Prezentacja plenerowej imprezy prozdrowotnej Bieg dla zdrowia Pod hasłem "Zdrowo żyjemy zdrowie szanujemy" w wykonaniu zespołów klas IV Szkoły Podstawowej Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Św. Rodziny im. Bł. B. Lament w Białymstoku Opracowanie prezentacji Jolanta Dobiecka
I. Wstęp Projekt w zakresie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia Bieg dla zdrowia pod hasłem Zdrowo żyjemy zdrowie szanujemy przeznaczony jest dla uczniów klas II VI Szkoły Podstawowej Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Św. Rodziny im. Bł. Bolesławy Lament w Białymstoku. Przekazując uczniom wiedzę o zdrowiu, kształtując nawyki, postawy i zachowania sprzyjające zdrowiu, stosujemy nowatorskie sposoby pracy z dziećmi, techniki aktywne dostosowane są do wieku, możliwości psychofizycznych, zdolności i zainteresowań uczniów. Stwarzamy różnorodne sytuacje, w których uczniowie wykazują inicjatywę, aktywność i kreatywność, w których uczniowie współtworzą swoją wiedzę o zdrowiu. Plenerowa impreza prozdrowotna Bieg dla zdrowia umożliwia uczniom zdobywanie wiedzy o zdrowiu przez działanie, odkrywanie, przeżywanie. Zespoły klasowe nabywają umiejętności współdziałania, współdecydowania, kreatywnej współpracy. Uczą się właściwej rywalizacji zgodnie z zasadą fair-play. Społeczność szkolna integruje się wokół podejmowanych zadań w zakresie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia. Projekt Bieg dla zdrowia składa się z trzech części. I część Scenariusz imprezy Bieg dla zdrowia pod hasłem Zdrowo żyjemy zdrowie szanujemy dla klas II III.
I część Scenariusz imprezy Bieg dla zdrowia pod hasłem Zdrowo żyjemy zdrowie szanujemy dla zespołów klas IV. I część Scenariusz imprezy Bieg dla zdrowia pod hasłem Zdrowo żyjemy zdrowie szanujemy dla zespołów klas V VI.
II. Cele imprezy prozdrowotnej Bieg dla zdrowia Przekazywanie uczniom wszechstronnej wiedzy o zdrowiu. Stwarzanie sytuacji, w których uczniowie aktywnie, kreatywnie współtworzą swoją wiedzę o zdrowiu. Wyzwolenie inicjatywy uczniów. Kształtowanie nawyków, postaw i zachowań sprzyjających zdrowiu. Rozbudzenie zainteresowań uczniów ich własnym zdrowiem. Kształtowanie otoczenia sprzyjającego zdrowiu. Uczenie współdziałania, współdecydowania. Uczenie właściwej rywalizacji zgodnie z zasadą fair-play. Integrowanie i aktywizowanie społeczności szkolnej w promocję zdrowia. Promowanie zdrowego, aktywnego, bezpiecznego stylu życia.
III. Przebieg plenerowej imprezy w zakresie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia Zdrowo żyjemy zdrowie szanujemy W plenerowej imprezie prozdrowotnej Bieg dla zdrowia pod hasłem Zdrowo żyjemy zdrowie szanujemy wzięły udział wszystkie zespoły klas czwartych. Bieg dla zdrowia odbył się 30 września 2013 roku, przy stawach przy ulicy Mickiewicza. Zespoły klasowe ustawiły się w wyznaczonych miejscach placu. Koordynator Szkolnego Zespołu Edukacji Zdrowotnej autor projektu powitał zebranych i przedstawił cele imprezy prozdrowotnej. Następnie dokonał prezentacji osoby prowadzącej Bieg dla zdrowia oraz przedstawił jurorów poszczególnych stacji. Nauczyciel prowadzący omówił przebieg imprezy. Dla zespołów klas czwartych przygotowano 5 stacji odpowiadających 5 blokom tematycznym programu edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia. Na każdej stacji znajdował się nauczyciel - juror oraz zaproszeni rodzice. Każdy zespół typował swoich zawodników do poszczególnych konkurencji. W każdej konkurencji musiała brać udział taka sama ilość zawodników; zawodnicy mogli zamieniać się na poszczególnych stacjach, ważne było, by w imprezie uczestniczyli wszyscy uczniowie.
Startujące zespoły klasowe przez cały czas trwania imprezy były pod opieką swojego wychowawcy. Zespoły były zaopatrzone w długopisy i kartę biegu. Każdy zespół wybierał swojego lidera do odpowiedzi na poszczególne pytania. Rywalizacja prowadzona była w celu uzyskania jak największej ilości punktów na poszczególnych stacjach. Za wykonanie zadania na każdej stacji można było otrzymać maksymalnie 5 punktów. Po zaliczeniu wszystkich stacji wypełniona karta biegu trafiała do jurorów. Następowała standaryzacja i podliczenie wyników. Na zakończenie wszystkie zespoły ustawiły się na placu apelowym. Prowadzący przedstawił wyniki Biegu dla zdrowia. Zespoły otrzymały dyplomy i medale.
Nasi jurorzy: Stacja I: Higiena osobista i otoczenia - pani Jelena Kozłowska Stacja II: Bezpieczeństwo w życiu codziennym - pani Dorota Topczewska Stacja III: Zdrowy styl odżywiania pani Dorota Sebastian Stacja IV: Wychowanie do życia w rodzinie i społeczności pan Modest Dziekoński Stacja V: Psychospołeczne aspekty zdrowia" - pani Anna Piotrowska
Juror zadał pierwsze pytanie: Stacja I Higiena osobista i otoczenia. Ile razy dziennie należy myć zęby? a) 1 raz przed snem b) przynajmniej 2 razy dziennie c) 2 razy w tygodniu Drugie pytanie brzmiało: W jakich sytuacjach należy zawsze myć ręce? Wymień choroby brudnych rąk.
Ostatnim zadaniem na stacji I było: Toczenie piłki głową Grupa wybiera sobie 10 zawodników. Linia startu i półmetka znajduje się w odległości 10 m od siebie. Uczestnicy w liczbie 10 osób ustawiają się w rzędzie za linią startu. Na sygnał prowadzącego pierwszy z rzędu wykonuje przysiad i na czworakach posuwa się do półmetka, uderzając głową toczoną przed sobą piłkę siatkową. Gdy piłka i uczestnik przekroczy półmetek, wstaje, chwyta piłkę w ręce i biegiem wraca do rzędu. Kładzie piłkę przed następnym zawodnikiem, który dalej kontynuuje bieg. Oceniony jest czas wykonania zadania przez wszystkich uczestników biorących udział w konkurencji oraz dokładność.
Stacja II Bezpieczeństwo w życiu codziennym Pierwsze pytanie brzmiało: Czy znasz te numery? Podaj numer straży pożarnej, pogotowia ratunkowego i policji. Drugie pytanie: Mój wpływ na bezpieczeństwo w szkole. Wymień przykład zachowania, które zakłóca bezpieczeństwo w szkole.
Ostatnia konkurencja przeprowadzona przez jurora to: Wyścig z pokrywką na głowie. Grupa wybiera spośród siebie 10 zawodników. Zawodnicy ustawiają się w rzędzie na linii startu. Pierwszy zawodnik kładzie na głowę plastykową pokrywkę. Na sygnał wyrusza szybkim, równym marszem, stara się dojść do chorągiewki ustawionej na półmetku, okrążyć ją i kontynuować marsz w stronę przeciwną do mety. Po przejściu linii mety zawodnik dotyka następnego w zespole, przekazuje mu pokrywkę i zawodnik wyrusza do półmetka i z powrotem. Oceniony jest czas wykonania oraz poprawność. Za każde przejście bez spadnięcia pokrywki przyznawany jest 1 punkt. Uwaga! Jeżeli pokrywka spadnie, to należy podnieść i kontynuować marsz.
Stacja III Zdrowy styl odżywiania Pytanie pierwsze jurora: Wzmacnia twoje kości i korzystnie wpływa na twój rozwój: a) cola b) oranżada c) mleko Kolejne pytanie brzmiało: Podaj 3 zasady zdrowego odżywiania się. Ostatnia konkurencja to:
Celny rzut Grupa typuje 10 zawodników. Konkurencja polega na rzucie piłką ciężką w kierunku ustawionych 3 plastykowych butelek napełnionych wodą i ich przewróceniu. Zawodnicy do konkurencji podchodzą kolejno.
Stacja IV Wychowanie do życia w rodzinie i społeczności Juror zadał pierwsze pytanie, które brzmiało: Wymień 2 prawa i 2 obowiązki dziecka i ucznia. Drugie pytanie: Podaj dwa sposoby pokojowego rozwiązywania konfliktów. Jeden sposób przedstaw pantomimicznie.
Konkurencja trzecia to: Skakanka Zespół typuje 3 przedstawicieli, których zadaniem jest wykonanie przez okres 1 minuty skoków przez skakankę. Liczy się suma uzyskanych punktów oraz poprawne wykonanie.
Stacja V Psychospołeczne aspekty zdrowia. Aktywność fizyczna. Organizacja czasu wolnego. Pierwsze pytanie brzmiało: Podaj 3 sposoby radzenia sobie ze złością. Drugie zadanie: Podaj 3 przykłady zdrowego wypoczynku. Ostatnia konkurencja przeprowadzona przez jurora to:
Szybciej, sprawniej Grupa wybiera 10 zawodników, którzy ustawiają się w rzędzie w małym rozkroku na odległość ramion. Pierwszy zawodnik otrzymuje łyżkę, na której znajduje się piłeczka pingpongowa. Linia mety znajduje się w odległości 3 m. Mierzy się czas biegu. Bieg dyskwalifikuje, gdy zawodnik nie doniesie piłeczki do mety. Liczy się czas i poprawność wykonania zadania.
Wszystkim impreza plenerowa bardzo się podobała. Czekamy z niecierpliwością na kolejne!!!