Te ciemne liście i białe kwiaty Szelestnym szepczą szeptem, Jak gdyby żadnych głosów na świecie Nie słyszał nigdy przedtem...



Podobne dokumenty
Drzewa iglaste i liściaste

Temat:Określamy stopień zanieczyszczenia powietrza.

Podsumowane wiadomości o roślinach

POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW.

Lubię tu być na zielonym!

Planowanie zajęć terenowych na lekcjach biologii w klasie piątej

Rośliny iglaste na przykładzie sosny zwyczajnej

Zapraszamy na zajęcia

Sprawdzian wiedzy dla uczniów klas szkół gimnazjalnych.

CZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Poznajemy warunki życia na lądzie i w wodzie. Data i miejsce realizacji Czerwiec 2015; Zespół Szkół w Cieksynie

Oznaczanie pospolitych gatunków roślin nagonasiennych

Plan metodyczny lekcji

Sprawdzian wiedzy dla uczniów klas szkół gimnazjalnych. (klucz dla nauczyciela).

1. Zasady nauczania przyrody. Charakterystyka zasad nauczania. Część praktyczna: Portfolio Omówienie regulaminu praktyki z przyrody.

Temat lekcji: Ocena stanu środowiska przyrodniczego. Karty pracy

Przebieg zajęć: Faza przygotowawcza:

Oznaczanie pospolitych gatunków roślin nagonasiennych

Temat: Warstwy roślinności górskiej

Pytania na konkurs Drzewa i krzewy Polski - dla uczniów klas I

Zielnik. Joachim Górnaś

Poznajemy parkmiejski scenariuszwycieczki z dziećmi sześcioletnimi do parku

Wpływ kwaśnych deszczy i innych czynników na rośliny test sprawdzający

Budowa i rola liścia. Znaczenie nasion

Ruchy tropiczne roślin

Edukacja przyrodnicza klas I-III

Scenariusz zajęć nr 1

Sprawdzian wiedzy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Hanna Będkowska Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

PRZYRODA W CZTERECH PORACH ROKU

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

Sprawdzian wiedzy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych (klucz dla nauczyciela).

Scenariusz zajęć nr 16 Temat: Jesienny bal gdzie rosną drzewa owocowe?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU BIOLOGIA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

Temat: Rozpoznajemy drzewa w ogrodzie.

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Dział programu : Poznajemy nasze otoczenie

Zadanie J E S I O N

LAS I JEGO MIESZKAŃCY Scenariusz zajęć na lekcje przyrody w klasie V w Szkole Specjalnej. (dwie jednostki lekcyjne)

PARK W ZASIĘGU RĘKI WIDZĘ, CZUJĘ I DOTYKAM

Cel: Opiszę sytuację i obrazy poetyckie przedstawione w wierszu Jerzego Harasimowicza pt. Sad, styczeń

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY W KLASIE 5

Co kto je? Pośrednie nawiązania do treści nauczania z PP:

Rozpoznajemy buki w Wolińskim Parku Narodowym

Scenariusz zajęć nr 1

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.

Czym różni się sosna od sosny?

Klasa II, edukacja społeczna, krąg tematyczny Co październik z sobą niesie? Jesień w lesie Temat: W jesiennym lesie

Scenariusz zajęć dla klasy III wycieczka do lasu. (oprac. Urszula Silarska PSP w Lewinie Brzeskim)

EDUKACJA PRZYRODNICZA

Zestaw Dopasuj nazwę gatunkową do nazwy rodzajowej drzewa. drobnolistna, czarna, iwa, szerokolistna, osika, płacząca. Lipa Wierzba Topola

Azalia Orlice purpurowofioletowe Azj16

Scenariusz zajęć nr 3

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

Dział I Powitanie biologii

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 5 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

830 Diagnoza wstępna na rozpoczęcie klasy 4

Wymagania edukacyjne z biologii w kl. V

Obserwacje, doświadczenia, hodowle - aktywny uczeń na lekcjach biologii w klasie piątej

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z ZAKRESU POZNAWANIA PRZYRODY PRZEPROWADZONEGO W DNIU 13.X.2008r.

Poznajemy zwierzęta domowe i leśne

Program zajęć przyrodniczych Przyroda Plus Wydawnictwo Nowa Era

Mam przyjaciół żołędzi, któryś tam z wiatrem pędzi. Jesienią na ziemię spadamy i czasem w zielone gramy.

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

NR 1 LUTY / MARZEC 2016R. 1

Hanna Będkowska Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie bedkowska.lzd@interia.pl

Scenariusz nr 20 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

II. Lekcja odnosi do programu Wydawnictwa Nowa Era Nr. DKW / 99. Mieści się w dziale programu: "Poznajemy nasze otoczenie".

-uświadomienie zagrożeo środowiska przyrodniczego; -rozwijanie umiejętności obserwacji;

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

- wykonaliśmy zielniki, zorganizowaliśmy wystawę,,jesienne ludziki,

PROGRAM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ RAZEM Z PRZYRODĄ. Opracowanie: mgr Justyna Płonka

Aktinidia pstrolistna Mini Kiwi Dr Szymanowski Actinidia kolomikta Mini Kiwi Dr Szymanowski

Przedmiot: Biologia (klasa piąta)

Oznaczanie wybranych gatunków drzew i krzewów obcego pochodzenia

Uczenie się biologii wymaga dobrej organizacji pracy Sposoby odżywiania się organizmów

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

POZIOMY WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH Z BIOLOGII KLASA V

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 6

Mierzymy drzewa stare drzewa są chronione

SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERENOWYCH Z PRZYRODY

Powtórzenie wiadomości o czasowniku

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 5 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. Autor scenariusza: mgr Kazimiera Malisz. Temat zajęć: Hałas w środowisku pracy.

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy I gimnazjum oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLASY VI

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Konkurs Matematyka z Przyrodą dla uczniów szkół podstawowych rok szkolny 2006/2007 etap szkolny

,,O przyrodzie w przyrodzie - zajęcia terenowe z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie

Barwy wiosny w ogrodzie zróżnicowanie fenologiczne wybranych gatunków krzewów

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

BEAGLE W WILANOWIE RODZINNA GRA TERENOWA

pnącza Winobluszcz trójklapowy Veitchii Parthenocissus tricuspidata Veitchii P80 C

KARTA PRZEDMIOTU. Botanika rolnicza z fizjologią roślin R.B1

Wymagania z biologii dla klasy V. Kryteria sukcesu w języku uczniów (na podstawie szczegółowych treści nauczania z podstawy programowej):

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Transkrypt:

Te ciemne liście i białe kwiaty Szelestnym szepczą szeptem, Jak gdyby żadnych głosów na świecie Nie słyszał nigdy przedtem... Julian Tuwim Temat: Poznajemy rośliny nagonasienne i okrytonasienne Cele: Uczeń: - Potrafi odróżnić rośliny nagonasienne od okrytonasiennych, - rozpoznaje drzewa po wyglądzie liścia, owocu i kwiatostanu, - wie, dlaczego pod jodłą nie znajdziemy szyszek i dlaczego modrzew gubi liście na zimę. Etap edukacyjny: nauczanie blokowe klasy IV-VI szkoły podstawowej. Metody: kula śniegowa, praca z tekstem, praca z wykresem kołowym, metoda aktywizująca - karuzela. Formy pracy: praca w grupach i indywidualna. Miejsce i czas realizacji zajęć: ścieżka edukacyjna Las lub Suchary, 2-3 godziny. Środki dydaktyczne: kartki formatu A4, flamastry, tekst z podręcznika do przyrody kl. V, str. 97, Wydawnictwo Nowa Era 2000, plansze do poszczególnych zadań, teksty do karuzeli. Przebieg zajęć: 1. Przed wymarszem na ścieżkę edukacyjną należy zdefiniować pojęcia: rośliny okrytonasienne i nagonasienne. Uczniowie pracują w grupach czteroosobowych. Każdy uczeń na rogu wspólnej kartki formatu A4 kończy zdanie: Rośliny nagonasienne to... (nad tym zdaniem pracuje połowa klasy). Druga połowa klasy również w grupach czteroosobowych, robi tę samą czynność, tylko kończy zdanie: Rośliny okrytonasienne to... Po chwili pracy indywidualnej, grupa ustala wspólną definicję i wpisuje ją na środku wspólnej kartki. Grupy odczytują swoje definicje. Nauczyciel koryguje powstałe definicje, uczniowie w notesach notują wspólnie utworzone definicje np.: Rośliny nagonasienne mają nasiona niczym nie osłonięte. Głównie są to rośliny iglaste. Rośliny okrytonasienne mają nasiona schowane w,,opakowaniach, czyli w owocach. Jest to bardzo liczna i zróżnicowana grupa roślin. 2. Wyjście na ścieżkę Las. Poznanie przedstawicieli roślin nagonasiennych i okrytonasiennych. Uczniowie podczas przemarszu notują nazwy drzew - przedstawicieli poznanych wcześniej grup roślin oraz opisują wygląd liści (jeśli są kwiaty i owoce również wykonują opisy). Rozpoznają rośliny nagonasienne po szyszce. Zbierają z ziemi liście różnych drzew, aby po powrocie do domu zrobić z nich zielnik. Stojąc pod wybranym drzewem uczniowie obserwują: jakiego kształtu są liście? Gdzie znajdują się owoce? Jaka jest budowa owocu? Czy są jakieś owady żyjące na drzewie? Jak wygląda kora obserwowanego drzewa? Przeprowadzają obserwację liści roślin iglastych, a następnie wykonują schematyczny rysunek, np. 3-4 liści drzew iglastych. 3. Udzielenie odpowiedzi na pytanie: dlaczego pod jodłą nie znajdziemy szyszek? (praca z krótkim tekstem w podręczniku do przyrody kl. V str. 97, Wydawnictwo Nowa Era). Zanotowanie odpowiedzi w notesie. 4. Rozpoznawanie roślin nagonasiennych z wykorzystaniem Tabeli 11. Rośliny iglaste - Załącznik 1 (źródło: Zeszyt ćwiczeń Przyroda klasa V, str. 78, Klimuszko B., Żak, Warszawa 2000).

5. Udzielenie odpowiedzi na pytanie: dlaczego modrzew gubi liście na zimę? (praca z krótkim tekstem) plansza nr 1. 6. Na podstawie wykresu kołowego - Załącznik 2 (źródło: Przyroda podręcznik klasa V, str. 98, wyd. Żak, Warszawa 2000) uczniowie notują, jakich drzew w naszych lasach rośnie najwięcej, a jakich najmniej i czy są to gatunki okrytonasienne, czy nagonasienne. 7. Obok liści wpisują liczbę przyporządkowaną określonej nazwie drzewa plansza nr 2. 8. Do każdego owocu dopasowują liczbę wskazującą nazwę drzewa lub krzewu plansza nr 3. 9. Zajęcia kończymy podsumowując wiadomości metodą aktywizującą karuzela. Wszystkim uczniom należy rozdać krótki tekst (w sposób losowy), wcześniej przygotowany przez nauczyciela. Na kartce z tekstem będą zapisane krótkie wiadomości dotyczące tematu lekcji. Uczniowie siadają w dwóch kręgach (wewnętrznym i zewnętrznym) parami naprzeciwko siebie. Każdy czyta po cichu, dla siebie tekst, który otrzymał, później w ciągu, np. 1-2 minut wymienia się z kolegą siedzącym naprzeciwko informacjami, które przeczytał. Następnie uczniowie w parach zamieniają się kartkami i ci, którzy siedzą w zewnętrznym kręgu przesiadają się, np. w lewo (tj. zmieniają partnera). W nowych parach uczniowie najpierw czytają tekst, który dostali, następnie wymieniają się informacją z partnerem, zamieniają się kartkami i przesiadają się w lewo. Ilość przesiadek jest dowolna. Przykładowe teksty do metody karuzela : Szyszka jodły rozpada się na łuski nasienne już na drzewie. Modrzew gubi liście na zimę, ponieważ zapobiega w ten sposób utracie wody w okresie zimowym. Najwięcej w naszych lasach rośnie sosen i świerków. Najmniej w naszych lasach jest grabu, który należy do okrytonasiennych. Sosna i świerk to drzewa iglaste, które zrzucają liście (igły) co kilka lat. Kosodrzewina to odmiana sosny, która rośnie w Karpatach. Sosna jest rośliną jednopienną, to znaczy, że kwiaty męskie i żeńskie występują na jednej roślinie. Igły sosny rosną po dwie na skróconych pędach. Jałowiec ma niebiesko-czarne, wonne szyszko-jagody. Szyszki jodły rosną pionowo do góry itp. według inwencji nauczyciela. Literatura: Klimuszko B., Przyroda klasa V, Żak, Warszawa 2000. Klimuszko B., Zeszyt ćwiczeń klasa V, Żak, Warszawa 2000. Krzyżewska J., Aktywizujące metody i techniki w edukacji część II, AU OMEGA, Suwałki 1998. Ślósarczyk J. Przyroda dla klasy V, Nowa Era, Warszawa 2000. Elżbieta Wasilewska Szkoła Podstawowa w Starym Folwarku Plansza nr 1. WIECZNIE ZIELONY ŚWIAT ŚRODOWISKO ŻYCIA ROŚLIN IGLASTYCH PRZYSTOSOWANIA

Najliczniejszą, bo liczącą około 600 gatunków grupę nagonasiennych stanowią rośliny iglaste (szpilkowe). Spotykamy je przede wszystkim w zimniejszych regionach półkuli północnej, gdzie tworzą lasy stanowiące jedną trzecią światowych obszarów leśnych. Większość iglastych ma długotrwałe liście o kształcie igieł i łuseczek. Warstwa komórek tkanki okrywającej o zgrubiałej, pokrytej woskiem ścianie komórkowej, zabezpiecza wewnętrzne tkanki liścia nie tylko przed niską temperaturą w zimie, ale przede wszystkim przed parowaniem wody (transpiracją), szczególnie w czasie suszy zimowej. Modrzew, który ma liście (igły) miękkie, zrzuca je na jesieni i w ten sposób zapobiega stratom wody w tym okresie. Liście drzew iglastych opadają po kilku latach, ale nie jednocześnie. Na pędach występują więc igły w różnym wieku, dlatego lasy iglaste to wiecznie zielony świat. Źródło: Tekst o modrzewiu zaczerpnięty z podręcznika do przyrody dla klasy 5 str.9, autor Barbara Klimuszko, Wydawnictwo: Żak. Plansza nr 2.

Plansza nr 3

Załącznik 1 Załącznik 2