SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Cele i zakres koncepcji zajęć lekcyjnych

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. Autor scenariusza: mgr Kazimiera Malisz. Temat zajęć: Hałas w środowisku pracy.

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean

Temat lekcji: Klimat Polski przejściowość.

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

2)Uzależnienie od gier jeden z głównych problemów współczesnej młodzieży

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

Scenariusz dodatkowych zajęd z zajęd wyrównawczych z geografii przeprowadzonych r. w ramach projektu,,szkoła w działaniu

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

2. Metody prezentacji informacji

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Podstawowe techniki inżynierii genetycznej. Streszczenie

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy VI szkoły podstawowej z wykorzystaniem programu edurom Matematyka P6

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

TEMAT: ŹRÓDŁA FINANSOWANIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ- ćwiczenia.

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Konspekt lekcji geografii w klasie trzeciej gimnazjum. Temat: Położenie geograficzne i środowisko przyrodnicze Australii.

Plan metodyczny lekcji

Scenariusz zajęć dodatkowych

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Dwa style w sztuce średniowiecza: romaoski i gotycki.

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Wymieranie gatunków ZAKRES TREŚCI: Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Liceum IV etap edukacyjny zakres rozszerzony:

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

Metody pracy: burza mózgów, piramida priorytetów, drzewko umiejętności, heureza, pogadanka.

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

Moje działanie, mój sukces!

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

KONSPEKT LEKCJI CHEMII DLA UCZNIÓW KLASY 7 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII W SZKOLE ŚREDNIEJ. Opracowała: Elżbieta Paluchowska

Słynny malarz polski Jan Matejko

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcji Temat: A B C bezpiecznego eksperymentowania

Temat: Co można zrobić, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery?

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

Zostań młodym ekologiem

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Jak to jest poukładane? Kompozycja rytmiczna w naturze i sztuce.

Scenariusz lekcji biologii z wykorzystaniem metody CILIL Lekcja dla klasy IV technikum o rozszerzonym zakresie kształcenia

Scenariusz lekcji. Cel ogólny: Poznanie budowy, roli i mechanizmu działania układu wydalniczego człowieka

Temat: Oko w oko z żywiolem

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

Scenariusz lekcji. wymienić elementy, z jakich składa się program; wymienić i opisać podstawowe opcje Przybornika;

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Człowiek i bioróżnorodność

Temat: Uzależnienia są groźne na tropie papierosów, alkoholu i gier komputerowych.

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.3 Temat zajęć: Dobry pomysł i projekt pierwszym krokiem do sukcesu

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

DZIAŁ 1. Liczby naturalne część 1

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Scenariusz zajęć nr 95 Temat: Jak zorganizować przyjęcie urodzinowe?

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Scenariusz lekcji: Rządzenie, wpływ? Czym jest samorząd uczniowski?

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły

Możliwość wykorzystania komputera na zajęciach podstaw przedsiębiorczości na przykładzie lekcji nt. podatków pośrednich (scenariusz lekcji)

Bibliografia i jej rodzaje scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Różnorodność gatunkowa i ponadgatunkowa

Transkrypt:

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM TEMAT: Surowce energetyczne - gaz ziemny z łupków CZAS TRWANIA ZAJĘĆ 45 minut PODSTAWA PROGRAMOWA: III etap edukacyjny 1.8, 4.2, 4.3, 4.5, 6.3 CEL GŁÓWNY: nabycie wiedzy dotyczącej gazu z łupków, wykazanie szans i zagrożeń związanych z jego poszukiwaniem i wydobywaniem. CELE SZCZEGÓŁOWE: Uczeń: opisuje cechy, wyjaśnia genezę i warunki występowania gazu w łupkach, wymienia potencjalne obszary występowania w Polsce i wskazuje je na mapie, charakteryzuje główne etapy prac związanych z poszukiwaniem i eksploatacją gazu z łupków, wymienia i ocenia szanse i zagrożenia związane z poszukiwaniem gazu z łupków, kształtuje umiejętność pracy w zespole, kształtuje postawę współodpowiedzialności za środowisko naturalne, kształtowanie postawy dialogu, umiejętności słuchania innych i rozumienia ich poglądów. METODY PRACY: pogadanka, mapa mentalna, drzewko decyzyjne, praca z kartą pracy, burza mózgów. FORMY PRACY: zbiorowa, grupowa. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: prezentacja multimedialna, karty pracy, arkusze papieru A3, pisaki, ścienna ogólnogeograficzna mapa Polski, gimnazjalny atlas geograficzny. PRZEBIEG LEKCJI: 1. Faza wprowadzająca (8 min.) a) Czynności organizacyjne. b) Nauczyciel wprowadza w tematykę zajęć i przedstawia cele lekcji. Następnie prosi uczniów o przypomnienie znanych źródeł energii. (Z których źródeł mamy najwięcej energii, jakie są tego konsekwencje?) Jeden z uczniów zapisuje odpowiedzi na tablicy tworząc mapę mentalną. Uczniowie wskazują najważniejsze źródło energii dla Polski. c) Na podstawie informacji ze slajdu 2 uczniowie zapoznają się ze strukturą produkcji energii elektrycznej oraz źródłami zaopatrzenia Polski w gaz. Następnie nauczyciel zadaje uczniom pytanie: Dlaczego mówi się, że Polska powinna poszukiwać nowych źródeł energii w oparciu o własne surowce energetyczne? Uczniowie wymieniają przyczyny oraz możliwe sposoby rozwiązania problemu. Wskazują na gaz z łupków jako nowe źródło energii. 2. Faza realizacyjna (25 min.) a) Nauczyciel przekazuje uczniom podstawowe informacje o gazie z łupków: genezie, cechach i warunkach występowania (slajd 3 i 4), perspektywicznych obszarach występowania gazu łupkowego w Polsce i wskazuje je na mapie (slajd 5) etapach prac: od poszukiwania do eksploatacji (slajd 6, 7 i 8).

b) Nauczyciel dzieli uczniów na kilkuosobowe grupy. c) Każda grupa otrzymuje arkusz papieru A-3 - drzewko decyzyjne (wg wzoru z karty pracy) z wpisanym celem i sytuacją wymagającą rozwiązania. d) Nauczyciel objaśnia sposób wykonania zadania oraz określa czas na jego wykonanie (10 min.). e) Uczniowie w grupach omawiają szanse i zagrożenia wynikające z zaproponowanego rozwiązania oraz zapisują je na arkuszach papieru. f) Nauczyciel kontroluje prace uczniów, pomaga im, wyjaśnia pojawiające się wątpliwości lub zadaje pytania pomocnicze. 3. Faza podsumowująca (10 min.) a) Po upływie wyznaczonego czasu nauczyciel wywiesza arkusze z drzewkami decyzyjnymi. b) Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy, wskazują na sposoby ograniczenia zagrożeń. c) Uczniowie dyskutują i podejmują decyzję o sposobie rozwiązania problemu. Ostateczną wersję drzewka decyzyjnego uczniowie zapisują w karcie pracy. d) Nauczyciel ocenia aktywność uczniów na lekcji. 4. Zadanie domowe (2 min.) Zadanie 2-4 zamieszczone w karcie pracy ucznia. Zadanie domowe dla chętnych Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi gazu z łupków na stronie internetowej infolupki.pgi.gov.pl SLAJDY: 1) Tytuł prezentacji 2) Źródła energii w Polsce 3) Geneza gazu z łupków 4) Warunki występowania gazu z łupków 5) Występowanie gazu z łupków w Polsce 6) Etapy prac - wiercenie otworu 7) Etapy prac - szczelinowanie i wypływ gazu 8) Pozyskiwanie gazu z łupków

KARTA PRACY Surowce energetyczne - gaz ziemny z łupków 1) Drzewko decyzyjne

2) Przeczytaj uważnie tekst i podkreśl prawidłowe informacje. a) Głównym źródłem energii w Polsce jest węgiel kamienny /energia wiatrowa. b) Złoża gazu łupkowego występujące w Polsce powstały w erze paleozoicznej /mezozoicznej. Znajdują się one na głębokości do 500 m /ponad 2,5 km. c) Otwór eksploatacyjny gazu łupkowego składa się tylko z odcinka pionowego /z odcinka pionowego i poziomego. d) Ważnym etapem poszukiwania gazu łupkowego jest drążenie sztolni /szczelinowanie. e) Największe zasoby gazu łupkowego znajdują się w województwie lubuskim /pomorskim. 3) W oparciu o mapkę wypisz nazwy województw, na obszarze których znajdują się największe złoża gazu z łupków (udokumentowane i potencjalne). 1 1.. 2.. 3.. 4.. 5.. 6.. 4) Pod rysunkiem wpisz odpowiednie nazwy etapów prac: poszukiwania i wydobycia gazu z łupków: Następnie uporządkuj je wg kolejności wpisując kolejne numery: 1, 2, 3 i 4 w puste miejsca schematu.

MAPA MENTALNA