUNKI POMIĘDZY PRACOWNIKIEM A PRACODAWCĄ

Pojęcie i klasyfikacja podatków

PROGRAM ZAJĘĆ DORADZTWA ZAWODOWEGO DLA UCZNIÓW KL. VII SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 307 W WARSZAWIE W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

PRZEWODNIK PO PRZEDMIOCIE. Marketing globalny E. Logistyka. stacjonarne. II stopnia. Katedra Marketingu. dr inż. Anna Niedzielska.

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

Transkrypt:

Strona1 Anna Irena Szymańska Scenariusze zajęć edukacyjnych nr 6.7 Temat zajęć: Czym będziemy się zajmować? Przygotowanie oferty 1. Cele lekcji: Uczeń: wyjaśnia pojęcie produkt i dokonuje klasyfikacji produktów, określa szczegółowy rodzaj i zakres planowanej działalności gospodarczej, przygotowuje ofertę przedsiębiorstwa, określa cel przedsięwzięcia oraz przedmiot działalności, definiuje rynek docelowy, identyfikuje potencjalnych konsumentów oraz ich oczekiwania względem określonych dóbr lub usług, charakteryzuje konkurentów i oferowane przez nich produkty, porównuje ofertę planowanego przedsiębiorstwa z ofertą innych firm działających na rynku, prezentuje w sposób interesujący ofertę przedsiębiorstwa. 2. Metody i techniki: dyskusja, pogadanka, ćwiczenia praktyczne. 3. Środki dydaktyczne: schemat Podstawowa klasyfikacja produktów, karty pracy dla każdej grupy, materiały, które uczniowie opracowali na wcześniejszych zajęciach (analiza konsumentów i konkurentów), oferty przedsiębiorstw z czasopism branżowych przyniesione przez uczniów, komputery z dostępem do internetu.

Strona2 4. Typ lekcji: realizacja nowego materiału. 5. Formy organizacji pracy: praca: grupowa i zbiorowa. 6. Literatura, materiały źródłowe, strony internetowe 1. Altkom J., red., 2004, Podstawy marketingu, Instytut Marketingu, Kraków. 2. Grelak K., 1996, Marketing produktu, Wydawnictwa Uczelniane Politechniki Lubelskiej, Lublin. 3. Hingston P., 1992, Wielka księga marketingu, SIGNUM, Kraków. 4. Kotler Ph., 1999, Kotler o marketingu. Jak kreować i opanowywać rynki, Wydawnictwo Profesjonalnej Szkoły Biznesu, Kraków. 5. Kotler Ph., 2005, Marketing, Dom Wydawniczy REBIS Sp. z o.o., Poznań. 6. Kotler Ph., 2004, Marketing od A do Z, PWE, Warszawa. 7. Mendel Z., Reguły small biznesu. Własna firma w praktyce, Helion, Gliwice. 8. Mruk H., Rutkowski I.P., 1994, Strategia produktu, PWE, Warszawa. 9. Rachwał T., 2006, Podstawy przedsiębiorczości. Słownik dla liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum, Nowa Era, Warszawa. 7. Kontrola uczniów: Kontrola uczniów polega na: ocenie aktywności uczniów na lekcji (udział w dyskusji), ocenie oferty przedsiębiorstwa przygotowanej przez uczniów, ocenie zaprezentowania oferty. 8. Nawiązanie do lekcji: Nauczyciel, nawiązując do tematu lekcji, podaje poniższe cytaty (lub jeden wybrany cytat): Sprzedano milion wierteł o średnicy 10 mm nie dlatego, że ludzie potrzebowali 10-milimetrowych wierteł, lecz dlatego, że potrzebowali 10-milimetrowych otworów. (Teodore Levitt)

Strona3 Swatch produkuje zegarki dla dzieci, ponieważ one gorliwie naśladują dorosłych. (Mruk, Rutkowski 1994, s. 23.) Produkt to coś więcej niż fizyczne urządzenie; to koncepcja, która rozwiązuje czyjeś problemy. (Kotler, Marketing od A do Z, 2004, s. 118.) Nauczyciel prosi uczniów o wyjaśnienie, jak rozumieją powyższe słowa. Uczniowie udzielają odpowiedzi. 9. Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne. 2. Nauczyciel podaje temat i cel lekcji oraz formy realizacji tematu. Następnie, nawiązując do tematu lekcji, podaje cytaty i prosi o wyjaśnienie ich znaczenia. 3. Nauczyciel zachęca uczniów do podjęcia dyskusji na temat: Jaki będzie rodzaj i zakres waszej (planowanej) działalności? 4. Nauczyciel wyjaśnia, że podstawowym zadaniem produktów i usług przedsiębiorstwa jest zaspokajanie określonych potrzeb konsumentów. Oferta przedsiębiorstwa powinna więc stanowić odpowiedź na potrzeby i oczekiwania zgłaszane przez konsumentów. Nauczyciel przedstawia na schemacie podstawową klasyfikację produktów (załącznik 1). 5. Nauczyciel dzieli uczniów na 3-4-osobowe grupy. Rozdaje karty pracy (załącznik 2). Uczniowie, korzystając z przyniesionych materiałów, internetu oraz materiałów opracowanych na wcześniejszych zajęciach (analiza konsumentów i konkurentów) opracowują ofertę produktową wymyślonego przez siebie przedsiębiorstwa. Opisują cel przedsięwzięcia, przedmiot działalności, rynek (potencjalni konsumenci oraz konkurenci), produkty, cechy produktów. 6. Poszczególne grupy prezentują wyniki swojej pracy. Przykładowo wypełniona szczegółowa charakterystyka produktów (dla różnych grup) załącznik 3. 10. Zadanie domowe: Wyszukaj informacje na temat firmy The Body Shop, założonej przez brytyjską businesswoman Anitę Roddick. Zapoznaj się z ofertą produktową firmy i wyjaśnij, jak była przyczyna sukcesu tego przedsięwzięcia gospodarczego.

Strona4 W wypadku braku wystarczającej ilości czasu na wykonanie realizowanego na lekcji zadania, uczniowie kończą pracę w domu. Dodatkowo nauczyciel może polecić uczniom zapoznanie się z quizem Headmaster.

Strona5 Załącznik 1 Podstawowa klasyfikacja produktów Produkty Dobra konsumpcyjne Dobra produkcyjne Dobra nietrwałe (zużywające się dość szybko i całkowicie) Dobra trwałe (długi okres użytkowania) Usługi

Strona6 Załącznik 2 Karta pracy 1. Korzystając z przyniesionych ofert, własnej wiedzy i internetu przygotujcie ofertę produktową wymyślonej przez siebie firmy. Lp. Czym będziemy się zajmować? 1. Nazwa firmy 2. Cel działalności gospodarczej 3. Oferowane dobra lub usługi 4. Docelowi odbiorcy 5. Konkurenci oferujący podobne produkty (porównanie oferty)

Strona7 2. Uzupełnijcie tabelę dotyczącą szczegółowej charakterystyki oferowanych produktów. Lp. Nazwa produktu Czym jest produkt? Jakie są dodatkowe Jakich dodatkowych / usługi (dobro, usługa) korzyści produktu? korzyści spodziewają się konsumenci? 1. 2. 3. 4.

Strona8 Załącznik 3 Przykładowo wypełniona szczegółowa charakterystyka produktów (dla różnych grup) Lp. Nazwa produktu Czym jest produkt? Jakie są dodatkowe Jakich dodatkowych / usługi (dobro, usługa) korzyści produktu? korzyści spodziewają się konsumenci? 1. Lodówka konkretny model lodówki 2. Komputer konkretny model komputera dwa lata gwarancji, darmowa dostawa do domu pakiet oprogramowania, gwarancja zapobieganie psuciu się produktów żywnościowych możliwość pisania tekstów, przygotowywania arkuszy kalkulacyjnych, prezentacji itp. 3. Keczup pikantny sos próbka nowego dodaje smaku pomidorowy smaku keczupu potrawom 4. Wycieczka siedmiodniowa gwarancja niezapomniane zagraniczna wycieczka do Rzymu niezmienności ceny, wrażenia z popytu, All inclusive możliwość zwiedzenia zabytków