Scenariusz zajęd z matematyki dla klasy V. Temat: Matematyka w praktyce - koszt wykonania sałatki jarzynowej.

Podobne dokumenty
Scenariusz lekcji matematyki. Klasa V. Temat: Obliczenia praktyczne- działania na liczbach. Autor: Grażyna Karczyoska

Scenariusz lekcji biologii. Temat: Zmiennośd budowy ciała człowieka

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Jak to jest poukładane? Kompozycja rytmiczna w naturze i sztuce.

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy VII. Temat: W krainie olbrzymów i liliputów-notacja wykładnicza.

Temat: Poznajemy siebie

Temat: Uzależnienia są groźne na tropie papierosów, alkoholu i gier komputerowych.

Scenariusz lekcji wychowania do życia w rodzinie dla I klasy technikum. Temat: Profilaktyka HIV/AIDS

Dodawanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz lekcji edukacji dla bezpieczeostwa

Scenariusz dodatkowych zajęd z zajęd wyrównawczych z geografii przeprowadzonych r. w ramach projektu,,szkoła w działaniu

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Scenariusz zajęd nr 17 Temat: Szkoła dzieci w Bullerbyn czym się różni od naszej? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz lekcji języka niemieckiego (A1/ A1+) Temat: Wie ist das Wetter im Frühling? (Jaka jest pogoda wiosną?)

Zasady zdrowego żywienia

Scenariusz zajęd nr 45 Temat: Piszemy życzenia świąteczne.

KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Temat: Rzecz o smogu czyli razem dla czystego powietrza.

SCENARIUSZ POZNAJEMY WARZYWA I OWOCE

Temat lekcji: Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z działaniami na wyrażeniach dwumianowanych.

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

Temat: Graniastosłupy- obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupa.

Scenariusz lekcji biologii. Temat : Rośliny zarodnikowe z dominującym gametofitem

Metryczka. Jolanta Fabjańczuk Szkoła Podstawowa im. Edwarda Szymańskiego w Stoczku ul. Węgrowska Stoczek

Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

Konspekt lekcji matematyki

Ja i planeta Ziemia w zadaniach matematycznych. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji.

POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW.

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY z MATEMATYKI dla uczniów szkół podstawowych 2018/2019

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Dwa style w sztuce średniowiecza: romaoski i gotycki.

Scenariusz lekcji edukacji dla bezpieczeostwa

MOJE GOTOWANIE PROJEKT GIMNAZJALNY KLASY IB I II B GIMNAZJUM ROK SZKOLNY 2012/2013

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy I Gimnazjum

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Scenariusz zajęć nr 4

Temat: Jak funkcjonuje układ oddechowy człowieka?

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Ananas z kurczakiem. Wykonanie: Mięso ostudzić, pokroić w kostkę, wymieszać z ryżem, ananasem, majonezem i przyprawami. Krewetki w sosie Tysiąca Wysp

Scenariusz lekcji języka polskiego. Temat: Komiks połączenie tekstu i obrazka

Ananas z kurczakiem. Sałatka śniadaniowa. sałatki. 80 g ryżu 2 piersi z kurczaka 0,5 puszki ananasa pokrojonego w kostkę. sól, pieprz 800 ml wody

SPRAWDZIAN PRÓBNY W SZÓSTEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ

EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE Rok 2018 CZĘŚĆ PRAKTYCZNA. Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Klasa II, edukacja przyrodnicza, krąg tematyczny Co październik z sobą niesie? Jesień w sadzie i ogrodzie. Temat: Warzywne smakołyki

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Składniki: Przygotowanie:

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Skarby naszego kraju Temat: Bogactwa naturalne pokłady węgla

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

Scenariusz zajęd Temat: Kisimy ogórki czyli matematyka w przepisach kulinarnych.

Temat: Odczytywanie informacji.

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

SAŁATKI Z ZIEMNIAKAMI

Scenariusz zajęć z przysposobienia do pracy

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI, FIZYKI LUB BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU ROZKŁAD NORMALNY.

1. Obywatel w urzędzie gminy

Scenariusz zajęd dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej klasa III. (działania na cały dzieo)

Słynny malarz polski Jan Matejko

Scenariusz lekcji otwartej matematyki w klasie II gimnazjum

Scenariusz lekcji języka niemieckiego (A1/ A1+) Temat: Meine Umgebung, mein Wohnort. (Moja okolica, moje miejsce zamieszkania)

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Badanie prawa Archimedesa

Temat: Oko w oko z żywiolem

W świecie wartości scenariusz zajęd do wykorzystania przez nauczycieli religii oraz nauczycieli zainteresowanych tematyką zajęd

II. III. Scenariusz lekcji. I. Cele lekcji

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Pojęcie i klasyfikacja podatków

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Procenty w życiu codziennym

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Scenariusz lekcji z matematyki dla II klasy gimnazjum. Temat: Obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupów oraz ostrosłupów.

Temat: Członkowie mojej rodziny opowiadamy o swoich najbliższych.

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean

1. Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych

Smaczne ziemniaki. A. 20 arów. B. 60 arów. C. 100 arów. D. 140 arów. 3. W czasie przechowywania ziemniaków przez zimę tracą one około 10

SAŁATKA WARZYWNA: SKŁADNIKI:

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz lekcji z Technologii informacyjnej w liceum profilowanym (profil ekonomiczno-administracyjny i usługowo-gospodarczy)

Scenariusz lekcji 1. Informacje wst pne: 2. Program nauczania: 3. Temat zaj 4. Integracja: 5. Cele lekcji: Ucze potrafi:

Scenariusz lekcji fizyki

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 5 przeprowadzonej dnia r. w Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Bełżcu

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Sprawiamy radość innym. Scenariusz nr 6

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

Tytuł zajęć. NAKARM SCOTTIEGO. Poziom edukacyjny/ przedmiot/ grupa przedmiotów. I etap edukacyjny. Cel główny realizacji zajęć

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 1 technikum

Scenariusz zajęd i materiały pomocnicze. Waga śmieci.

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Transkrypt:

Scenariusz zajęd z matematyki dla klasy V Temat: Matematyka w praktyce - koszt wykonania sałatki jarzynowej. Autor: Dorota Misiorna Cele lekcji: Uczeo po zajęciach potrafi -działad na ułamkach dziesiętnych w sytuacji praktycznej, -zamieniad jednostki masy, -obliczad średnią arytmetyczną, -interpretowad wyniki obliczeo. Metody i techniki pracy : - praktyczna, - praca w grupach. Środki dydaktyczne : - arkusz szarego papieru, - pisaki, klej, - wagi szalkowe lub kuchenne, - warzywa(włoszczyzna, ziemniaki, cebula, ogórki kiszone, słoik majonezu). TOK LEKCJI : Faza wprowadzająca: Sprawy organizacyjno - porządkowe: -sprawdzenie obecności, - przedstawienie celu i formy zajęd. Faza realizacyjna: Nauczyciel : - dzieli klasę na grupy 5-6 osobowe, - na tablicy wiesza duży plakat z aktualnym rynkowym cennikiem warzyw, -przy plakacie kładzie jak najmniejszy słoik po majonezie z widoczna etykietą, -przygotowuje kartki do losowania z liczbami oznaczającymi liczbę osób, dla których dana grupa oblicza koszt sporządzenia sałatki (proponowane: 3, 4, 5, 6 ) - wyjaśnia sposób realizacji zadao. Uwaga: Każda grupa otrzymuje kartę pracy, którą wypełnia sekretarz. Na każdym stole leżą warzywa potrzebne do sałatki(po 1 sztuce: seler, cebula, korzenia pietruszki, marchew, ziemniak, ogórek kiszony). Na stole każdej z grup położona jest waga oraz pozostałe środki dydaktyczne. Przedstawiciel grupy losuje liczbę oznaczającą liczbę osób, dla których grupa ma wyliczyd koszt sporządzenia sałatki. M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 9 Strona 1

Uczniowie Zadanie 1 Uczniowie otrzymują przepis na sałatkę, kartę pracy oraz instrukcję z opisanymi kolejnymi czynnościami do wykonania. Fot. D. Misiorna Nauczyciel: - kontroluje poprawnośd wykonywania pomiarów oraz pozostałych obliczeo, - służy pomocą uczniom podczas wykonania kolejnych zadao. Faza podsumowująca Każda grupa przedstawia efekty swojej pracy. Uczniowie wyciągają koocowy wniosek, że najwyższy jest koszt wykonania sałatki jarzynowej dla jednej osoby. Nauczyciel: - prowadzi i podsumowuje rozmowę dydaktyczną dotyczącą poprawności wykonanych pomiarów i obliczeo. Materiały dwiczeniowe dla ucznia Obliczamy koszt wykonania sałatki jarzynowej. ZADANIE 1 Przeczytajcie uważnie instrukcję. Wykonujcie dokładnie podane polecenia. Wszystkie obliczenia wykonujcie w zeszycie. Sekretarz nanosi obliczenia na kartę pracy. Powodzenia! M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 9 Strona 2

Załącznik nr.1 uzupełnia nauczyciel przed planowaną lekcją aby cennik był rzeczywistym odzwierciedleniem cen rynkowych, np. podaje koszt małego słoika z majonezem, tak aby uczniowie musieli przeliczyd czy potrzebują 1 czy 2 słoiki. Zał. 1 Cennik PRODUKT AKTUALNA CENA MARCHEW ZIEMNIAKI CEBULA KORZEO PIETRUSZKI SELER OGÓREK KISZONY JAJKO MAJONEZ..szt...szt. Zał. 2 Przepis na sałatkę dla 1 osoby: Weź 2 średnie marchewki, 1 duży ziemniak, połowę cebuli, korzenia pietruszki, główki selera, 1 jajko, 1 ogórek kiszony, 1 stołowa łyżka majonezu. Wszystkie warzywa(poza cebulą i ogórkiem) oraz jajko ugotuj a następnie pokrój w drobna kostkę. Dodaj pozostałe składniki i dobrze wymieszaj. Smacznego! M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 9 Strona 3

Zał. 3 Karta pracy produkt masa w kg koszt 1 szt. potrzebna ilośd koszt całkowity marchew ziemniaki cebula korzeo pietruszki seler ogórek kiszony jajko ------------------ majonez ----------------- Zał. 4 Instrukcja dla grupy Już wiecie dla ilu osób musicie obliczyd koszt wykonania sałatki. Pamiętajcie, że nie można kupid połowy selera lub części korzenia pietruszki, zatem musicie liczyd koszt zakupu np. całego korzenia. Wszystkie obliczenia wykonajcie w zeszycie. 1. Każda osoba z grupy waży co najmniej 1 warzywo i zapisuje tę wagę w swoim zeszycie ( jednostką jest kilogram). 2. Podaje uzyskaną wagę swojego warzywa sekretarzowi, który wpisuje te dane do karty pracy. 3. Każdy członek grupy wylicza koszt zakupu swojego warzywa. Pamiętajcie mnożymy wagę(w kg) przez cenę(zł/kg). 4. Obliczoną cenę podaje sekretarzowi. Jeśli nie jesteś pewny czy dobrze wykonałeś obliczenia, poproś kolegów z grupy o pomoc. 5. Cała grupa uzupełnia, ile potrzebuje poszczególnych warzyw do swojej sałatki. 6. Każdy członek grupy samodzielnie oblicza koszt zakupu potrzebnej ilości swojego warzywa. 7. Cała grupa wylicza koszt sporządzenia sałatki dla wylosowanej liczby osób oraz koszt sałatki dla jednej osoby (wynik zaokrąglamy do pełnych złotych). M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 9 Strona 4

8. Na kartkę szarego papieru grupa nakleja uzupełnioną kartę pracy. Zaznacza na niej, dla ilu osób obliczany był koszt sporządzenia sałatki. Eksponuje koszt koocowy oraz koszt dla jednej osoby. M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 9 Strona 5