Scenariusz lekcji biologii w gimnazjum



Podobne dokumenty
Temat lekcji: Bakterie a wirusy.

Obserwacje mikroskopowe tkanek roślinnych. Cele edukacyjne i wychowawcze wymagania. Wiadomości:

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI. Z WYKORZYSTANIEM METOD AKTYWIZUJĄCYCH w klasie I gimnazjum. TEMAT: Działania łączne na liczbach wymiernych

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Opracowała Anna Kaszkowiak

"JAKIE ZWIERZĘTA NAZYWAMY KRĘGOWCAMI?" i "NASZE DOMOWE HODOWLE"- scenariusze lekcji z przyrody w klasie IV. Autor: Jolanta Spyra

SCENARIUSZ LEKCJI Opracował: mgr inż. Szymon Surmacewicz ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2 W BIAŁYMSTOKU

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Temat: Co to jest optymalizacja? Maksymalizacja objętości naczynia prostopadłościennego za pomocą arkusza kalkulacyjngo.

Pracownia budowy pojazdów samochodowych.

SCENARIUSZ 2 - GODZINNYCH ZAJĘĆ TEMATY ZAJĘĆ: 1.PRZYCZYNY ZŁEGO STANU ŚRODOWISKA PRZYRODNICZEGO. 2.ZASOBY PRZYRODY ODNAWIALNE I NIEODNAWIALNE.

Scenariusz lekcji z fizyki dla klasy II 3-letniego Technikum Budowlanego na podbudowie ZSZ

Komputer i urządzenia z nim współpracujące

Wolontariat w Polsce. Gimnazjum Szkoła ponadgimnazjalna. Scenariusz lekcji wychowawczej z wykorzystaniem burzy mózgów. 45 min

PRZYRODA RODZAJE MAP

POMOCE DYDAKTYCZNE: tablica, kreda, nagranie CD, kopia ksero z tekstem piosenki zawierającym luki lub podręcznik z takim tekstem, zeszyty

Scenariusz nr 18 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Przykładowy konspekt lekcji dla uczniów klas IV-VI

Cele lekcji - uczeń: Klasa: V. Czas trwania: 90 minut. Metody pracy: - pogadanka, - "burza mózgów", - "metaplan", - metoda praktycznego działania.

Scenariusz hospitacji diagnozującej 17 XI 2006 r.

KONSPEKT LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Rozrachunki z pracownikami z tytułu wynagrodzeń ( blok 2 godzinny)

Scenariusz zajęć integracyjnych.

Podręcznik: Z. Makieła, T. Rachwał, Podstawy Przedsiębiorczości. Kształcenie ogólne w zakresie podstawowym, Nowa Era, Warszawa 2005.

Przedmiotowe zasady oceniania. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania. obowiązującymi w XLIV Liceum Ogólnokształcącym.

WYKAZ RZECZOWY I ILOŚCIOWY MATERIAŁÓW CZĘŚĆ NR 1. Materiały dydaktyczne do zajęć pozalekcyjnych z języka polskiego. Lp. WYSZCZEGÓLNIENIE j.m.

Od redakcji. Symbolem oznaczono zadania wykraczające poza zakres materiału omówionego w podręczniku Fizyka z plusem cz. 2.

Temat: Powtórzenie wiadomości o procentach. Cel ogólny: umiejętność stosowania zdobytych wiadomości do rozwiązywania problemów praktycznych

PRZYKŁAD REALIZACJI ŚCIEŻKI PROZDROWOTNEJ NA LEKCJACH TECHNIKI BEZPIECZNIE NA WYCIECZKĘ ROWEROWĄ

SYSTEM OCENIANIA PRZEDMIOTÓW PRZYRODNICZYCH (FIZYKA, CHEMIA, BIOLOGIA, GEOGRAFIA) W GIMNAZJUM NR 18 W GDYNI.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Wymagania edukacyjne z przedmiotu zajęcia techniczne dla klasy 5 szkoły podstawowej

Podstawy przedsiębiorczości Klasa: 3 LO Semestr: I Tygodniowy wymiar godzin: 1

SCENARIUSZ LEKCJI Liceum

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa:

KRYTERIA OCENIANIA ODPOWIEDZI Język POZIOM PODSTAWOWY

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

2. Microsoft PowerPoint zagadnienia wstępne

Edu-Sense Sp. z o.o. Lubelski Park Naukowo-Technologiczny ul. Dobrzańskiego Lublin Strona 1

Scenariusz lekcji fizyki

Lp. Tematyka Liczba godzin I. Wymagania edukacyjne

1. Techniki malarskie

WYCHOWANIE KOMUNIKACYJNE Klasa IV

Temat: Poznajemy grupy organizmów żyjących w lesie

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTÓW ZAWODOWYCH ODBYWAJĄCYCH SIĘ W SZKOLNYM LABORATORIUM CHEMICZNYM

Konspekt lekcji otwartej

Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej w klasie II przeprowadzonych przez Alicję Staszewską Rudnicką

2. Nie mogą brać udziału w działaniach ratowniczych strażacy, których stan wskazuje, że są pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

II. III. Środki dydaktyczne formularz testu. Scenariusz lekcji. I. Cele lekcji. Metoda pracy rozwiązywanie testu. Przebieg lekcji

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z EDUKACJI DLA BEZPIECZEŃSTWA w Zespole Szkół Specjalnych nr 91

JAK OCENIAĆ, BY WSPIERAĆ ROZWÓJ UCZNIA

Zakres wiedzy i umiejętności oraz wykaz literatury

Scenariusz nr 12 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W GIMNAZJUM

Projektowanie procesu kształcenia wykład VI. Struktura zajęć akademickich,

PRZEWODNIK PO PRZEDMIOCIE

Równe szanse dla szkół Myśliborskich REGULAMIN UDZIAŁU W PROGRAMIE ROZWOJOWYM DLA SZKÓŁ. w ramach Projektu Równe szanse dla szkół Myśliborskich

JĘZYK ANGIELSKI. Przedmiotowy system oceniania w klasach 1-3

KARTA PRZEDMIOTU. 12. PRZEDMIOTOWE EFEKTY KSZTAŁCENIA 3 Odniesienie do kierunkowych efektów kształcenia (symbol)

SCENARIUSZ LEKCJI DLA KLASY V (z elementami minikoszykówki)

Załącznik nr 2 WZÓR SPRAWOZDANIE CZĘŚCIOWE/KOŃCOWE 1 Z WYKONANIA ZADANIA DOTOWANEGO Z FUNDUSZU KOŚCIELNEGO CZĘŚĆ I.

Formy zatrudnienia zarządu spółki kapitałowej. Aspekty prawne, podatkowe i ubezpieczeniowe. Zawiera wzory pism

Rozwijanie kompetencji nauczycieli i uczniów z zakresu stosowania TIK. Wykorzystanie e-podręczników i e-zasobów w nauczaniu i w uczeniu się

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY KLASA CZWARTA, PIĄTA I SZÓSTA

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA MUZYKA kl. V

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny W kadrze zatrzymane Temat: Na planie filmowym SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Przedmiotowy system oceniania klasa II gimnazjum rok szkolny 2015/2016

6. Metody i techniki pracy: podające pogadanka, programowa ( przy użyciu komputera i multimediów), praktyczna.

27 Polacy na świecie. Cele lekcji

Podstawa programowa kształcenia ogólnego informatyki w gimnazjum

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z TECHNIKI DLA KLAS 5-6

Temat 2. Program komputerowy

Eksperyment,,efekt przełomu roku

REGULAMIN RADY RODZICÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6 IM. ROMUALDA TRAUGUTTA W LUBLINIE. Postanowienia ogólne

Program szkoleniowy Efektywni50+ Moduł III Standardy wymiany danych

WYMAGANIA EDUKACYJNE SPOSOBY SPRAWDZANIA POSTĘPÓW UCZNIÓW WARUNKI I TRYB UZYSKANIA WYŻSZEJ NIŻ PRZEWIDYWANA OCENY ŚRÓDROCZNEJ I ROCZNEJ

TEMAT : Sprawdź sam siebie powtórzenie materiału (ewaluacja całoroczna)

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII DLA KLAS IV VI

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV (2 godziny lekcyjne) Temat: Las najwspanialszy dar natury lekcja powtórzeniowa

Krajobraz polskich gór

KRYTERIA OCENY Z PRZEDMIOTU MUZYKA. Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który spełnia wszystkie wymagania na ocenę bardzo dobra, a także :

Ile zapłacimy za prąd elektryczny jak zaoszczędzić energię. elektryczną w domu.

Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego w Publicznym Gimnazjum Nr1 w Połańcu w roku szkolnym 2012/2013

Scenariusz lekcji. podać definicję pojęcia cywilizacja informacyjna ; scharakteryzować społeczeństwo informacyjne;

Temat: Czy jedzenie, węgiel i wiatr mają ze sobą coś wspólnego?

Zarządzenie Nr 156/2012. Burmistrza Miasta Maków Mazowiecki z dnia 20 kwietnia 2012 r.

Kornelia Wolak Podróż do Krainy Radości : scenariusz hospitacji diagnozującej dla klasy I. Nauczyciel i Szkoła 3-4 (16-17),

KARTA PRZEDMIOTU. Alternatywne kierunki produkcji roślinnej R.D1.7

Uchwała Nr... Rady Miejskiej Będzina z dnia roku

2 Harmonogram naboru do gimnazjów, w tym do Gimnazjum nr zgodnie z postanowieniem Kuratora Oświaty w Katowicach zawiera załącznik nr 2.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO KLASY I-III GIMNAZJUM

Temat: Świętomarciński rogal rozwiązywanie zadań tekstowych.

OPIS PRZEDMIOTU. Podstawy edukacji matematycznej. Wydzia Pedagogiki i Psychologii

Wolontariat nie ma granic

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu. Karta przedmiotu. obowiązuje studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 2011/2012

Scenariusz nr 8 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW O SPECJALNYCH POTRZEBACH EDUKACYJNYCH

JADWIGA SKIMINA PUBLIKACJA NA TEMAT: NAUKA MS. WORD 2000 W KLASIE IV

Projekt edukacyjny z informatyki

Scenariusz lekcyjny. Klasa: II c. Czas trwania zajęć: 45 minut. Nauczany przedmiot: matematyka.

PROGRAM ZAJĘĆ MATEMATYCZNYCH DLA UCZNIÓW Z DYSLEKSJĄ

Transkrypt:

Scenariusz lekcji biologii w gimnazjum Temat: Zakres treści: Rozmnażanie się roślin okrytonasiennych. budowa i rola kwiatów, rodzaje kwiatostanów, sposoby zapylania roślin, zapłodnienie i jego znaczenie, przystosowanie roślin do zapylenia i zapłodnienia, powstawanie owocu. Formy pracy: indywidualna, grupowa. Metody pracy: słowna, pogadanka, praca z podręcznikiem, oglądowa. Środki dydaktyczne: plansze (budowa kwiatu, rodzaje kwiatostanów), podręczniki, krzyżówka, rozsypanka, naturalne okazy roślin. Cel ogólny: Zrozumienie istoty rozmnażania się roślin okrytonasiennych. Cele szczegółowe w zakresie: a) poznawczym: uczeń: określa rolę kwiatu, nazywa elementy tworzące kwiat rośliny okrytonasiennej, wymienia podstawowe rodzaje kwiatostanów, określa różnice między wiatro i owadopylnością, zapyleniem i zapłodnieniem, wymienia elementy tworzące owoc; b) praktycznym: uczeń: na planszy oraz na okazie przedstawia budowę kwiatu z wyróżnieniem elementów okwiatu, ilustruje przykładami zróżnicowanie budowy kwiatów i kwiatostanów, wyjaśnia co to jest zapylenie i wykazuje przystosowania kwiatów do tego procesu, różnicuje kwiaty na owado- i wiatropylne (podaje przykłady), uzasadnia, że zapylenie krzyżowe jest korzystniejsze niż samozapylenie, wyjaśnia na czym polega zapłodnienie, wytwarzanie owoców i nasion; c) wychowawczym: potrafi pracować w zespole, wykorzystuje różne źródła wiedzy, analizuje i wiąże ze sobą fakty.

Tok lekcji: Faza zajęć Zagadnienia Czynności uczniów Czynności nauczyciela Faza wprowadzająca Rola korzenia, liścia i łodygipowtórzenie Faza realizacyjna Kwiat jako zbiór organów generatywnych. Budowa kwiatu roślin okrytozalążkowych. Modyfikacje budowy kwiatów. Kwiaty jedno i obupłciowe. Kwiatostany i ich rodzaje. Zapylenie i zapłodnienie. Powstawanie owocu. odczytują pracę domową, przypominają informację o organach roślinnych i ich roli, odpowiadają na pytania nauczyciela dotyczące roli kwiatu, zapisują temat lekcji w zeszytach przedmiotowych prowadzą obserwację żywych okazów oraz korzystają z planszy i ryciny w podręczniku, omawiają budowę kwiatów oraz rolę poszczególnych elementów budowy, wykonują rysunek kwiatu w zeszytach, podaje przykłady kwiatów jedno i obupłciowych, wyjaśniają pojęcie kwiatostan, wykonują rysunki typowych kwiatostanów (główka, baldach, kłos, koszyczek), pracując z podręcznikiem wyjaśniają terminy zapylenie i zapłodnienie, wyjaśniają, że do zapylenia dochodzi dzięki owadom i sile wiatru, w kolumnach ustawiają cechy roślin wiatro i owadopylnych, uzupełniają schemat przedstawiony na tablicy rozwiązują krzyżówkę sprawdza pracę domową, zadaje pytania służące powtórzeniu informacji z poprzednich lekcji, pokazuje kwitnące rośliny i prosi o wskazanie roli kwiatu w roślinie, wprowadza temat lekcji informuje, że wytworzenie kwiatów uniezależniło rozmnażanie roślin od wody, dostarcza uczniom okazy kwiatów, koordynuje poprawność wypowiedzi, kontroluje poprawność wykonywanego rysunku, wyjaśnia znaczenie terminów kwiat jedno i obupłciowy, podaje nazwy kwiatostanów, prezentuje kwiatostany na planszy, podaje nazwy roślin mających dany kwiatostan, wyjaśnia, że do wytworzenia owocu potrzebne są dwa procesy zapylenie i zapłodnienie, rozdaje rozsypankę dotyczącą przystosowań do wiatro i owadopylności, prosi o uzupełnienie schematu Faza podsumowująca Budowa i rola kwiatu. odpowiadają na pytania nauczyciela zadaje pytania podsumowujące oraz wyjaśnia pracę domową Praca domowa: 1. Wyjaśnij, dzięki czemu rośliny okrytonasienne uniezależniły rozmnażanie od obecności wody.

2. Przygotuj referat dotyczący rodzajów owoców i sposobów ich rozsiewania. (dla chętnych) Opracowała: Katarzyna Oniszczuk

Załącznik 1. Rozsypanka duże i barwne płatki korony brak kolorowych płatków korony miodniki wypełnione nektarem ziarna pyłku lekkie, gładkie mała ilość pyłku bardzo duża ilość pyłku ziarna pyłku lepkie i szorstkie lekki pyłek kwiaty są pachnące kwiaty pozbawione zapachu

Załącznik 2. Krzyżówka Rozwiąż krzyżówkę. Litery w wyróżnionych kolorem kwadratach utworzą hasło. 1. Jest częścią słupka łączącą znamię z zalążnią. 2. Przez nią z ziarna pyłku plemniki docierają do zalążka. 3. Jest częścią pręcika, w której powstają gamety męskie. 4. W tej grupie roślin nasiona są ukryte w owocu. 5. Chroni go zalążnia. 6. Przeniesienie ziarna pyłku na znamię słupka. 7. Trafia na nie pyłek. 8. Jest częścią pręcika, na której jest osadzony pylnik. Wyjaśnij, jakie znaczenie dla roślin okrytozalążkowych miało powstanie organu, którego nazwa jest rozwiązaniem krzyżówki.