Opracowała: Małgorzata Brzezińska Nauczyciel Nauczania Zintegrowanego Szkoła Podstawowa w Gryficach Scenariusz zajęć z wykorzystaniem komputera w klasie III Ośrodek tematyczny: W kraju Anaruka Temat dnia: Z wyprawą na Grenlandię. Zapis w dzienniku: Rozmowa o bohaterach lektury, Anaruk, chłopiec z Grenlandii. Swobodne wypowiedzi na temat treści lektury. Czytanie ciche tekstu, podkreślanie zdań opisujących faunę i florę wyspy. Portret wybranego zwierzęcia grafika komputerowa. Wyszukiwanie stron w Internecie dotyczących Grenlandii. Praca z programem multimedialnym Atlas zwierząt i ptaków oraz edytorem grafiki Paint. Cele ogólne: dostrzeganie zależności między człowiekiem- zwierzętami- otoczeniem wykonanie gazetki o Grenlandii rozwiązywanie zadań rozmaitych Cele pośrednie: kształcenie techniki głośnego i cichego czytania tekstów drukowanych umiejętne słuchanie tekstu czytanego przez nauczyciela poznanie warunków życia na Grenlandii poznanie cech charakterystycznych zwierząt żyjących na Grenlandii utrwalenie wiadomości dotyczących ssaków i ptaków kształcenie umiejętności posługiwania się komputerem: obsługa przeglądarki internetowej, wykorzystanie programów multimedialnych i ich obsługa, praca w środowisku Windows- Paint doskonalenie rozwiązywania zadań rozmaitych
Cele szczegółowe: uczeń wyszykuje w tekście fragmenty opisujące: morsa, wieloryba, niedźwiedzia polarnego, foki, renów potrafi czytać rozumiejąc tekst wyszukuje potrzebne informacje za pomocą przeglądarki internetowej, dostrzega zależności między człowiekiem- zwierzętami a otoczeniem, wykonuje portret wybranego zwierzęcia za pomocą programu Paint umie rozwiązywać zadania rozmaite Metody wspierania aktywności dziecka: praktycznego działania, problemowe Formy organizacyjne aktywności dzieci: zbiorowa jednolita indywidualna, Środki dydaktyczne w inicjowaniu czynności uczenia się dziecka: karty pracy, lektura A. i Cz. Centkiewiczów Anaruk, chłopiec z Grenlandii komputer, Przebieg zajęć 1. Powitanie Po eskimosku.uczniowie tworzą dwa koła i odwracają się do siebie twarzami. Następnie podają przykłady powitań lub miłych gestów różnych narodów. Uczniowie znajdujący się w środkowym kole po każdym powitaniu przesuwają się o jedną osobę w prawo. W ten sposób wita się każdy z każdym. 2. Spontaniczne wypowiedzi w związku z lekturą, pt. Anaruk, chłopiec z Grenlandii Rozwiązanie krzyżówki z karty 3. Praca z komputerem A. Włączenie komputera, zalogowanie w sieci, uruchomienie przeglądarki Internet Explorer B. Wyszukiwanie stron w Internecie dotyczących Grenlandii : położenia, warunków życia ludzi, roślin, klimatu C. Głośne czytanie przez uczniów znalezionych informacji 2
4. Odszukanie na mapie i globusie Grenlandii, zaznaczenie 5. Odczytanie zaznaczonych w domu fragmentów opisujących krajobraz Grenlandiiukładanie opisu z rozsypanki zdaniowej- karta pracy 6.Zabawa ruchowa 7. Praca z programem multimedialnym Atlas zwierząt i ptaków - wyszukanie informacji dotyczących zwierząt polarnych. Oglądanie zdjęć, filmów. Zamknięcie programu. 8. Odczytanie z karty pracy zadania z treścią i rozwiązanie go. 9.Podział klasy na dwie grupy I grupa ćwiczenia słownikowe przygotowujące do ustnego opisu zwierząt żyjących na Grenlandii II grupa praca z komputerem - Uruchomienie programu Paint - Grafika komputerowa - portret wybranego zwierzęcia drukowanie prac - Zamiana stanowisk pracy - Wyłączenie komputerów 10. Zadanie domowe: Na podstawie zgromadzonego słownictwa, napisz kilka zdań opisujących wybrane zwierzę żyjące na Grenlandii. 3
KARTA PRACY DO LEKTURY Tytuł... Autor... 1. Rozwiąż krzyżówkę 1. Imię ojca Anaruka 2. Zwierzę morskie o długich kłach 3. Nazwa grenlandzkich jeleni 4. Brat Anaruka 5. Zimowy dom eskimosów 6. Tytułowy bohater lektury 7. Ciągnięte przez psy 8. Ogromne zwierzę polarne o puszystym, białym futrze 9. Broń używana do polowania na foki 10. Zwierzę, które upolował Anaruk i Omialik 2. Połącz zdania w logiczną całość: Opis krajobrazu Grenlandii Grenlandia to wielka wyspa Zima jest tutaj tym przykrzejsza Szaleją śnieżyce Dopiero w marcu pojawia się słońce W maju rozpoczyna się dzień polarny i wszystko staje się bezkresną, białą pustynią. na północnym Atlantyku. że przez całe cztery miesiące trwa ciemność i tam na ziemi wyrastają trawy i mchy. ale morze zaczyna się już uwalniać od lodu. Śniegi topnieją tylko na pd- zach brzegach Ziemia pokryta jest jeszcze warstwą lodu co dzień na chwilę nad horyzontem. i trwa bez przerwy przez pięć miesięcy 4
3.Uzupełnij tabelkę: Zwierzęta Ich wygląd morsy......... reny. niedźwiedź wieloryb... foka... rośliny.. 4. Rozwiąż zadanie: Od początku listopada do końca lutego na Grenlandii panuje bez przerwy ciemność. Oblicz, ile dni trwa długa polarna noc? miesiąc XI ilość dni Obliczenie:... Odp.:... 5