Temat: Atlas ptaków, roślin, owadów. Sekcje w dokumencie MS Word

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ LEKCJI. Czas realizacji. Podstawa programowa

Projekt interdyscyplinarny chemia-informatyka KIERUNEK PRZEBIEGU REAKCJI I JEJ KINETYKA A ZNAK EFEKTU ENERGETYCZNEGO

Temat: Zwykły dzień. Fotoreportaż. Edycja zdjęć w programie Picasa

INFORMATYKA treści nauczania i system oceniania. Cele edukacyjne. Treści nauczania wymagania szczegółowe

Wymagania edukacyjne i sposoby sprawdzania edukacyjnych osiągnięć uczniów z informatyki

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA.

- 1 - Liczba godzin. Nr lekcji. Nr punktu w podręczniku. Zagadnienia do realizacji według podstawy programowej (treści nauczania)

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

uczniowie powinni mieć przekonanie o odpowiedzialności indywidualnej i zbiorowej za stan środowiska.

2. Tabele w bazach danych

1. Bezpieczne posługiwanie się komputerem, jego oprogramowaniem i korzystanie z sieci komputerowej. Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: JESTEŚ TYM CO JESZ żywność zawierająca rośliny genetycznie modyfikowane

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat może zostać zrealizowany jako wprowadzający do zagadnień opracowywania i prezentowania informacji.

SCENARIUSZ LEKCJI. Opracowywanie wielostronicowego dokumentu o rozbudowanej strukturze, stosowanie stylów i szablonów, tworzenie spisu treści.

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

WYMAGANIA EDUKACYJNE. Informatyka Szkoła Podstawowa Klasa 4 NA ŚRÓDROCZNĄ I ROCZNĄ OCENĘ KLASYFIKACYJNĄ

Program nauczania przedmiotu uzupełniającego Praktyczne zastosowania informatyki

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: O czym mówią współczynniki funkcji liniowej? - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Proporcje podziału godzin na poszczególne bloki. Tematyka lekcji. Rok I. Liczba godzin. Blok

PROGRAM NAUCZANIA DLA I I II KLASY GIMNAZJUM

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA 3

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Przedmiotowy system oceniania ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

KARTA MONITOROWANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO

Projekt interdyscyplinarny: chemia-informatyka

i działanie urządzeń związanych równieŝ budowę i funkcje urządzeń

WYMAGANIA EDUKACYJNE I KYTERIA OCENIANIA

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z INFORMATYKI w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Długosza w Radomiu

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

2. Metody prezentacji informacji

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 2 im. Janusza Korczaka w Rybniku. Wymagania edukacyjne

SCENARIUSZ LEKCJI: TEMAT LEKCJI: Postać kanoniczna funkcji kwadratowej. Interpretacja danych w arkuszu kalkulacyjnym

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz zajęć. Temat: Gesty dotykowe. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Tytuł pakietu: Obsługa tabletów.

INFORMATYKA KL V. dopuszczającą dostateczną dobra bardzo dobra celująca Minimalna liczba ocen

2. Graficzna prezentacja algorytmów

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE II ETAP EDUKACYJNY - KLASY IV - VI

SCENARIUSZ LEKCJI. Tajemniczy ciąg Fibonacciego sztuka przygotowania dobrej prezentacji

Przedmiot: język angielski zawodowy w klasie o profilu technik informatyk. Szkoła: Powiatowy Zespół Nr 10SME im. M. Kopernika ( IV etap kształcenia)

Scenariusz lekcji. wymienić i podać adresy internetowe instytucji zajmujących się organizacją rynku pracy (biura pracy, agencje pośrednictwa);

Wymagania edukacyjne oraz sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

WYMAGANIA EDUKACYJNE zajęcia komputerowe

Przedmiotowy system oceniania z zajęć komputerowych 2016/2017

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Przedmiotowy System Oceniania z informatyki Oddziały gimnazjalne SP 3 w Gryfinie, klasy II.

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH dla uczniów klas IV Szkoły Podstawowej nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 2 im. Janusza Korczaka w Rybniku. Wymagania edukacyjne

Wymagania edukacyjne do przedmiotu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

Komputer i urządzenia cyfrowe

Scenariusz zajęć. Temat: Przygotowujemy audycję radiową. III etap edukacyjny, informatyka. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

Przedmiotowy system oceniania ZAJĘCIA KOMPUTEROWE Klasy IV-VI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLAS 4-6

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASIE 4 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Wymagania edukacyjne z informatyki i technologii informacyjnej

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

TECHNOLOGIA KOMPUTEROWA I INFORMACYJNA

Temat: Wykorzystywanie zasobów przez ucznia

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

WYAGANIA EDUKACYJNE Z INFORMATYKI

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Temat lekcji, liczba godzin, odniesienie do podstawy programowej. Wymagania programowe. Lp. Ocena dopuszczająca

Temat 2. Program komputerowy

Wstęp do poradnika metodycznego Przykładowy rozkład materiału 13 I rok nauczania...13 II rok nauczania...13 Rozkład materiału:...

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KL. IV-VI DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 10 IM.

Przedmiotowe zasady oceniania z zajęć komputerowych w klasie VI

Zajęcia komputerowe w szkole podstawowej. Wanda Jochemczyk Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów wanda@oeiizk.waw.

Rozkład materiału nauczania. Informatyka. Po prostu zakres podstawowy

według programu Lekcje z komputerem autorstwa W. Jochemczyk, I. Krajewska-Kranas, A. Samulska, W. Kranas, M. Wyczółkowski

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI. dla uczniów klas VI SP1 w Szczecinku

Technologia informacyjna

Nauki ścisłe priorytetem społeczeństwa opartego na wiedzy Zbiór scenariuszy Mój przedmiot matematyka

Przedmiotowy system oceniania z przedmiotu zajęcia komputerowe oraz informatyka w Szkole Podstawowej nr 12 we Wrocławiu

Rok szkolny 2015/16. Przedmiotowe zasady oceniania Zajęcia komputerowe. Nauczyciel Iwona Matłoch

Przedmiotowy system oceniania ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

SCENARIUSZ TEMATYCZNY. Prawa Keplera (fizyka, informatyka poziom rozszerzony)

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

REGULAMIN. organizacji Międzyszkolnego Konkursu BIT dla uczniów klas VI szkoły podstawowej

INFORMATYKA rok szkolny 2017/18 Wymagania i przedmiotowe zasady oceniania w kl. VII

Sposoby przedstawiania algorytmów

IMIĘ I NAZWISKO KURSANTA- MICHAŁ SIEK FORMA PRZCY- SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH WYKORZYSTANIE ITC W PLANOWANIU INWESTYCJI FINANSOWYCH

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

SCENARIUSZ LEKCJI. Jedno z doświadczeń obowiązkowych ujętych w podstawie programowej fizyki - Badanie ruchu prostoliniowego jednostajnie zmiennego.

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Zastosowanie średnich w statystyce i matematyce. Podstawowe pojęcia statystyczne. Streszczenie.

MS Office dla zaawansowanych

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA UCZNIÓW KLAS IV-VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 IM. ADAMA MICKIEWICZA W SZCZECINKU

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKA W KLASIE IV i VII SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Transkrypt:

Scenariusz zajęć IV etap edukacyjny, informatyka Temat: Atlas ptaków, roślin, owadów. Sekcje w dokumencie MS Word Treści kształcenia: Informatyka 4. Opracowywanie informacji za pomocą komputera, w tym: rysunków, tekstów, danych liczbowych, animacji, prezentacji multimedialnych i filmów. Uczeń: 4) opracowuje wielostronicowe dokumenty o rozbudowanej strukturze, stosuje style i szablony, tworzy spis treści. 2. Wyszukiwanie, gromadzenie, selekcjonowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie informacji, współtworzenie zasobów w sieci, korzystanie z różnych źródeł i sposobów zdobywania informacji. Uczeń: 1) znajduje dokumenty i informacje w udostępnianych w Internecie bazach danych (np. bibliotecznych, statystycznych, w sklepach internetowych), ocenia ich przydatność i wiarygodność i gromadzi je na potrzeby realizowanych projektów z różnych dziedzin. Cele zoperacjonalizowane: Uczeń: Potrafi dzielić dokument na sekcje Potrafi formatować właściwości dokumenty i style dla danych sekcji Nabywane umiejętności: Uczeń: Zna funkcje programu Microsoft Word związane z tworzeniem sekcji Zna interfejs programu Microsoft Word przeznaczony do formatowania i tworzenia sekcji Kompetencje kluczowe: Kompetencje informatyczne Porozumiewanie się w języku ojczystym Kompetencje społeczne i obywatelskie Środki dydaktyczne: Film (samouczek): Dzielimy dokument na sekcje Prezentacja: Dzielenie dokumentu na sekcje Komputery podłączone do Internetu i sieci szkolnej; Zainstalowany na komputerze program Microsoft Word 1

Metody nauczania: Podające: opis Problemowe: dyskusja Programowane: z użyciem komputera Eksponujące: film Formy pracy: Indywidualna jednolita Grupowa (w parach) jednolita Przebieg zajęć: Etap przygotowawczy Jeszcze przed zajęciami nauczyciel łączy uczniów w grupy oraz zleca im znalezienie w Internecie informacji związanych z daną grupą organizmów (ptaki, owady, rośliny). Ponieważ temat dotyczy trzech grup, początkowo nauczyciel rozdziela materiał właśnie trzem grupom uczniów. Następnie wyznacza uczniom zakres materiału, który mają przygotować (np. opis, miejsce występowania i dwa zdjęcia dla każdego gatunku), a który później zostanie wykorzystany do tworzenia dokumentu programu Word, który zostanie podzielony na sekcje. Zależnie od liczby uczniów, grupy powinny zostać podzielone na pary, w których uczniowie zajmą się wybranymi przez siebie przykładami. Nauczyciel sam znajduje przed lekcją odpowiednie informacje, tak by móc je udostępnić uczniom, którzy nie przygotują się do zajęć. Mogą to być np. dla grup związanych z roślinami: informacje o np. roślinach trujących, a dla grup związanych z ptakami: np. http://en.wikipedia.org/wiki/list_of_african_birds Z każdego tematu należy wybrać tylko kilka przykładów. Nauczyciel traktuje tę część jako zadanie podstawowe, tak aby w etapie wstępnym jak największa liczba uczniów (w zamierzeniu wszyscy, w praktyce zapewne duża część) mogła przystąpić do pracy na przygotowanych w domu zasobach. Nauczyciel może dodatkowo poprosić uczniów, aby w domu sami zaproponowali tematy (pasujące do tematu lekcji). Druga część etapu przygotowawczego ma pomóc nauczycielowi wyszczególnić uczniów szczególnie aktywnych, lub zainteresowanych tematem. Etap wstępny Nauczyciel rozpoczyna lekcję od krótkiego wstępu teoretycznego odnośnie tego, czym uczniowie będą zajmować się na zajęciach. Następnie nauczyciel wykorzystuje zasób multimedialny film (samouczek) pt. Dzielimy dokument na sekcje, aby zademonstrować uczniom narzędzia i mechanizmy, z których będą korzystać w etapie realizacji. Po obejrzeniu filmu, nauczyciel udostępnia uczniom prosty przykład dokumentu (z przygotowanych wcześniej informacji, może być to np. grupa kilku australijskich pająków) oraz zleca uczniom podzielenia utworzonego przez siebie dokumentu na sekcje. Nauczyciel sam mówi uczniom, jakie sekcje powinny zostać utworzone, by dokument był bardziej spójny i przygotowany do odpowiednich modyfikacji. 2

3

Przykład: Nauczyciel mówi: Chciałbym, żeby korzystając z podziału ciągłego, podzielić dokument na trzy sekcje (tak jak w samouczku, aby uczniowie wiedzieli jak wykonać polecenie). Kiedy uczniom uda się wykonać polecenie, nauczyciel kontynuuje: Teraz proszę, aby każda grupa pokazała mi widok, w którym zademonstruje utworzone przez siebie sekcje (nauczyciel może dokładnie przypomnieć, co należy kliknąć, aby wybrać opcję pokaż wszystko). Wykonanie przykładu nauczyciel rozwija o kolejne polecenia i prosi o demonstrowanie rezultatów (zmiana orientacji strony, podział sekcji na kolumny, znaki podziału). W momencie, kiedy wszyscy uczniowie pomyślnie zakończą zlecone im zadanie, nauczyciel przypomina o informacjach, które uczniowie mieli znaleźć i przygotować w domach. Jeśli któryś z uczniów (lub grupa uczniów) nie przygotował się do zajęć, nauczyciel udostępnia mu przygotowany przez siebie zasób. W tym miejscu nauczyciel rozpoczyna dyskusję o znalezionych przez uczniów źródłach informacji, zwracając uwagę na większe portale (jak np. Wikipedia), które zapewne pojawią się wśród wymienianych przez nich zasobów najczęściej. Nauczyciel wyróżnia uczniów, którzy wyjątkowo trafnie dobrali zasób lub którzy zrealizowali zadanie dodatkowe, polegające na wymyśleniu tematu związanego z zajęciami. Etap realizacji Nauczyciel zaczyna część realizacyjną od poproszenia uczniów o przeniesienie informacji ze stron, które przygotowali, do dokumentu Word. Tę część lekcji nauczyciel prowadzi tak, aby każda para uczniów miała dostęp do komputera. W przypadku problemów, nauczyciel podchodzi do nich indywidualnie, tłumacząc napotkane trudności nie tylko danemu uczniowi, ale również demonstrując rozwiązanie wszystkim biorącym udział w zajęciach. Po wykonaniu pierwszej części zadania, związanego z samym importem informacji do dokumentu, nauczyciel zleca uczniom wykonanie kolejnych zadań, analogicznych do poleceń, które nauczyciel dawał uczniom w etapie wstępnym (różnica polega na tym, że tym razem uczniowie operują na własnych zasobach). Jeśli jakieś zadanie sprawi uczniom większy problem, nauczyciel prosi jednego z bardziej uzdolnionych uczniów o rozwiązanie go na forum (np. instruując innych uczniów krok po kroku, jak należy dostać się do danego elementu interfejsu). Etap końcowy Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie ćwiczenia pt. Dzielenie dokumentu na sekcje, podsumowującego i sprawdzającego nabytą przez nich wiedzę. Dodatkowo: Jeśli zajęcia przebiegły pomyślnie, nauczyciel może wspomnieć o internetowym narzędziu do pracy grupowej (Dokumenty Google: http://www.google.com/google-d-s/intl/pl/tour1.html), w którym istnieje wiele analogicznych operacji i możliwości, które dostępne są w programie Microsoft Word. 4

Słowa kluczowe: sortowanie, formatowanie, tabela, Word, edytor tekstu 5