Jak napisać ciekawą baśń? Ćwiczenia redakcyjne i stylistyczne



Podobne dokumenty
Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Moja wakacyjna przygoda

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

1. Każdy ma swojego dusiołka

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

1. W świecie obyczajów i tradycji

Wypowiedzenie, zdanie, równoważnik zdania, czyli w jaki sposób budujemy swoje wypowiedzi

1. Roland rycerz średniowieczny

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Kim jestem, a kim chciałbym być? Jak napisać autocharakterystykę

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

2. Tabele w bazach danych

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

Na polowaniu z Wielkomiludem

2. Metody prezentacji informacji

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej klasa III

Jaki utwór nazywamy bajką?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

Temat: Cechy baśni na podstawie utworu Janiny Porazińskiej pt. O dwunastu miesiącach

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi

OCENĘ DOPUSZCZAJĄCĄ Otrzymuje uczeń, który osiągnął poziom wymagań koniecznych.

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Motyw to cząstka kompozycyjna utworu literackiego; obiegowy schemat tematyczny żyjący w tradycji kulturalnej.

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

Oznaczanie pospolitych gatunków roślin nagonasiennych

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

1. Obywatel w urzędzie gminy

Zaproszenie do świata baśni, bajek i wierszy

Orzeczenie i jego określenia

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Wolontariat dlaczego warto się zaangażować?

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV w Szkole Podstawowej nr 42 z Oddziałami Integracyjnymi w roku szkolnym 2018/2019

4) praktyczne opanowanie umiejętności ogólnych i specjalistycznych, których wpojenie należy do celów nauczania przewidzianych programem nauczania,

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Poznajemy rodzaje podmiotu

I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata

Rodzaje zdań złożonych

Zostań młodym ekologiem

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

Scenariusz nr 17 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Wymagania edukacyjne z języka polskiego dla klasy 4. Ocena celująca:

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Plan metodyczny lekcji

I TYDZIEŃ STYCZNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Aktywność i działalność dziecka

1. Gorące wulkany. a. 1. Cele lekcji. b. 2. Metoda i forma pracy. c. 3. Środki dydaktyczne. d. 4. Przebieg lekcji. i.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Ludzie listy piszą. Struktura i forma listu

JĘZYK POLSKI WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY ORAZ SPOSOBY SPRAWDZANIA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA KLASA V

Barwy wiosny w ogrodzie zróżnicowanie fenologiczne wybranych gatunków krzewów

Fotoreportaż: stan i zagrożenia badanego środowiska

Propozycja metodyczna dla klasy VI

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.3 Temat zajęć: Dobry pomysł i projekt pierwszym krokiem do sukcesu

Scenariusz nr 7. I. Tytuł scenariusza: Książki oknem na świat. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Historia książki

1. Marketing i reklama

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Słynny malarz polski Jan Matejko

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

1. Polskie miesiące. Wystąpienia przeciw władzy w okresie PRL projekt edukacyjny

Człowiek stworzony do szczęścia

Uczeń potrafi określić, w jakich dziedzinach surowce mineralne są wykorzystywane przez człowieka.

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE IV i VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

Atlas ryb, podręcznik biologii ryb, mapa świata i Europy, mapa Polski z oznaczonymi zaporami na rzekach.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY VI ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE VI

Drzewa iglaste i liściaste

Strona czynna i strona bierna czasownika

Transkrypt:

Jak napisać ciekawą baśń? Ćwiczenia redakcyjne i stylistyczne 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: wie, jak zbudowana jest baśń, wie, na czym polega różnica między światem realnym a fantastycznym, wie, jak łączyć motywy. b) Umiejętności Uczeń: potrafi samodzielnie wymyślić baśń, umie połączyć logicznie motywy i wątki baśniowe, samodzielnie opracowuje plan wydarzeń baśni, prawidłowo rozmieszcza tekst pod względem graficznym, stosuje akapity. c) Postawy Uczeń: odróżnia dobro od zła i potrafi dokonać prawidłowej oceny bohaterów i sytuacji, przyjmuje właściwą postawę wobec zła. 2. Metoda i forma pracy Praca w grupach, praca z kartą pracy. 3. Środki dydaktyczne Słownik wyrazów bliskoznacznych, słownik ortograficzny, karty pracy. 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Nauczyciel dzieli uczniów na zespoły czteroosobowe i rozdaje im karty pracy (załącznik 1).

b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel omawia z uczniami zadania przygotowane na zajęcia i uświadamia im cel lekcji, którym jest samodzielne przygotowanie baśni. 2. Nauczyciel posługując się Elementarzem literackim, wyjaśnia znaczenie takich terminów jak: motyw, wątek, bohater, akcja. 3. Następnie omawia kartę pracy z fragmentami baśni, którą uczniowie będą musieli uzupełnić według własnego pomysłu. Karta zawiera stałe składniki baśni i graficzny układ treści charakterystyczny dla tego gatunku. 4. Oprócz karty pracy uczniowie dysponują również materiałami pomocniczymi. Są to kartoniki, na których znajdują się motywy, wątki, imiona bohaterów występujących w baśniach. Każdy uczeń otrzymuje komplet takich kartoników (załącznik 2). Dzieci wypełniają kartę pracy, rozbudowując baśń. 5. Uczniowie pracują w zespołach, wypełniając kartę pracy, rozbudowują baśń o bohaterów i motywy zaproponowane przez nauczyciela oraz wymyślone samodzielnie. Ponadto w każdej grupie powinien znaleźć się słownik wyrazów bliskoznacznych i słownik ortograficzny, dzięki którym będą mogli wypełnić jeszcze jedną kartę (załącznik 3). 6. Po zakończeniu pracy uczniowie prezentują dokonania zespołu. Nauczyciel omawia pomysł i ocenia sposób pracy uczniów na lekcji. c) Faza podsumowująca Na zakończenie zajęć nauczyciel wspólnie z uczniami ustala cechy charakterystyczne baśni. Wnioski powinny zostać zapisane w zeszycie. Nauczyciel podkreśla, że baśń jest utworem, mającym określone cechy: czas i miejsce wydarzeń są nieokreślone,

świat realny łączy się i przenika ze światem fantastycznym, występują postacie fantastyczne, dobro zwycięża ze złem, utwór zawiera jakieś przesłanie, motto, sentencję, poucza czytelników. Następnie uczący omawia pracę domową. 5. Bibliografia 1. Cienkowski W., Praktyczny słownik wyrazów bliskoznacznych, Polska Oficyna Wydawnicza BGW, Warszawa 1993. 2. Leszczyński G., Elementarz literacki, Prószyński i S-ka, Warszawa 2001. 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia załącznik 1. W karcie należy wpisać własną wersję baśni

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami... Była ona...i... Wszyscy mieszkańcy tego miasta bardzo dziwili się, że... Pewnego dnia w ogrodzie pojawił się niespodziewany gość... Nasza mała bohaterka postanowiła, że... Tak też uczyniła. Z wielkim zaangażowaniem zaczęła realizować swój plan. Najpierw zdecydowała spotkać się z przybyszem. Zabrała swoje magiczne lustro i ruszyła. A trzeba Wam wiedzieć, że zwierciadło to było wyjątkowe. Potrafiło...... Pomysł okazał się słuszny. Stworzenie, które przybyło do miasta, nie od razu chciało pokazać się małej... Długo musiała skradać się i zachęcać intruza do pokazania się. Nareszcie... Następnego dnia w mieście panowało wielkie poruszenie. Wszyscy chcieli, by... opowiedziała o swojej przygodzie. Dzielna bohaterka uczyniła to chętnie. Od tego zdarzenia nikt z mieszkańców nie opowiada niesprawdzonych historii załącznik 2. MOTYWY I WĄTKI POJAWIAJĄCE SIĘ W BAŚNIACH

KRÓLEWNA CZEKA NA SWEGO KSIĘCIA ZAZDROSNA MACOCHA PRZEŚLADUJE PASIERBICĘ PIĘKNA I UBOGA SIEROTA SZUKA SZCZĘŚCIA ZŁY SMOK PRZEŚLADUJE MIESZKAŃCÓW OKOLICZNYCH WIOSEK ZWYKŁY CZŁOWIEK POSIADA NADPRZYRODZONE UMIEJĘTNOŚCI, np. POTRAFI ROZMAWIAĆ ZE ZWIERZĘTAMI NIEPOZORNY CZŁOWIEK STAJE SIĘ WYBAWICIELEM I RATUJE PRZED NIEBEZPIECZEŃSTWEM CAŁE KRÓLESTWO ZWIERZĘTA I PRZEDMIOTY POTRAFIĄ MÓWIĆ LUDZKIM GŁOSEM I POMAGAĆ LUDZIOM KRÓL ODDAJE PÓŁ KRÓLESTWA ZA JEDEN CZYN KRÓLEWNA UKRYWA SIĘ POD POSTACIĄ ZWYKŁEJ DZIEWCZYNY MAGICZNE PRZEDMIOTY CZARODZIEJSKIE ZWIERCIADŁO TAJEMNICZA RÓŻDŻKA SIEDMIOMILOWE BUTY ZATRUTE OWOCE ELIKSIR ŻYCIA GADAJĄCE PRZEDMIOTY MAGICZNE UBRANIA KAROCA ZAKLĘTA W DYNIĘ SZAFA BĘDĄCA BRAMĄ DO INNEJ RZECZYWISTOSCI

POSTACIE WYSTĘPUJĄCE W BAŚNIACH CALINECZKA PIOTRUŚ PAN KRASNOLUDKI ZŁA CZAROWNICA KOPCIUSZEK CZERWONY KAPTUREK ŚPIĄCA KROLEWNA KRÓLEWNA ŚNIEŻKA KRÓLOWA ŚNIEGU BIAŁA CZAROWNICA DREWNIANY PAJAC TOMCIO PALUCH załącznik 3. Korzystając ze słownika wyrazów bliskoznacznych, dopisz wyrazy bliskoznaczne. był żył przebywał znalazł się władał rzekł powiedział sprawił

b) Notatki dla nauczyciela był istniał, trwał, egzystował, przebywał, tkwił żył funkcjonował, przeżywać, egzystować, tętnić życiem przebywał spędzał, pozostawał, zostawał, podziewał się znalazł się odnalazł się, zbliżyć się, nadszedł, pojawił się władał panował, sprawował władzę, rządzić, kierować, zarządzać rzekł przemówił, powiedział, odezwał się powiedział zakomunikował, wyraził, oświadczył, wyraził sprawił spowodował, urządził c) Zadanie domowe Przygotuj ilustrację do baśni wymyślonej na lekcji. Dla chętnych: Przygotuj własną baśń, w której pojawią się motywy i wątki baśniowe połączone ze sobą w ciekawy i logiczny sposób. 7. Czas trwania lekcji 2 x 45 minut 8. Uwagi do scenariusza Scenariusz przeznaczony jest do realizacji w klasie 4.