Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Scenariusz zajęć dla dzieci przedszkolnych

Scenariusze lekcji Przedszkola. Scenariusz nr 2

Scenariusze lekcji Przedszkola. Scenariusz nr 1

Rozwijanie wśród uczniów świadomości ekologicznej związanej z ponownym wykorzystaniem posegregowanych odpadów.

Drugie życie odpadów ALEKSANDRA BRZEZIŃSKA JAGODA MACKIEWICZ

Temat: Pomóżmy naszej Ziemi po co segregujemy odpady?

Tak bardzo kochamy nasze lasy...??? Czyżby - skoro tak je zaśmiecamy!!!

Scenariusz zajęć dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych I. Temat: Śmieci - problem czy korzyści?

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja przyrodnicza

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów z zakresu gospodarki odpadami.

ŚRODOWISKO PONAD WSZYSTKO

ZAJĘCIA LEKCYJNE DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Wykraczamy poza horyzont...

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja przyrodnicza

Scenariusz zajęć nr 45 Temat: Idziemy do sklepu- obliczenia pieniężne.

Scenariusze lekcji Szkoły średnie. Scenariusz nr 1

Instrukcja dla nauczyciela

Scenariusz zajęć - 45 min

Projekt środowiskowy z komponentem badawczym RADY NA ODPADY. Sposoby segregacji odpadów i wykorzystanie ich do wtórnego użytku

Scenariusze lekcji Szkoły podstawowe. Scenariusz nr 2

MICHAŁA RADY NA ODPADY

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KARTA PRACY WIEK: 4 8

ODPADY. Selektywna zbiórka odpadów, znasz temat? NIE ŚCIEMNIAJ, ŻE NAS TO NIE DOTYCZY! NASZA CHATA TO NIE ŚMIETNIK!

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W RAMACH PROJEKTU URODZINY ZIEMI DLA KLAS TRZECICH SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 W CHODZIEŻY

Klasa 3 wrzesień blok 5 dzień 1. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: Dbamy o siebie i nie tylko. Temat dnia: Dbamy o czystość najbliższego środowiska.

Scenariusz zajęć zintegrowanych kształcących kompetencje przyrodnicze uczniów w klasie II a na etapie edukacji wczesnoszkolnej

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Klasa II, edukacja przyrodnicza, krąg tematyczny Jesteśmy miłośnikami przyrody Temat: Mali ekolodzy to my!

Jak segregowac odpady?

Akcja Segregacja. Kto segreguje ten zyskuje

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Scenariusz nr 4. I. Tytuł scenariusza: Pragniemy zatrzymać kolorowy świat. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata

Scenariusz lekcji koła przyrodniczego

Justyna Marcych. Temat: Dlaczego trzeba sprzątać Ziemię? Ogólny cel nauczania: Kształtowanie przyjaznych postaw wobec środowiska przyrodniczego.

TEMAT: Czy śmieci to problem? Recykling, to się nam opłaca!

Scenariusz zajęć nr 95 Temat: Jak zorganizować przyjęcie urodzinowe?

Temat lekcji: Recykling, czyli ze starego coś nowego cz I

Pakiet dydaktyczny dla nauczycieli szkół podstawowych. Dobre ra na odpad. Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Temat lekcji: Ratujmy Ziemię!

DZIEŃ ZIEMI SCENARIUSZ ZAJĘĆ SKIEROWANY DO UCZNIÓW KLAS GIMNAZJALNYCH U I KLAS SPDP

Dbam o wodę scenariusz zajęć proekologicznych dla przedszkolnej grupy mieszanej wiekowo

Jak segregować Segregacja odpadów komunalnych Segregacji podlegają:

CO WARTO WIEDZIEĆ O PLASTIKU I RECYKLINGU

Scenariusz zajęć dla dzieci przedszkolnych I. Temat: DBAMY O NASZE ŚRODOWISKO!

Szanowni Państwo. Oferujemy warsztaty: Poniżej przedstawiam szczegółowy opis proponowanych zajęć.

Już od rana Rybnik huczy: Segregacji kto nauczy? Dzieci co zasady znały Trochę pozapominały. A maluchy nasze miłe Wiedzę zdobyć mają siłę.

1. Logo 2. Kody 3. Pojemniki na odpady 4. Co nam daje segregacja śmieci 5. Co robić z odpadami 6. Składowanie 7. Utylizacja 8. Kompostowanie 9.

Ochrona Środowiska. Autor: Tomasz Buchta

Edycja 2018/2019. Materiały edukacyjne. dla nauczycieli przedszkoli

Scenariusze lekcji Szkoły średnie. Scenariusz nr 2

Sprawozdanie z realizacji działania ekologicznego. ,, Robiąc tak niewiele możesz pomóc innym i przyrodzie

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

PORADY NA ODPADY Gospodarowanie odpadami komunalnymi w naszym domu.

Scenariusz lekcji otwartej dla nauczycieli gimnazjum w związku z Dniem Ziemi 2004 w ramach projektu Przyjazny Ziemi.

LAS I JEGO MIESZKAŃCY Scenariusz zajęć na lekcje przyrody w klasie V w Szkole Specjalnej. (dwie jednostki lekcyjne)

Scenariusz zajęć z okazji 22 kwietnia Dnia Ziemi

Podstawowe wytyczne selektywnego zbierania odpadów komunalnych w Gminie Rojewo

Ś M I E C I CO, GDZIE I JAK?

URZĄD GMINY MASŁOWICE INFORMUJE

SZKOLNY ŚPIEWNIK EKOLOGICZNY

Wspólny System Segregacji Odpadów

Autorski wiersz grupy IV MISIE

CZY ZASYPIĄ NAS ŚMIECI? CZĘŚĆ II

Projekt edukacyjny ko k -wo w jow o n w i n c i y. y.r E R a E k a t k y t wa w c a JA J

Scenariusz zajęć ekologicznych w klasie III.

Scenariusz zajęd i materiały pomocnicze. Waga śmieci.

Człowiek jako część ekosystemu

Majsterkowo to program warsztatów manualnych dla dzieci w wieku 6-12 lat, realizowanych przez sieć sklepów Castorama od 2012 roku.

Temat lekcji: Dzień Ziemi- organizujemy EKO- happening

NIEKOŃCZĄCEJ z NIEKOŃCZĄCEJ SIĘ listy SIĘ listy

Terminy odbioru odpadów segregowanych i ogrodowych w zabudowie jednorodzinnej nie ulegną zmianie.

Prezentacja, film o segregacji i recyklingu, cztery zestawy odpadów w skład których wchodzą:

Scenariusz. Jak post powa odpowiedzialnie z odpadami? cz. 1. odpadów w gospodarstwie domowym, wymienia przykłady. właściwego postępowania,

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III SZ. P. IM. ORLĄT LWOWSKICH W ZABRATÓWCE

OCHRONA POWIETRZA. Czy wiesz jak walczyć ze smogiem?

Gminny program z zakresu edukacji ekologicznej Segregacja to nie komplikacja

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 8

ODPADY czyli przedmioty i substancje stałe oraz ciekłe (które nie są ściekami), powstałe w wyniku działalności przemysłowej, gospodarczej lub

Kosz na śmieci analiza odpadów

Segregując odpady dbasz o środowisko!

ZMIANY WE WSPÓLNYM SYSTEMIE GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI NA TERENIE ZWIĄZKU MIĘDZYGMINNEGO ŚLĘZA - OŁAWA. obowiązujące od 1 stycznia 2018 r.

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

ZAJĘCIA LEKCYJNE DLA PRZEDSZKOLAKÓW

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Uczniów klas: I-III Szkoły Podstawowej

Selektywna zbiórka odpadów na terenie Gminy Wilków

Wszyscy wytwarzamy odpady i wszyscy wspólnie musimy dążyć do właściwego z nimi postępowania

ŻYĆ W ZDROWYM ŚRODOWISKU

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć świetlicowych. TEMAT: Sposób na odpady. Dziecko wie, jak należy postępować, aby chronić środowisko naturalne.

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

CZY TY TEŻ SEGREGUJESZ ODPADY?

Świat pełen opakowań

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 1

Transkrypt:

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem? II. Cel ogólny: Doskonalenie przez uczniów podczas zajęć umiejętności segregacji odpadów, kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów. III. Cele szczegółowe: Uczeń wie, że odpady szkodzą przyrodzie i środowisku, Uczeń rozumie, dlaczego tak ważne jest segregowanie odpadów, Uczeń prawidłowo segreguje odpady do odpowiednich pojemników, Uczeń wie i potrafi wytłumaczyć, co to jest recykling, Uczeń rozumie potrzebę dbania o środowisko poprzez ponowne wykorzystanie odpadów i ich segregację. IV. Metody nauczania: rozmowa kierowana, zabawa ruchowa, rozmowa z pokazem, praktyczna, oparta na aktywności praktyczno technicznej. V. Formy pracy: zespołowa, grupowa. VI. Środki dydaktyczne: pojemniki w trzech kolorach,

trzy obrazki do naklejenia na kolorowe pojemniki, na których jest słoik, plastikowa butelka, gazeta (załącznik nr 1, 2, 3), czyste odpady z trzech różnych grup (tworzywa sztuczne, papierowe, szklane), klej, taśma klejąca, sznurek, drucik, gumki recepturki, nożyczki. VII. Przebieg zajęć 1. Powitanie uczniów Nauczyciel wita uczniów i zaprasza ich do ustawienia się w kole. 2. Przedstawienie tematu zajęć Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że zajęcia rozpoczynamy od zabawy, która ma pomóc w odgadnięciu tematu zajęć. Nauczyciel podaje kolejno zdania określające problem odpadów. Uczniowie, którzy domyślają się, czego dotyczą zdania, podnoszą do góry rękę. Jeśli po kolejnym zdaniu nie są pewne prawidłowej odpowiedzi, dyskretnie opuszczają rękę. Po podaniu wszystkich przygotowanych zdań większość uczniów ma rękę w górze i wszystkie razem na znak prowadzącego podają głośno odpowiedź. Dzieci odgadują, że zajęcia dotyczą śmieci. Przykłady zdań: Można je znaleźć wszędzie. Wszyscy je produkują. Jest ich coraz więcej. Większość to opakowania. Mogą się w nie zaplątać zwierzęta. Czasami są niebezpieczne. Nie wolno ich palić w piecu domowym. Mogą być z papieru, plastiku, metalu lub szkła. Czasami brzydko pachną. Gdy są w pokoju to jest brudno.

Wyrzucamy je do kosza. 3. Zabawa ruchowa Ekologiczny spacer Nauczyciel rozkłada na wytyczonym miejscu kilka plastikowych butelek (butelki bez zakrętek). Na sygnał nauczyciela uczniowie rozpoczynają spacer. Poruszając się po wyznaczonym miejscu uczniowie mają za zadanie omijać butelki i nie dotykać ich. Nauczyciel dokłada coraz więcej śmieci: kule z gazet, worki foliowe, butelki. Z czasem spacer jest coraz trudniejszy. Nauczyciel pyta uczniów: Dlaczego coraz trudniej się poruszać? Śmieci przeszkadzają. Czy przyjemnie jest jak śmieci są rozsypane i jest bałagan? Nie. Jakie są śmieci? Brzydkie, brudne, brzydko pachną. Nauczyciel podsumowuje rozmowę i przypomina, że czystość Ziemi zależy od prawidłowego działania wszystkich ludzi. Pyta uczniów: Skąd się biorą śmieci? Kto je wytwarza? Wszyscy ludzie. Ile odpadów wytwarzamy? Dużo. Co można zrobić z tymi śmieciami? Zakopać, wywieźć na wysypisko. 4. Nauczyciel informuje uczniów, że śmieci mogą zostać ponownie wykorzystane. Prezentuje przedmioty i wskazuje z jakich surowców wtórnych zostały wykonane: kartonowy długopis, kartka z życzeniami z makulatury, polar z plastikowych butelek, wazon ze szkła. 5. Nauczyciel zaznacza, że aby odpady mogły zostać ponownie przetworzone i wykorzystane, wcześniej muszą być odpowiednio posegregowane. Pyta uczniów czy segregują śmieci w swoim domu? Nauczyciel wskazuje i omawia rodzaje pojemników, do których należy wrzucać odpowiednie odpady:

niebieski makulatura, zielony szkło, żółty tworzywa sztuczne. 6. Ćwiczenie praktyczne Uczniowie mają za zadanie posegregować rozsypane w sali odpady do odpowiednich pojemników. 7. Praca plastyczna EcoBohater Nauczyciel mówi uczniom, że z tak posegregowanych odpadów mogą powstać nowe rzeczy i przedmioty. Dzieli uczniów na zespoły. Zadanie każdego zespołu polega na stworzeniu Ekobohatera z uzbieranych surowców wtórnych. Nauczyciel inspiruje do pracy, pomaga uczniom. 8. Podsumowanie zajęć Uczniowie wraz z nauczycielem zastanawiają się wspólnie, jakie są zadania Ekobohatera. Następnie wszyscy składają ślubowanie Ekobohatera: Ja Ekobohater zobowiązuje się: dbać o planetę Ziemię i moje otoczenie, nie zaśmiecać środowiska, wyrzucać odpady do odpowiednich pojemników, zachęcać innych do bycia Ekobohaterami.

Załącznik nr 1

Załącznik nr 2

Załącznik nr 3