Opracowanie Anna Nowak Blok tematyczny: Czy wiesz, co jesz?



Podobne dokumenty
Mamy pomysł i co dalej?

Wolontariat nie ma granic

ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA - UROZMAICONA DIETA GWARANCJĄ NIEZBĘDNYCH SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH, MINERALNYCH ORAZ WITAMIN.

Konspekt. Klasa I Czas trwania: 45 min. Opracowała: Alicja Rożniata. ZAGADNIENIE PROGRAMOWE: Woda, roztwory wodne.

Temat lekcji: Bakterie a wirusy.

Komputer i urządzenia z nim współpracujące

Temat: Odpowiedzialny i zdrowy styl życia.

Projekt edukacyjny. " Warszawa w okresie I i II wojny światowej" Regulamin

Przykłady wybranych fragmentów prac egzaminacyjnych z komentarzami Technik ochrony fizycznej osób i mienia 515[01]

Przedmiotowe zasady oceniania. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania. obowiązującymi w XLIV Liceum Ogólnokształcącym.

Opracowała Anna Kaszkowiak

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Konspekt lekcji otwartej

Pracownia budowy pojazdów samochodowych.

Metody pracy: pogadanka, opis, pokaz prezentacja multimedialna, realizacja zadao w kartach pracy, praca z komputerem;

PROCEDURA EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JANA PAWŁA II W GRZĘDZICACH

Zdrowy styl Ŝycia. Klasy I VI Szkoły Podstawowej. Promocja zdrowia. Lp. Zadania Sposób realizacji Odpowiedzialni Osoba współodp. pogadanka.

REGULAMIN RADY PEDAGOGICZNEJ

PROCEDURA. 4. Rada pedagogiczna wyraża opinię o programie nauczania ogólnego w terminie do dnia 11 czerwca bieżącego roku szkolnego.

REGULAMIN SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO GIMNAZJUM W ZABOROWIE UL. STOŁECZNA 182

Umowa nr.. /. Klient. *Niepotrzebne skreślić

Przykłady wybranych fragmentów prac egzaminacyjnych z komentarzami Technik technologii odzieży 311[34]

Przykładowy konspekt lekcji dla uczniów klas IV-VI

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ: AGRESJA I STRES. JAK SOBIE RADZIĆ ZE STRESEM?

Regulamin realizacji projektu edukacyjnego w Gimnazjum w Niechobrzu.

Scenariusz lekcyjny. Klasa: II c. Czas trwania zajęć: 45 minut. Nauczany przedmiot: matematyka.

Cele lekcji - uczeń: Klasa: V. Czas trwania: 90 minut. Metody pracy: - pogadanka, - "burza mózgów", - "metaplan", - metoda praktycznego działania.

MUP.PK.III.SG /08 Lublin, dnia r.

Założenia VII edycji programu edukacyjnego Trzymaj Formę! Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej WSSE Gorzów Wlkp.

WYCHOWANIE KOMUNIKACYJNE Klasa IV

- uzupełnianie poszczególnych partii materiału dodatkowymi ćwiczeniami, - powtarzanie i utrwalanie wiadomości,

SCENARIUSZ LEKCJI Opracował: mgr inż. Szymon Surmacewicz ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2 W BIAŁYMSTOKU

Temat: Czy jedzenie, węgiel i wiatr mają ze sobą coś wspólnego?

Komentarz do prac egzaminacyjnych w zawodzie technik administracji 343[01] ETAP PRAKTYCZNY EGZAMINU POTWIERDZAJĄCEGO KWALIFIKACJE ZAWODOWE

Nie pal przy mnie, proszę

II edycja akcji Przedszkolak pełen zdrowia

Tematyka i rozwiązania metodyczne kolejnych zajęć lekcyjnych wraz z ćwiczeniami.

DOPALACZE. - nowa kategoria substancji psychoaktywnych

Wymagania edukacyjne i zasady oceniania z PLASTYKI dla uczniów klas IV

WYMAGANIA EDUKACYJNE SPOSOBY SPRAWDZANIA POSTĘPÓW UCZNIÓW WARUNKI I TRYB UZYSKANIA WYŻSZEJ NIŻ PRZEWIDYWANA OCENY ŚRÓDROCZNEJ I ROCZNEJ

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W GIMNAZJUM

Czytam i piszę. klasa II. część. Seria. dla klasy drugiej szkoły podstawowej. Ćwiczenia dla klasy drugiej szkoły podstawowej.

Temat: Czy świetlówki energooszczędne są oszczędne i sprzyjają ochronie środowiska? Imię i nazwisko

PROGRAM PROFILAKTYKI Szkoły Podstawowej im. Michała Gwiazdowicza w Bądkowie

skąd pochodzi Nasz Kurczak

Regulamin realizacji projektów edukacyjnych w Gimnazjum nr 4 w Nysie

PRZYRODA RODZAJE MAP

Gimnazjum im. Janusza Kusocińskiego w Borowej

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI. Z WYKORZYSTANIEM METOD AKTYWIZUJĄCYCH w klasie I gimnazjum. TEMAT: Działania łączne na liczbach wymiernych

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ETYKA: LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

Temat: Mnożenie liczby całej przez ułamek. Obliczanie ułamka z danej liczby.

FORMULARZ OFERTY. Wartość brutto:...zł, (słownie złotych brutto:. ).

wicedyrektor Publicznego Gimnazjum nr 38 w Łodzi

Podstawa programowa kształcenia ogólnego informatyki w gimnazjum

STA T T A YSTYKA Korelacja

Poniżej przedstawiono przykłady zestawień wyników pomiarów i analiz z wartościami granicznymi i dopuszczalnymi: Przykład 1

Śniadanie w domu, posiłek w szkole. Dlaczego trzeba uczyć jak należy odżywiać się?

HARMONOGRAM REALIZACJI DZIAŁAŃ DO SZKOLNEGO PROGRAMU PROFILAKTYKI ROK 2014/2015

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH

ALEKSANDRA SŁABIAK. Przedmiotowy System Oceniania j. angielski kl. IV VI

METODYKA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Studia I stopnia. Autor: Tomasz Frołowicz

RAPORT z diagnozy Matematyka na starcie

Ewidencjonowanie nieruchomości. W Sejmie oceniają działania starostów i prezydentów

Promocja i identyfikacja wizualna projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ. w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bełżycach. w roku szkolnym 2013/2014

WIZYTA ROBOCZA WE FRANCJI

Temat 2. Program komputerowy

REGULAMIN RADY RODZICÓW PRZY ZESPOLE SZKÓŁ W W PIETROWICACH WIELKICH

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII DLA KLAS IV VI

JTW SP. Z OO. Zapytanie ofertowe. Zakup i dostosowanie licencji systemu B2B część 1

1. PSO obejmuje ocenę wiadomości, umiejętności i postaw uczniów;

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA PLASTYKA

Co na to Psychodietetyka?

Podejmowanie decyzji. Piotr Wachowiak

Roczny plan pracy wychowawczo dydaktycznej. Oddziału przedszkolnego w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Wilczej Woli. rok szkolny 2015/2016

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Karta przedmiotu. obowiązuje studentów, którzy rozpoczęli studia w roku akademickim 2013/2014

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY KLASA CZWARTA, PIĄTA I SZÓSTA

UCHWAŁA NR podjęta przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie spółki pod firmą Star Fitness Spółka Akcyjna w Poznaniu w dniu 11 marca 2013 roku

i ciemne mąki. Produkty zbożowe ze względu na wysoką zawartość węglowodanów są dobrym źródłem energii.

KARTA PRZEDMIOTU. 1. NAZWA PRZEDMIOTU: Obóz wędrowny. 2. KIERUNEK: Turystyka i Rekreacja. 3. POZIOM STUDIÓW: I stopień

Zebranie Mieszkańców Budynków, zwane dalej Zebraniem, działa na podstawie: a / statutu Spółdzielni Mieszkaniowej WROCŁAWSKI DOM we Wrocławiu,

Zapytanie Ofertowe. Lokalna Grupa Działania Ziemia Biłgorajska ul. Sikorskiego 12/ Biłgoraj zaprasza do złożenia ofert na:

NADWAGA, OTYŁOŚĆ i DIETA DZIECI

REGULAMIN RADY RODZICÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6 IM. ROMUALDA TRAUGUTTA W LUBLINIE. Postanowienia ogólne

3. Temat: Emerytura Twoja przyszłość w Twoich rękach

REGULAMIN OBRAD WALNEGO ZEBRANIA CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA STOLEM

Lp. Tematyka Liczba godzin I. Wymagania edukacyjne

Strategia rozwoju kariery zawodowej - Twój scenariusz (program nagrania).

JĘZYK ANGIELSKI. Przedmiotowy system oceniania w klasach 1-3

Od redakcji. Symbolem oznaczono zadania wykraczające poza zakres materiału omówionego w podręczniku Fizyka z plusem cz. 2.

Zaplanowane działania promujące zdrowie:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘĆ TECHNICZNYCH. W SZKOLE PODSTAWOWEJ DLA KLASY 4. rok szkolny 2012/13

SYSTEM OCENIANIA PRZEDMIOTÓW PRZYRODNICZYCH (FIZYKA, CHEMIA, BIOLOGIA, GEOGRAFIA) W GIMNAZJUM NR 18 W GDYNI.

Wybrane zachowania żywieniowe i sposób żywienia gimnazjalistów warszawskiego Ursynowa

Przedmiotowy system oceniania z plastyki. Gimnazjum nr 1 w Pacanowie

PRZYGOTOWANIE NAUCZYCIELA DO LEKCJI I. J. P. L.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI. Przedmiotowy system oceniania z matematyki jest zgodny z Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania

Scenariusz lekcji biologii w gimnazjum

Projekt edukacyjny z informatyki

Transkrypt:

Opracowanie Anna Nowak Blok tematyczny: Czy wiesz, co jesz? Temat: Jak się odżywiamy? Treści programowe: klasyfikowanie pokarmów w zależności od ich funkcji, objaśnianie funkcji energetycznej pokarmu (pożywienie jako paliwo). Cele operacyjne Poziom I Wiadomości A zapamiętywanie wiadomości odpowiada na pytanie, jaka jest rola składników pokarmowych występujących w naszym pożywieniu, podaje przykłady trzech produktów spożywczych, które są źródłem poszczególnych składników pokarmowych, określa różnice pomiędzy tym, co lubimy, a tym, co powinniśmy jeść, wymienia składniki pokarmowe znajdujące się w potrawach, rozpoznaje różne rodzaje składników pokarmowych, wskazuje choroby związane z nieprawidłowym odżywianiem się. B zrozumienie wiadomości rozpoznaje różne grupy składników pokarmowych, wyjaśnia, dlaczego prawidłowe odżywianie jest konieczne dla normalnego funkcjonowania organizmu człowieka, przyporządkowuje wybrane rodzaje produktów spożywczych (będących źródłem poszczególnych składników pokarmowych) do poszczególnych grup, wyjaśnia zasady rozmieszczenia produktów spożywczych w piramidzie pokarmowej, 1

tłumaczy, dlaczego prawidłowe odżywianie się jest tak ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia, interpretuje zależności między produktami sposobem odżywiania a zachowaniem zdrowia. Poziom II Umiejętności C stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych dostrzeganie związku pomiędzy prawidłowym odżywianiem się a dobrym stanem zdrowia i samopoczuciem ucznia w wieku szkolnym, zastosowanie wiedzy dotyczącej składników pokarmowych do podziału ich na: budulcowe, energetyzujące i regulujące, porównywanie różnych grup składników pokarmowych, klasyfikowanie różnych produktów pod względem zawartości w nich różnych grup składników pokarmowych, charakteryzowanie różnych grup pokarmów, na zdrowe, szkodliwe i obojętne dla naszego zdrowia, wybranie sposobu wykonania zadania, określenie podziału pokarmów i zaliczenia ich do wybranej grupy (ze względu na rodzaj składników pokarmowych, przeważających w danym produkcie), zaprojektowanie plakatu, zastosowanie podczas zajęcia nabytej wiedzy o tym, że: - pokarmy zawierają różne składniki, - składniki pokarmowe pełnią w naszym organizmie różne role, - wszystkie składniki pokarmowe są nam niezbędne, abyśmy prawidłowo rośli i dobrze się rozwijali, - niektóre składniki pokarmowe są nam najbardziej potrzebne i pokarmów, które je zawierają powinniśmy spożywać najwięcej. D stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych dowodzi, że bez szkody dla siebie można zrezygnować ze słodyczy i innego śmieciowego pożywienia, przewiduje skutki nieprawidłowego odżywiania dla organizmu dziecka, 2

analizuje własne sposób odżywiania, wykrywa możliwe nieprawidłowości, ocenia, czy możliwe jest dokonanie zmian, proponuje dokonanie zmian w sposobie odżywiania, planuje dokonać zmian w codziennym odżywianiu, np. zawsze przynoszę śniadanie do szkoły, moje śniadanie będzie składać się z ciemnego, razowego pieczywa z dodatkiem białka (wędliny lub sera) i warzyw (lub owoców), itp. POSTAWY 1. Nastawienie na działanie podejmuje dyskusję o roli prawidłowego żywienia dla zdrowia i samopoczucia ludzi, kształtuje postawę człowieka odpowiedzialnego za własne zdrowie, przewiduje skutki, jakie może mieć dla zdrowia zły sposób odżywiania, podaje własne pomysły na działania zmieniające dotychczasowy styl odżywiania się. 2. System działań argumentuje swoje zdanie na temat, potrafi je obronić, korzystając podany z posiadanej wiedzy, pamięta o przestrzeganiu zasad pracy grupowej; potrafi zgodnie pracować z innymi; podporządkowuje się woli większości, jest przekonany o praktycznej wartości tematu lekcji; jest zaangażowany w działalność twórczą; chce pracować dla dobra grupy i na jej korzyść, szuka niekonwencjonalnych, oryginalnych rozwiązań, potrafi dokonać samooceny; obiektywnie ocenia zaangażowanie innych osób w tok lekcji. TYP LEKCJI: powtórzenie i utrwalenie wiadomości. METODY PROWADZENIA ZAJĘĆ: 3

metaplan, analiza piramidy zdrowego żywienia, prezentacja metaplanu, rozmowa kierowana przez nauczyciela MATERIAŁY DYDAKTYCZNE: plansza z piramidą zdrowego żywienia, podręczniki, arkusze papieru, kolorowe mazaki, różne źródła informacji w postaci czasopism, encyklopedii, itp. FORMY PRACY: indywidualna, praca w grupach FORMA NAUCZANIA: zajęcie w sali lekcyjnej. CZAS PRACY: 2 x po 45 minut PRZEBIEG LEKCJI I. ZAANGAŻOWANIE 1. Uczniowie losują przydział do grup. 2. Nauczyciel przypomina zasady pracy grupowej. Zapoznanie uczniów z tematem, głównymi zagadnieniami i celami zajęcia: Na dzisiejszej lekcji utrwalimy i uporządkujemy nasze wiadomości na temat zdrowego odżywiania.. Na jakie trzy grupy dzielimy składniki pokarmowe? 3. Uczniowie przypominają składniki pokarmowe znajdujące się w potrawach. Dzielą składniki pokarmowe na budulcowe, energetyczne i regulujące. Rozkładają produkty spożywcze na trzy tace: białą, pomarańczową i zieloną. 4. Nauczyciel podaje temat pracy: Uzupełnijcie podpisy pod chmurkami, pisząc lub wklejając obrazki: Co lubimy jeść? Dlaczego to jemy? Co powinniśmy jeść? II. BADANIE I PRZEKSZTAŁCANIE 4

1. Czynności nauczyciela: - Rozdaje grupom arkusze papieru, na których powstanie plakat (czas wykonania 20 minut). - Kieruje pracą uczniów, pomaga im w pracy. - Nauczyciel zawiesza plakaty na tablicy. - Wraz z uczniami przeprowadza analizę plakatu i piramidy pokarmowej. Co lubimy jeść? Pyta: Czy to, co chętnie jemy, jest zdrowe? Jakie mogą być skutki spożywania nadmiernej ilości cukrów, tłuszczów, konserwantów, braku w diecie witamin? Dlaczego to jemy? Zwraca uwagę uczniów na reklamę, która często nie mówi prawdy o reklamowanym produkcie. Co powinniśmy jeść? Odwołuje się do planszy z piramidą zdrowego żywienia. Pyta: Które produkty są źródłem białek, tłuszczów, cukrów i soli mineralnych? 2. Czynności uczniów: - Uczniowie w wyniku dyskusji w grupach tworzą plakat. - Uzupełniają treść plakatu: Co lubimy jeść? Dlaczego to lubimy jeść? Czy pokarmy, które spożywamy, są zdrowe? Co powinniśmy jeść? - Wybrany przez nauczyciela lider prezentuje efekty pracy grupy: To, co jemy codziennie, często nie jest zdrowe, gdyż zawiera dużą ilość tłuszczów, cukrów, nie zawiera witamin. Spożywanie zbyt dużej ilości cukrów i tłuszczów prowadzi do wielu chorób np. próchnicy, otyłości, chorób wieńcowych. Brak witamin prowadzi do utraty odporności organizmu. Piramida informuje nas, które produkty i jak często, powinniśmy jeść, aby dostarczyć niezbędnych dla naszego organizmu składników pokarmowych. - Szukają poszczególnych składników pokarmowych w produktach, które przedstawia piramida. 5

Źródłem białka jest: mleko i jego przetwory, ryby, mięso. Źródłem cukrów są: pieczywo, kasze, owoce. Źródłem tłuszczów: masło, olej, orzechy. Źródłem soli mineralnych: warzywa i owoce, grzyby, ciemne pieczywo. III. PODSUMOWANIE Czynności nauczyciela: - Zadaje pytania w celu sformułowania wniosków: Czy ważne jest prawidłowe odżywianie? Czynności ucznia: 1. Wysnuwają wnioski i tworzą plakat podsumowujący zajęcie: a. Codziennie powinniśmy spożywać produkty zbożowe, mleczne, warzywa i owoce, mięso (ryby), wodę mineralną i soki. b. Zawierają one niezbędne dla organizmu składniki pokarmowe. c. Prawidłowe odżywianie ma wpływ na stan zdrowia, nasze samopoczucie, chęć do pracy i nauki. 2. Uzupełniają podsumowującą zajęcie kartę pracy nr 1: Moja praca na lekcji przyrody 6

Plakat wykonany po referowaniu grup JAK SIĘ ODŻYWIAMY? CO LUBIMY JEŚĆ? DLACZEGO TO LUBIMY JEŚĆ? CO POWINNIŚMY JEŚĆ? chipsy, lody, słodycze hamburgery, cheesburgery, frytki pepsi, coca-colę jest smaczne, reklamowane w telewizji, można to łatwo kupić w każdym sklepie jest modne pieczywo, inne produkty zbożowe, kasze mleko i jego przetwory, warzywa i owoce, ryby, czerwone mięso, woda mineralna i soki 1. 2. 3. WNIOSKI: 7