Scenariusz zajęć zintegrowanych Edukacja wczesnoszkolna (b) Nawyki żywieniowe I zachowania konsumenckie
Temat lekcji: Nawyki żywieniowe i zachowania konsumenckie Liczba godzin: 1 Liczba uczniów: do 30 Cele ogólne: 1. Uświadomienie uczniom korzyści płynącego z właściwego wyboru przekąsek i ich roli dla funkcjonowania organizmu człowieka. 2. Zapoznanie uczniów z konsekwencjami płynącymi z podjadania. Cele szczegółowe: UCZEŃ 1.potrafi wyjaśnić, co to są przekąski; 2. podaje przykłady zdrowych i małowartościowych dla organizmu przekąsek; 3.potrafi określić, jakie są właściwe zasady zdrowego ożywiania się; 4. wymienia zalety jedzenia regularnych posiłków w tym II śniadania i podwieczorku; 5. planuje swoje przekąski zgodnie z zasadami zdrowego żywienia. Ramowy program zajęć Lp. Zagadnienia szczegółowe czas Pomoce dydaktyczne 1. Wprowadzenie do tematu- Odszyfruj i znajdź. 5 2 Przeprowadzenie badania, Jakie lubimy przekąski? 5 Ilustracje / naturalne okazy Kartki z tekstem dla każdego ucznia. Karteczki samoprzylepne, Plakaty dotyczące przekąsek 2. Pogadanka na temat zasad zdrowego żywienia: regularne spożywanie posiłków, korzyści płynących z właściwego wyboru przekąski, negatywne dla zdrowia skutki podjadania. 7 3. Prawda fałsz. 5 4. Wykonanie plakatu na temat zdrowych przekąsek. 15 5 Podsumowanie zajęć 5 Koperta ze zdaniami Arkusz papieru, materiały do wykonania plakatu Plakat: Zdrowa przekąska plakat Karta pracy: Dokończ zdanie 6 Praca dodatkowa (domowa). 3 Karta pracy 2
Strategia i metody prowadzenia lekcji/zajęć: metody aktywne: Prawda fałsz ; Plakat: Śniadanie, II śniadanie, podwieczorek ; pogadanka, pokaz, ćwiczenia praktyczne, praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, praca w parach jednolita, prac zbiorowa, praca grupowa jednolita. Pomoce dydaktyczne: Karty pracy: Śniadanie, II śniadanie, podwieczorek) ilustracje do zadania Odszyfruj i znajdź załączone do scenariusza lub naturalne okazy, gazetki reklamowe, piaski, kredki, nożyczki, duże arkusze papieru, kolorowe czasopisma, karteczki z nieskończonymi zdaniami, karteczki samoprzylepne, kartka z zapisanym słowem Przekąski do Uszeregowania promyczkowego. Materiały dla nauczyciela: scenariusz zajęć, przykłady kart pracy, ilustracje, plansze. Przebieg lekcji/ zajęć: 1. Wprowadzenie do tematu ćwiczenie Przeczytaj i znajdź. Załącznik 1 w scenariuszu zajęć. Nauczyciel rozdaje uczniom karteczki z zadaniem. Po odszyfrowaniu nazwy przekąski każdy uczeń odszukuje jej ilustrację, która zawieszona jest wybranym miejscu w klasie ( np.: na ścianie). Uczniowie wraz nauczycielem siadają w kręgu (np. na dywanie) i prezentują odpowiedzi. Nauczyciel zadaje pytanie naprowadzające na pojęcie przekąski, np.: Jak możemy nazwać wszystkie zgromadzone tutaj produkty żywnościowe? 2. Przeprowadzenie badania, Jakie lubimy przekąski? Uczniowie na 2 karteczkach samoprzylepnych zapisują po jednej ulubionej przekąsce. Odczytują i układają na podłodze obok przygotowanego wcześniej napisu. Ci, którzy napisali takie same lub bardzo podobne nazwy układają je w tak zwany promyczek. Przekąski Następnie odczytujemy i liczymy, jakie przekąski są naszymi ulubionymi. 3. Pogadanka nauczyciela z uczniami na temat:, Które przekąski zjadamy najczęściej? Kiedy sięgamy po przekąski? Ile posiłków powinniśmy jeść każdego dania? Jak uniknąć napadów wilczego głodu? Kiedy powinniśmy zjadać przekąski? Jakie przekąski powinniśmy wybrać i dlaczego? Których unikać i dlaczego? Jakie mogą być skutki podjadania niezdrowych przekąsek? 4. Czytanie ze zrozumieniem zdań i podział ich na fałszywe / prawdziwe. Plakat: Śniadanie, II śniadanie, podwieczorek oraz karty pracy. Uczniowie w parach odczytują informacje związane z wcześniej omawianymi zagadnieniami i segregują je. Następnie odczytujemy i sprawdzamy poprawność wykonania zadania. 5. Wykonanie plakatu reklamującego zdrowe przekąski. Uczniowie w grupach przygotowują hasło nakłaniające kolegów do wyboru zdrowych przekąsek i ilustrują je w dowolny sposób. Mogą wykorzystywać materiały zawarte gazetkach reklamowych różnych marketów spożywczych, napisy z kolorowych gazet itp. Plakat: Zdrowa przekąska plakat. 6. Prezentacja plakatów na forum klasy a następnie w korytarzu szkolnym lub przy sklepiku szkolnym. 7. Podsumowanie zajęć- metoda Graffiti Plakat: Śniadanie, II śniadanie, podwieczorek. Uczniowie siedząc w kręgu wybierają zdanie i kończą je w dowolny sposób. 3
8. Na zakończenie zajęć możemy zaproponować uczniom wykonanie zadania domowego - Karta pracy: Moje przekąski. Chętni uczniowie zapisują lub rysują, jakie przekąski wybierali na II śniadanie i podwieczorek każdego dnia przez cały tydzień. Po zakończeniu obserwacji należy poprosić uczniów o przyniesienie kart obserwacji i omówić uzyskane wyniki karta pracy: Moje przekąski Wskazówki metodyczne/ dodatkowe informacje Przed rozpoczęciem zajęć należy zgromadzić gazetki reklamujące produkty żywnościowe do wykonania plakatu i kolorowe czasopisma. Podczas pogadanki zwracamy uwagę, iż: jedną z ważniejszych zasad zdrowego jedzenia jest regularne spożywanie 5 urozmaiconych posiłków dziennie, w około 3-godzinnych odstępach. Często ta zasada jest łamana poprzez podjadanie, a spożywane produkty są małowartościowe i wysokokaloryczne (słodycze, chipsy, paluszki ). Każde podjadanie dostarcza nam energii i jest traktowane przez organizm jak kolejny posiłek. Przy zdrowym odżywaniu nie ma miejsca na podjadanie, które łatwo prowadzi do nadwagi i otyłości. Możemy jednak do jadłospisu włączać przekąski, które mogą zastąpić II śniadanie lub podwieczorek, ale powinny być to przekąski zdrowe, takie jak: świeże lub suszone owoce i warzywa, orzechy, twarożki, koktajle owocowo-mleczne, sałatki owocowe, Przekąski Crispy Natural z Suszonych owoców i warzyw, musli itp. Takie przekąski dostarczają organizmowi energii i składników odżywczych. Nie mamy problemów z koncentracją, nie odczuwamy zmęczenia czy niechęci do nauki. Należy także zwrócić uwagę na picie odpowiedniej ilości płynów (1,5 litra dziennie) szczególnie wody, najlepiej mineralnej niegazowanej. Bibliografia: 1. Brudnik Edyta, Moszyńska Anna, Owczarska Beata, Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie. Przewodnik po metodach aktywizujących, Zakład Wydawniczy SFS Kielce 2000,ISBN 8391090361. 2. Krzyżewska Jadwiga, Aktywizujące metody i techniki w edukacji, Zakład Wydawniczy Letter Quality, Suwałki 2000, ISBN 978838534504. 3. Gawęcki Jan, Roszkowski W.: Żywienie u progu i schyłku życia, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Poznań 2013,ISBN: 9788371606984 4. http://federacja-konsumentow.org.pl/ 5. www. crispynatural.pl 6. www.nestle.pl 7. www. winiary.pl 4
GA / BO / ME / GE / MA B / TO / f l ó u ME / GE 5
SE / PA / TA / PI / ME / MI 6
PO / PA /GO / / GE / BE / BO GU / ME 7
GA / GU / MA / ME / MI / B BE / PA / f l ó u SA / PA 8
SE / MI / PE / BO / TO / MO 9
PE / TO / BO /GO / GU / ME / PA 10
GO / BO / GO / GU / MI B / GI / f l ó u MA MI / PU / MI / GA / MA 11
TI / PA / TO / GA / TE/ MA/ PU 12
PO / PA / PO / TO / TU / ME / PA 13
TO / GU / MI / SA / ME / B GE / MA f l ó u / PU / ME / GE 14
MI / TO / GU / MA/ GA / TE / TU 15
PO / MI / TI / GE / SA / MI / TO 16
TA / PA / GI / PA / GI 17
SE / MI / PE / BO / TO / MO 18
TI / PA / GI / SA / PA / TO / TU / GI / ME / GE 19
TE / MI / MO --- SA/ MI / PE 20
TE / PA / TI / TA / BO / TO B / PE / f l ó u MA / TO 21
GA / TE / GE / PO / GO / TU 22
GA / TO / GE / GO / PO/ TU 23
TA/ PA/ MO / MI/ GI / GE / ME 24
PU / PA / BA / MA/ BE/ MA/ ME 25
TO / MI / SA / GU / TU / GI B / ME / f l ó u GE 26
MO / PU / PA / TO / MI / B MU / MA f l ó u / ME 27
ME / TO / PA / ME / MA B / TO / f l ó u GO / TU 28
PO / MO / TU / GO / GE / MA 29
GA / GE / PA / GO / B MO / ME f l ó u / PA 30
Scenariusz zajęć zintegrowanych Edukacja wczesnoszkolna Autor scenariusza: mgr Małgorzata Kraszkiewicz P A T R O N A T : 31